IP Plans

آی پی پلنز

طراحی و راه اندازی سایت های اینترنتی، ثبت دامین، میزبانی وب، وی پی اس و سرور اختصاصی
همین اکنون اقدام کنید

در همین بخش

صفحه نخست > دیدگاه > موجودیت قوت های خارجی درافغانستان سبب ثبات ویا بی ثباتی

موجودیت قوت های خارجی درافغانستان سبب ثبات ویا بی ثباتی

با موجودیت قوای ائتلاف، ایساف،ناتو، اردوی ملی ،پولیس ملی وامنیت ملی افغانستان که همه روزه درحالی رشدوتوسعه وازامکانات بهتروبیشتربرخوردار میشود .اما ناامنی ،بی ثباتی ،حملات تروریستی بیشترشده وجنگ ازولایات هم سرحد با پاکستان آغازشد وبالآخره دامنه آن به شمال کشورکشیده میشود ...
ولید فاروق
يكشنبه 26 سپتامبر 2010

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

طوریکه معلوم است حضور نیروهای خارجی درافغانستان به اساس توافقات بن و فیصله شورای امنیت سازمان ملل متحد جهت تأمین امینت، مبارزه علیه تروریزم جهانی، بازسازی مجدد افغانستان با تایید جامعه ملل صورت گرفته بود.

ولی باگذشت زمان تا اینکه با اهداف متذکره فوق بطوری که لازم بود معامله صورت میگرفت وازآن نتیجه مثبت درراستأ تأمین امنیت، مبارزه علیه تروریزم جهانی وبازسازی مجدد افعانستان به میان می آمد که تاهنوزچونین نشده است .

باوجود که سروصداها همه روزه دررسانه های داخلی وخارجی به اوج خود رسیده ولی بازهم جای رانگرفته قسمیکه میگویند پیش کله ... یاسین خواندن .

اف 15 ارتش آمریکا در افغانستان/ گتی ایمیج

پس ازشکست نظام طالبان درسال(2001)میلادی افغانستان دراپتدا دوره مؤقت بعداً انتقالی وسپس ایجاد یک حکومت انتخابی توسط آرای مردم که بشکلی نسبی دراهداف متذکره فوق کامیابی حاصل کرده بود، ولی پس ازسپری شدن چندسال دوباره گروههای که تحت عنوان طالبان افغانی ،طالبان پاکستانی ،القائده وگروهای مخالف تحت رهبری گلبدین حکمتیارمنسجم شده وبه مبارزه علیه حکومت مرکزی افغانستان ونیروهای ائتلاف به رهبری ایالات متحده امریکا،ایساف وناتو پرداخته که تا هنوزهم جریان دارد.

اما چند موضوع که تا هنوز بشکلی گنگ باقی مانده این است که با موجودیت قوای ائتلاف، ایساف،ناتو، اردوی ملی ،پولیس ملی وامنیت ملی افغانستان که همه روزه درحالی رشدوتوسعه وازامکانات بهتروبیشتربرخوردار میشود اما ناامنی ،بی ثباتی ،حملات تروریستی بیشترشده وجنگ ازولایات هم سرحد با پاکستان آغازشد وبالآخره دامنه آن به شمال کشورکشیده میشود ...

سوالی دیگرکه نیازبه توضیح دارد این است که پس ازینکه نیروهای انگلیسی درسال(۲۰۰۶) میلادی زمانیکه درولایت هلمند مستقرشد وپس ازسپری نمودن یک مدت کوتا ولسوالی موسی قلعه را به سران قومی واگذار میکنند که درنتیجه این ولسوالی بدست طالبان می افتد .

موضوع دیگر ناامن شدن ولایاتی شمالی کشور مصادف با زمانی است که نیروهای ناتو اعلام کردند که کاروان های اکمالاتی شان را ازطریق ولایات شمالی کشوروارد میکنند و یک کمپ نظامی جهت تأمین امنیت این کاروان ها درمسیر شاهرای کابل پلیخمری ایجاد نمودند. ولی باآن هم امنیت دراین منطقه مشکوک است یعنی گاهگاهی طالبان راه گرفته وسبب ناامنی ایجاد ترس ووحشت درمنطقه شده که درفاصله یک کیلومتری ویا دوکیلومتری این کمپ نظامی قراردارد .

پس جنگ درافغانستان جنگ علیه تروریزم است ویا جنگ استخباراتی میان کشورهای هم پیمان که درصدد برقراری صلح درافغانستان هستند ویا اگرواضیح بگویم رویارویی انگلیس با امریکا درافغانستان است که بدون شک ،حضورهمه جانبه ای انگلیس درتبانی باپاکستان وحمایت آن کشورازنیروهای مسلح مخالف دولت افغانستان (طالبان)افزون براین که سبب نگرانی امریکاییان شده است؛بیشترازآن چه تصورمی شود، سیاستمداران برسراقتدار درامریکا را ناراحت می سازد، زیرا ازیکسوبریتانیا نیروی گسترده وتجربه تاریخی درافغانستان دارد وازسوی دیگرکشورهم پیمانش پاکستان را دارد واین برعکس موقعیت سیاسی امریکا درافغانستان دانسته می شود؛ زیرا امریکا نه تنها هم پیمانی درسطح پاکستان (ودرهمسایگی باافغانستان) را ندارد؛بلکه ایران رابه عنوان رقیب خطرناک درافغانستان درکنار خود دارد. با توجه به تحلیل این مساله، درست نقطه ای خیزش رویارویی وتقابل منفعت دوکشور(امریکا وانگلیس)ازهمین جاآغازمیشود .

پس آیا همین دلایلی ذکرشده سبب ناامنی وضعف حکومت در افغانستان شده ویا اینکه گفته های اخیراحمدی نژاد ريس جمهورجمهوری اسلامی ایران فسمیکه بیان داشتن وقوع حادثه (11)سپتمبرسال(2001)میلادی صحنه سازی ایالات متحدامریکا جهت ورودبه کشورهای خاورمیانه ودست یابی به منابع بیشتراقصادی که سبب ناراحتی امریکاییان ومتحدان شان گردید .

پس نتیجه چونین است که چیزی گندم تر است وتاحدی آسیا هم کند است که روی هم رفته همه دست به دست هم داده آنارشیسم را درداخل حکومت ایجاد کرده وسبب بی ثباتی نظام درافغانستان شده است .

آنلاين بنگريد :

پيام‌ها

 • آقای ولید فاروق

  از تحلیل همه جانبه شما تشکر.

  امریکا حد اقل حالا یعنی 9 سال بعد از آغاز عملیات بر ضد تروریزم باید درک کند که مراکز تروریزم، پناهگاه ها ، کمپ های تربیوی و حامیان آنها از جمله آی اس آی در افغانستان نه بلکه در چتلستان است.

  حامد کرزی رئیس جمهور کشور ما 8 سال قبل حتی گریه کرد و از امریکایی ها تقاضا نمود که به جای بمباری قرا و قصبات افغان مراکز تروریستی را در خاک چتلستان=پاکستان مورد حمله قرار داده نابود کنند.

  امریکا آنوقت نه تنها که به سخنان کرزی توجه ی کردند بلکه او را اخطار دادند که چتلستان را متهم نکند.

  حالا که وضعیت کاملا روشن شده و پای انگریز ها هم در تبانی با پنجابی های کثیف و بویناک چتلستان کشیده شده و در زمینه اسناد قابل انکار هم بدست آمده امریکا باید آی اس آی چتلستان را به حیث بزرگترین حامی تروریستها نابود کرده ، جنرالان از جمله جنرال حمید گل را به لست سیاه تروریستان شامل کند و قوای خود را تا دریای اباسین ( هیندوس ) جابجا کند.

  فقط در صورت اقدامات در بالا ذکر شده موجودیت قوای امریکا و پایگاه نظامی آن در بگرام در راه برقراری ثبات در کشور افغانها مفید تمام خواهد شد.

  • دوستان عزیز

   من قبلا ً برایتان سایت آن سندی غیور را که گفته است یگانه راه نابودی تروریزم تجزیه پاکستان= چتلستان است ، پست کردم.

   به اضافه آنچه آن سندی رنجدیده از دست پنجابی های کثیف و بویناک چتلستان دیده است من عرض میکنم که اگر امریکا واقعا ً میخواهد تروریزم را نابود کرده و به ترس و واهمه مردم خودشان ، هند کبیر و افغان ها از تروریستها نقطه ختم بگذارد باید به پشتونخواه و بلوچستان اشغالی قوا بفرستد.

   نکات ذیل را برای این منظور خدمت شما ذکر میکنم:

   بلوچستان و پشتونخواه اشغالی برای آزادی شان از یوغ پنجابی های کثیف و بویناک چتلستان از سالها میرزمند و اگر ایالات متحده قوا بفرستد آنها از دخول قوای ناتو کاملا ً استقبال میکنند.

   بلوچستان و پشتونخواه به تقصیر پنجابی های بویناک چتلستان به مراکز امن تروریستان مبدل شده که بلوچها و پختون ها از همه بیشتر به خاطر موجودیت آنها رنج میبرند و عذاب میکشند.

   امسال در روز به اصطلاح استقلال این کشور مصنوعی چتلستان ، بلوچها بر سر بامهای شان بیرق های سیاه بلند کرده بودند و رهبران بلوچ در تبعید چندین بار از امریکا خواسته اند که داعیه شانرا در راه آزادی و تشکیل دولت مسقتل بلوچ و یا فدراسیون پختون- بلوچ Pukhtun- Baluch Fedration را در نظر بگیرند.

   اگر ناتو و ایالات متحده امریکا به بلوچستان و پشتونستان اشغالی قوا بفرستد این باعث خواهد شد که راه های اکمالاتی ناتو امن گردد — مردم بلوچ و پختون دیر از موجودیت مراکز تروریستی رنج نبرند - پایب لین گاز و تیل قراقستان- ترکمنستان برای شگوفایی اقتصاد منطقه حداث شود و مبارزه علیه تروریستان به شکل درست آن به پیش برده شود.

   آیا این جالب نیست که صد ها و حتی هزار ها تروریست از کشور های مختلف تعداد زیاد آنها از طریق میدان هوایی لعنت آباد داخل چتلستان شده تمرینات نظامی کسب کرده و به هند کبیر و افغانستان ، کشور های اروپایی و امریکا برای عملیات تروریستی فرستاده میشوند ؟

   مگر امریکا از این رفت و آمد های علنی آگاه نیست ؟ اگر است پس چرا چتلستان( پاکستان) را مرکز تروریزم بین المللی اعلان نکرده و عملیات نظامی را متوجه این کشور مصنوعی و کثیف نمیسازد ؟

   آیا این جالب نیست که تانکر ها و کاروان های اکمالاتی ناتو در لعنت آباد علنا ً بوسیله خود پنجابی های کثیف مربوط به آی اس آی مورد حمله قرار میگیرد ؟

   و جالبتر از همه اینکه این حملات بر کاروانهای اکمالاتی و تانکر های تیل فقط به خاطری صورت میگیرد که طیارات بی پیلوت امریکا مراکز تروریستها را مورد حمله قرار داده و چند تروریست کثیف را که از نام اسلام برای بدنامی اسلامی استفاده میکنند ، مردار کرده است

 • ولید فاروقی !

  شما واقعاء یک نابغه هستند . شما باید ریس جمهور افغانستان مقرر شوید , ولی از من بشنوید و تنخواه ماهانه تان را قبل از اشغال کرسی ریاست جمهوری از وزارت مالیه اخذ نماید . چرا که وقتی شما قرارداد را امضا میکنید برای پنج سال شاید در نیمه های سال کسی دیگری به شما شب خون بزند ( پنجشیری ها از مدت زمانی زیادی در دل قروتک میزنند ) . حالا وقت فرار جیب خالی بسیار سخت است خود را به پاکستان و یا ایران رسانیدن . یگ گپی دیگه رام فرا موش نکنید و ان این که در روزی که به کاخ ریاست جمهوری رفتید زن و بچه و اهل عیال خود را برای گرفتن پناهنده گی سیاسی به کشور جرمنی و یا سویدن بفرستید تا در وقت فرار شما . . شما به مشکل بر نخورید .. باقی یک بال چهار چرخه بر پشت بام قصر در حالت اماده باش نگه دارید و چند تا اسپ کرنگ در کول مکتب استقلال . و اگر میتوانید چند تا تعویز از محسنی و صبغت الله و قاضی حسین احمد گرفته وقتی دخول به قصر پای راست تان را به در وازه داخل نماید انشالله به خیر و عافیت خواهید بود . و در اخر دوستان امریکایی شما , , شما را تا لب قبر نیز همراهی خواهند نمود . منظور تنها نیستید همه با شما هستند .

  • تریدر. اگر تو باز ریس جمهور شدی شتر ها را باز برای فرارت امده بساز بخاطری که در فرهنگ قبیله شتر جای بسیار بالا دارد. تورا با هلیکوپتر چکار؟

   راستی, چتور است هنوز هم بالای ان گفته هایت در مورد خانم جویا اصرار داری؟ برایت متاسفم. از تهمت بسته کردن بپرهیز زیرا در هیچ دین وایینی درست نیست. امیدوار هستم که خر فهم شده باشی

 • روشن خان .. من از لابلای انترنت تا جایی که فهمیده ام خودت یک وطن پرست هستی ولی به جای اینکه راجع به این سیاسیون یک شبه معلومات حاصل کنی . . به خاطر نفرت از پشتون و یا فارسی وان خودت را مانند بمبی در وسط مردم انفجار میدهی ( کاری طالبان ) . . جویا تا صنف شش به کویته درس خوانده و تحت قیودات سخت آی اس آی تعلیم دیده به افغانستان فرستاده شده تا وظیفه که دارد انجام دهد .. ملالی جویا کاری ( نیل طوطیا ) را بر زخم های چرکین سیاست افغانستان دارد . ضدیت و مخالفت مردم افغانستان بر علیه موجودیت امریکا در افغانستان و کرزی مانند ابی است در دیگ بخار که اتش زیر ان لحظه به لحظه دیگ را به انفجار نزدیک میکند . . ملالی جویا وظیفه دارد از طرف آی اس آی که فقط کلاگگ دیگ را اهسته بردارد تا دیگ انفلاق نکند و طالبان را با خود به هوا نپراند . پس ایشان همیشه شخصیتی باید داشته باشند مانندی آشی از کاسه داغ تر . . این شخصیت فیلمی را باید یک کارگردان ماهر برای ایشان سنجیده باشد ورنه از یک دختر دهاتی این همه پف پف کرده قدم بر روی خس پوشک ها ننهادند از اثر سنجیده گی و تعلیمات یزرگانی چون حمید گل خان باید باشد . ایشان در روز های اول که در شورای ملی افغانستان حرف میزدند و یا انتقاد میکردند . . به نظر میرسید که شاگرد صنف اول دروغ گویی و در مجموع استخبارات پاکستان است که تازه فارغ التحصیل شده اند و در ساحه امده اند . به هر حال ایشان تقریباء مثلی که در اولین روز های تقاعد بسر میبرند و تا جایکه بعد از اغتشاشات ایشان بسیاری از گماشتگانی پاکستانی در پارلمان افغانستان رسمیت پیدا نمودند که بارز ترین انها را شهنواز تنی و عیدالرسول سیاف و و و و میشود نام گرفت .

جستجو در کابل پرس