صفحه نخست > حقوق بشر > کوچ اجباری دیگری در راه است؟

کوچ اجباری دیگری در راه است؟

مردم می خواهند هر روز با هجوم عده ای به نام کوچی که مسلح اند و با هزاران گوسفند و بز و شتر، در حالی که اسناد جعلی جلادان تاريخ را بدست دارند مواجه نشوند. آنان می خواهند اسناد جعلی صادر شده توسط جلادان و فاسدان تاريخ مانند نادر و هاشم و محمود و محمد ظاهر باطل اعلام شود و ديگر کابوسی به اين نام نباشد.
کابل پرس
پنج شنبه 29 جنوری 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: سال ها و دهه هاست که عده ای با نام کوچی، با پشتیبانی حکومت های ظالم ، در حالی که اسناد جعلیِ امضا و مهر شده توسط جلادان تاريخ معاصر افغانستان را بدست دارند، ادعای مالکيت زمين های باشندگان مناطق مختلف افغانستان را می کنند. هر سال باشندگان اصلی اين مناطق که بيشتر کشاورز هستند، شاهد هجوم و تاراج اين عده می باشند و در سال های اخير اين تاراج همراه با کشتار، افزايش چشمگيری يافته است. اکنون دو سال پياپی است که آنان به مناطقی مانند بهسود حمله کرده و علاوه بر کشتار، چپاول و تخريب دارايی های مردم، هزاران تن را مجبور به ترک خانه و کاشانه ی خود می کنند.

از سویی آنان و نمايندگان آنان مانند حشمت غنی احمدزی برادر واپسگرا و متعصب معروف اشرف غنی احمدزی ادعا می کنند که آنان فقير ترين مردم افغانستان هستند و از سویی ديگر با هزاران مال و گوسفند و بز و شتر خود که ارزش آن بارها بيش از دارايی مردمی مانند مردم بهسود می شود، اسناد جعلی مالکيت را پيشکش می کنند و پشتيبانی مقامات بلندپایه ی افغانستان را با خود دارند. هجوم مسلحانه ی اين افراد به بهسود سال گذشته باعث کشته شدن چندين تن به شمول کودکان و کهنسالان شد و هزاران تن از خانه و کاشانه رانده شدند. حتا در ماه جون سال گذشته سه جوان يک خانواده توسط آنان مثله شده و جسد آنان در مناطق اطراف بهسود رها شد.

مقامات بلندپايه افغانستان مانند فاروق وردک عضو باند گلبدين حکمتيار در هماهنگی با گروه واپسگرای خود، طالبان و گروه حشمت غنی احمدزی و اردوی ناملی افغانستان به رهبری رحيم وردک که خود در گفت و گو با تلويزيون طلوع به رابطه با سازمان جاسوسی پاکستان اعتراف کرده بود، بصورت رسمی و غير رسمی از هجوم مسلحانه و تاراج و جنايت در بهسود حمايت کردند. حامد کرزی رييس جمهور فاسد افغانستان که حکومت او متشکل از ناقضان حقوق بشر، دزدان و قاچاقچيان مواد مخدر است، هياتی فرمايشی را برای حل و فصل ماجرا (گویی جنايتی رخ نداده است) به منطقه اعزام کرد که با تعلل و تاخير به مهاجمان فرصت بيشتر برای ادامه ی کشتار و تاراج و کوچ اجباری داد.

اکنون نگرانی ها درباره ی تکرار کشتار و کوچ اجباری در مناطقی مانند بهسود افزايش يافته است. اضطراب و نگرانی ميان کودکان و زنان و مردان به وضوح وجود دارد.

چاره چيست؟

چگونه می توان مانع از هجوم به خانه و کاشانه شد؟

به حکومت فاسد کرزی و وزارت دفاع و داخله اش که خود از مهاجمان دفاع می کنند اعتماد کنند؟

سلاح بدست بگيرند در حالی که خود از نخستين کسانی بودند که به دولت اعتماد کردند و به اميد زندگی ديگر اگر سلاحی داشتند را تحويل دادند و در مقابل آنان اکنون مهاجمان مسلح اند؟

با هراس از حمله ی انتحاری آدمکشان طالب تظاهرات و راهپيمایی کنند؟

مردم دنبال راهی می گردند که آرامش داشته باشند و هر روز با هجوم عده ای به نام کوچی که مسلح اند و با هزاران گوسفند و بز و شتر، در حالی که اسناد جعلی جلادان تاريخ را بدست دارند مواجه نشوند.
آنان می خواهند اسناد جعلی صادر شده توسط جلادان و فاسدان تاريخ مانند نادر و هاشم و محمود و محمد ظاهر باطل اعلام شود و ديگر کابوسی به اين نام نباشد.


گزارش تلویزيون لمر از آنچه سال گذشته در بهسود گذشت


رحيم وردک از ارتباط با آی اس آی تا وزارت دفاع افغانستان

کنار کشيدن از سازمانی جاسوسی مساوی با مرگ می باشد

يكشنبه 20 آوريل 2008


فروش تسليحات از وزارت دفاع به طالبان

وزارت دفاع و موج دزدی ها

چهار شنبه 6 فوريه 2008


شتاب در تاراج و جنایت!

فاروق وردک- حليم فدایی- طالبان – 300 ميليارد دالر/ هدف: کوچ اجباری و پاکسازی قومی

يكشنبه 13 ژوئيه 2008


حامد کرزی مسوول جنایات در بهسود

حامد کرزی بجای معذرت خواهی از جنایات اسلافش، تکرار و ادامه جنایات آنها را زمینه سازی می کند/ تجاوز کوچی ها ادامه "پاکسازی" سیاست امیر عبدالرحمن خان ،محمد نادرشاه و طالبان است که حالا توسط کرزی عملی میگردد

شنبه 28 ژوئن 2008, نويسنده: ثنا متین نیکپی


حمايت فاروق وردک از کوچ اجباری!

وردک نقش هماهنگ کننده را بين رهبری افراد مسلح، نعيمی والی ميدان وردک و عناصر طالبان برای يکپارچه سازی ولايت ميدان وردک بر عهده دارد

شنبه 21 ژوئن 2008


باز هم آدمکشان با بيرق سفید امارت، باز هم کوچ اجباری

کوچ اجباری يکی از جنايات حاد عليه بشريت است و اين جنايت در افغانستان بدون آنکه دولت و جامعه ی جهانی به آن توجهی داشته باشد، همچنان بوقوع می پيوندد

سه شنبه 17 ژوئن 2008


مردم نمی خواهند کوچ اجباری ديگری را شاهد باشند!

تکليف کوچی ها را روشن کنيد!

يكشنبه 30 مارس 2008


يکی از جرايم حاد عليه بشريت:

کوچ اجباری به روايت عکس

عکاس: نجيب الله مسافر

پنج شنبه 28 ژوئن 2007,


کوچی ها در ولايت ميدان فاجعه آفريد!

نويسنده: فريد اميد

پنج شنبه 14 ژوئن 2007


شمال و جنوب هندوکش برای کوچی ها نیست

نويسنده: ثنا نیکپی

چهار شنبه 8 اوت 2007


کوچیها و هزاره جات

زمزمه ی رفتن کوچیها به هزاره جات ، موج وحشتی فراتر از تندباد گونو

شنبه 12 آوريل 2008, نويسنده: عبدالحمید اعتمادی


دولت ملی و معضل کوچی ها

نويسنده: نوراحمد شادمان

پنج شنبه 14 ژوئن 2007


9 مکتب تعطيل شد

کوچی ها بيرق سفيد طالبان را به اهتزار درآوردند

يكشنبه 24 ژوئن 2007


آواره شدن ساکنین محل توسط طالبان کوچی

گزارشگر: تام کوگلان، خبرنگاردایلی تلگراف- ولسوالی بهسود ولایت وردک / ترجمه: مهدی مهرآئین

چهار شنبه 11 ژوئيه 2007

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • من با برادر عزیز نجیب کامل همنظرم .تنها وتنها یک را برای متوقف کردن برنامه کوچی وکوچیگری وجوددارد وانهم دادن قربانی وجواب دندان شکن به انها است .واتفاقا همین روش است که در نهایت باعث بمیان امدن صلح وتوازن میان قومی میشود وانگهی حق داده نمیشود بلکه گرفته میشود باید حق خود را بزور گرفت یا در پای آن جان داد.جنازه ان دختر بچه معصوم وان دوجوان هزاره تاثیر خیلی مستقیم در گرفتن حق همان مردم دارد.
  واما اینرا هم باید در نظر داشت که حکومت قوم گرا ی کرزی وتیمش تمام وکمال در عقب این پروژه کوچی قرار دارند وهمین مسئله اخیر که باید در مناطف جنوب وپشتون نشین کشور باید ملیشه (اربکی )سازی شود وهمه مردم باید مسلح شوند ولی در مناطق هزاره نشین وتاجک نشین پلان دی دی آر را عملی نموده وانها را خلع سلاح نمایند در همین راستا است.

  • حضور دست اندرکاران محترم و خواننده گان ورجاوند کابل پرس? درود و عرض ادب.

   بی گمان که معضل قشری مسما به کوچی، جزئی از معضل بزرگ تر به نام مسئله ملی است!
   و لاینحل باقی ماندن مسئله ملی در همه ابعاد وجوانب آن سبب شده تا حق کشی و زور گویی و در مجموع بیعدالتی روشمند نهادینه شود.

   اما چگونه میتوان به حل این مسئله مهم پرداخت؟

   از کجا باید آغاز کرد؟

   چه زبانی را برای شرح اهمیت و ارزش حل شدن این مسئله بکار گرفت تا گروهی، ملیتی و قومی نینگارد که مورد توطیه و دشمنی قرار گرفته است؟

   زیرا تاریخ گواه هست که تغییر و تبدیل نظام ها و شیوه های اسمی حکمرانی ، رفت و آمد چهره های متفاوت برسریرقدرت سیاسی هیچ گاه گره گشای مشکلات و مصایب اجتماع نگشت، برای آنکه تمام رژیم های سقط شده از چپی تا خانواده گی و قومی پرداختن به مسئله ملی را خطری برای قدرت خانوادگی و حاکمیت سیاسی قومی انگاشتند و با آن به ضدیت پرداختند.

   حالا نیز اگر شخصیتی ، یا تشکل فرهنگی و سیاسی یی حرف از بی عدالتی ها و جفا های رفته بر مردم بمیان میاورد میشود دشمن وحدت ملی و جاسوس و دست نشانده فلان کشور !

   در حالیکه انکار خطا ها و دفاع از خاطی های مثل عبدالرحمان و نادر و گلبدین، نه تنها به حل مسئله ملی نمی انجامد، بلکه تکرار فجایع از قبیل آنچه دو سال آزگار پیش چشمان ده ها هزار خارجی و دیده بان های کور حقوق بشر بر سرمردم بومی بهسود و وردک گذشت،حاد بودن مسئله را نشان میدهد و باید به آن پرداخت.

   بدون شک طرح گفتمان مسئله ملی و ارایه راهکار های اصولی و
   استفاده از تجارب کشور های جهان که ساختار اتنیکی متفاوت دارند، مثلا کشور هند، میتواند در این راه کار آمد باشد.

   اما برای فعلا شاید بهتر باشد تا سیاسیون و نخبه گان اقوام شریف هزاره، ازبیک و تاجیک و هم چنان روشنفکران و قلم بدستان و اندیشه وران گرامی این اقوام، که بیشترینه بهای بیعدالتی های تاریخی را با از دست دادن گروه های انسانی به گونه کتلوی و برباد رفتن دارایی های مادی شان پرداخته اند، به طور جدی به فکر ایجاد یک محور مشترک باشند!

   محوری که در همسویی و هم اندیشی و دستگیری همدیگر سد استواری در برابر پیشروی خزنده سیاست های فاشیستی نظام حاکم باشد.
   ورنه همانگونه که بنده بار ها به مناسبت های مختلف عرض کرده ام اگر تاجیک حمله بر مناطق هزاره نشین و غضب شدن زمین و دارایی های ایشان را به نظاره بنشیند، و برعکس هزاره و ازبیک از نابودی تاجیک شاد شوند آنگاه مراد دل دشمنان به خوبی و زودی برآورده میشود و همانگونه که دیدیم با تفوق یافتن بر یکی سراغ دیگری خواهد رفت و دومی را از اولی سنگین تر گوشمالی خواهد داد.

   رهبران سیاسی و متنفذین قومی سه قوم متذکره که بار بیشتر بی عدالتی های تاریخی یک قوم را برده اند، اگر از گذشت روزگار نیاموزند و نیاموختند از هیچ حادثه یی نخواهند آموخت!
   ورنه دوهمه سقاوی که دستورالعمل طالبان و تیم حاکم بوده است، برای کسانی که با چشم سر می بینند و با عقل باز می پذیرند، عبرت آموز خوبیست.
   گام های نخست را از جستجوی نقاط قکری مشترک و درد مشترک آغاز کنم، تا زبان و سرنوشت مشترک مان ما را به همدلی رهنمون شود.
   و آنگاه با یک صدا و از ته دل خواستار حل مسئله ملی شویم.

 • بنظر من امسال بد تر ازپار سال خوهد شد چون کوچی ها هم با قدرت بیشتر خواهد آمد پار سال بجوز بهسود در جاهای دیگر هزارجات نتوانستن نفوظ کنند امسال آنها حتما" میخواهد خود را بتمام هزاره جات برساند

  آنلاین : هزاره پیوند

 • گفتی ایرانی ها چشم،سر پای ،دست پوره جسم شان درد نکنه.که چنین کاری ثواب را اجرا کردن.کسیکه ننگ ابرو و غیرت زندگی کردن را نداشته باشد. به جای شمشیر چوری بپوشد مه خو میگم زنده باشند.که این کار ها را کردن. دیروز که ظلم می کردند میگفتم اجداد مابیعقل بود شمشیر نداشت ، نا توان بود. مگر اولاده هزاره نیز امروز نشان داد که دست دوم ای اوغانستان هستند باز همان غلامی های حلقه به گوش پیشن چقدر بیغیرت، مردن خوده قبول داره بی ناموسی خوده قبول داره بیکاشیانه بودن خوده قبول داره تباه و در بدر بودن خوده قبول داره حق تلف بودن خوده قبول داره مگر مبارزه کردن علیه خانه و مادر خوده قبول نداره.بان که بمیرند هیچ همدردی به حیث یک انسان واقعی ندارم.یک بار اگر زن و مرد شمشیر میکردند چه فرق داشت که ده این جنگ کامیاب می شدن یا ناکام می ماندن مگر مبارزه علیه مادر خود خو میکردند حد اقل ،
  واقعاً شرم هست حق می خواهند مرگ برای کسانیکه از ظالمان واقعی حق می خواهند حق دهنده و حق طلب کننده هر دو به گورستان بروند.چوری پوشان برای همیشه به گورستان برند. این دنیا برای زندگی کردن است نه فقط برای چوری پوشیدن. مه به حیث یک هزاره می شرمم مه خسته شدیم از هویت هزاره بودن خود. از خبر های کافرانه خسته شدیم لطفاً اقای سر دبیر سری زخم های ما نمک نپاشین. از خوردی تا امروز همین ظلم ها را دیده امدیم تا چه وقت ظلم بیبنیم گاهی اگر وژدان انسانی داشته باشیم چرا مبارزه نکنیم که فرار کنیم.روزی این مردم اگر مرد شد و خواست مبارزه شد بخدا قسم اولین شخص مه خواهد بودم بخاطریکه آنقدر رنج میبرم که افسوس میکنم کاش چهار نفر در پشتیم می بود مه این کار را حتماً میکردم هیچ وقت ظلم را نخواهد قبول میکردم. خون خوده میدادم شهید میشدم مگر برای اولاد سر زمین حتماً قهرمان میشدم خون حق هیچ وقت ضایع نمیشه مبارزه علیه مادر حق هر انسان است که از مادر خود حمایت بکنه ازار اذیت مادر نکنه اولاد واقعی سر زمین باشه به گفتن کار نمیشه با عمل کردن و اجراء کردن کار جور میشه تا باشد بتوانیم راه در را برای نسل های بعدی باز کنیم تا نسل های افتخار بالای هویت ما بکنن.

  • سلام به همه کرزی طالب اردوی ملی را در بهسود روان کرد که بروید آنها را آرام کنید من از تلویزیون نگاه میکردم اردوی ملی هم سلاح داشت کوچی هم سلاح داشت حالا معلوم نیست که اردوی ملی کدامش است ارتش یک کشور کوچی است یا اردوی ملی کوچی ها در منظقه ناور آمده بود چند سال پیش مردم تمام زمین های خود را زریاد پاشیده بود بعد از اینکه به تعداد 8000 هزار بز شتر و گسفند از بین رفت کوچی ها دیگه نام ناور را نگرفت

   آنلاین : کوچ اجباری دیگر در راه است؟

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس