صفحه نخست > دیدگاه > "شهرک حاجی نبی" مکان پرخطر برای زندگی!

"شهرک حاجی نبی" مکان پرخطر برای زندگی!

آنچه داکتران کابل حتما باید بدانند
جعفر رضایی
چهار شنبه 21 جنوری 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

چندی پیش، دوستی از پشت خط تلفن، با آب و تاب خاصی، از پارک تفریحی و خانه های نوآباد و لوکس "شهرک حاجی نبی" قصه می کرد. وقت کارت تمام شده بود و صدایی از گوشی تلفن شنیده نمی شد. و حالا ذهن من پر از گزارش تلویزیونی بود که در مورد "گاز رادن" صحبت می کرد. "رادن" گاز خطرناک و مسوم کننده ای است که به شکل طبیعی در بعضی ساحات وجود دارد. بدین لحاظ، در این سوی آبها شرکتهای خانه سازی قبل از اجرای هر پروژه ای ، زمین آنرا معاینه می کنند تا عاری از "گازرادن" باشد. قطعا، چنین انتظاری را از شرکتهای خانه سازی در هیچ یکی از کشورهای عقب مانده نمی توان داشت. ولاکن، شهرک حاجی نبی بروی زمین ساخته شده است که هرکسی، حتا اگر یک صفحه معلومات هم در مورد موشکهای بالستیک داشته باشد، به آسانی نمی تواند آنجا را مکانی برای زندگی انتخاب کند.

مدتی استکه بارها وسوسه شده ام تا نگرانی و تشویشم را نسبت به جان و صحتمندی ساکنان "شهرک حاجی نبی" بنویسم. اما با خود می گویم مبادا آنچه را تو از روی آگاهی و دلسوزی می نویسی یک حمله سیاسی به کریم خلیلی و" شرکت غلغله" پنداشته شود. بهرحال، معلومات که من راجع به موشکهای بالیستیک "اسکاد" از انترنت می یابم مرا وادار می کند تا بیشتر از این تردید نکنم و بنویسم که "شهرک حاجی نبی" مکان پرخطر برای زندگی است. "شهرک امید سبز" که معروف به "شهرک حاجی نبی" است بر روی تپه های قطعه اسکاد ساخته شده است. قطعه اسکاد مهمترین پایگاه نظامی روسها در افغانستان و محل نگهداری و پرتاب موشکهای بالیستیک اسکاد بود. در سراسر افغانستان تنها دو پایگاه نظامی روسها مرکز نگهداشت و پرتاب موشکهای "اسکاد" بودکه یکی آن در شبرغان بود و دیگری آن در دامنه کوه قوریغ در جنوب غرب کابل موقعیت داشت. جای که اینک آنجا "شهرک حاجی نبی" خوانده می شود. بین سالهای 1988-1992 حدودا 2000 هزار موشک بالستیک اسکاد توسط اردوی افغانستان و روسها علیه مجاهدین فیر شده است. موشک دوبرد بالستیک اسکاد 12.29 متر طول دارد و دارای کلاهک "هسته ای" ویا"Thicken VX" می باشد. معلوم نیست که موشکهای شیلک شده در افغانستان حاوی کدام یکی از این کلاهک ها بوده است. بی هیچ تردیدی اکثر موشکهای بالستیک اسکاد، از قطعه اسکاد در جنوب کابل فیر شده اند. زیرا جلال آباد، قندهار، خوست و سالنگ از جمله مکانهای بود که بیشتر مورد هدف قرار می گرفتند و قطعه شبرغان برای اهداف مذکور دورتر بود. ساکنان غرب و جنوب کابل با شعله ها و صدای مهیب برخاستن موشکهای بالستیک اسکاد آشنا هستند. استفاده از موشکهای بالستیک اسکاد در جریان جنگ جلال آباد به اوج خود رسیده بود. البته تپه های کوه قوریغ تنها مکان انباشت و فیر اسکاد نبود. انواع توپ، سکر و موشکهای اوراگان نیز از آنجا فیر می شد.

و حال تصور نمایید که ساختن خانه و شهر بروی زمینی که مهمترین پایگاه تسلیحاتی روسها در افغانستان بوده چقدر عاقلانه است. پاک نمودن محیط یک پایگاه نظامی از مواد رادیو اکتیف و احتمالا یورانیم استفاده شده در موشکهای "اسکاد"، اوراگان" و... کار زمان بر و نیازمند تکنالوژی بسیار پیشرفته است. معلم ما می گوید که اثرات زیانبخش تسلیحات که دارای مواد رادیو اکتیف است تا بیست و پنج سال باقی ماند. البته که افغانستان دانش، تکنالوژی و هزینه ای که بتواند مکانی را از مواد کمیاوی موشکهای بالیستیک پاکسازی نماید در اختیار ندارد.

مواد کمیاوی موجود در موشکهای بالستیک می تواند سبب انواع سرطان، امراض جلدی، بیماری های مزمن شش و امراض غیر معمول شود. من این مطلب کوتاه را صرفا برای وزارت صحت عامه و داکتران کابل می نویسم که در صورت مشاهده امراض غیر معمول، و یا جهش سرطان در میان ساکنان "شهرک حاجی نبی" باید ریشه های آنرا در "آب" و "محیط" آلوده آن قطعه پیشین نظامی روس جستجو نمایند. بهرحال، آنچه در بالا آمد صرفا یک نگرانی است و بهتر است تا بیشتر راجع به ترکیبات موشکهای بالستیک اسکاد و قطعه نظامی مذکور تحیقیق صورت بگیرد. اما، با قاطعیت تمام می توان گفت که اگر آن قطعه نظامی در یک کشور قانونمند موقعیت می داشت هرگز اجازه خانه سازی در آنجا داده نمی شد.

برای آشنایی با موشک بالیستیک اسکاد در آدرس ذیل بروید. در بخش Extra Links معلومات بیشتر قابل دسترس می باشد.

http://en.wikipedia.org/wiki/S...

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • آقاي رضايي تشكر از زحمات شما و دلسوزي تان براي مردم.
  ولي لطفا توجه كنيد كه دوستي شما مثل دوستي خرس نباشد. 1- اطلاعات شما در باره صلاح هاي ذروي بسيار ناچيز است كه خود تان هم از زبان معلم تان گپ مي زنيد. لطفا در باره اي چيزي بنويسيد كه در باره ان يقين داشته باشيد تا مردم را گمراه نكنيد. به اطلاع شما مي رساند كه پايگاه بودن يك منطقه در گذشته هيج رابطه منطقي با مضر بودن آن براي سكونت ندارد.
  از آقاي مير هزار خواهشمندم كه از انتشار اينگونه مقالات كه هيچگونه پايگاه علمي ندارد خود داري كند. زيرا اين ها در جمغ دروغ ها دسته بندي مي شود نه آزادي بيان. واقعا استفراغم گرفت وقتي اين مقاله خواندم.

  • جناب بینام همین جمله شما "پايگاه بودن يك منطقه در گذشته هيج رابطه منطقي با مضر بودن آن براي سكونت ندارد" نشان می دهد که تا چه حد از سواد امروزی بی بهر هستید. مواد شیمی چیزی نیست که با جاورب کردن پاک شود.

  • آقای سلام که حتما یکی از همان جیره خواران دسترخوان خلیلی استی. شما اگر اطلاعات راجع به موشک اسکاد میداشتین اینقدر بر کوس رسوایی خود نمی کوفتید. خلیلی و اصحابش ملا های بیش نیستند پس بیمورد نباشد که سخن علمی را ندانند. استفراغ شما شاید برای صورت چکیده و دستان شاریده و مرگ آنانی بیاید که از آب آلوده به مواد کمیاوی موشک اسکاد به داکتر می روند...
   اگر غیر از صبح کم الله و ضرب زیدا عمرا کمی انگلیسی بلد استی در همان لینک برو و بخوان که موشک اسکاد چی است...

 • دورد بر جعفر عزیز .
  چند روزی در غند توپچی نزدیک مرکز سکاد زیر کوه قروغ در یک مرکز صحی داکتر خدمتی اجباری بودم . مریضان یا اسهال داشتند و یا تنگی نفس . وقتی خودم از تنفس گاز ممر دوچا اشکال شدم ، فرار را بر قرار ترجیح دادم و زدم به چاک . در مورد سمیت اراضی آنجا با شما موافقم . باری اینجا قزلباش های ما ساختمانی را با اراضی محیط اطراف آن به نرخ خیلی ارزان برای تکیه خانه خریدند که روز های جمعه بی مرثیه چشم ها نم میزد . بزودی آنرا به نصف قیمت فروختند چون خاک اراضی تا عمق چند متری آن مسموم بود و آب چاه نیز غیر قابل شرب . راستی که گفتم پیامخانه را باز بگذار و از غرب کانادا تا به اینجا زحمت مان نده . از حضور و پیامت ممنونم . با مطلبی در مورد بارک اوباما بروزم . شاداب باشی .
  کمال کابلی .

  آنلاین : http://kamalkabuli.blogfa.com

  • برادر عزیز: شما لطف کنید اول در مورد موشک و گازاتشان معلومات حاصل کنید و در ضمن اینرا هم در نظر بگیرید م اگر 3000 موشک از انجا فیر شده گازات مضر شان تنها شهرم امید سبز را نمیگیرد بلکه باید تمامی فرب کابل را بگیرد . نمیدانم شما تنها چرا شهرک امید سبز را یاد اور شدید ؟

 • به کوری دیده ای دشمنان ٍ، هزاره امروز صاحب یک بالا شهر با امکانات مدرن شهری هستند.
  حالا اگر حاجی نبی خدمت یا خیانت کرده قضاوت آنرا به تاریخ میگذاریم فعلآ این شهرک زیبا مربوط به مردم است . مردم مظلومی که هستی و نیستی شان دادن با خرید قطعه زمینی دل شان خوش است .
  پس دست از دسیسه و توطعه بردارید و علیه مردم ننوسید .
  و بگذارید تا وطن آباد شود

 • من و فامیلم پیشتر از دو سال میشود که در شهرک امید سبز زنده گی میکنیم تا حالا ما کسی را نشنیدیم که مریض شده باشد.
  این یک دسیسه است و بس .

 • جعفر جان تشکر از دلسوزی تان!
  اما خدا را شکر که بی مورد است. چون اسکاد های که در جنگ های افغانستان استفاده شده مجهز به کلاهک های شیمیایی یا هسته یی نبوده اند. حتی اگرشیمیایی هم بوده باشند باز نگرانی تان بیجاست چون این مواد خطرناک در سرگلوله اش هست نه در سوختش.
  پس در اینصورت جلال آباد جای زنده گی نیست. لطفا این مطلب جالب تان را به یکی از روزنامه های جلال آباد بفرستید.
  جعفر جان!ماشالله نوشته تان جالب و خنده دار بود.

 • سلام
  موشکهای که در افغانستان بودند بالیستک نبودن برد موشکهای بالیستک بیشتر از 2000کیلو متر می باشد
  و با ان نمی توان جلال اباد را زد !!!!!!!

 • شخص خودم نه با خلیلی و حاجی نبی آشنایی دارم و در شهرک حاجی نبی زندگی هم نمیکنم اما برای تفریح بسیار به آن مکان رفتم. اول اینکه موشک های اسکاد مواد کیمیاوی و زروی نداشت و دوم که آن مواد در کلاهک آن است نه در سوخت آن و همچنان من چندین بار برای تمرینات سلاح به داخل قطعه نظامی اردوی ملی رفتم که آن مکان جای انداخت سلاح بود نه شهرک. نمیفهمم که پشت این مسئله شهرک حاجی نبی چی گپ است و کی حرام خور اما اینرا با چشمانم دیدم که یکی از زیباترین و مقبولترین مکان های شهر کابل است که تا به حال در هیچ جای کابل ندیدم. آب و هوای بسیار خوب، نقشه بندی بسیار عالی و مکان بسیار پیشرفته و خانه های بسیار زیبا که برای اولین بار برای مردم مظلوم و زحمت کش هزاره و دیگر اقوام ساخته شده است. همیشه مردم ما در مکان های بی نقشه و خراب زندگی کرداند و چرا نباید ما هم یک مکان خوب و منظم برای زندگی داشته باشیم. فقط اینرا میخواهم بگویم که همیشه در زندگی صادق باشید. راستی کن که راستان رستند، راستان در جهان قوی دستند. زنده باد افغانستان

  آنلاین : شهرک حاجی نبی مکان پر خطر برای زندگی

 • سلام دوستان عزیز هیچ نوع خطری شهرک حاجی نبی را تهدید نمیکند کسانی که با حاجی نبی در رقابت است این حرف های بی معنی را میگوید دوستان عزیز در این باره هیچ فکر تان را مغشوش نسازید

  آنلاین : www,shirdagh

 • خوب جایی است. جایی بلند و آفتابی. کسان بسیاری هستند که قصد گرفتن این منطقه را دارند اما هر چه زدند نتوانستند. سیاف از یک طرف و کوچی از دیگر طرف. جالب اینجاست که حاجی نبی در گزارش غاصبان زمین نامش آمده ولی نه به عنوان غاصب. از هر قومی در این شهرک برای خود خانه ساخته و زندگی میکند. اگر غاصبان بگذارند.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس