در همین بخش

صفحه نخست > دیدگاه > اژدها در قندهار

اژدها در قندهار

استخبارات پاکستان با همکاری شبکه القاعده حتا در صدد راه اندازی یازده ستامبر دوم در افغانستان بوده که به هر صورت از اجرای آن جلوگیری صورت گرفت و همین طور ده ها مورد اسناد دیگر به همین وحشتنا کی وجود دارد که نشان می دهد پاکستان در امر مداخله به مسایل افغانستان هیچ کوتاهی نکرده است.
مختار پدرام
سه شنبه 28 سپتامبر 2010

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

مدت ها گذشت تا خبر آغاز حمله به قندهار که از ماه ها قبل به این سو در رسانه ها می پیچید، به نشر رسید. حمله نظامیان ناتو و افغان به طالبان در ولسوالی ژیری ولایت قندهار که از مراکز اصلی طالبان به شمار می رود، شروع و در مدت زمان اندک دو ولسوالی ارغنداب و پنجوایی را نیز در بر گرفت، این حمله به نام عملیات اژدها یاد می شود. عملیمات اژدها در زمانی آغاز می شود که موضوع مذاکره حکومت با سران طالبان به اوج خود رسیده و گزارش های پراکنده از آماده گی سران طالبان برای مذاکره با حکومت به نشر می رسد.

آنچه در گزارش ها و اعلامیه های ناتو و نیروهای نظامی افغانستان بازتاب یافته است، حدود هشت هزار نیروی خارجی و افغان در این عملیات شرکت دارند و طوری که اظهار میکنند باید بسیار وسیع و گسترده باشد. قرار است در این حمله به گروه طالبان ضربه جدی وارد گردد.

با و جود که این عملیات بسار مهم خوانده شده است اما این که نتیجه آن می تواند مصارفی را که برای این جنگ در نظر گرفته شده و همین طور خسارات که به مردم منطقه وارد می گردد، جبران میکند یانه؟ هنوز معلوم نیست. قبلا نیز نمونه ی از این گونه عملیات ها را در ولایت هلمند شاهد بودیم که پیامد خیلی بدی نداشت. گرچه هزینه های مالی و جانی فراوان داشت ولی با وجود آن عملیات هلمند در کوبیدن روحیه طالبان نقش بسیار موثر و قابل ملاحظه ای داشت.

نمایی از شهر قندهار/ رویترز

واما نکته های برجسته در این عملیات:

1 – این عملیات دقیقا نتیجه ای قابل ملاحظه ای برای حکومت افغانستان و نیروهای ناتو خواهد داشت. به این معنا که قندهار از ابتدای آمدن طالبان مهمترین و استراتیژیک ترین مرکز سازمان دهی این گروه بوده و بعد از سقوط طالبان نیز قندهار عمده ترین مرکز سازمان دهی این گروه در مقابل دولت افغانستان و نیروهای ناتو می باشد.

از طرفی هم پاکستان نیز بیشترین سیاست های تخریبی خود را از همین آدرس بر علیه دولت افغانستان عملی می کرد، و حالا که قرار است این ولایت از وجود نیروهای طالبان پاک سازی شود، پاکستان چند قدم عقب تر رانده می شود و رسیدن به اهداف شان مشکل تر به نظر می رسد. بنا بر این عملیات به آن ساده گی که گاهی گفته می شود نخواهد بود. زیرا دستگاه استخباراتی پاکستان تلاش نهایی خود را در بر هم زدن اوضاع و همین طور در فراهم کردن زمینه های شکست برای نیروهای ناتو و افغان به خرج خواهد داد. و از سوی دیگر پاکستان تجربه حمله ناتو و افغان به ولایت هلمند را نیز دارد، احتمال این وجود دارد که آنها این بار سنجیده تر از طالبان حمایت نمایند و آنطوری که پیش بینی می گردد، عملیات اژدها با مشکلات جدی نیز روبرو خواهد بود.

2 – ولایت قندهار از معدود ولایاتی است که دو کشور قدرت مند غرب ( آمریکا و انگلستان ) به دلیل بافت های اجتماعی و قومی، و به دلیل سنتی بودن مردم در این منطقه، برای تحت کنترول داشتن آن رقابت شدید دارد. از طرفی هم این ولایت زاد گاه رییس جمهور حامد کرزی و مرکز فعالیت احمد ولی برادر رییس جمهور، از چهره های قدرت مند افغانستان است که همواره مورد اتهام و سوء ظن ها قرار داشته است. بنا بر این همان گونه که این عملیات به سختی در این ولایت سامان داده شد، احتمال این وجود دارد که جریان عملیات نیز بدون مشکل نباشد. حالا این مشکل تا چه اندازه از این ناحیه خواهد بود، بحث جداگانه است.

از طرف دیگر اکثر باور ها بر این است که این ولایت از لحاظ اجتماعی بستگی به قومی دارد که بیشتر ناراضیان دولت افغانستان نیز متعلق به همان قوم است، و افراد بر سر قدرت حکومتی و دولتی، حتا رییس جمهور نیز از همین قوم (پشتون) می باشد، پس تمام تلاشها روی این مساله تمرکز خواهد داشت که در این جنگ باید بسیار دقت صورت بگیرد، زیرا در جنگ هلمند، آمار تلفات افراد غیر نظامی بلند بود و این مساله نارضایتی های فراوان منطقه ای و جهانی را به دنبال داشت. در شرایط که طالبان همواره از غیر نظامیان به عنوان سپر دفاعی استفاده می کند به نظر می رسد که این جنگ بسیار دشوار خواهد بود.

3 – این عملیات اولین ماموریت جدی جنرال پتریوس، بعد از تقررش به عنوان فرمانده عمومی ناتو در افغانستان است که از وی به عنوان جدی ترین فرماندهان آمریکایی در عراق یاد می شد و ظاهرا موفقیت آمریکا را در عراق مرهون تلاش ها و طرح های او می دانند. پس آقای پتریوس یاید در این ماموریت به عنوان فرمانده عمومی نیروهای ناتو موفق شود و از طرفی هم نباید در اذهان مردم افغانستان به عنوان یک فرمانده صرف جنگی، تبارز پیدا بکند. او تلاش خواهد کرد در کنار شهرت خوب نظامی، وجهه خوب بشر دوستی هم داشته باشد، که در این صورت این جنگ یک آزمون خطرناک برای او خواهد بود.
ظاهرا دپلمات های غربی این عملیات را مهم ترین عملیات در افغانستان در مدت نه سال گذشته تلقی می کنند و باور دارند که با موفق شدن در این جنگ تا حدی زیادی از مشکلات نا امنی در افغانستان کاسته خواهد شد. و اوباما نیز تلاش دارد برای این که در دسامبر همین سال استراتیژی کشورش برای افغانستان را بررسی می کند، نتیجه موفقانه و قناعت بخش بدست بیاورد.

حالا بحث این است که در نهایت نتیجه این جنگ چه خواهد بود؟

گمانه زنی های محافل سیاسی در کشور و خارج از کشور این است که این جنگ در واقع برای استراتیژی جنگی اوباما در افغانستان تعیین کننده است. نیروهای ناتو به رهبری آمریکا باید نشان بدهد که آنچه در مورد جنگ و صلح در افغانستان اظهار نظر می کنند باید با این جنگ مشخص گردد. و این چیزی است که مردم افغانستان و همین طور بعضی از کشورهای دیگر کمک کننده نیز انتظار دارد نتیجه این جنگ مثبت باشد.

اما مهم این است که جنگ درست زمانی شروع شده است که پاکستان و ایران دو کشور که همواره از آنها به عنوان مداخله گران جدی مسایل افغانستان یاد می گردد، می خواهند نقش عمده ای در مسایل جنگ و صلح در افغانستان داشته باشند. پاکستان تلاش دارد که به عنوان بازی کننده اصلی، نقش محوری در روند نهادینه شدن امنیت در افغانستان، داشته باشد، همان طوری که در حساس شدن جنگ در افغانستان نقش داشته است. چون واضح است که امنیت در افغانستان تا حدی زیاد منافع اقتصادی و سیاسی پاکستان را با مشکل مواجه می سازد. بنا بر این اسلام آباد تلاش خواهد کرد که در این جنگ نیز سهمی داشته باشد و این امکان نیز وجود دارد که پاکستان به جای پیروزی ناتو و حکومت افغانستان، بیشتر به پیروزی طالبان در این جنگ بیاندیشد.

پس آنطوری که نیروهای خارجی نیز پیش بینی کرده است، این جنگ از نوع خطرناک ترین جنگ با طالبان خواهد بود، و نیروهای ناتو و افغان هم هیچ راهی جز پیروزی در این جنگ را ندارند. آنچه مسلم است، این است که پاکستان به این سادگی نمی خواهد تسلیم شود. باور ها بر این است که تا حالا پاکستان تلاش های زیادی کرده است که این جنگ را با شکست روبرو سازد و اگر هم که نشد، طولانی اش سازد.

آنچه در یکی از گزارش های ویکی لیکس که از طریق روزنامه گاردین به چاپ رسید نشان می دهد که استخبارات پاکستان با همکاری شبکه القاعده حتا در صدد راه اندازی یازده ستامبر دوم در افغانستان بوده که به هر صورت از اجرای آن جلوگیری صورت گرفت و همین طور ده ها مورد اسناد دیگر به همین وحشتنا کی وجود دارد که نشان می دهد پاکستان در امر مداخله به مسایل افغانستان هیچ کوتاهی نکرده است.

حالا هرچه می خواهد شود، مهم نیست، جنگ شروع شده است، مهم این است که قرار است که طالبان از ولایت قندهار پاک سازی شود. ما راهی جز این نداریم که به یک نحوی به آشوب و خونریزی پایان دهیم. تا حالا که معلوم است طالبان منطق مفاهمه و گفتگو را نمی داند، و خداوند اینها را از این نعمت محروم کرده است، پس باید با زبان خودشان با آنها حرف زده شود که همان شلیک و کشتن است. ما ضرورت داریم برای نهادینه کردن دموکراسی و زندگی مدنی به خشونت ها پایان دهیم. و در این راه جز داشتن یک استراتیژی واضح جنگی و مقابله هیچ چیزی دیگری ما را کمک نخواهد کرد.

آنلاين بنگريد :

پيام‌ها

 • دیروز اعلان شد که تروریستهای مستقر در چتلستان پلان داشتند که عملیات همزمان در فرانسه، جرمنی و بریتانیا انجام دهند. در خبر گفته شده است که عملیات طیارات بی پیلوت امریکا در ناکامی این عملیات تاثیر گذاشته است.

  تمام این حقایق یکبار دیگر در ذهن تمام افغانها همان یک سوال را زنده میکند که اگر قوای امریکا و ناتو برای از بین بردن تروریزم و مبارزه با القاعده به افغانستان آمده اند چرا به چتلستان قوا نمیفرستند و چرا مراکز، پناهگاه ها و کمپ های تربیوی تروریستان را در خاک چتلستان که بوسیله آی اس آی اداره و تمویل میشود ، نابود نمیکنند.

  چرا جنرال های چتلستان چون حمید گل را که علنا ً از تروریستهای طالب و القاعده دفاع میکنند دستگیر و یا به لیست سیاه شامل نمیسازند؟

  تا زمانیکه امریکا در زمینه مسایل فوق اقدام نکند کسی به حرف شان در رابطه با مبارزه با تروریزم باور نخواهد کرد.

  • تنویر جان: دریک کشوری که بنیان گذار ان یک رهزن ابدالی باشد ووزیر دفاع ان به گفته خودش جاسوس پاکستان بوده باشد ولوی درستیز ان شخصی باشد بنام جنرال شیراحمد کریمی ودرزمان حکومت ای اس ای بنام ملاشیر محمد اخند بوده باشد چه انتظار داری که این جنگ خاتمه پیدا کند؟

   در یک کشوری که تمام ارکان دولت به دست فاشیست های اوغان ذلتی باشد واین اوغان ذلتی ها بدانند که اگر واقعیت باشد پس طالبان باید درحکومت پست های کلیدی را به نمایندگی از قوم پشتون اشغال کنند واضافه از هشت سال میشود که اوغان ذلتی ها پست های کلیدی دولت را اشغال وکرزی را در محاصره خود گرفته اند که بیچاره گاهی از دلتنگی زار زار گریه میکند.

   لطفا امشب که با صاحب منصبان پاکستانی تماس گرفتی ویا اگر درکدام محفل دال وچپاتی خوری برای ارایه معلومات دعوتت کردند برایشان بگو که خیر کرو جنگ مکرو به عوض اشتی کرو

 • "اولاده احمد شاه .......امروز غرق در وحشت و مزدوری بدست شریر ترین قدرتهای استعماری عصر هستند ....."

  جمله ی بالا توسط این ولد پنجاب که اکت غیر پشتون را میکند نوشته شده است. در حالیکه غیر پشتونهای افغانستان نسبت به پشتونها بیشتر به موجودیت قوای خارجی که این پنجابی بچه آنها را "شریر ترین قدرتهای استعماری عصر" یاد میکند پاه فشاری دارند. زیرا آنها میدانند که با خروج قوای ائتلاف افغانها توانایی دفاع از کشور را به علت مداخلات تروریست های پنجابی و طالبان وحشی ندارند.

  ولی این جمله را که او گفته ترجمه دقیق کلمات جنرال حمید گل است که هر روز قوله میکشد که قوای خارجی باید بیرون روند . حالا من از بینا جان و غیره هموطنان میخواهم که چهره این چوچه سگ کثیف و بویناک چتلستان را بشناسند.

 • زلمی رسول وزیر خارجه افغان هشدار داده است که اگر جامعه جهانی پاکستان= چتلستان را به حیث پناهگاه مطمئن تروریستان بین المللی نادیده بگیرند نه تنها که صلح در منطقه بر هم میخورد بلکه افغانها به صداقت مبارزه بر علیه تروریزم بی باور میگردند.

  او همچنان از اینکه در 9 سال گذشته جامعه جهانی کمپ ها و پایگاه های تروریزم را در خارج از خاک افغانستان( که مقصد او چتلستان است) نادیده گرفته ان ابراز تعجب نموده است.

  پنجابی های کثیف و بویناک فکر میکردند که با رفتن داکتر اسپنتا شاید افغانها موجودیت تروریستهای القاعده، طالبان و سایر تروریستها را که بر ضد هند کبیر و افغانستان در حمایت کامل آی اس آی چتلستان عملیات میکنند ، شاید نادیده بگیرند.

  مرحبا وزیر خارجه افغان

  • دوستان عزیز

   من قبلا ً برایتان سایت آن سندی غیور را که گفته است یگانه راه نابودی تروریزم تجزیه پاکستان= چتلستان است، پست کرده بودم.

   به اضافه آنچه آن سندی رنجدیده از دست پنجابی های کثیف و بویناک چتلستان دیده است من عرض میکنم که اگر امریکا واقعا ً میخواهد تروریزم را نابود کرده و به ترس و واهمه مردم خودشان ، هند کبیر و افغان ها از تروریستها نقطه ختم بگذارد باید به پشتونخواه و بلوچستان اشغالی قوا بفرستد.

   نکات ذیل را برای این منظور خدمت شما ذکر میکنم:

   بلوچستان و پشتونخواه اشغالی برای آزادی شان از یوغ پنجابی های کثیف و بویناک چتلستان از سالها میرزمند و اگر ایالات متحده قوا بفرستد آنها از دخول قوای ناتو کاملا ً استقبال میکنند.

   بلوچستان و پشتونخواه به تقصیر پنجابی های بویناک چتلستان به مراکز امن تروریستان مبدل شده که بلوچها و پختون ها از همه بیشتر به خاطر موجودیت آنها رنج میبرند و عذاب میکشند.

   امسال در روز به اصطلاح استقلال این کشور مصنوعی چتلستان ، بلوچها بر سر بامهای شان بیرق های سیاه بلند کرده بودند و رهبران بلوچ در تبعید چندین بار از امریکا خواسته اند که داعیه شانرا در راه آزادی و تشکیل دولت مسقتل بلوچ و یا فدراسیون پختون- بلوچ Pukhtun- Baluch Fedration را در نظر بگیرند.

   اگر ناتو و ایالات متحده امریکا به بلوچستان و پشتونستان اشغالی قوا بفرستد این باعث خواهد شد که راه های اکمالاتی ناتو امن گردد — مردم بلوچ و پختون دیر از موجودیت مراکز تروریستی رنج نبرند - پایب لین گاز و تیل قراقستان- ترکمنستان برای شگوفایی اقتصاد منطقه حداث شود و مبارزه علیه تروریستان به شکل درست آن به پیش برده شود.

  • Report Says Pakistan Spy Agency Encouraging Taliban

   http://www.turkishweekly.net/n...

   در فوق شما لینک را مبینید که در آن در مورد نقش مستقیم آی اس آی چتلستان با طالبان پرده بلند میکند. این راپور جدید است و حتماً امروز در مطبوعات افغانی به زبانهای دری و پشتو هم به نشر خواهد رسید.

  • وال ستریت جورنال: استخبارات پاکستان مذاکره افغانستان با طالبان را برهم می زند

   07.10.2010 صدای آلمان

   روزنامه نامبرده ازقول قوماندانهای طالبان ومقامات امریکایی نقل کرده است که دستگاه استخبارات نظامی پاکستان یا " آی اس آی" شورشیان افغان را تشویق می کند تا حملات شان را شدت بخشیده وافراد ملکی را نیز مورد حمله قراردهند. دستگاه استخبارات نظامی پاکستان طالبان را وا می دارد که دربرابر تسلیم شدن ویا مذاکرات صلح مقاومت کنند.

   یک قوماندان طالبان درولایت کنر به خبرنگار "وال ستریت جورنال" گفته است که: " آی اس آی می خواهد آن قوماندانهایی را که اوامرش را اطاعت نمی کنند، بازداشت کند".

   قوماندان متذکره گفته است او درنظر ندارد جنگش را علیه نیروهای خارجی درافغانستان پایان دهد اما او افزوده است:" آی اس آی می خواهد هرکسی چه پولیس، چه سرباز، چه معلم ، چه انجنیر وچه ملکی کشته شوند. یعنی فقط مردم ترسانده شوند". قوماندان یاد شده گفته است : وقتی که او اجرای این دساتیر را رد کرد، می خواستند زندانی اش کنند.

   مقامات امریکایی به روزنامه نامبرده گفته است : آنچه معلوم نیست اینست که آیا این دساتیر ازمقامات بالایی آی اس آی صادرمی شوند ویا اینکه محصول تصامیم افراد استخباراتی پایین رتبه می باشد. برخی براین نظر اند که مقامات بالایی دستگاه استخبارات نظامی پاکستانی می خواهند اصلاحاتی را به اجرا درآورند، اما با مخالفت صفوف شان روبه رو می باشند.

   یک مقام دیگر ایالات متحده امریکا براین نظراست که افراد پایین رتبه آی اس آی با تصویب قوماندانهای شان عمل می کنند .

   یک مقام ارشد نظامی به روزنامه وال ستریت جورنال گفته است:" من دلیلی ندیده ام که آی اس آی کنترول همه بخشهایش را دردست نداشته باشد.

   این فشار از هرمرجعی که بیاید تلاشی پنداشته می شود که کوششهای حکومت افغانستان را برای " تماس گیری" با آن طالبانی که آمادهء تسلیم شدن اند، برهم زند.

   این گزارشها هنگامی انتشارمی یابند که تنشها بین ایالات متحده امریکا وپاکستان درمورد افغانستان روبه افزایش اند . زیرا ایالات متحده امریکا معتقد شده است که حکومت پاکستان درمبارزه علیه جنگجویان با تردید ودودلی عمل می کند.

   مقامات امریکایی ازآن ترس دارند که مبادا اسلام آباد برای دردست گرفتن کنترول جریان جنگ درکشورهمسایه افغانستان ، ازمهار زدن شورشیان خود داری کند.

 • یک مقام بلند پایه طالب کورپریشن قندهاراجنسی مقیم قندهار که از افشای نامش خود داری نموده به خبرنگار خپکی و چُپکی ما چنین گفته : ازآنجایی که صفوف طالبان را قوماندانان وجنگجویان بی بضاعت ، مسکین و فقیر تشکیل میدهد لازم دانستیم که دیگر به آن پول ناچیزیکه سردارمجاهدین اسامه بن لادن و آخند ملا عمر برایما میدهند نجنگیم . تصمیم نهایی خود را در حجرۀ مسجد النبی گرفتیم تا با دولت آقای کرزی کنار آمده و چوکی هایی راکه بدین منظور برایما درنظر گرفته اند احراز نمایم . در پهلوی کرزی صیب هم زنده گی آرام ، هم پول قبایل وهم ان جی او های احدی صیب . وی افزود : پیسه پاکستان = چتلسان که پنجابی های بویناک و کثیف پنجابی آنرا اداره میکنند و مثل سابق بدست های ما کمتر میرسد و درین اواخر غیر از جیره چیز دیگری نصیب ما نمی شود .

  ایشان افزودند : جناب امیرالمومین را نمی دانیم ولی مایان که به هر دول شان اتن کردیم واگر گفتند انتحار کن ! کردیم ، اگر گفتند بسوزان !سوختاندیم و اگر گفتند بکش ! کشتیم . دیگر بس است میخواهیم با برادر کرزی که پشتوانه ایشان حضرت دالر است کناربیایم تا دولت ما بخیر جورشود وملت ما سروسامان پیدا کند .

  در اخیر بسیار محرمانه خاطر نشان ساختند که : برادر از تو چی پنهان ، چی پاکستان باشه ، چی کرزی و چی روس باشه و یا امریکن ، هرچی که بگویند میکنیم ، بشرطی که پول و پیسه ما را کم نکنند !!

 • حقیقت ذیل را هر پشتون افغان بخصوص پشتونها باید بخواند و ببیند که قاتلان فرزندانشان کی است:

  "یک قوماندان طالبان درولایت کنر به خبرنگار "وال ستریت جورنال" گفته است که: " آی اس آی می خواهد آن قوماندانهایی را که اوامرش را اطاعت نمی کنند، بازداشت کند".

  قوماندان متذکره گفته است او درنظر ندارد جنگش را علیه نیروهای خارجی درافغانستان پایان دهد اما او افزوده است:" آی اس آی می خواهد هرکسی چه پولیس، چه سرباز، چه معلم ، چه انجنیر وچه ملکی کشته شوند. یعنی فقط مردم ترسانده شوند". قوماندان یاد شده گفته است : وقتی که او اجرای این دساتیر را رد کرد، می خواستند زندانی اش کنند"

  • این خبر جدید است که در مطبوعات غرب امروز به چاپ رسیده است.

   در این خبر گفته میشود که امرکا و بخصوص وزارت دفاع آن نگرانی شدید خود را در مورد حمایت آی اس ای پنجابی های کثیف و بویناک چتلستان از طالبان و دیگر گروه های تروریست ابراز کرده است.

   چنین معلوم میشود که این امریکایی های بی خبر 9 سال بعد آغاز عملیات بر علیه تروریزم دریافته اند که کمپ های تربیوی، مناطق امن، پناهگاه ها و حامیان تروریستها در کجا و کی ها اند.

   دیر آید و خوش آید

   http://www.abcnews.in/world-ne...

  • امروز صبح با وصف ناله و زاری و آتش زدن کاروانهای اکمالاتی ناتو بوسیله پنجابی های کثیف و بویناک چتلستان ، طیارات بی پیلوت امریکا مراکز تروریستها را در پشتونخواه اشغالی هدف قرار دادند.

   ما میگوهیم ماشاالله ماشاالله امریکا که زیر بار ناله و زاری این پنجابی های کثیف و بویناک نمیروند

   ولی اکثریت مردم منطقه از امریکا میخواهند که اگر واقعاً به مبارزه بر علیه تروریزم صادق است پس باید به عوض بمباری مناطق ملکی افغان به پشتونخواه و بلوچستان اشغالی قوا بفرستند.

   ختم اشغال بلوچستان و پشتونخواه اشغالی ختم تروریزم و بی ثباتی منطقه خواهد بود.

جستجو در کابل پرس