صفحه نخست > حقوق بشر > شکم کودک چهارده ساله را دریدند تا نذرانه ای باشد برای رسم خرافات

شکم کودک چهارده ساله را دریدند تا نذرانه ای باشد برای رسم خرافات

سال 2008: 2081 زن مورد خشونت قرار گرفته اند که از جمله 136 تن با خشونت تریاک خوردگی، 1137 تن مورد لت و کوب، 121 تن ازدواج اجباری، 114 تن مورد سقط جنین، 130 عدم پرداخت نفقه و 135 فرار از منزل و انواع دیگر
لیزا سروش
يكشنبه 11 جنوری 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

به نقل از بی بی سی 6 جنوری 2009 :دختری که در پی تجاوز جنسی باردار شده بود، با تیغ ریش تراشی شکمش را دریدند و کودکش را بیرون آوردند، این دختر ۱۴ سال دارد و راننده ای که در ساختن ساختمان یک مکتب (مدرسه) کار می کرد، او را مورد تجاوز قرار داده بود.

مسئولان شفاخانه (بیمارستان) بامیان گفته اند برادر و مادر این دختر با تیغ ریش تراشی شکم این دختر را در ولسوالی یکاولنگ مورد عمل جراحی خانگی قرار دادند و کودک او را بیرون آوردند داکتران می گویند شکم این دختر به شدت عفونی شده و زندگی او با خطر جدی مواجه است.

"هشت روز پیش مادر و برادرش او را به گاوخانه (طویله) می برند، به زور او را می خوابانند و بدون این که ادویه «داروی» بیهوشی به وی بدهند، شکم او را با تیغ های ریش تراشی می درند پس از بیرون آوردن کودک شکم او را به گونه غیرفنی با "تار و سوزن لحاف دوزی میدوزند و کودک او را در گاوخانه یا جایی دیگر دفن می کنند و این دختر سه تا چهار روز را در همین حالت در خانه می ماند پس از آن که پدرش آگاه می شود او را به بهانه سگ گزیدگی به شفاخانه (بیمارستان) می برد تا ساکنان محل از این قضیه آگاه نشوند.

داکتر نادر از مسولان شفاخانه با میان گفته است "شکم او را خیلی بیرحمانه پاره کرده اند، شاید مثانه او هم سوراخ شده باشد، محلی که از سوی خانواده او جراحی شده ، عفونی شده است، حالتش خوب نیست، اگر عفونت او کنترل نشود و انتشار یابد، خطر مرگ او را تهدید می کند."

حبیبه سرابی، والی بامیان نیز گفته است فردی که متهم به تجاوز است، بازداشت شده و ماموران پلیس موظف شده اند که برادر و مادر این دختر را نیز بازداشت کنند.

سال 2008 سالی بود که بیشترین ارقام تجاوز جنسی گروهی را بر دختران خورد سال در ولایت افغانستان گزارش میداد و دلیل آن عدم اجرای قوانین وضع شده برای حمایت از زنان و نبود زمینه های بیشتر برای مشارکت سیاسی و اجتماعی زنان در این کشور میباشد .

هر چند زندگی زنان افغانی تا سر حد تلخ است که قصه های زندگی شان بیانگر یک وحشت از رژیم های ضد انسانیت است اماخبر و حشیانه دختر بامیانی در حالی گزارش میشود که از چند ماه قبل موارد تجاوز جنسی به ویژه علیه کودکان در افغانستان افزایش یافته وضمنآ گزارشات منابع مختلف از تحمیل جبر وگسترش روش زن ستیز در این کشور"افغانستان " خبر میدهد، کمیسون مستل حقوق بشر افغانستان تحقیق تازه ی را از افزایش خشونت با زنان که در نو ماه سال 2008 در 12 و لایت کشور( افغانستان) انجام داده بود اعلام کرد. این گزارش شانزده مورد خشونت را به برسی گرفته که از جمله شش مورد ارقام تکان دهنده ای را نشا ن میدهد.

این گزارش میرساند که 2081 زن مورد خشونت قرار گرفته اند که از جمله 136 تن با خشونت تریاک خوردگی، 1137 تن مورد لت و کوب، 121 تن ازدواج اجباری، 114 تن مورد سقط جنین، 130 عدم پرداخت نفقه و 135 فرار از منزل و انواع دیگر.

این در حالیست که یک سازمان جهانی مدافع حقوق بشر گلوبل رایتس «مشترکین برای عدالت » تحقیقی را در سال 2006 انجام داده و گفته بود زنان در افغانستان در معرض خطر خشونت های خانوادگی قرار دارند و از افرایش رقم خشونت با زنان درسال های اینده نیز نگرانی کرده بود.

لیلی نامراد زنی دیگری که رجال سیاسی امر به معروف و نهی از منکر جانش را گرفت !

زن زیبا یی که قد رسا و دستان سفید اش در زیر چادری با عث مرگ اش شد . لیلی برای خریداری مواد خوراکه از خانه بیرون میرد که نگهان چشمان یکی از ملاهان کنترول «امر به معروف ونهی از منکر» اندام زیبا و دستان سفیدش را به خود جلب میکند ، این ملا بی درنگ عاشق تاراج لیلی میشود وی را بعد ازسزای چند شلاق به بهانه بد حجابی به جای نامعلوم انتقال میدهد بعد از سه روز تجاوز وی را دوباره به ولایت کابل میاورد و میگویه این زن را با یک فروشنده در حا لت " زنا"گرفتار کردیم و باید در منظر عام سنگسار شود تا تمام زنان و مردان پند بگیرند و یک مرد که بادرنگ فروش بوده نیز به نام شریک این جرم در زندان میاندازند.

این مرد که هزار و یک بار قسم میخورد که من این زن را نمیشناسم و مرا همین اکنون گرفتار کرده اند کسی حرف اش را نمیشنود و برعکس با شدیدآ ترین نوع مجازت تحت لت و کوب قرار میگیرد که گویا به رژیم افتاده از" نه فلک "توهین میکند و این زن را نیز کسی صدایش را نمیشنود و میگویند تورا باید شوهرت به قتل برساند ما در خون کثیف تو دستان خود را آلوده نمیکنیم ، زمانی شوهر با همت اش میاید و قصه را از طالبان میشنود میگوید از من خواهرم است هر چی ميکنید شما میدانید و یا از مادر وپدر اش بخواهید دختر خود را جزا بدهند و میرود . این همقطارن ابلیس«طالبان» مادر و پدر دختر را می خواهند و میگویند شما دختر خود را سنگسار کنید پدرش در ظاهر که دخترش نجات یابد قبول میکند و میداند که وی هر گز زن بد نیست و میداند بر وی جبر و ستم شده و اتهام است. قصه به تمام خویشاوندان و بل اخص برای برادر با همت اش در ایران میرسد این مرد غافل و جانی که خود تربیه و آب همین دوران های زن ستیز را نوشیده بود برای به جاکردن به اصطلاح خودش« ننگ اش» خواهر خود را به قتل میرساند.

برادر لیلی به صورت مخفی به خانه برای یک شب با یک میل تفگچه و مقداری زهر به قتل خواهر میاید بعد از رسیدن در نیمه شب به مادرش میگوید یک مقدار شوله بخته کن که من دخترت را میکشم مادر هر قدر گریه و ناله میکند این پسر حرف اش را قبول نمیکند و میگوید به من ارتباط ندارد که این قصه راست است که یا نه؛ نام فامیل ماه بد شده ؛سه روز زن کس دیگری بود اگر چنین کاری را نکنی من همه شما را میکشم. ولی مادر قبول نمیکند. این مرد بد بخت دست و پای و دهن مادر و خواهر را بسته میکند و میگوید من طوری میکشم اش که چشمات دست و پا زدن را نیز تماشا کند. این مرد خود شوله را تهیه کرده با زهر مخلوط میکند و بعد به خواهرش به ضرب لت و کوب میدهد. کدام انسان، کدام قلب پرتوان، کدام وحشی و کدام مادر میتواند قتل دخترش را نظاره کند ، هنگامی دختر نفس های آخر خود رامیکشد، این پسر مادر را نیز رها میکند. ولی مادر تحمل و توان برای گپ زدن نداشته و میگوید خون و دست و پا زدن دخترم چشمانم را کور، زبانم را بسته بود و فقط همین قدر توانستم که با یک چادر نو که فرادی آن به عروسی میرفتم برایش گرفته بودم، زنخ اش را بسته کنم. این پسر تا امروز معلوم نیست که کجاست ، مادر این زن نامراد میگوید دخترم صرف یک جوره لباس برای پوشیدن داشت من چند چوچه مرغ خود را فروخته بودم که برایش لباس تهیه کردم، فردا عروسی بود و خوش بود که بعد از ماه لباس نو میپوشد. امامرگ نابهنگام جانش را گرفت. اینست زندگی زنان افغانی درزیر سلطه جفاکاران تاریخ وستمگران قرن .

