کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > فرهنگی > جایزه کلید شهر ساساری به شاعر هزارستانی بصیرآهنگ داده شد

جایزه کلید شهر ساساری به شاعر هزارستانی بصیرآهنگ داده شد

جمعه 26 اكتبر 2018, بوسيله‌ى کابل پرس خبری

دوازدهمین دوره فستیوال بین المللی شعر ساساری از تاریخ ۱۸ تا ۲۱ ماه اکتبر سال جاری در شهر ساساری ایالت خودمختار ساردینیا در جنوب ایتالیا برگزار شد. در این فستیوال جایزه کلید شهر یا "Freedom of the City" از طرف شهرداری ساساری و مدیران فستیوال بین المللی شعر ساساری به بصیرآهنگ شاعر هزارستانی داده شد. در این دوره از فستیوال، شاعران و هنرمندان از کشورهای مختلف دعوت شده بودند.

بصیر آهنگ شاعر و روزنامه نگار هزارستانی نیز به عنوان مهمان ویژه در این فستیوال دعوت شده بود. در این فستیوال، فیلم "شبیه پسرم" نیز به شکل ویژه در سالن تیاتر تاریخی و بزرگ شهرداری ساساری بنام "تیاتر شهروندی" نمایش داده شد. فیلم "شبیه پسرم" اولین فیلم سینمایی در تاریخ سینمای جهان است که به موضوع قتل عام مردم هزاره و تبعیض سیستماتیک علیه آنها در افغانستان و پاکستان پرداخته است. این فیلم با حمایت مالی کشورهای ایتالیا٬ بلژیک و فرانسه ساخته شده و بصیر آهنگ در آن نقش اول را دارا می باشد.

"فستیوال بین المللی شعر ساساری" یکی از مهم ترین فستیوال های ادبی در کشور ایتالیا است که همه ساله با حضور و سخنرانی نماینده رییس جمهور ایتالیا، شهردار شهر و ده ها تن از شاعران٬ نویسندگان و هنرمندان سرشناس از کشورهای مختلف جهان برگزار می شود.

Sembra Mio Figlio

Sembra Mio Figlio

"Con un rigore quasi documentaristico il film ci porta dentro la vita di Ismail che non riesce ma soprattutto non vuole accettare le condizioni che gli vengono imposte da una cultura che lo ha visto nascere ma non crescere. Eppure prosegue, in questo viaggio, spinto da un’unica grande molla: la dignità. Il film è al cinema, un peccato perderlo". Denise Negri Sky TG24

#SembraMioFiglio
Il viaggio di Sembra mio figlio continua al cinema.

Posted by Basir Ahang on Tuesday, October 16, 2018

اهمیت جایزه "کلید شهر" و تاریخ آن:

جایزه "کلید شهر" یکی از سنت های قدیمی در ایتالیا است که قدمت آن به قرون وسطی برمی‌گردد. این جایزه زمانی به افراد با نفوذ و شخصیت های نمونه داده می‌شد که شهرها با دیواری احاطه بود و وارد شدن به شهر نیاز به اجازه داشت اما افرادی که این جایزه را داشتند بدون هیچ مانعی می توانستند وارد شهر شوند.

این جایزه در سنت ایتالیا و بعضی کشورهای دیگر اروپایی برابر با "شهروندی افتخاری" است و از نگاه معنوی شخص دارنده این جایزه را شهروند اول شهر و برابر با شهردار می دانند.

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


55 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > فرهنگی > جایزه کلید شهر ساساری به شاعر هزارستانی بصیرآهنگ داده شد

آگهی در کابل پرس

loading...

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.