صفحه نخست > خبر و گزارش > جهان > ایران > تحریم ایران به خاطر زندانی کردن یک زن تماشاچی در مسابقه‌ی والیبال

تحریم ایران به خاطر زندانی کردن یک زن تماشاچی در مسابقه‌ی والیبال

سردبیری
جمعه 14 نوامبر 2014

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

فدراسیون بین‌المللی والیبال خاطر نشان کرده است که این فدراسیون دیگر به سازمان مسابقات ورزشی در ایران اعتماد ندارد، زیرا زنان حق شرکت در مسابقات ورزشی را ندارند.

موضوع غنچه قوامی همچنان جنجالی ادامه‌دار است. یک زن جوان ایرانی –انگلیسی در پایان ماه ژوئن دستگیر شده است، زیرا تمایل داشت که در دیدار لیگ جهانی والیبال که بین ایران و ایتالیا در تهران برگزار می‌شد شرکت کند، در حالی که ورود به ورزشگاه برای زنان ممنوع شده است. فرمانده نیروی انتظامی، سردار اسماعیل احمدی مقدم، توضیح داده است که «اختلاط بین زن و مرد در استادیوم‌های ورزشی هنوز در جهت منافع عمومی نیست.» همچنین دسترسی زنان به ورزشگاه‌های فوتبال هم از زمان انقلاب اسلامی سال ۱۹۷۹ به طور رسمی ممنوع شده است تا از این طریق زنان را در مواجه با رفتارهای زشت و زننده‌ی برخی طرفداران در عرصه‌های ورزشی محافظت کنند.

سازمان عفو بین الملل: «شرم آور است که این زن جوان زندانی شده است فقط به این خاطر که به طور مسالمت‌آمیزی تایید کند که زنان ایرانی قربانی تبعیض بوده‌اند.»

این زن جوان ۲۵ ساله در روز ۲ نوامبر به علت «تبلیغ علیه نظام» پس از یک دادگاه، به یک سال زندان محکوم شد. پیش‌تر رئیس فدراسیون بین‌المللی والیبال «آری گرآسا» در یک کنگره‌ی بین‌المللی در شهر کالی‌یری ایتالیا اعلام کرده بود که «زنان در همه جای جهان باید اجازه داشته باشند تا براساس حق برابری و تساوی با مردان، بازی‌های والیبال را تماشا و یا در مسابقات آن شرکت کنند.» پس از اولین اعتصاب غذای‌اش در ماه اکتبر که خواستار محاکمه بود، خانم قوامی این هفته در اعتراض علیه محکومیت‌اش دوباره دست به اعتصاب غذا زده است. سازمان عفو بین الملل از طرف خود حکم صادر شده‌ی دادگاه را «وحشتناک» ارزیابی کرده است. این سازمان خاطر نشان کرده است که «شرم آور است که این زن جوان زندانی شده است، فقط به این خاطر که به طور مسالمت‌آمیزی تایید کند که زنان ایرانی قربانی تبعیض بوده‌اند.» در ماه اکتبر سازمان دیده‌بان حقوق بشر، از طرف خود خواستار این شد که فدراسیون بین‌المللی والیبال از خود عکس العمل نشان دهد.

سخنگوی فدراسیون بین المللی والیبال: «تا وقتی که ممنوعیت شرکت زنان در مسابقات برداشته نشود فدراسیون بین المللی والیبال به ایران، حق برگزاری مراسمی که مستقیما مربوط به فدارسیون بین‌المللی است را نخواهد داد.»

در نهایت همین یکشنبه فدراسیون بین‌المللی والیبال اعانه‌ی قابل قبولی هم اختصاص داد که برای این زن جوان و مدافعان‌اش دلداری اندکی بود. فدراسیون بین‌المللی والیبال تصمیم گرفته است که ایران را تحریم کند. آژانس خبری آ‌اف‌پ از طرف سخنگوی فدراسیون بین‌المللی والیبال اعلام کرد «تا وقتی که ممنوعیت شرکت زنان برداشته نشود فدراسیون بین‌المللی والیبال به ایران، حق برگزاری مراسمی که مستقیما مربوط به فدراسیون بین‌المللی است را نخواهد داد. مراسمی همچون رقابت‌های جهانی والیبال به خصوص در رده‌ی جوانان.»

دبیرکل فدراسیون والیبال ایران، محمود افشاردوست به آژانس آ‌اف‌پ تاکید کرده است که فدراسیون بین‌المللی والیبال اقدام به حذف ایران به عنوان برگزارکننده‌ی رقابت‌های جهانی در رده‌ی سنی زیر نوزده سال کرده است. این رقابت برای سال ۲۰۱۵ پیش‌بینی شده بود. آن‌ها سپس بدون ذکر هیچ دلیل مشخصی برای این حذف، میزبانی را به آرژانتین داده است. او همچنین افزود که «ما فقط نامه‌ایی از فدراسیون بین‌المللی والیبال دریافت کرده‌ایم که اعلام کرده، طرح تغییر پیدا کرده است.» او همچنین تاکید می‌کند که «فدراسیون جهانی دلیلی برای این تصمیم‌اش ارائه نکرده است. ما در تلاش هستیم تا دلیل اصلی را بشناسیم و بعد تصمیم خواهیم گرفت که چه باید بکنیم.»

سخنگوی فدراسیون خاطر نشان کرد که تصمیم فدراسیون بین‌المللی والیبال با این حال به مسابقات لیگ جهانی مربوط نمی‌شود بلکه برنامه از قبل تنظیم شده است. این تصمیم همچنین مربوط به مسابقات قهرمانی آسیای سال ۲۰۱۵ هم نشده است. به دلیل استقلال گسترده‌ی داده شده به کنفدراسیون‌ها در انتخاب کشورِ میزبان یک رقابت، کشور ایران هم باید یکی از برگزارکنندگان مشترک این رقابت‌ها باشد. شایان ذکر است که ایران در تابستان گذشته در لهستان عنوان ششم لیگ قهرمانی جهان را به دست آورد.

* از: امانوئل کَن تَن /در: لوفیگارو / مترجم: شادی سابُجی-ایران در جهان

عنوان اصلی:

L’Iran sanctionné pour avoir emprisonné une spectatrice d’un match de volley


آنلاين بنگريد : http://www.irandarjahan.net/so...

آنلاين بنگريد :

جستجو در کابل پرس