صفحه نخست > دیدگاه > امریکا و طرح ایجاد حکومت های منطقوی در افغانستان

امریکا و طرح ایجاد حکومت های منطقوی در افغانستان

سه شنبه 24 مارچ 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

نویسنده: ا. حقیقت

اخیرا گزارش هایی منتشر شده است که ایالات متحده امریکا به کمک بعضي از جنگ سالاران معروف که پست هاي کلیدي دولتي را اشغال نموده اند، میخواهد حکومت های منطقوی را در افغانستان تاسیس نمایند.

حکومت های منطقوي یعني پارچه پارچه ساختن بعضي از مناطق افغانستان و ايجاد بخش هاي جداگانه.

گرچه این طرح ها در تاریخ افغانستان نتیجه مثبت نه داشته است اما امریکاي ها به همکاری بعضي از چهره های افغان که مسول بدبختی هاي کنوني افغانستان هستند، تلاش مینمایند مناطق شرقي و جنوبي افغانستان را پارچه پارچه نموده و حکومت های جدا گانه را در آنجا تاسیس نمایند .

منابع آگاه میگویند که امریکایي ها میخواهند افغانستان را در میان جنگ سالاران تقسیم نموده و این طرح را به امنیت و ثبات این کشور مثمر میخواهند.

این پلان به صورت مشخص برای پارچه پارچه ساختن مناطق پشتون نشین طرح ریزي گردیده است .

گل آغا شیرزی به عده از مردم گفته است که برای آرامی در افغانستان، آماده است راه صلح و جنگ را انتخاب نماید به آنانی که صلح پسند هستند از راه مذاکره و آناني که صلح را نه میخواهند در مقابلشان به کمک امریکایی ها از تفنگ استفاده نمایم .

این پلان آقای شیرزی اگر چه جامعه عملي نه خواهد پوشید اما او و متحدین امریکایي اش باید این را بدانند که هیچ گروه از مردم که تلاش نمایند افغانستان را پارچه پارچه سازد به این امید خود موفق نه خواهند شد .

تاریخ گواهي میدهد که هر عمل ضد افغاني با گذشت زمان درهم میشکند و عاملین آن در حضور ملت افغانستان شرمنده خواهند شد.

گل آغا شیرزی که در حال حاضر یکي از کاندیدان ریاست جمهوری افغانستان است و به زودي نامزدي خود را رسماً اعلام خواهد نمود، زماني یکی از دست بوسان معروف "کرنیل امام"پاکستانی بود .

کرنیل امام پاکستاني عامل عمده تباهی و بربادی افغانستان و یکي از چهره های منفور ارتش پاکستان و اداره بدنام استخبارات آن کشور است که از سالها به این سو در تلاش به خاک و خون کشانیدن افغانستان و افغانها بوده است.

کرنیل امام یکي از دوستان نزدیک گل آغا شیرزی بود و به کمک شیرزي در کندهار اهداف عمده خود را بر آورده ساخت .

اخیراً افغانستان شاهد بدختی های تازه ا ی می باشد که زاده فعالیت های جنگ سالاران و همین جنایت کاران جنگی در افغانستان است .

اما یگانه دست آورد عمده دولت فعلي افغانستان، داشتن مشروعیت قوتهای خارجی در افغانستان تامین دیموکراسی و داشتن حکومت قوی مرکز است .

وحالانکه میشنویم که خارجی ها جنگ سالاران فروخته شده چون شیرزی را که اصلاً از خود فکر و اندیشه ندارند و در مقابل کلدار، دالر و روبل به هر سازی میرقصند؛ به بازی گرفته و توسط ایشان پلان تجزیه و از بین بردن افغانستان را دارند، که این عمل انها جنگ علیه دهشت افگنی را زیر سوال برده و انسان را به فکر میندازد که زیر این کاسه باز چی نیم کاسه ی است .

موجودیت این جنگ سالاران در بدنه حکومت حامد کرزی عامل اصلی بدبختی های امروز افغانها است .

جنگ سالاران و کسانی که در قتل ها، اختطاف ها، دزدی های مسلحانه و ترور شخصیت های مطرح جامعه افغانی دست دارند، موجودیت آنان به پیمانه وسیع در حکومت حامد کرزی به چشم میخورند .

حامد کرزی نه توانست طی هفت سال حکومتش این اشخاص را به دادگاه حاضر نماید و این یکی از نقاط ضعف حکومت کنونی است و علت اصلی اش دفاع امریکا از جنگ سالاران بوده و حمایت از اشخاص چون شیرزی برای همین خوش خدمتی حمایه میشوند.

مردم ما زمانی با حکومت فاصله گرفتند و از آینده نا امید شدند که ریس جمهور کرزی در بازداشت و به محکاکم کشانیدن این چهره های که عامل اصلی بدبدختی افغانها است ناکام ماند.

گزارشات در دست است که گل آغا شیرزی در تلاش ایجاد سه دفتر در ننگرها، کابل و کندهار است .

او میخواهد با ایجاد این دفاتر بزرگان قومی و موی سفیدان اقوام پشتون را جمع نموده و از طرح منفور خود که برای پارچه ساختن آنان روی دست دارد با آنان صحبت نماید .

دفتر کابل آقای شیرزی قبلاً در کارته سه در مقابل منزل اقای خالد پشتون یکی از قصابان شناخته شده او به کرایه گرفته شده است.

خالد پشتون که از نوکران شناخته شده ( ای، اس، ای) بود و نامبرده هنگام قدرت شیرزی در قندهار مسول زندان شخصی انحصارات و خاد کرم شیرزی هم بود.

در این دو محل توسط خالد پشتون صدها تن از پشتونهای بیگناه به قتل رسیده و حتی بزرگان قومی چون حاجی بیرگت نیز ترور شد .

حاجی " بیرگیت ساکزی" یکتن از سران قومی ولسوالی میوند قندهار بود که در داخل مسجد به قتل رسید .

آقای ساکزی به اساس پلان امریکایی ها به دست گل آغا شیرزی و قصابان معروفش که در آینده در باره آنان نیز تذکر خواهد داده شد، در مسجد در این ولسوالی به قتل رسید.

گل آغا شیرزی دوست کرنیل امام پاکستانی بر بنیاد ارتباط قبلی و شناختش با کرنیل امام حالا در ننگرهار نیز فعالیت های ضد افغانی را به راه انداخته است و در اختلاس ها و فسادهای گوناگون دست دارد.

عاملین اصلی تباهی و بدبختی های کنونی افغانستان کی ها هستند؟

چرا امروز با اینکه ملیارد ها دالر به افغانستان سرازیر شد، هنوز هم در ولایات چون دایکندی، بادغیس،غور،بامیان ......... مردم در فقر کامل به سر میبرند و اولادهایشان از گرسنگی در مقابل چشمهایشان میمیرند؟

موجودیت اشخاص چون گل آغا شیرزی عامل اصلی این بدبختی ها شمرده میشود .

افغانها آرزوی یک افغانستان وسیع، آباد و یک پارچه را دارند نه اینکه امریکایی ها به کمک و همکاری چهره های آزموده شده در باره آینده ایشان تصمیم اتخاذ نمایند .

ضرب المثل معروف به یادم آمد. (( با زاغ، بودنه گرفتن ناممکن است))

به امید اینکه روزی دفتر نمایندگی محکمه جرایم بین المللی در افغانستان نیز ایجاد گردد و افراد خاین و جنایت کار در آن محاکمه گردند.

به امید افغانستان یک پارچه، متحد و بدون تشنج و مملو از صلح و صفا......


منازعه گل آغا شیرزی و دادستان کل روی چی بود؟

آدم ربایی، تجاوز جنسی، سرقت، توليد و قاچاق مواد مخدر/ گل آغا شیرزی،خالدپشتون و تعداد از همدستان بدنام این گروه جنایت کار صدها تن از آهن میدان هوایی را بالای دلالان پاکستانی به فروش رسانید که بعداً به کمک آنان به واسطه موتر های باربری گل آغا شیرزی به مرز سپین بولدک و از انجا به " کویته" – " پاکستان" انتقال داده شد
شنبه 7 مارس 2009

نویسنده: فرهاد موسوی


دُم تکان دادن برای اوباما!

گل آغا شیرزی: رهزن و قاچاقچی مواد مخدر/ اشرف غنی: طالب نکتایی پوش، حامی معنوی ارتجاع و يکی از متعصب ترين چهره ها/ عبدالله عبداالله کيست؟ / علی احمد جلالی: ترسو يا سازشکار

يكشنبه 25 ژانويه 2009


گل آغا شیرزوی عضو باند کرزی واجنت خاد و پاکستان !

قتل، قاچاق مواد مخدر، دزدی از عوايد گمرکی، زندان شخصی ، گروه مسلح غير مسول و ...

شنبه 7 ژوئن 2008, نويسنده: جمیل از قندهار


فساد گسترده ی خانواده و اطرافيان حامد کرزی!

گل آغا شيرزوی و درآمد يک ميليون دالری در هفته/ قاچاق مواد مخدر و دزدی از عوايد گمرکی

سه شنبه 6 مه 2008

سالانه 800 ميليون دالر، کميشن واليان جنوب برای اجازه ی عبور کاروان مواد مخدر/ اسدالله خالد پولی که بايد برای محو کشت خشخاش به افرادی مشخص داده می شد را به ديگران داده است/ قندهار: 150 هزار دالر بده تا قوماندان امنيه ولسوالی شوی/ در سند افشا شده ی مقامات آمريکايی از احمد ولی کرزی به عنوان محوری ترين قاچاقچی مواد مخدر ياد شده است/ معاش 2200 سرباز در يکی از ولايات شرقی به جيب زورمندان رفته است/ هزاران تن از نظاميان دولتی که از دولت معاش دريافت می کنند به خدمت شخصی قاچاقچيان بين المللی شناخته شده ی هرويين درآمده اند/ اسدالله وفا از از تدارک و قاچاق محموله ی بزرگ مواد مخدر سود سرشاری برده است/ و حامد کرزی همچنان دروغ می گويد!


دروغ های انتخاباتی طالب نکتایی پوش!

طالب نکتایی پوش انور الحق احدی که خود در اختلاس و چپاول دارايی های همگانی دست داشت و تا همين چندی پيش بدنه ی اصلی تيم کرزی را تشکيل می داد و...

سه شنبه 24 فوريه 2009

loading...
loading...

پيام‌ها

 • Peshnehade badile shuma chist .. Edamaye jenayate Taleban?

 • به همه سلام ! کشور ما به همت مردم ما هر گز بسوی قرون وسطایی به پیش نخواهد رفت این درست است که باساس مشوره های روسها اکنون امریکایها سیاست ضد پشتونی را می خواهند تحت رهبری اوباما کوسه در کشور ما به پیش ببرند لیکن این یک خواب و خیال است و بس .
  روی همین ملحوظات قرار بود شیرزی والی ننگرهار بتاریخ 5 اپریل به لندن سفر نماید که کرزی امر داده اند تا سفر شیرزی به لندن صورت نگرید، افغانها امروز بیدار بوده اند و خصوصا در این مدت 15 قوم پشتون بسیار مسایل را تجربه کرده اند و در این مدت این قوم در غنامندی علمی و فرهنگی خود انقدر کار کرده اند که در مدت صد سال گذشته ان قدر کار صورت نگرفته بود و این یک خبرداری است به کسانیکه علیه این قوم در مبارزه اند، مانند شیرزی و غیره.به مردم افغانستان لازم و ضروری است تا به محترم بشر دوست رای بدهند تا کشور ما از این افراد نابکار رهایی یابد.
  جلال ابادی

  آنلاين بنگريد : شیرزی دشمن مردم ما

 • طرح چند بخش کردن افغانستان، البته نه ساختن چند دولت، ظاهرا طرح ثمر بخشی خواهد بود. آنهائیکه از این طرح هراس دارند بیشتر ساکنین جنوب افغانستان هستند. آنها این را می دانند که با عملی شدن چنین طرحی، شمال که هم اکنون از آرامی نسبی برخوردار است، هر چه بیشتر آرام تر وشگوفا تر خواهد شد. درحالیکه جنوب همچنان در گرو منظق کور طالبان وعنعنات پوسیده ی گذشته باقی خواهد ماند.

  پرسش این است که چرا باید بخاطر دو ولایت، هلمند وقندهار که طالبان در آن حماقت می کنند وسر می برند، مردم در سایر نقاط افغانستان رنج برده و در بی سرنوشتی به سر ببرند؟ اگر مردم این دو ولایت حکومت مانند حکومت طالبان می خواهند، پس بگذارند طالبان در آنجا حاکمیت کنند. اگر نمی خواهند پس از طالبان حمایت نکنند.

  با عملی شدن این طرح، به نظر می رسد پولی که به افغانستان سرازیر می شود به گونه بهتر در مناطق مختلف تقسیم وبرنامه های توسعوی در بیشترنقاط افغانستان به اجرا در خواهد آمد.

  تنها خوفی که وجود دارد این است که حاکمان بخشهای که ایجاد می شود، ممکن است، با توجه به عدم وجود یک سلطه ی بالا تر یا یک پارلمان قوی، به استبداد وخود کامگی رو آورند.

  • فکر میکنم اگر طرح چند دولتی هم باشد ما بیشتر از حالا زیان نخواهیم دید. در صورتیکه روشنفکران پشتون به دفاع از جهالت قبیلوی و پشتون سالاری و روشنفکران هزاره ها به دفاع از آدمکشی های حزب وحدت و روشنفکر های تاجیک به دفاع از جمعیت و شورای نظار برخاسته و آنرا موجه جلوه میدهند چه نفعی دارد با هم بودن و همدیگر را دریدن ؟ بهتر است از هم دور باشیم و مطابق به صوابدیدخود زندگی کنیم. من چه مجبوریت دارم صد سال دیگر منتظر بمانم تا ملا عمر حقیقت زمان مارا درگ کند تا من هم بتوانم همگام با تمدن حرکت کنم ؟ چرا فرزندان خود را قربانی آمال روشنفکران فروخته شده و یا جاهلی کنم که تحت عنوان پشتونوالی و یا تاجیکوالی از جهل و آدمکشی غیر مستقیم حمایه کرده و سبب تشجیع جنایتکاران میشوند ؟ بگذار هر کس مطابق پذیرش ذهن و استعداد خود رشد کند. قسمیکه میبینیم تاجیک ها هزاره ها اوزبیک ها و اقوام دیگر با پذیرش تمدن و ترقی مخالفتی ندارند و میشود اطمینان داشت که راه رشد را خواهند پیمود. اما پشتون ها که دارای روشنفکران نخبه هم اند متاسفانه نتوانسته اند خود را همگام با کاروان زمان بسازند. یقیناء که روشنفکران پشتون قلباء مایل اند زود تر از دیگران به رشد و تمدن معاصر دست یابند. اما فرهنگ قبیلوی مانع جدی در برابر آن است. ابن فرهنگ پوسیده که قصداء از جانب حکام خاین فقط برای دفاع از خود و تبارش محافظه و تلقین شده حالا به یک مشکل جدی برای روشنفکر پشتون مطرح است. روشنفکر پشتون میخواهد بسوی روشنی حرکت کند اما فرهنگ ضد نور او را مانع میشود.نادیده نباید گرفت که هستند یکعده روشنفکران پشتون که نا آگاه هنوز هم در تب پشتونوالی میسوزند ولی نمیدانند که ضرر آن بیشتر متوجه خود شان است.
   یک سوال را میخواهم از برادر پشتونم که گرفتار تب پشتون سالاری است بکنم که امیدوارم بدون اینکه آنرا مغرضانه و حتک حرمت بخود بداند جواب بدهد : من نمیخواهم با این روحیه که تو داری و آنرا منطقی هم میدانی با تو بسوزم. میخواهم خودرا با من مساوی دانسته با هم همگام حرکت کنیم حالا اختیار با توست. با من همنوا و مرا با خود همگون میدانی یا بیشتر از من ؟ اگر هنوز هم پشتون را برتر میدانی پس خدا حافظ. اگر امروز نشود فردا حتماء راه ما از هم جدا خواهد بود. واگر برابر میدانی پس بگذار این عقاید تبعیض و فاشیزم قومی را تا با هم دست برادری داده و همگام باشیم. ورنه بگذارید دولت های جداگانه تاءسیس کنیم تا باشد آینده آبستن چه خواهد بود.

 • سلام به دوستان.
  جنگ در افغانستان ریشه در بستر استبدادی از حاکمان تکرو قبیله ودر بیعدالتی نطام گذشته دارد.
  امروز که مردم آزادهً کشور تفریق خوب وبد را کرده میتواند،لازم وقابل تطبق در شرایط کنونی بخاطر رشد تساوی مناطق وولایات در عرصه های اقتصادی،فر هنگی وکلتوری وبسا مسایل دگر ایجاد دولت های منطقوی بهترین نمونهً از حاکمیت مردم سالاری هست ومیباشد.
  امریکا وکشورهای ذیدخل در قضایای افغانستان باین نتیجه رسیده اند،که راه بیرون رفت از اوضاع جنگ وخونریزی بسوی یک جامعهً مرفه وآرام با در نظر گرفتن نفوذ ومسکن اصلی مردمان بومی این سر زمین وحکاکیت هاجواب مثبت به آرمان مردم درد دیده ومصیبت زده از سه دههً جنگ وخونریزی با ایجاد دولت های منطقوی ارایه دارد.
  اول .از استقرار دراز مدت نیروهای خارجی در کشور جلوگیری بعمل میآید.
  دوم. امریکاومتحدانش با شعار آزادی و دموکراسی داخل افغانتان شد،تا کنون در سیاست های شان موفق نیست ،با این عمل برایش یکبینی خمری است.
  سوم.مردم جهان امروز با سیاست جنکجوئی بوش پسر نا راض ،امریکااز اتوریتهً خوبی بر خوردار نیست،ازینرو مجبور ومکلف است در سیاست های خارجی اش تغیر مطابق شعارش عمل کند،سیاست مردم پذیری واجماع جهانی را پیشه کند تا از نفرت ملت جهان کاسته شود.

  با امید حاکمیت مردم سالاری.

 • اگر امریکا به این کار موفق شود خیلی خوب است اینطوری دیگر پشتون ها قدرت خودرا ازدست می دهد ودیگر نمی تواند بالای اقوام دیگر حکومت کند ودر نتیجه کشور (هزارستان)که یکی از آرزو های مردم هزاه است شکل میگیردوبه طرف شمال هم تاجیک ها وازبک ها بقدرت کافی میرسد این طوری جنگ و ظلم 200 ساله پشتون ها بر دیگر اقوام پایان میابد ومردم بفکر کار وتلاش می افتد تا پیشرفت کند
  راه دیگر را هم امریکا میتواند امتهان کند این راه تقسیم شدن افغانستان بر اساس ایالت است ایالت در خیلی از کشور ها کار ساز بوده مثلا ایالت پشتونستان؛هزارستان؛ترکستان و ایالت شمال

  آنلاين بنگريد : هزاره پیوند

جستجو در کابل پرس