صفحه نخست > حقوق بشر > هزاران پناهجوی افغانستان در کشورهای مختلف نیاز به حمایت فوری دارند

هزاران پناهجوی افغانستان در کشورهای مختلف نیاز به حمایت فوری دارند

دروغ های دسته بندی شده ی مقامات افغان و قراردادهای دو جانبه آنان با کشورهای مختلف، مشکلی جدی دیگر برای پناهجویان افغانستان شده است. کشورهای مختلف با توسل به این قراردادها فشار های زیادی بر پناهجویان می اورند و حتا در کشورهای مقصد گاه تا سال ها منتظر پاسخ از اداره های مهاجرت می مانند.
کابل پرس
پنج شنبه 2 سپتامبر 2010

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

مهاجرت، آوارگی و جنایت کوچ اجباری

کابل پرس?: ادامه جنگ، کشتار، فقر و بیکاری در افغانستان باعث شده تا هزاران تن از شهروندان افغانستان، برای خروج از کشوری که اکنون به دست متهمان نقض حقوق بشر، قاچاقچیان مواد مخدر و چپاولگران دارایی های همگانی اداره می شود، به آب و آتش بزنند.

پناهجویان معمولا دو راه را برای خروج از افغانستان، جهنم روی زمین، انتخاب می کنند. راه اول خروج از افغانستان و رفتن به نزدیک ترین کشور جز پاکستان و ایران و درخواست پناهندگی از طریق سازمان ملل متحد است. بخش پناهندگی سازمان ملل متحد یا یو ان اچ سی آر، پروسه ای طولانی دارد و در سال های اخیر، با توجه به تبلیغات غیر واقعی از اوضاع افغانستان، بررسی دوسیه های پناهجویان افغانستان از اولویت های این سازمان نمی باشد. پناهجویان افغانستان مجبورند ماه ها و گاه سال ها در انتظار پاسخ از دفتر پناهندگان و پناهجویان سازمان ملل باشند. در بسیاری مواقع نیز پاسخ دفتر سازمان ملل به درخواست پناهندگی شهروندان افغانستان منفی ست. بسیاری از پناهجویان که تمام زندگی خود را به حراج گذاشته تا از افغانستان خارج شوند، پس از پاسخ منفی، با
دیواری بلندتر و ضخیم تر در زندگی خود مواجه می شوند.

میسر دوم، عبور غیر قانونی از مرزهاست. دو مسیر عمده برای عبور غیر قانونی از مرز، مسیر افغانستان،(گاهی پاکستان)، ایران، ترکیه، یونان و ایتالیاست. چنانچه پناهجویان در ایتالیا توسط پلیس متوقف نشوند، به مسیر ادامه داده و خود را به کشورهای اروپایی که هنوز وضعیت بهتری برای پناهجویان دارند می رسانند.

یونان/ پناهجویان در زندان

مسیر عمده بعدی برای عبور غیر قانونی از مرز، مسیر افغانستان به استرالیا از هر راه ممکن است. در بیشتر مواقع پناهجویان با پرداخت مبالغ هنگفت، ویزای کشورهایی مانند مالزی و اندونزی را تهیه کرده و سپس به آب زده تا رویای رسیدن به آنسوی آب و تغییر در زندگی و وضعیت خود را واقعیت بخشند.

عبور غیر قانونی از مرز همیشه و در هر لحظه مساوی با مرگ است. اما پناهجویی که هر لحظه مرگ را در افغانستان تجربه می کند، برای نجات خود و خانواده، تن به یک ریسک بزرگ داده و فشار و محدودیت ها چنان کرده که علی رغم آگاهی به خطرات مختلف، پا به جاده ی مرگ و زندگی می نهد.

نامه پاره پاره شده یک پناهجو به رسانه ها/ او می گوید از غزنی ست. پدرش توسط طالبان کشته شده است. طالبان در ماه های اخیر بیش از ده تن را که غیر پشتون بودند، در این ولایت سر بریدند.

قاچاقچیان انسان از ابتدا تا مقصد، در کشورهای مختلف از جمله در افغانستان در کمین هستند. بیشتر آنان تنها چیزی که برایشان اهمیت ندارد، زندگی پناهجویان است. هر جایی که پلیس به آنان هجوم می آورد، براحتی پناهجویان را ترک کرد و خود متواری می شوند و هر جایی که می توانند پناهجویان را به قاچاقچی دیگر می فروشند.

اندونزی و یونان دو کشور خطرناک در این دو مسیر است. همین اکنون صد ها تن از شهروندان افغانستان در زندان های این دو کشور بسر می برند. در بازداشت گاه های یونان و اندونزی کودکان و زنان نیز در بند می باشند. گزارش ها حاکی از آن است که حتا کودکان زیر سه سال نیز همراه با مادران خود در این بازداشتگاه ها بسر می برند.

استرالیا/ پناهجویان در راه زندان

اکنون استرالیا و کشورهای دیگر مقصد مانند ایتالیا، آلمان و فرانسه نیز رفتاتری بهتری با پناهجویان ندارند. اکنون صد ها پناهجوی افغانستان در بازداشتگاه های این کشورها بسر می برند. چند روز پیش تعدادی از پناهجویان در استرالیا توانستند از یک بازداتشگاه فرار کرده و دست به تظاهرات بزنند اما پلیس به زور متوسل شد و حتا مقامات پلیس گفته است که برای آنان دوسیه های جنایی باز می شود.

استرالیا/ پناهجویان در راه زندان

دروغ های دسته بندی شده ی مقامات افغان و قراردادهای دو جانبه آنان با کشورهای مختلف، مشکلی جدی دیگر برای پناهجویان افغانستان شده است. کشورهای مختلف با توسل به این قراردادها فشار های زیادی بر پناهجویان می اورند و حتا در کشورهای مقصد گاه تا سال ها منتظر پاسخ از اداره های مهاجرت می مانند.

اکنون هزاران پناهجوی افغانستان در کشورهای مختلف نیاز به حمایت فوری دارند.

مهاجرت، آوارگی و جنایت کوچ اجباری

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • کسانی که در عقب دروازه بزرگ پنجره مانند به رنگ ابی زندانی هستند . . انجا زندان موقت به نام ( پگه نی ) میباشد که اصلاء چندی قبل توسط امیگریشن یونان رسماء بسته شد و پناهنده های امروزه را در کمپ های مجهز به تمام وسایل زنده گی پذیرایی نموده بعد از دادن ویزای یک ماهه به انها . . انها را با احترام و عزت به اتن میفرستند . . و از اتن مهاجرین مستقیماء به یکی از کشور های اروپایی میروند . فقط افغانهای که پول مسافرت به اروپا را ندارند در مشکلات ( خود ) خلق کردهء بسر میبرند که اگر توسط افغانهای پول دار و یا اورگونایزیشن های افغانی به انها کمک شود . . نها نیز میتوانند از یونان به اروپا مسافرت نمایند . . من اصلا میر هزار را مامور ساختن یک همچو کمیته میسازم تا از همه ما و شما پول جمع نموده به افغانهای بی بضاعت در یونان کمک نمایند .

  خبر :

  در این روز ها گذشتن از امیگریشن های میدان های هوایی اتن . . چنیه و باقی شهر های یونان و به مقصد اروپا کمی مشکل است و هیچ کدام از قاچاقچی های ایرانی و یا افغانی و یا پاکستانی نتوانسته اند مسافران خود را به اروپا بفرستند . . شاید دلیل این مسله هجوم مسافران سراسری اروپا و امریکایی شمالی به میدان های هوای برا برگشت به کشور های خود برای شروع مکاتب و فاکولته ها میباشد و یا شاید هم امیگریشن یوانی هوشیار شده مطالبه پول زیاد تر را از قاچاقچی ها دارند . . بهر حال همه باید منتظر باشند تا هفته دوم ماه سپتمبر .

 • گپ مهم !

  تمام افغانهای که از افغانستان برای پناهنده شدن به کشور های اروپایی میروند باید خوب و واضح شیر فهم باشند که هیچ گاه از تنگ دستی به خانه یکی از اقارب ء که قبلاء در ان جا پناهنده شده اند . . حتی به خانه برادر و یا خواهر و یا خواهر زاده و یا برادر زاده و یا دختر خاله و یا دختر ماما و یا . . . پای نگذارند . . خطر انواع اهانت شدید موجود است . . بهتر است به پارک ها و یا زندان ها و یا ماموریت های پولیس مراجعه نماید و خود را دستگیر نماید ولی در مقابل این اقارب تان خود را توهین نکنید . . شرح این موضوع و با دلایل کافی خارج از کفایت این وبسایت میباشد . .

 • اخطار :

  اگر قاچاقچی ( هر قومی که باشد ) از هر کدام میدان هوایی یونان میخواست بچه های کم سن و زن های خانواده تان را به اروپا بفرستند و شما را با پرواز های بعدی . . و این کار اگر مطمین نیز بود . . و ممکن نیز است . . شما قبول نکنید .. مامورین امیگریشن یونان در رفتن زنان و کودکان ممانعت خاصی ندارند ولی در گذشتن مرد های پناهنده . . گذشتن از زیر ریش شان سوار بر خر . . ممانعت میکنند . به همین خاطر امروز صد ها خانواده , زن هایشان بدون سرپرست خانواده به اروپا رفته اند و مرد های شان به اتن برای رفتن به اروپا روز شماری میکند . تجسم کنید زنی جوانی با دو پسر زیر عمری هفت سال به دنمارک رسیده است و در زندان موقت ان کشور بسر میبرند و معلوم نیست امیگریشن دنمارک انها را به کدام شهر میفرستند و یا شاید دوباره به یونان بفرستد و حتی امکان دارد که به افغانستان برگشتانده شود . . . منظور در طول همه این واقعات باید اعضای خانواده با هم یکجا باشند تا بتوانند تصمیم های موثر در مواقع مهم فوراء اتخاذ نموده عمل نمایند تا از برداشت همه این مشکلات خود نتیجه دل خواه را بگیرند . یاد تان باشد که یک پناهنده با تمام مجبوریت های خود خالق تقریباء 25 درصد کار برای تمام کشور های اتحادیه اروپا میباشند , و این اهمیت را زیاد از تمام کشور ها . . کشور یونان میداند . . به همین منظور زندان های خود را به مسافرخانه های بهتر از هوتل های 5 ستاره ایران تبدیل نموده اند و حتی ویزای یک ماه مجانی برا دستگیر شده گان میدهند .

 • حمایت فوری باید توسط یک کمیته از افغانهای که در خارج برای باز سازی افغانستان تلاش دارند . . شروع و انجام گیرد . مثلاء در کمیته باید یک نفر از اعضای نهضت فراگیر و ترقی و دموکراسی ( حزب واحد ) و یک نفر از اعضای حزب وطن و یک نفز از اعضای طرفدار نایبی و همه این اشخاص سیاسی یابد تحت نظر یک نفر غیر سیاسی که وابسته به هیچ حزب سیاسی نیاشد منحیث مشاوران در قسمت تمام مهاجران یونانی و اندونیزی و غیره ممالک اجرای وظیفه نمایند .. مثلاء شخص بی طرف که من پیشنهاد میکنم بر رهبری این کمیته امدادی برای افغانهای مهاجر کامران میر هزار است . باید حساب بانکی باز گردد و تمام افغانها در داخل و خارج افغانستان در وقت و مدت معین مثلاء " در طول 24 ساعت و در تاریخ معین " نفری فقط یک دالر به ان حساب بانکی تحویل نمایند . من مطمین هستم که در ظرف 24 ساعت همه ما میتوانیم زیاد تر از 20 میلیون دالر جمع نمایم . 1در صد این پول برای مخارج و اعاشه اعضای کمیته اجرایوی تقدیم است و با پول باقی مانده میتوانیم هزاران مجبور را از مجبوریت نجات دهیم .

 • اطلاعیه !

  1 / مهم تر از همه : اگر قاچاقبر شما وقتی شما را به یکی از جزایر یونان دم دم صبح و یا نیمه های شب رسایند و بعد از جا به جا نمودن شما در پارک ها و یا زیر زمینی ها و یا تاکوی های مخروبه فورا از شما خواست که پول بدهبد که برای شما تکت کشتی را به اتن بخرد شما هرگز به ان شخص پول ندهید و یا اگر میخواهید پول بدهبد باید یکی از اشخاص خود شما با پول همرایش باشد . ویا اگر قبل از نشستن یه قایق بادی از ساحل ترکیه از شما پول رفتن به اتن را توسط کشتی را خواستند هرگز ندهید . در حدود 90 درصد امکان گرفتاری شما در یکی از جزایر سرحدی یونان ترکیه موجود است و به مجری که شما دستگیر شدید قاجاقچی با پول شما فرار مینماید . و شما دل دردی ان پول را همیشه با خود خواهید داشت .

  2 / راه اتن و جزایر یونان برای پرواز به اروپا فعلاء بسته شده است و در شهر پاتر نیز پولیس استحکامات جدیدی را برای مسدود داشتن راه فرار مهاجرین به خاصتاء ایتالیا بسته اند . همچنان در جزایر ساموس و متیلنی و چنیه و دیگر جزایر نزدیک به سرحدات ترکیه در هر استیشن امیگریشن , ترجمان خاص افغانی برای شناخت هویت افغانها و کسانی که افغان نیستند و خود را افغان معرفی نموده داخل یونان میگردند , , تعین گردیده است . تعداد روز های بازداشت مانند چند ماه قبل در کمپ های مجلل زیاد تر از سه تا ده روز نیست و مهاجرین را با برگه ویزای موقت یک ماهه از کمپ ها مانند قبل با پول دولت یونان به اتن میفرستند . در اتن شما سر پای خود هستید . به خاطر هجوم تعداد زیادی مهاجرین متخلف المملکت خانه های کریه و اپارتمان های کریه در اتن به قلت پیدا میشود و شما میتواند در حومه شهر به اسانی خانه کرایه ( اپارتمانی ) با کرایه ماهانه دو صد الی چهارصر ایرو گیر بیاورید . اگر از طرف ایران و افغانستان به یونان میروید لباس گرم مختصر با خود ببرید . برای همیشه امده جنگ با سرمای اروپا همیشه در غذای روزانه خود از ( زنجه فیل تازه و سیر تازه و مرچ سبز تازه ) به مقدار کمی استفاده نماید تا بدن را گرم نگه دارد . همچنان مقدار کمی از زنجه فیل تازه را با چای و عسل خورده خود را تندرست نگه دارید . برای نفخ و باد نعنای تازه را با چاع و عسل میل نموده خود را راحت نگه دارید همچنان بعد از غذای سنگین چرب با گوشت لیمو را با چای سیا و عسل میل نمایند تا تعادل جسمی خود را بر قرار داشته باشید . این احتیاط های لازم را در طول را برای صحت مند بودن ضروری بدانید .

  مکرر اینکه :

  در ماه های اگست و سپتمبر به خاطر تغیر و تبدیلی های که در سیستم امیگریشن و پولیس یونان سراسری به وجود میاورند . مامورین امیگریشن و پولیس که جدیداء چوکی های مامورین قبلی را تسخیر میکنند برای نشان دادن فعالیت ها فوری خود دست به یک سلسله اقدامات عاجل میزنند . و در جمله اقدامات فوری این مامورین به اصطلاح ( تازه به دوران رسیده ) مهاجرین در سر فهرست شان قرار دارد . و برای همین هر سال در ماه های اگست و سپتمبر میدان های هوایی و سرحدات زمین یونان سخت گیر میگردند و در ماه های اینده همه چیز رو به معمول بر خواهد گشت . ولی به نظرم که این مراتبه برای اینکه بوی پولی هنگفتی به مشام پولیس های یونان خورده است قضیه شاید کمی دوام دار گردد . به همین منوال من توصیه میکنم که مهاجرین افغانی اگر برای رفتن به اروپا ترکیه ( استنبول ) را امتحان کنند بهتر خواهد بود . استنبول گرچه کمی قیمت تر است ولی برای اینکه پولیس های ترکیه هم صله رحم اسلامی دارند و هم دزد های کهنه کاری هستند به هر صورتی که باشد شما را از راه بر نمیگردانند . برای یافتن شخصی مطمینی شخصی را به نام ( شکور ) که روز ها در کلچه فروشی کار میکند و شام ها دور و بر مسجد و محله توریست ها بود باش دارد پیدا نماید و یا هر افغانیرا که در این ادرس های فوق دیدید از انها سراغ شخص مطمینی را میتوانید بگیرید . باقی نظر به شرایط اقدام نموده اگر میخواهید به ملاقات شخصی نا شناسی برای رفتن به اروپا بروید یک نفر با ان شخص در تماس شود و باقی دو یا سه نفر تان از دور ( خبردار ) بوده هرلحظه امادهء هر اقدامی باشید . ولی من مطمین هستم که افغانها هر اقدامی که نمایند خود را به ان میرسانند بدون ضایعات از هر نوع .

 • اطلاعیه !

  راه رفتن به اروپا از اتن در حدود 15% باز شده است . به روز 22 اکتوبر ساعت 5 عصر مهاجرین افغانی و ایرانی و پاکستانی و عربی و فلسطینی و باقی مهاجرین در پارک اتیکه اتن دست به تظاهرات به مقابل دولت یونان میزنند . در این تظاهرات از دولت میخواهند که در مورد باز داشت مهاجرین برخرد بهتر صورت گیرد و از دفتر ملل متحد میخواهند که به کمک بیشتر با مهاجرین بپردازند . از شرکت کننده گان خواهش است که قبلا از داخل شدن به پارک راه های فرار را قبلاء برای خود مشخص نمایند . از متصدیان تظاهرات خواهش است که برای حفاظت شرکت کننده گان تدارکات ابتدایی امنیتی را در نظر بگیرند . در اطراف و یا خط محدودهء تظاهر کننده گان باید ( خبر دار ) گذاشته شود . و برای حفظ امنیت داخلی تظاهر کننده گان یعنی جلو گیری تصادم تظاهر کننده گان با یک دیگر باید اشخاص موظف تدارک دیده شوند برای ( خلاص گیری ) . . در موقع تصادم با پولیس فاصله حد اکثر را بین خود و پولیس حفظ نماید و منتظر باشید که وسایل انفجاری و یا اقسام گاز های که برای بی نظمی شما ها از ان استفاده مینمایند فوراء بعد از به زمین اصابت نمودن قبل از اینکه به سی ثانیه برسد دوباره به طرف خود پولیس قسمی پرتاب نماید که هدف شما دورترین قسمت محل سنگر گیری پولیس باشد که اگر دوباره انرا به طرف شما پرتاب مبنمایند در خط اول جبهه نیرو های امنیت تصادم نماید . با دستکش های زمخت و دستمال گردن به تظاهرات بیروید و از هردوی این وسایل گرم نمودن دست ها و گردن تان میتواند منحیث اسلحه نیز استفاده نماید . در این قسم جا ها اسلحه گرم و یا سرد بدرد نمیخورد و از نیروی روحی شما در مقابله دست بدست میکاهد , ولی اگر ضرورت شد فوراء گروپ های چهار پنج نفره ساخته به نوبت یک یک پولیس را خلع سلاح نموده با وسایل دست داشته انها خود را مسلح نماید و از جایکه اسلحه و ابزار جنگ یک نفر پولیس از پول تکس یک یک باشنده اتن خریده شده است , اسلحه و ابزار جنگی را بعد از استفاده به صندوق های اشغال انداخته از تلفن های خیابانی ادرس انرا به مامویت های پولیس بدهید تا انرا تسلیم شوند . . در عین زد و خورد نه تنها به فکر خود میباشید ولی 75 درصد در فکر نجات اطفال و زن ها و پیر مردان باید باشید . برای صدر اخفا از دوکان چینایی ها استفاده نماید . و از هر وسیله ترانسپورت شهری که از محل میگذرد برای انتقال اطفال و زن ها و پیر مردان به دور شدن از محل جنگ استفاده نماید . وقتی دانستید که زدو خورد حتمی است لبخندی را همیشه بر لب داشته باشید تا پولیس ها و یا حمله کننده گان تا اخرین لحظه خوردن ضربه کشنده شما متوجه اقدام شما نباشند و نه شوند . باقی خیال همدیگرا داشته باشید صد در صد موفقیت از شما است .

 • تاریخ اعتصاب عمومی مهاجرین بین المللی در اتن از 22 اکتوبر به 8 اکتوبر تغیر نموده است . روز جمعه 8 اکتوبر عصر ساعت 5 .

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس