در همین بخش

صفحه نخست > دیدگاه > منع تاریخی تعلیم و تحصیل هزاره‌های افغانستان از سوی ملاها

منع تاریخی تعلیم و تحصیل هزاره‌های افغانستان از سوی ملاها

بخش هفتم
قدم‌زاد هزاره
دوشنبه 16 سپتامبر 2019

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

ملا، سید، آخوند، آیت‌الله، شیخ و دیگر گونه‌های ابزار کرختی، تهی‌مغزی و بهره‌جویی و بهره‌گیری مردم هزاره بوده است. اگر قرار باشد که قرار هم هست که برای روشن شدن ذهن و بیدار شدن خرد #هزاره مردم، خیانت و بهره‌کشی این دسته از افراد سودجو را برشمارم لیست بلندی خواهد شد.

یکی از خیانت‌های این دسته از بیرق‌داران تاریکی و تیرگی و بهره‌کشی منع تعلیم و تحصیل فرزندان مردم هزاره در مکاتب سرکاری یا آموزشگاه‌های دولتی است. به‌طور مثال، همواره ملاها در تمام قریه‌ها و روستاها به مردم می‌رساندند که هوش کنید تا بچه‌های شما در مکاتب و آموزشگاه‌های دولتی درس نخوانند زیرا گمراه، کافر، کمونیست و منحرف می‌شوند.
دلیل این ممنوعیت این بوده است که اگر فرزندان مردم هزاره در مکاتب و آموزشگاه‌های دولتی درس بخوانند، روشن می‌شوند؛ وانگهی از پیروی کورکورانه ملاها و شیخ‌های تربیت‌یافتۀ اندیشۀ اسلام عرب دست برمی‌دارند؛ بنابراین رویه این بوده است که مردم برای بازداشتن بچه‌های خود از مکاتب سرکاری و آموزشگاه‌های دولتی با دادن رشوه به مأمورین و سرمعلم ها و مسئولین حکومتی فرزندان خود را از مکتب سرکاری و دولتی بازمی‌داشتند.
پس خیانت تاریخی ملا، سید، روحانی، شیخ و درس‌خواندۀ نجفی این است که هیچ بچه هزاره در افغانستان راه به دانشگاه یا آموزش عالی پیدا نتوانستند. البته آن دسته از کسانی که به‌طور شانسی مکتب خواندند و دانشگاه رفتند، از چشم ملا، شیخ، آخوند و از چشم مردم‌فریب خوردۀ نوکران حلقه‌به‌گوش دین پسماندۀ عرب‌ها کافر، کمونیست، بی‌خدا و بی‌ایمان به‌حساب می‌آمدند که نمونه‌های فراوان داریم.
نتیجۀ روشن این دانش مدرن ستیزی ملاهای عرب‌زده و نسل دورۀ سنگ یادآور داستان گالیله است که کلیسا و ملاهای مسیحی بر وی فشار که بر سخن آسمانی نشورد و فرضیۀ گردش زمین به دور خورشید را دور بیندازد که این ستمگری دین و اندیشۀ پسمانده عرب‌زده در افغانستان باعث گردید که امروز ما دانش‌آموخته‌های دانشگاه مربوط به چند دهه پیش نداریم. همین ملاهای عرب‌زده که اندیشه‌ها و نوشته‌های تخدیری و تحمیلی دین اسلام را مرتب مردم را تشویق می‌کرده که بچه‌های خود را به مدارس و آموزشگاه‌های دینی بفرستید. همین ملاها سخن چرند و ساختگی «فإن التفقه في الدين من أفضل الأعمال، وهو علامة الخير...» یعنی آموزش دین اسلام، همان دینی که بر تیغ تیز و کشتار و از بین بردن دیگر ادیان استوار شد، بهترین و نیکوترین کنش‌ها و کارهاست و نشانۀ نیکویی!
بدین‌سان ملاها، آخوندها، شیخ‌ها و دستگاه پلید و بهره‌کش دین عربی به چنین شکل و سیاق مردم هزاره را از دانش‌اندوزی، توسعه فرهنگی و رفتن در مکاتب و آموزش‌های دولتی و آموزش‌های عالی بازداشتند؛ بنابراین بایسته است تا این خیانت‌کاران و نوکران دستگاه تبهکار دین عرب را سکه ناچل ساخت تا جامعه هزاره چون جامعه توسعه غرب که از کلیسا گذر کرد دستگاه دین بهره‌کش عرب را دور انداخته و تمام عوامل آن را از سطح زندگی جمعی و فردی خود بیرون برانند.
این نوشته ادامه دارد

واژه های کلیدی
آنلاين بنگريد :

جستجو در کابل پرس