صفحه نخست > دیدگاه > هشتم مارچ روز همبستگی زنان برهمه مبارک باد

هشتم مارچ روز همبستگی زنان برهمه مبارک باد

لیزا سروش
يكشنبه 8 مارچ 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

اولتر از همه روز جهاني زن را به شما زنان و مردان شجاع و دلیر در سراسر جهان که همواره آماده اید با تمام قدرت و توان در جهت سرنگوني نظام های مرتجع وزن ستیز قرون وسطائي برزمید تبريک گفته و به تمنای پیروزی آرمان هاي شما برای آزادی زن،از هر نو ع اسارت هستم .

هر سال، زنان در سراسر دنيا به پيشواز از روز هشتم مارس یا روز همبستگی زنان می روند. همه میکوشند تا رهايی زن را از شر تمام مصایب فرياد کنند، تجارب جديد و دستآوردهای نوين مبارزاتي خویش را با تحلیل از گذشته و آینده گذازرش میدهند .

در تاريخ مبارزات اجتماعی همیشه روزهای ماندگاری وجود دارند، که تعدادی نشانه و مظهر جانبازی برای عدالت و حق طلبی است. هر سال در اين روزها نتایج و کارکرد های مبارزات زنان به جهانیان گوشزد میشود ، هر سال دسته ای از مشکلات و بیشرفت ها از سوی جنبش های زنان اعلام میشود .

هشتم مارج در حقیقت، صدای دسته زنان کارگر پارچه باف امریکایی بود که در سال 1857 برای دفاع از حقوق سياسی و اجتماعی شان به خيابانها ريختند و خواهان افزايش دستمزد، کاهش ساعات کار و بهبود شرايط کار شدند ، ا ین زنان که از بی عدالتی و زن ستیزی به وجد امده بودندتوانستند ، صفت زن بودن را به رسالت اجتماعی مبدل نمایند .

زنان جهان راه های پر خم و پیج را پیمودند تا با مبارزات جانکاه توانستند جایگاه و هویت زن را در جامعه تثبیت نمایندو یوغ استثمار را در هم شکستند و دامنه این مبارزات را وسعت دادند تا شکل جهانی را گرفت .

ما مدافغان حق و آزدی زن تا هنوز برای نابودی هر نو ع اعمال ظلم و ستم جنسیتی و مبارزه برای برابری اجتماعی و اقتصادی و سياسی زن و مرد تلاش داریم و این مبارزه جز لاینفک زندگی مان شده ، ولی جای شک نیست که این مبارزه برای رهايی همه ستمديدگان دنياست.

با وجود تمام تلاش ها امروز هم مرتجعین حاکم بر اکثر جوامع منجمله بعضی از کشور های اسایی ، افریقایی ، زندگی زنان را چنان درحسار کشیده اند که زنان مجالی برای بیان هیچ خواست خو د را نداردند و بر ماست تا برای رهائی شان از شر ستمگران و دستيابی به اهداف و خواسته هايشان متحدانه تلاش کنيم تا باشد روز حهانی زن را با وجدان بیدار بر گزار کرده باشیم.

تا هنوز مابرای رهایی زنان از اسارت وبرده گی موفق نیستم ، این چانس خوبیست تا به بهانه این روز فریاد زنان را که تحت استثمار سر مایدارن و مذهبیون قرار دارند به طنین در اوریم .

زنان در اکثر کشور بل اخض در کشور های آسیایی با شدید ترین روش های فجیع دست پنجه نرم میکنند و زنجیر های اسارت را بر دوش میکشند القاب چون کنیز ، نوکر و به بیان دیگر "برده " با نام این زنان هم ردیف شده است و خطر در بند بودن زن را برای سالهای دیگر خبر میدهد .

در افغانستان بعد از امدن نیرویها( امریکا وبه معنی حافظ صلح) والاترین حرف های روز ،مثله آزادی زن و بهبود زندگی زن بود اما بر عکس با به میان امدن یک دولت با بیشترین افراد مرتکب جرایم جنگی، نه که، راهی برای حق طلبی زنان باقی نمایند بلکه بر گسترش دامنه خشونت افزود،این کشور مصیبت دیده که بار ها آغوش گرم اش از سلطه تجاوز ارامش نیافته است ، اکنون د غدغه های دروغین عدالت خواهی و دفاع از حقوق زنان هیچگاه نمیتواند حرفی را به مسند بنشاند الی شما زنان و مردان اگاه در برابر این افکاری ها زن ستیز و طالبانی بر قدرت نشسته با توان خود نتازید .

واقعيات های تلخ وضعیت زندگی زنان وخیم تر از این است که طی گذارشات و اخبار ها گفته مشیود ، هر روز میشنویم که دارند زنی را در ایران اعدام کنند ، زنی ، فعال حقوق بشر در محاصره است ، گراف خشونت با زنان در افغانستان به این عدد رسیده ، در مالیزی زنی را بر حریم شخصی اش تجاوز کرده ومجبور اش کردند تا از وظیفه اش کنار برود در مصر و سودان و غیره کشور ها دختران نوجوان زیر شکنجه ختنه جان باخته اند و دها اخبار دیگر که تمام این علمکرد ها ناشی از یک نظام مرد سالار و دولت های فاسد بر سر قدرت است که همواره بر زن ستیزی مهر تاید میگذارند، و معلوم است تا زمانی این سرکوبگران آزادی و سیاه گران تاریخ بر قدرت اند ، نشانی از عدالت و مرتبه زن را نخواهیم در یافت .

هنوز که هنوز است زنان دراکثر کشور های اسلامیست و توسعه نیافته در زیر اسارت کلیشه های بدوی و استبداد وحشی صفت مرد سالاری زجر میکشند و تا زمانی به وجود امدن یک حکومت مردمی و بهبود اقتصادی اجتماعی ممکن نیست زنان نقش خود را در جوا مع تبارز دهند ، در طول تاریخ مردسالار،زن از روی جنسیتش مورد تعبیض بوده ،حق یکسان نداشته و رنج بی عدالتی اجتماع را به نام جنس دوم ،سالها بر دوش کشیده است .
ُ
زنان اگاه، مبارزه شبانه روز ی شما یگانه دریچه ی است برای بارور شدن تاریح و نجات زنان از مصایب . بدانید زن که نام مقدس دیگرش مادراست با یک دست گهواره و با دست دیگر جهان را تکان میدهد.

خواهران عزیز مادران گرامی ! زندگی زنان در گوشه گوشه افغانستان چنان با موعظه های فریبنده گره خورده که مجالی برای دفاع از خود را ندارند و اکثرآ به اصطلا ح مدافعان حقوق زن نیز به گونه ای تلاش دارند تا با بیان اینکه ارشادات راه صراط المسقیم برای بهبود زندگی زنان است به مشکلات انها می افزایند .

زنان رزمنده جهان

بیاید برای رهایی ان زنانی کار و پیکار کنیم که با شغل طاقت فرسای بالتر از توان یک زن کار میکنند بیاید! برای رهای رنجدیده گانی گام برداریم که هنور پیکر برقع پوش شان ا ز هویت و ارزش زن بودن اگاه نیست .

خواهران عزیز تاریخ در انتظار ماست ، حق گرفته میشود داده نمیشود

جای شک نیست که زنان به اثر مبارزات شان توانستند حقوق وآزاديهای اجتماعی خود را درجامعه تثبسیت نمایند اما آگاهي سياسی و اتحاد وهمبستگی با همی, در راه تحقق و بیشبرد این کار نامه ها در کارزار مبارزه میتواند جاده هستی سازرا تا سرحد موفقیت بپیماید و تاریخ پیوسته گواه شهامت ، جانبازی و عدالت خواهی شماست .

واژه های کلیدی

حقوق کودکان و زنان
آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

  • سلام به کابل پرس? و همه بینینده ګان!!

    سلام جدا ګانه به شما لیزا جان سروش!!

    هشت مارچ را به شما وهمه زنان با شهامت افغان از صمیم قلب تبریک میګویم ، نبشته عالی شمارا مطالعه کردم خیلی عالی نوشته ایدوموققیت شمارا در مبارزه شما بخاطردفاع از حقوق زنان افغان خواهانم موفق وکامیاب باشید۰

  • به همه سلام ! روز زن را به همه زنان قهرمان افغانستان تبریک گفته و برای خواهر لیزا سروش روز زن را تبریک گفته و نظر من در مورد حقوق زن در افغانستان این است تا زمانی که اخوانی ها یعنی تنظیمهای اسلامی هر یک جمیعت اسلامی ربانی، شورا نظار مسعود،حزب اسلامی گلبیدین،و اتحاد اسلامی سیاف و غیره اخوانیها در کشور عزیز مانند غده سرطانی وجود داشته باشد حقوق زنان تامین شده نمی تواند اینها همه و همه زن ستیز بوده اند.
    جلال ابادی

    آنلاین : اخوانی مترقی نیست

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس