صفحه نخست > کابل پرس ورزشی > مقالات فوتبالي > آلوس از کافو، کارلوس و گواردیولا می گوید

آلوس از کافو، کارلوس و گواردیولا می گوید

مصاحبه دنی آلوس مدافع جدید تیم بارسلونا را بخوانید
علی جواد دهقان
جمعه 21 نوامبر 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

دنی آلوس داسیلوای برزیلی مدتی است که نام خود را به عنوان یکی از بهترین دفاع های راست در جهان فوتبال بر سر زبانها انداخته است. پست دفاع راست برای مدت طولانی در فوتبال ملی برزیل به نام کافو سند خورده بود ولی اکنون آلوس است که این پست را تسخیر کرده است اگرچه با احترام خاصی از پیشکسوت خود یاد می کند. بعد از امضای قرارداد در سال 2003 با تیم سویا این برزیلی نقش عمده ای را در اوج گیری تیم گمنام اسپانیایی بر عهده داشت و در رسیدن آنها به قهرمانی پی در پی در سالهای 2005 و 2006 در جام یوفا کمک فراوانی نمود. موفقیتهای او در سویا سبب شد که هر ساله با بازگشایی بازار نقل و انتقالات از او به عنوان یکی از خریدهای احتمالی باشگاه های نام برده شود و سرانجام قرعه به نام بارسلونا خورد و این مدافع راهی نیوکمپ شد. جدایی آلوس از سویا برای او چندان راحت نبود چنانکه خودش در روز خداحافظی از سویا گفت که همچون یک بچه وارد سویا شدم ولی اکنون بعنوان یک مرد از این باشگاه می روم ولی روزی دوباره به اینجا بازخواهم گشت. گفتنی است که آلوس در سطح ملی نیز عملکرد موفقی داشته است و توانست در فینال کوپا آمریکا برزیل را در پیروزی سه بر صفرش مقابل آرژانتین با گلزنی اش (یک گل) همراهی کند.

دنی، اجازه بده که به ابتدای دوران کاری ات نگاهی بیندازیم. شما فقط 19 ساله بوده که تیم باهیا را به مقصد سویا ترک کردی. این انتقال چگونه بود؟من یک مقدار خوش شانس بودم برای اینکه وقتی در باهیا بازی می کردم زمانی بود که به بازیهای قهرمانی زیر 20 ساله های آمریکای جنوبی فراخوانده شدم، تورنمنتی که بسیاری از بازیکن یابهای باشگاه های اروپایی در آنها حضور دارند. من خوب بازی کردم و از سوی سویا اولین کسانی بودند که با من صحبت کردند و آنها برای عقد قرارداد با من علاقه نشان دادند. قبل از این که بازار نقل و انتقالات زمستانی بسته شود آنها با باشگاه به توافق رسیدند و اینگونه بود که من به اسپانیا رفتم.

شما وقتی که به سویا رسیدید چه انتظاراتی داشتید؟ آیا حتی تصور می کردید که دو بار پیاپی به قهرمانی در جام یوفا دست یابید؟خیر، من هرگز در این باره فکر نمی کردم ولی من باور داشتم که می توانستم در اروپا موفق شوم و به موفقیتهای بزرگی دست یابم. هنگامی که من به باشگاه آمدم ما تیم نسبتاً متوسطی بودیم که عمده ترین هدفمان ماندن در دسته اول بود. ما قویتر شدیم و بعد از آن خوشبختانه من نیز در کنار تیم پیشرفت کردم. رویهمرفته قدم خیلی مهمی در دوران فوتبالی ام بود.

چه فاکتورهایی در موفقیت تیم دخیل بود؟بازیکنانی که به تیم وارد شدند تأثیر گذاشتند ولی مهمترین مسئله در ذهن من این بود که ما یک روحیه تیمی واقعی داریم. ما برانگیخته شده بودیم و قصد داشتیم به هدفهای بزرگی دست بیابیم، تغییر دادن تصویر سویا در فوتبال اسپانیا.

از میان بازیکنان جدید کدام یک بیشتر شما را تحت تأثیر قرار داد؟فردریک کانوته یکی از آنها بود. من هرگز بازی او را برای تاتنهام ندیده بودم ولی شگفت زده شدم وقتی که یک بازیکن بلند قد را اینگونه با تکنیک و متحرک می دیدم. او نقطه مرکزی تیم بود و وقتی که لوئیس فابیانو نیز به تیم وارد شد آنها یک زوج خوبی را تشکیل دادند که دیگر تیمها به بازی آنها توجه خاصی داشتند.

بعد از آن بازی برای تیم ملی زیر 20 ساله های برزیل سه سالی طول کشید تا به تیم ملی بزرگسالان برزیل دعوت شوی؟ خودت در این باره چه فکر می کنی؟ بنظر خودت اگر در برزیل بازی می کردی شرایط متفاوت بود؟ممکن بود من در آن صورت فرصت بیشتری داشته باشم. من مدت زمان زیادی را در برزیل نگذراندم بنابراین برخی از مردم اصلاً بازی من را ندیده بودند و تیم ملی در برزیل خیلی مهم است و برای بازیکنانی که خوب شناخته نشده اند آسان نیست که فراخوانده بشوند. من در سویا در فرم خوبی قرار داشتیم تا اینکه به جایگاهی در تیم دست یافتم. من پیشتر نیز در رسیدن تیم ملی به یک قهرمانی کمک کرده ام و اکنون نیز هدفم نگهداری جایگاهم در آنجاست.

من تصور می کنم که کمک شما به برزیل در کوپا آمریکای 2007 و گلزنی در بازی فینال مقابل آرژانتین در کارنامه تان جایگاه خاصی دارد؟بله، قطعا آن بزرگترین دستاورد من در طول بازیهای ملی تا بدینجا است، بخصوص وقتی که شما باید بدانید که چه رقابتی بین برزیل و آرژانتین وجود دارد. بازی فینال بود و آنها نیز شانس پیروزی داشتند. ما در آن بازی نشان دادیم که برزیل، برزیل است. من یک گل ساختم و یک گل دیگر زدم که عالی بود. کسب اولین عنوان قهرمانی همیشه مسئله ای خاص است.

در طول 12 سال یعنی از سال 1994 تا 2006 پست دفاع راست در تحت اشغال یک فرد بوده است، کافو. چرا شما فکر می کنید که کسی پیدا نمی شود که بتواند فرصت برابری با او را داشته باشد؟توضیح دادن درباره پدیده ای همچون کافو سخت است. او یک بازیکن عالی بود و یک حرفه ای واقعی، یک الگو برای دیگرانی که از او پیروی کنند. اینها دلایلی بود برای اینکه او قادر بود تا مدتهای طولانی در سطح بالایی بماند. همچنین روبرتو کارلوس در سمت چپ، او نیز جایگاه خاصی در تیم ملی برزیل داشت. اغلب بازیکنان تجربیات بالا و پایینی در طول دوران فعالیت شان دارند اما این زوج استثنایی بودند و برای جانشینان آنها در تیم ملی همچون ما لازم است تا از الگوهایی همچون آنها پیروی کنیم.

کدام یک از هم تیمی هایتان را در خط دفاعی شما می پسندید؟در حال حاضر بازیکنانی وجود دارند که در فرع عالی قرار دارند افرادی همچون مایکون در اینتر، جولیانو بلتی در چلسی، اگرچه او در حال حاضر در میانه میدان بازی می کند. برزیل دفاع های خوبی دارد.

دیده می شود که شما در تیم ملی برزیل مسئولیت های دفاعی تان نسبت به آنچه که در تیم سویا داشتید بیشتر است؟هر موقعیتی، در سویا، بارسلونا و برزیل متفاوت است. ما همیشه باید برای تغییرات کوچک و تطبیق دادن با موقعیت ها آماده باشیم تا بتوانیم برای هر موقعیتی زیرنظر مربی ای که کار می کنیم مورد استفاده قرار بگیریم. آنها همگی سبکهای مختلفی دارند.

و اکنون که شما چند ماهی را در بارسلونا گذرانده ای، سبک کاری پپ گواردیولا را چگونه توصیف می کنی؟از شروع کار او عزمش را برای نشان دادن خود بعنوان یک برنده نمایان ساخت و این واقعاً ما را هیجان زده کرده است. من شکی ندارم که او به هدفش خواهد رسید. پپ واقعاً بی نظیر است و من مطمئنم که او میراث بزرگی را از خود در دنیای فوتبال بر جای خواهد گذاشت.

شما بارها در مقابل تیم بارسلونای بزرگ تحت رهبری فرانک رایکارد و بازیکنی همچون رونالدینیو بازی کرده اید. آیا شما فکر می کنید که تیم حاضر پتانسیل این را دارد که همچون آن تیم موفق باشد؟هر مربی و هر بازیکنی تلاش می کند تا از خود عملکردی به یادگار بگذارد و من فکر نمی کنم نیازی به مقایسه کردن باشد. آن تیم جایگاهش را در تاریخ با کسب پیروزی و خوب فوتبال بازی کردن بدست آورد و آنچه که ما باید انجام دهیم خوب فوتبال بازی کردن است. اگر ما با این روش به نتایج دست بیابیم ما کار نیز خودمان را انجام داده ایم.

رقابتهای لیگ قهرمانان جایی است که همیشه هواداران بارسلونا مشتاق پیروزی در آن هستند. آیا شما می گویید که در میان شانس های قهرمانی برای رقابتهای امسال هستید؟باشگاه بزرگی همچون بارسلونا همیشه در میان شانس های قهرمانی است. هیچ سوالی در این باره وجود ندارد. تا بدینجا با وجود تیمهای قوی یکی از سخت ترین رقابتها بوده است. این بازیها یک رقابت واقعی است ولی من فکر می کنم ما برای رقابت در آن آماده ایم.

فیفا دات کام

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

  • سلام به خوانندگان سایت خوب و قوی کابل پرس?!!!!

    مخصو صا شخصا از محترم علی جواد دهقان که مارا در وقت و زمانش از واقعات ورزشی "فوتبال" جهان با خبر میسازد نهایت سپاسگذار هستیم و اگر امکان باشد از وضع فوتبال افغانستان "تیم ملی فوتبال" و اسیا نیز معلومات تهیه نمایند خیلی ما را مسرور خواهند ساخت..

    بامید پیشرفت ورزش "فوتبال" در افغانستان

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس