صفحه نخست > خبر و گزارش > مرد 130 ساله در قریه سرف، ولسوالی شهرستان، ولایت دایکندی

مرد 130 ساله در قریه سرف، ولسوالی شهرستان، ولایت دایکندی

او دوران های مختلف تاریخ را با تلخی و شرینی آن سپری نموده و حالا پا را به 130 سالگی مانده است
محمد محسن ایوبی
دوشنبه 15 دسامبر 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

بابه مراد زمانی یکی از افراد خیرخواه وقابل احترام در میان مردم روستایش است و به گفته مردم همیشه در میان آنا سخن ازخیر و فلاح و رستگاری میزند. او دوران های مختلف تاریخ را با تلخی و شرینی آن سپری نموده و حالا پا را به 130 سالگی مانده است. او در حالیکه از هوش کامل برخوردار است مباشرت خوب با مردم و هر رهگذر دیگر در آن ده دارد. بابه مراد که صحبت های شیرین از گذشته ها دارد؛ از نظر فزیکی نیز راه رفته می تواند و دستهایش نیز عصایش را تحت کنترول دارد.

او هم از وضعیت ناهنجار این زمانه شکوه و گلایه داشت، و میگفت کسانی می آیند اسم ما را می نویسند و وعده میدهند اما کدام همکاری ما از آنها نمی بینیم . فقر دامنگیر مردم است اما راه چاره وجود ندارد. هرچه مردم تلاش میکنند تا بتوانند یک راهکار مناسب را برای محو فقر و یک زندگی مرفه پیدا نمایند کوتاه می آیند، آخر چه روز است. آیا این روز های تیره وتار یک روز به پایان خواهد رسید و مردم ازین وضعیت نجات پیدا خواهند کرد.

از صحبت های این مرد پیر و خردمند پیدا است که در گذشته ها وضعیت را خوب تحلیل میکرده است زیرا علی الرغم اینکه سواد ندارد اما نبض جامعه را میداند و نیز برای بیرون رفت ازین معضلات تحلیل منطقی دارد، متأسفانه امروز در کشور و در نقاط دور دست نه تنها که افراد شایسته و لایق در رأس ادارات تعیین و مقرر نگردیده اند بلکه بیشتر کسانیکه اداره منطقه را بدست دارد از حیثیت مناسب در میان مردم برخوردار نیستند و مردم افغانستان با چهره های این گونه اشخاص کاملاً آشنایی دارند و نیاز به ذکر مکرر آنها نمی رود. زیرا نه گوش شنوا وجود دارد تا مشکلات مردم را بشنوند و نه هم چشم حق بین که مشاهدات عینی خویش را بدون کم وکاست واضح و روشن بیان نمایند. بابه مراد تقاضا داشت تا عدالت در افغانستان جنبه عملی بگیرد زیرا همین بی عدالتی هااست که روزگار انسان ها را چنین تیره وتار ساخته است. تا عدالت تأمین نگردد هیچ مشکل حل نخواهد شد.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • جناب محسن ایوبی کزارشی خوبی درباره بابه مراد تهیه کردید اما در عوض که موضوع را سیاسی گزارش داید از بابه مراد تجربه های دوران زندگی ایشان را وعوامل واسباب که ایشان اینقدر معمرترین در آفغانستان ویا جهان است چه بوده؟ اسلوب زندگی ایشان چه نوعه بوده؟
  وکدام نوع غذا در زندگی شان استفاده کردند؟
  وآیا ایشان به امراضی مبتلاشدند وچطور علاج کردند ؟ خوبتر میشد وموضوعات وقضایای که شما در گزارش تان ذکر کردید برای هم هموطنان ما معلوم و آشکار است .

 • سالروز تولدی ( بابه مراد ) این بزرگمرد افغانستان و جهان وبابۀ هزارستان مبارک باد !

  باتشکرازهمکاران کابل پرس? ، شخصی آقای میرهزار وترتیب دهنده این گزارش محمد محسن ایوبی خواهشمندیم برای فرستادن یک تحفه به این مرد بزرگ جهان با این ایمل آدرس مارا kouchaniartsociety yahoo.com هدایت کنید . ازطرف زکیه،حسین،ذکریا،شعیب وعلی سینا ازکانادا .

 • برادر عزیز گذارشگر از زحمتی که بخود داده یی جا داشت تشکر کنیم اما به یقین به شک افتادیم که ایشان 130 سال داشته باشند. زیرا از لحاظ فزیکی و ظاهر ایشان اگر قضاوت کنیم نمیتوانیم خود را قناعت بدهیم. میشد با اهالی محل در زمینه مصاحبه میداشتید و وقایع تاریخی زمان خودش را بیان میکرد.بطور مثال در کدام زمان به خدمت عسکری رفته بود و اگر یمیشد ترخیض زمان خدمتش و یا هر سندی که مبین حقیقت ادعایش میبود بدست اورده و ارایه میدادید. هدف اینست که اگر شما چنین کاری را انجام میدادید میدانید که خدمت بزرگی برایش انجام میدادید.و بخصوص در مطبوعات اگر اشاعه میشد تمام جهان متوجه وی میشد و ازین راه پیرمرد سود قابل توجهی بدست می اورد و جهان در مورد او بیتفاوت نمی ماند.زیرا او واقعا اعجوبه زمان ماست.
  امید است اگر فرصتی دست دهد و این کار را انجام دهید یقینا شما هم یک مکتشف حساب خواهید شد که اگر حقیقتی در بین بوده و به اثبات برسد زیرا 130 سال عمر تا من شنیده ام سابقه ندارد.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس