در همین بخش

صفحه نخست > کابل پرس ورزشی > مقالات فوتبالي > كاكا: با پيروزي در فينال نامم به تاريخ خواهد پيوست

كاكا: با پيروزي در فينال نامم به تاريخ خواهد پيوست

علی جواد دهقان
چهار شنبه 23 می 2007

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

در سپتامبر سال 2000 ميلادي بود كه ريكاردو ايزاكسون دوسانتوس ليته كه يك پسر جوان برزيلي بود در استخري نه چندان عميق شيرجه رفت و از قضا دچار مصدوميت در ناحيه كمرش شد و بنظر مي رسيد كه اوضاع به وفق مرادش نباشد. در آن زمان ريكاردوي جوان ليستي از 11 خواسته خود تهيه كرد كه اكنون يكي از آنها باقيمانده است كه مي تواند در چهارشنبه شب آن را نيز به دست آورد.

اكنون كاكا به همراه تيمش براي بار دوم به مصاف ليورپول مي رود. كاكا در گفتگو با سايت فيفا.كام به سوالات متعدد پرسيده شده جواب مي دهد؟

فيفا. شما تنها بازيكني نيستيد كه به وضوح درباره اعتقادش به خدا صحبت مي كند اما بنظر مي رسد كه اين مسئله در زندگي شما جايگاه ويژه اي دارد؟

در دوران يادگيري ام كتاب مقدس نقش بزرگي در زندگي من بازي كرد. انجيل براي من خيلي اهميت دارد نه تنها به عنوان يك فرد بلكه به عنوان يك فوتباليست. اين كتاب بخشي از من و زندگي من هست اما خب سخت كار كردن و با شور و شوق تمرين كردن نيز خيلي مهم هستند. ما همه بايد آن را انجام دهيم. اما به هر حال وقتي كه غيرممكن تبديل به ممكن مي شود بعد از آن ايمانم به خدا است كه به من كمك مي كند. اين چيزي است كه در رابطه با آن من مطمئنم.

فيفا. اكنون شما از نظر فيزيكي نيز مي توانيد بهتر از گذشته خودتان را با مسابقه تطبيق بدهيد. چه چيزي در اين رابطه وجود داشته است؟

من زحمات فوق العاده اي كشيده ام تا قوي تر باشم. در باشگاه قبلي ام ـ سائوپائولو ـ من با قدرت تمرين مي كردم و در ميلان نيز من اين كار را ادامه دادم و اكنون از نظر فيزيكي به اين سطح رسيده ام. اكنون بعد از يك فصل طولاني با مسابقات متعدد من احساس خستگي نمي كنم.

فيفا. آيا رسيدن به فينال قهرمان يك منفعت واقعي به حساب مي آيد؟

صادق باشيم كه ما هرگز بعد از كسر هشت امتياز به اينجا فكر نمي كرديم. بنابراين ما مي خواستيم تا فقط با مقام سومي يا چهارمي كارمان را در ليگ ايتاليا به پايان برسانيم تا در فصل بعد ليگ قهرمانان حضور داشته باشيم. اما در بعد ما تمركز بيشترمان را بر روي مسابقات اروپايي گذاشته بوديم.

فيفا. آث ميلان در بازگشت از تعطيلات زمستاني اوج گرفت؟

ارزيابي درستي است. اما ما طرحي نداشتيم. با اين وجود ما خوشحاليم كه اكنون در قدرتمندترين وضع موجود در جايي هستيم بايد در بزرگترين مسابقه رقابتهايمان شركت كنيم.

فيفا. شما عملكرد استثنايي اي بخصوص در ليگ قهرمانان داشته ايد؟

من فكر مي كنم كه من هنوز هم مي توانم پيشرفت كنم اما من احساس مي كنم كه بهتر از قبل بازي مي كنم. من احساس مي كنم كه شما مي توانيد هميشه بهتر باشيد. من قصد دارم تا نشان بدهم كه اين روند در فصل آينده نيز ممكن است.

فيفا. ديگر بازيكن آث ميلان كه در فرم استثنايي خود قرار دارد كلارنس سيدورف است. شما يك زوج مهيب در ميانه ميدان داريد؟

براي ميلان اينكه كلارنس بازي مي كند ضروري است و هنگامي كه او كار مي كند او نمايشش را در بالاترين سطح اجرا مي كند. مقابل بايرن مونيخ او يك بازي عالي را انجام داد و او در مقابل منچستريونايتد نيز عالي بود. اگر شما چنين كاري را انجام دهيد بنابراين شما يك بازيكن بزرگ هستيد.

فيفا. آيا شما به بازي فينال چهارشنبه به چشم يك انتقام مي نگريد؟

خير. ليورپول شكست داد ما را و آنها حق داشتند كه قهرماني را ببرند. اكنون ما بايد نشان دهيم كه حق داريم كه قهرماني را ببريم. من فقط بر روي پيروزي متمركز شده ام و اين انتقام گيري نيست. من مي خواهم تا هنگامي كه قهرمان ليگ قهرمانان 2006ـ 2007 به ياد آورده مي شود نام من و تيمم يعني آث ميلان به همراهش باشد. ما همه مسابقات را پشت سر گذاشته ايم. در فوتبال هر چيزي ممكن است. ما اكنون دو سال بيشتر تجربه كسب كرده ايم و بازيهاي زيادي را از آن زمان به بعد در سطح بالايي انجام داده ايم. اين چيزي است كه ما از آن منفعت مي بريم بخصوص در مورد بازيكنان جواني مثل من.

فيفا. كارلو آنچلوتي مي گويد كه هر كاري را انجام خواهد داد تا از رسيدن بازي به ضربات پنالتي اجتناب كند؟

من اين را درك مي كنم. اين فصل يكبار من پنالتي مقابل فيورنتينا را از دست دادم و با وجودي كه در مقابل ليورپول در فينال گذشته من گل زدم نتيجه بر عليه ما رقم خورد. من نمي توانم باور كنم كه تيمي درباره آن راضي باشد يا نقشه اي درباره پنالتي زدن داشته باشد. خب، ليورپول چلسي را به اين روش شكست داد اما من مطمئنم كه آنها ترجيح مي دهند كه اين كار را در وقت عادي انجام دهند. من ليورپول را در اين فصل بارها ديده ام و من فكر مي كنم كه آنها يك تيم خيلي خوبي هستند. از نظر تاكتيكي آنها تقريبا كامل هستند و مربي شان نيز خيلي خوب است. در بالاترين سطح آنها يك روحيه انگليسي را دارا هستند.

فيفا. كدام بازيكنان ليورپول شما را تحت تاثير قرار داده اند؟

استيون جرارد بدون شك بزرگترين روحيه دهنده و نظم دهنده تيم است. اگر او روز چهارشنبه در تيم نبود من خيلي خوشحال خواهم بود.

فيفا. شما با ده گل زده برترين گلزن اين فصل از رقابتهاي ليگ قهرمانان هستيد. آيا اين عملكرد خيلي خوبي براي يك هافبك تهاجمي است؟

گلزني هدف من نيست. من هستم و هميشه يك بازيساز خواهم بود. اما البته گل زدن نيز خوب است. در طول فينال من تنها بر روي پيروزي تمركز دارم و يقينا نه بر روي كسي كه براي ما گل بزند.

فيفا. به مسئله آينده خودتان برگرديم، در خبرها است كه رئال مادريد همچنان خواستار شما است. آيا شما به انتقال به اسپانيا راضي هستيد؟

من اين سوال را بارها پاسخ داده ام اما هميشه همين پاسخ را داده ام كه من يك قرارداد تا سال 2011 دارم و من به اين قرارداد احترام مي گذارم. اگر ميلان مي گويد كه آنها مي خواهند من را بفروشند بعد از آن و تنها بعد از آن من درباره ترك باشگاه فكر خواهم كرد.

فيفا. برادر كوچكتر شما يعني ديه گو نيز در ايتاليا است و در ريميني در سري B بازي مي كند. اكنون در بين دو تيم اينتر و آث ميلان 11 بازيكن برزيلي قرار دارند. چه احساسي داريد؟

البته كه وجود او در اينجا كمك زيادي مي كند. همچنين در مورد برزيلي هايي كه در اينتر بازي مي كنند، طبيعتا كه ما از رقابت بين دو باشگاه مطلعيم اما بر روي روابط ما تاثير نمي گذارد و ما همه با هم دوست هستيم. جدا از فوتبال ما همديگر را بارها مي بينيم. اگر برخي از ماها در يك لباس متفاوت بازي مي كنند مهم نيست. اين مسئله وقتي كه شما دوست هستيد مطرح نيست.

فيفا. آدريانو گالياني بارها گفته است كه مي خواهد شوچنكو به سان سيرو بازگردد. شوچنكو قرار است كه در آتن بازي شما را در چهارشنبه تماشا كند. آيا شما دوست داريد كه او به تيم بازگردد؟

من مي دانم كه براي او اين مسئله كه دوستانش را در حال بازي كردن ببينيد در حالي كه خودش فقط تماشا مي كند سخت است. اما من خوشحالم كه ما او را به عنوان يك رقيب نداريم چون آندري هنوز هم يك بازيكن خيلي خوب است. من خيلي خوشحال خواهم شد از اينكه بازگشت دوباره او را به ميلان ببينم اما من چيزي در اين باره نمي گويم.

فيفا. صحبت از آمدن رونالدينيو به آث ميلان نيز است. در اين باره چه مي گوييد؟

اگر آنها بتوانند او را بياورند من خيلي خوشحال خواهم بود. رونالدينيو يكي از بهترين ها است و براي باشگاه عالي خواهد بود. ما روابط خوبي داريم و ما اغلب با هم صحبت مي كنيم. فقط درباره اين مسئله فكر كنيد. خيلي عالي خواهد بود اگر ما يك تيم با رونالدينيو، شوچنكو، رونالدو داشته باشيم. به مانند هر كس ديگري من مي خواهم تا در كنار بهترين بازيكنان بازي كنم.

واژه های کلیدی

جستجو در کابل پرس