( همسایه لیلی کارته سه، کابل، افغانستان)

این قتل وحشیانه درد نگفته ای از حکومت مرتجع ضد زن و ضد بشر طالبان یا د شریعت غگ، از نوع جنایت خاموش این رژیم سیاه است. هر چند تا هنوز تعداد زیاد زنان را به نام های مختلف سنگسار و قتل کرده اند ولی این شاید نخستین با ر است که قصه تجاوز جنسی این رژیم سرزده افشاء میشود و شاید مانند لیلی زندگی ده ها زن دیگر آماج این جانیان قرار گرفته باشد اما در لفافه شرم پنهان است .

هیولایی نابسامانی زندگی زن افغانی بیشتر ریشه در عقاید خرافاتی محلی دارد ولی شکی نیست که جنایت بر زنان بعد از به قدرت رسیدن حکومت های اسلامیست سیاسی با چهره های مختلف عرض اندام کرد ، گاه به نام تامین حقوق اسلامی و ارج به ارشادت، زن را محکوم ، زندانی خانه و دست خوش هر نوع فجایع کردند وگاه به نام " د شریعت غگ" و ادای امر به معروف و نهی از منکر که خود منکران زندگی انسانی بودند زنان را زیر چادری "برقع" با جبر زندانی کردند وبرای اعمال برنامه های سو استفاده جنسی ، فروش و دهای دیگر زشت ترین روش را با زنان انکار نکردند.

ولی آنچه برای من قابل تعمق است که چرا زنان شریکی برای دفاع از قتل ها ی ناموسی میشوند. هر چند در قصه دوم از جبر تا سرحد بستن دهان گفته شد اما به یقین من این می تواند در ذات خود نوع بهانه باشد از همان تربیت رسم مردسالاری و ناموس پرستی که افکار بدوی علیه زن آن را نسل به نسل به عنوان پاسپان عفت ارمغان کرده و سبب شده مادران هم واسطه برای بی رحمی و قتل شوند.

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • سلام به کابل پرس? وهمه خوانندهگان محترم !!!
  سلام جداگانه به لیزاجان!!
  واعظان که این جلوه برمحراب و ممبر میکنند چون به خلوت میروند ان کار دیگر میکنند
  اسلام یگا نه دین است درجها ن که دران زن ازاحترام وجایگاه خاص بر خوردار است ، دین عدالت وانصاف دین صلح واعتدال واما بد بختانه امروز درجهان ما یک کشوراسلامی نمونه انچنان که قران گفته نداریم این بحث جداگانه است ودرچند سطر نمیتوان انرا خلاصه کرد واما درکشور ما طالبانیکه مدعی بودند که میخواهند افغانستان را یک کشور نمونه اسلامی بسازند نمونه در چه؟ در جهل جهالت فقر وبدبختی دردست بریدن وسر بریدن، انداختن زن در قفص این بود کشور نمونه که طالبان وسایر گروه ها مذهبی ارزو انرا داشتندودارند .ایا قران همین را حکم میکند؟ در افغانستان تمامی دین اسلام خلاصه میشود به اینکه زن باید از خانه نبراید زن باید چادری ببپوشد زن باید اهسته راه برود که تک تک پایش را کسی نشنود زن باید بوت سفید نه پوشد ووو...از اسلام واقعی که علم ودانش است عدل وانصاف است ترقی وتعالی کشوراست نظافت وپاکی است خبر نیست که نیست خداوندمتعال این دنیا را با این همه امکانات علمی وتخنیکی که در ان موجوداست برای چه افریده ؟برای اینکه بندگان اش انراکشف واز ان استفاده کرده وبه نعمات خداوندکه در اختیار ایشان گذاشته شکر خداوند را به جا اورندو اعظمت وجلال ان بداند وخداوند را اگاهانه از طی دل بیشناسند وبپرستند،وقتی با احزاب اسلامی ویا ملا صاحبان حرف بزنی فورآ میگوئند ما یک کشور اسلامی که در ان شرعیت اسلامی نافذ باشد میخواهیم واگر یک حرف تاوبالا زدی فورآ تکفیر میشوی واگر از ملا صاحب سوال شود که نگاه کردن نظافت فرض است این به قانون ومملکت اسلامی تعلق ندارد ایا توجناب ملا صاحب کدام روز به مردم گفتی که مواد فوزله خانه ایشان در کجا بیندازند تاباعث تعفن نشود؟ ایا گفتی که در پاکی وصفای شهر باید سهم بگیرندومواد فوزله رادر دریای کابل نی اندازندونظافت خود وماحول خودرا نگاه کنند؟ وقتی ازملا صاحب سوال کنی که علم بالای زن ومرد فرض است در جواب میشنوی که بلی خداوندعلم دین را فرض کرده نه علمی شیطانی را ولی خود ملا صاحب در پیجارو نشسته وشیشهای انرا سیاه ساخته وقتی از وی سوال کنی که ملا صاحب این را که کفار ساخته نه کشوراسلامی که تو برای مردم تبلیغ میکنی میگوید این تلسمات است وارزش دنیائی دارد نه اخروی. حدیث شریف است( علم بیاموز ولو اگر در چین هم باشد )ملا صاحب ایا در چین علم اسلام در ان وقت وجوداشت ویا علم طب ؟جواب ، زیاد گپ نزن که کافرمیشوی ، واگر ملا صاحب مریض شود در لندن تداوی میکند واگر زن مریض شود باید بمیرد ازکسی که این ملا صاحب تولد شده ،این نشان میدهد که حتی ملا های ما چقدر بی سواد اند که از دین وقران خبر ندارند کسی درافغانستان معنی فارسی قران را نمیدانند وحتی نمیگذار که به زبان مادری قران را بی اموزند درحقیقت این ملا صاحبان اصلآ خداوندمتعال را نمیشناسند اگر بشناسند هیچگاهی چنین کار را نمی کنند سوختاندن مکاتب ومردم رادر جعل نگاه کردن بخصوص زنانرا،همه بخاطر انست تاهر چرند کی اینها بگویند ومردم باید همان طور بکنندشما عدالت طالبانی را دو ماه قبل ددیدیت که 25 نفر لغمانی را در نزدیک ولایت هلمند اعدام کردند باچه ثبوت با چه دلیل با چه اسناد ومدارک این بود عدالت اسلامی طالبان.وقتی کسی را دستگیر میکنند ملاصاحب خودرا تکلیف نمی دهندتا حق ونا حق را تشخیص دهند فورآ حکم میکنند(( برو اعدامیش کو اگر جنتی بود بجنت میرود واگر دوذخی بود به دوذخ)).ولی خود ملا صاحب بخاطر زدنده ماندن ازلعل مسجد پاکستان در چادری میخواهد فرار کند نمیخواهد به جنت برود. وای بحال این ملت ،وسلام

  • سلام
   من ایرانی هستم و از شهر مشهد. شهری که بسیاری از شمایان را در آنجا دیده ام.
   در پاسخ به خانم یا آقای صبور باید بگویم که اسلام و دین به زن به دیدۀ ابزار جنسی نگاه میکند و مطلقا برای زن کرامتی نمی شناسد و او را از شمار آدم نمی داند. گواه بر این سخن، بسیاری حدیث و روایت و آیه های قرآن است بر ذلت زن. بدبختی آن است که همگان قرآن را نمی خوانند، بلکه تلاوت می کنند. اگر با همان موشکافی که راهنمای دستگاه خانگی را می خوانید قرآن را هم بخوانید، درمی یابید که چه خزعلبات و یاوه گویه هایی ضد انسان و زن کرده است.
   آیه 223 سوره بقره: زنان شما کشتزار شمایند در هرجای کشت خود که میخواهید وارد شوید.
   سوره نسا آیه 34: اگر زنان شما از شما نافرمانی کردند، گپ نزنید، همخواب نشوید و لت بزنید.
   شمار چنین گواهانی بسیار است.
   من که مسلمان زاده ای کافرم و در ایران با حکومت اسلامی زندگانی که نه بلکه زنده مانی میکنم، طعم بدبختیو رذالت ناشی از یوغ اسلام به اصطلاح دموکراسی شده را می چشم. وای بر روزگارانتان است اگر حکومت همچنان اسلامی بماند.
   آرزوی هر آدم آگاه و آزاده ای است که هر کس بتواند به دین و مرام خود آزادانه بپردازد، اما تا آن هنگام که دین شخصی باشد و در پهنۀ جامعه و حکومت درنیاید.

   من امروز با این سایت بر حسب اتفاق آشنا شدم. چشم آن داشتم که فارسی نویسی به فارسی دری باشد، اما می بینم که فارسی شمایان به فارسی ایرانی بسیار نزدیک شده. غصه خوردم.

   در ایران هم از این کشتارهای وحشیانه بس روی میدهد.

   http://humanisfree.blogspot.co...

 • سلام خدمت کابل پرس? و خواننده گان عزیز !!!
  لیزا جان و اقعا نو شته تان بسیار درد اور بود که دل هر مسلمانی و هر افغانی با شنیدن و خواندن این و اقعه بسیار متاثر می شود .
  افغانستان یک کشوری است که در حدود 85 الی 90 فیصد مردم ان بیسواد هستند .
  و جامعه افغانی جامعه عنعنوی بوده که در این عنعات ورسوم بسیاری رسومی است که و اقعا میتوان انرا خرافات نامید.
  دستان من دیگر نمی تواند چیزی بنویسید .
  مو فق باشید خانم سروش

 • زنان سرزمین من تاسف من را بپذیرید. من یک نفر از کسانی هستم که خود را در این سرزمین مرد می خوانند. نمی دانم که چه بگویم. بعد از خواندن این مطلب خون در رگ هایم یخ زد. من سال های سال می شود که در این کشور نبوده ام و هرگز نمی توانستم باور کنم که مردان سرزمین من هم می توانند مرتکب چنین جنایاتی شوند.

  تمامی کسانی که این کارها را انجام می دهند کسانی هستند که از مردانگی تنها آلت تناسلی شان را می شناسند و زن نیز برای شان وسیله ای است که احتیاجات شکمی و زیر شکمی شان را پوره می کند.

  اما مطمئن باشید که این مردانگی این افراد نیست که این جنایت ها را انجام می دهد. این جهالت این افراد است که این جنایت ها را رقم می زند.

  بازهم می گویم. متاسفم. برای خودم، زنان سرزمینم و سرزمینم متاسفم.

  آنلاین : تاسف

 • سلام بر لیزای عزیزونوشتهای زیباوغم انگیزش! به راستی زند گی زنان افغان نه زندگی که بدترازمرگ است .این نوشته ها اشک هر ادمی را جاری میکند .ایکاش مردان افغان به جای این همه خیره سر ی ومردانیگیهای نامردی , شعور ووجدان انسانی میداشت ؟ ایکاش به جای ننگ غیرت های جاهلانه شرافت وعشق می اموخت ؟! من واقعا شرمنده ام در مقابل همشیره هایم ومادرم وهمسرم ودرمقابل تمام زنان سرزمینم ازدختران بامیان وپنجشیر گرفته تا مشرقی وجنوبی .زنان سرزمین من همه شان در حبس مردان جاهل ونادانی است که از شرافت ووجدان انسانی وعشق ومحبت ذره ای نیاموخته اند.
  به امید روزی که تمام زنان سرزمین من بتواند به حقوق اولیه انسانی وسلامی خود دست بیابد.درود بر تمامی مادران سرزمین من

 • سلام لیزا جان سروش!
  مطلب نوشته شده تان را که بیانگر واقیعت های تلخ جامعه ما میباشد مطالعه کردم
  به باور من وقایع تلخ و ناگوار موجود در جامعه ما که بیشتر زنان واطفال قربانی آن میباشند عوامل مختلفی دارد .
  عدم حاکمیت قانون ،موجودیت رسوم وعنعنات سنتی قبیلوی، تفسیر نادرست از احکام دین مقدس اسلام جهالت وعدم اگاهی افراد جامعه یکتعداد از عواملی هستند که باعث موجودیت وتداوم چنین پدیده ها گردیده اند که مبارزه عیله آنها نیازمند تلاش های وسیع و همه جانبه دولت، نهاد های جامعه مدنی ، نهاد های جهانی مدافع حقوق بشر و شخصیت های مستقل همچو شما میباشد .

  نوشته های اشخاص مستقل مدافع حقوق انسان که شما خود یکی از آنها هستید، میتواند نقش و موثریت خاص خود را حد اقل در قسمت بیدار سازی قشر باسواد ، تشویق وبسیج آنها در مبارزه علیه چنین پدیده های زشت داشته ودارد.
  به امید خواندن مطالب مفید شما در آینده.

  آنلاین : شکم کودک چهارده ساله را دریدند تا نذرانه ای باشد برای رسم خرافات

 • این خبر خیلی دردآور است اما چه کنیم که جاعلان دین و عقیده خرافاتی مردم حتی به فرزند خود هم رحم نمی کنند وبرای ترس از آبروی شان بیشتر این کار ها را انجام میدهند نه برای ترس ازخدا

  آنلاین : هزاره پیوند

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس