در همین بخش

صفحه نخست > حقوق بشر > محاکمه سروری به دور از چشم مردم و مطبوعات

محاکمه سروری به دور از چشم مردم و مطبوعات

افغانستان واچ
دوشنبه 20 اكتبر 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

محاکمه اسداله سروری مشهور به اسداله پیلوت، رئیس اگسا امروز دوشنبه 20 اکتوبر 2008م مطابق 29 میزان 1387 هـ ش به دور از چشم مردم و مطبوعات در محکمه استیناف نظامی در شهر کابل براه انداخته شد.

در حالیکه نماینده موسسه حقوق بشر افغانستان واچ و یکتن از ورثه قربانیان جنایات سروری بطور تصادفی از جریان محکمه اطلاع حاصل نموده و در آن حضور یافتند، از انبوه ژورنالیستان و ورثه قربانیان که در مجالس محاکم قبلی حضور داشتند، نسبت بی اطلاعی خبری نبود. قابل تذکر است که نماینده موسسه حقوق بشر افغانستان واچ اجازه نیافت تا با کمره عکاسی داخل تالار محکمه گردد.

طی جلسه قضایی سارنوال مربوطه بطور پراگنده و نسبتاً بدون تسلسل اقامه دعوی نمود که بخاطر عدم مطالبه مشخص و اقامه دعوای واضح از طرف رئیس محکمه مورد انتقاد قرار گرفت. در مقابل سروری با جسارت معمول دستگیری و توقیف اش را غیر مؤجه دانسته و از اتهامات وارده انکار ورزید.
قرار است بدون وقوع واقعه عاجل جریان محاکمه فردا در محکمه استیناف نظامی واقع چهارراهی صدارت در شهر کابل ادامه یابد.
از آنجایی که نسبت عدم حضور شهود، ورثه قربانیان، متضررین، خبرنگاران و ناظرین و فعالان حقوق بشر درتالار محکمه بی تفاوتی و سطحی نگری حاکم بود، از تمام جوانب فوق خواهش میگردد تا به پاس خون شهداء و مسوولیت وجدانی و اخلاقی در این امر مهم و تاریخی بطور فعالانه سهم بگیرند. از قراین چنین برمی آید که اگر وضع بدین منوال به پیش برود، این پروسه به رهایی سروری خواهد انجامید.

با وصف آنکه یکتعداد از بازماندگان و خانواده قربانیان را عقیده بر این است که نسبت سیستم ناقص قضایی از یکطرف و عدم موجودیت محاکم منصف و ذیصلاح از طرفی اشتراک در همچو محاکم صحه گذاشتن بر اینهمه ناهنجاری ها خواهد بود. اما سازمان حقوق بشر افغانستان واچ معتقد است تا با استفاده اعظمی از امکانات موجود بر علیه اصل عدم مجازات جنایتکاران جنگی و ناقضین حقوق بشر باید مبارزه نمود و در عین حال در زمینه ایجاد میکانیزم های مناسب و محاکم ویژه جهت رسیدگی به این جرایم تلاش ورزید.

جهت معلومات مزید در مورد تاریخ دقیق انعقاد مجلس محکمه با تلفن شماره 0202104149 (2104149 20 93 ++) در تماس شوید.

به امید ایجاد میکانیزم های عدالت واقعی و محاکمه همه جنایتکاران جنگی و ناقضین حقوق بشر در کشور

سازمان حقوق بشر افغانستان واچ
afghanistanwatch@yahoo.com

واژه های کلیدی
آنلاين بنگريد :

جستجو در کابل پرس