در همین بخش

صفحه نخست > کابل پرس ورزشی > مقالات فوتبالي > پائولو، وقت خداحافظي رسيده است!

پائولو، وقت خداحافظي رسيده است!

علی جواد دهقان
پنج شنبه 31 می 2007

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

برايان اليور ـ ستون نويس گاردين
پائولو مالديني كه در طي چند سال اخير و حتي در دوران حضور حرفه اي اش بهترين مدافع شناخته شده است به دوران بازنشستگي نزديك شده است ولي آيا بايد تعجيل كند و يا اين كه كمي ديگر صبر؟

نام مالديني سبب شده است كه اشتباهاتش چندان به چشم نيايد. بعد از 65 دقيقه بازي در فينال آتن توپ ارسالي از جانب پپه رينا بر اثر غفلت مالديني مستقيما به استيون جرارد رسيد و 2 دقيقه بعد از آن نيز مالديني در اشتباهي ديگر توپ را در ميانه ميدان به ماسكرانو واگذار كرد.

اگر آن اشتباهات به نحوي تاثيرگذار در نتيجه بازي بود چه مي شد؟ بايد گفت كه مالديني نام بزرگي است كه همه را تحت تاثير خود قرار است بخصوص با نگاه كردن به عملكرد درخشان او در دوران كاري اش. مالديني از دوراني مي آيد كه بزرگاني همچون پلاتيني و مارادونا در آن بازي مي كردند و از كنار اين مسئله به راحتي گذشتن بسيار سخت است.

مالديني بهترين مدافع است، او بيشترين بازي را براي تيم ملي ايتاليا انجام داده است، او ... و .... همه اينها در 22 فصل حضور او در ميادين فوتبال صورت گرفته است و آن هم فقط و فقط براي يك تيم يعني آث ميلان. اين شماره 3 رويايي سرانجام هم در اين باشگاه از دنياي فوتبال خداحافظي خواهد كرد.

از سال 1989 كه او اولين حضورش در يك فينال اروپايي را تجربه مي كرد تا 7 فينال ديگر من افتخار همراهي و از نزديك پيگيري كردن او را داشته ام. او مقابل استوا بخارست، بنفيكا، مارسي، بارسلونا، آژاكس، يوونتوس و ليورپول (2بار) در فينالهاي اروپايي به ميدان رفته است. او در همه آنها بي نقص بوده است تا مي رسيم به همان دقيقه 65 فينال آتن. مالديني پس از اينكه توانست در آتن فينال را از ليورپول ببرد و جام را بالاي سر ببرد بعد گفت: ما بهترين تيم ايتاليا، اروپا و جهان در طول 20 سال گذشته بوده ايم. وقتي كه من جامي را بالا مي برم درباره همه افتخاراتي فكرمي كنم كه در اين سالها كسب كرده ام و همچنين افرادي كه به من نزديك هستند و كساني كه از من حمايت مي كنند.

پائولو ماه آينده 39 ساله مي شود. او بعد از جام جهاني 2002 كره جنوبي ـ ژاپن با تصميمي عاقلانه و تشخيص وضعيت خود از فوتبال ملي كنار كشيد و حتي فراخوان براي حضور در يورو 2004 را نيز كنار گذاشت. او در آن زمان گفت: مهمترين چيز اين است كه يك بازيكن 34 ساله نميتواند در چنين تورنمنت هايي بازي كند.

اما اكنون چه شده است كه مالديني با دارا بودن چنين تجربه اي به ماندن اصرار دارد. با خداحافظي بيلي كاستاكورتا در انتهاي سري آي سال جاري مالديني مسن ترين بازيكن حاضر در جمع روسونري هاست كه همچنان بازي مي كند. مالديني مي گويد: پايان دادن به دوران حضورم با اين افتخار خوب خواهد بود اما من مي خواهم در سوپر كاپ اروپا و يك رقابت ليگي ديگر و همچنين جام بين قاره اي بازي كنم و مي خواهم كه سال آينده دوباره فاتح رقابتهاي اروپايي هم بشوم. اين عالي خواهد بود. بازنشستگي من به انگيزه ام وابسته نيست، اما به بدنم بستگي دارد.

مالديني براي ادامه دادن به كارش و اينكه بتواند پا در بيست و سومين فصل حضورش بگذارد راهي بروكسل شد تا عمل جراحي بر روي زانويش انجام گيرد و باز تاكيد مي كند: من مي خواهم حداقل يكسال ديگر بازي كنم.

راستي چرا؟ چه چيز ذهن مالديني را براي ماندن در مستطيل سبز تسخير كرده است. مالديني كه در گرداندن يك كمپاني البسه با كريستين ويري شراكت دارد از اقبال خوبي از سوي هواداران ميلان برخوردار است و با چهره مدل مانندش نيز هواداران هم از دوري او از ميادين فوتبال خوشحال نخواهند شد.

دانيله ماسارو كه در فينال 1994 مقابل بارسلونا دوبار گلزني كرد و همچنين در آتن نيز دوباره حضور يافت مي گويد: ميلان واقعاً يك خانواده است. اين راز موفقيت آنهاست. آنها هرگز وقتي كه شما بازي كردنشان تمام مي شود به درها نزديك نمي شوند. من نمي توانم فكر كنم كه چه تعداد بازيكن سابق با تيم جوانان يا در پشت صحنه كار مي كند. اين حرفهاي ماسارو درست است چرا كه بسياري از بازيكنان سابق روسونري در سن بازنشستگي شان در پست هاي ديگري در آث ميلان فعاليت دارند از كارلتو و تاسوتي گرفته تا خود ماسارو و همين مسئله است كه مالديني ميلان را به مثابه خانواده اش مي داند و در آن به راحتي كار مي كند.

چزاره مالديني، پدر مالديني در دهه 50 و 60 ميلادي براي روسونري توپ مي زد و حتي توانست اولين افتخار اروپايي ميلان را او بالاي سر ببرد. اكنون كريستيان، پسر مالديني يا همان نسل سوم خانواده در تيم هاي پايه ميلان بازي مي كند. پائولو مي گويد: پدرم ميلان را در اولين افتخار اروپايي اش در سال 1963 كاپيتاني كرده اما من او را به عنوان بازيكن بخاطر نمي آورم. من تحت راهنمايي هاي او در جوانان ميلان بازي كرده ام اما من از او بيشتر درباره انسان بودن آموخته ام. درباره طرز تلقي درست داشتن در بازي.

طرز فكر مالديني بزرگ در بازنشستگي چه زماني بود؟ چزاره در 35 سالگي كفش هايش را آويخت.

گاردين

واژه های کلیدی

جستجو در کابل پرس