صفحه نخست > خبر و گزارش > ملالی جویا جایزه بین‌المللی ضد تبعیض را بدست آورد

ملالی جویا جایزه بین‌المللی ضد تبعیض را بدست آورد

بنیاد غیردولتی هالندی به نام "اتحاد نیروست" اعلام نموده که با این جایزه، از شهامت و ایستادگی جویا در مبارزه بخاطر رهایی و حقوق زنان افغان تقدیر بعمل می‌آید.
سليم پویان
چهار شنبه 1 آپریل 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

به تاریخ ۲۸ مارچ ۲۰۰۹ (۸ حمل ۱۳۸۸) طی مراسمی در شهر روتردام هالند، بنیاد غیردولتی هالندی Unity is Strength جایزه بین‌المللی ضد تبعیض ۲۰۰۹ را به ملالی جویا تفویض نمود.

این بنیاد اعلام نموده که با این جایزه، از شهامت و ایستادگی جویا در مبارزه بخاطر رهایی و حقوق زنان افغان تقدیر بعمل می‌آید.

قبل از اعطای جایزه، فلم مستند "دشمنان خوشبختی" ساخته یک فلمساز دانمارکی در مورد زندگی و فعالیت های جویا در افغانستان به نمایش درآمد که حاضران را شدیدا تحت تاثیر قرار داد.

جایزه بوسیله خانم ایدیت رو Edit Rauh سکرتر وزارت امور اجتماعی و کار جمهوری هنگری به ملالی جویا تقدیم گردید که به تعقیب آن بیش از ۱۱۰۰ تن از حاضران در مراسم بپا ایستاده و با کف زدن های ممتد از ملالی جویا استقبال بعمل آوردند.

ملالی جویا بعد از دریافت جایزه در شهر روتردام
ملالی جویا در برابر استقبال بی‌شائبه صدها اشتراک کننده، مشتش را علامت ادامه مبارزه بلند کرد و از آنان اظهار سپاس نمود.

در نطق کوتاهی ملالی جویا از بنیاد جایزه دهنده و هوادارانش سپاسگزاری نمود و ضمن اینکه جایزه را به "مردم رنجدیده افغانستان" تقدیم کرد، تعهد سپرد که یکچنین پشتیبانی از کار و مبارزه وی بیشتر به او نیرو میبخشد که با جانفشانی بیشتر بخاطر حقوق از دست رفته مردم افغانستان و علیه بنیادگرایان و مزدوران بیگانه در کشورش مبارزه و تلاش نماید.

جویا همچنان گوشه هایی از نگونبختی ها و الام مردم افغانستان در زیر سایه نیروهای اشغالگر، طالبان و جنگسالاران را بازگو نموده از سیاست های امریکا و ناتو در افغانستان شدیدا انتقاد نمود. وی استراتژی جدید اوباما جهت افزودن نیروهای نظامی در افغانستان و اتحاد با "طالبان میانه رو" را محکوم نموده گفت که با اعلام استراتژی جدید امریکا و متحدان در افغانستان به نظر میرسد که برای مردم ما هیچ تفاوتی بین اداره بوش و اوباما موجود نیست چون هردو سیاست های غلط در افغانستان را دنبال میکنند و با دشمنان خونین مردم افغانستان ساخت و پاخت دارند.

ملالی جویا با خانم ایدیت رو
ملالی جویا با خانم ایدیت رو بعد از مراسم جایزه.

در مراسم جایزه شخصیت های سیاسی و اجتماعی فراوانی شرکت کرده بودند و از جمله آقای جیسی جکسن Jesse Jackson از مدافعان حقوق مدنی سیاهان امریکا پشتیبانیش را از جویا اعلام نموده.

سایت بنیاد جایزه دهنده هالندی: http://www.eenheidiskracht.nl

ضمنا بر اساس گزارش سایتهای آلمانی، ملالی جویا قرار است در تظاهرات عظیم تحت عنوان "ناتو را متوقف سازید" در فرانسه سخنرانی کند. در حالیکه ناتو شصتمین سالگردش را جشن میگیرد، بیش از پنجصد سازمان و نهاد از سی کشور جهان این تظاهرات عظیم را در شهر Straatsburg فرانسه تدارک دیده اند که ملالی جویا و نوم چامسکی از سخنرانان کلیدی آن بشمار میروند. انتظار میرود که دهها هزار تن درین تظاهرات اعتراضی شرکت نمایند.


منبع خبر و تصاویر: http://www.malalaijoya.com

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • امپریالزیم با دستی ملاعمر، سیاف، حکمتیار، کرزی، قانونی، خلیلی، فهیم و.. را حمایه کرده و با دست دیگر خود ملالی جویا ها را. هر کدام از این دو گروپ خوشخدمتی به امپریالزم را در قبال دریافت پول و شهرت انجام میدهند.

  • و "امپریالیزم" با دستی عناصری چون تو را حمایت میکند که با تاپه زدن به عناصر آزادیخواه و شرافتمند و مردمی، آنان را بی اعتبار جلوه گر سازد، اما شدیدا کور خوانده‌ای جانم، مردم افغانستان به بسیار خوبی از روی اعمال و کارکرد افراد میتوانند تفکیک کنند که کدامیک جاسوس پیشه و مزدور است و کدامیک دلسوز به حال مردم و وطندوست.

  • میشود لطف کنی و مثالی از "خوشخدمتی به امپریالزم " ملالی جویا را بدهی؟ من در سخنرانی ها و نوشته هایش موضع بسیار صریح و نیشدار علیه "امپریالیزم" را میبینم چطور به خود اجازه میدهی بدون مدرک و سند او را همقطار سیاف و ربانی و ملاعمر بسازی؟؟؟

   اگر جویا "پول و شهرت" میخواست، بودن در "طویله" (پارلمان) "امپریالیستی" را غنیمت دانسته آنجا به افشاگری نمی‌پرداخت که "پول و شهرت" کماکان برایش ببار آورد، و ثانیا کدام احمقی در جهان یافت خواهد شد که به خاطر "شهرت و پول" با سرش بازی کند؟ مگر بارها به جان عزیز ملالی جویا سوقصد صورت نگرفته؟ اما او بازهم از پافشاری در آرمانهایش و دفاع از مردمش ذره‌ای عقب نشینی نکرد.

 • خواهر افتخار آٰفرین ملالی جان موفقیت تازه را برایت از صمیم قلب تبریک میگویم. تو همشیره شجاع و غمخوار مردم افغانستان و پاسدار خون شهیدان این وطن به حق که سزاوار یکچنین جوایز و تقدیر هستی.

  تو ناله دردمندان وطن دیدنی دار ما هستی که با جرئت تمام از زیر بار تفنگ و زور و زر استوار برخاستی و نگذاشتی که صدای بیصدایان وطن در گلوها برای همیشه خاموش بماند.

  با تعظیم مقابل بزرگی و شهامتت، برایت موفقیت های زیادی آرزو میکنم.

 • در صداقت سازمان های ضد تبعیض غربی شکی نیست. به خانم جویا دو تبریکی باید داد، نخست بخاطر جایزۀ خودش و دوم پیشنهاد (بدون تبعیض) مذاکره با طالبان به اصطلاح میانه رو(کسانیکه اندازۀ شلاق ها را 90% تخفیف میدهند) توسط غرب. این جوایز و پیشنهادات منجر به سهیم شدن آنها در قدرت خواهد شد و بسیار خوشوقت خواهیم شد اگر گلهای متنوع را از گلستان های هالند و امریکای شمالی، در کشور خود (آنهم در کنار یکدیگر) داشته باشیم.

  • آقای توفیق ده گپ هایت چک چک کده چک چک کده دست هایم ورم کد مه تابالی نمی فامیدوم که شما ایقه روشن فکر کلان باشین از اول چرا نگوفتین ایلایی سر گپ های بی مانا وقتی ما ره ضایع کدیم ای رقم مجلیس های جانانه از پیش ما مفت رغت . اموتو نیست توفیق جان ؟

 • ناتو را چرا متوقف سازید؟ ناتو اگر نبود آدمخواران جنوبی موجود زنده ای در شمال و مرکز نمی ماند. خواهر مبارز ما باید شعار بدهد آدمخواران جنوبی را متوقف سازید.

 • این افتخار را به خانم ملالی و به تمامی مردم افغان که ملالی را سخنگوی زبان های بسته شان میدانند تبریک میگویم . ملالی جان ما به تو افتخار میکنیم. و به تو میبالیم . تو دست مجاهدک های بیفرهنگ ،قهرمانک های مزدور و سیاست مداران وطن فروش را رو کرده ای . افغانستان با قلب پاره پاره اش به دختر پر افتخار و شجاعش درود میفرستد و همصدا با تو به مجرمین نفرین میکند!
  مرگ بر خائنین کشور !!!!

 • in jayza ra ba sayte AFGHAN GERMAN ONLIN TABRIK ARZ MEKONAM BA OMEDE MAQALATE TAFROQA AFGAN WA SARA PA DORO SHAN

  آنلاین : BA AFGAN GERMA TABRIK

 • ملالی جویا تلاش داشت به طويله خانه بازگردد. برگشت؟

  • مردوم دنبا ام چقه فامیده استن و تبعیض نداشته گی ها ره چه خوب یک یک چینده گل چین میکنن راستی که ده طویله خانه امگی یک رقم است ملالی جان ام کلگی شانه ده یک چشم میبینه باید قدر دانی شوه مه میگوم هر مملکتی که ملالی جان دعوت کده بریش بخشیش و جایزه نته بفام که از روشنفکری بوی ام نمی بره مه خو میگوم ای دختر نام دولت اسلامی ره ده اسمان ها بالا کده ( ده زمین نزده ) باید امگی ما به ای دخترک افتخار کونیم چرا که او نام مردوم ما ره ده طویله خانه بلند کده بلی مه ام امو کارتون بختیاره بریش جایزه میتوم که نقد و تیار است نوش جانش اگه از درونیش چیزی برامد او ام ازو باشه . برو ناصر جان بچیم بامان خدا

  • بلی میخواست پس به طویله برود برای حیوانات موجود در آنجا علوفه ببرد تا بلکه رام شوند، اما به زودی دریافت که برعکس گفته خودش آنجا نه از گاو خبر است و نه هم از حیونات مفیدی چون سگ و خر، بلکه اکثریت قاطع شان را دید که حیوانات وحشی و لاشخواران و تمساح ها و شغال ها و گرگها اند بنا وجود خودش را در آنجا زاید دانست و متوجه شد که اهلی کردن آنان از عهده اش پوره نیست همینقدر که به مردم ما و جهان این حیوانات درنده را شناختاند کافیست!!!!!

   بعدا از توهینی که به حیوانات اهلی و مفید مثل گاو و خر و سگ کرده بود نیز از آنان رسما پوزش خواهی کرد!!

  • توقع مردوم از یک ریس صاحب باغ وحش باید که امی رقم برداشت باشه که کدن ریس صاحب حق اول ده درون پنجره رفتنه بخیالوم که جناب شوما داشته باشین . اینی ره میگن بی خلطه فیر کدن نه لیاظ پدریشه کد نه لیاظی مادریشه برو لوده دیگه ایرقم گپ های بی مانا ره نزنی

  • نی ناصر جان تا هنوز به طویله خانه برنگشته و قسمیکه اطلاع داریم ایشان از موجودید شما در آنجا ناراض و از تصمیم خود برگشته اند.

 • malalai joya joz jafang goftan kare nadarad wa een sazman ha ham az waqeyat haye dakhele afghanistan cheze namefahmand, een khanom tamame waqtash masrofe safar az een keshwar ba aan keshwar wa az een mahfel ba aan mahfel ast, dar hech ja wa hech mosaheba ash khate rawshan wa programe jame- e-era -a namedehad, hama ash kolli goye wa doshnam dehi, ba har hal harkase mashgholeyate darad wa ora mashgholiyat wa masrofiyat een ast ok

  tareq

  • آِیا در زندگی ما افغانها موضوعی وجود خواهد داشت که همه ویا اکثریت به آن هم عقیده بوده اتحاد نظر داشته باشیم؟ آیا همین عدم اتحاد واتفاق دلیل آن نیست که باگذشت هر روز به بد بختی ومشکلات ما افزود شده دشمنان استفادهء عظیم میبرند؟

  • ملالی جان به همان اندازه که برای موسسات تنصيری وتبشيری وهمه دشمنان جهادواسلام قهرمان است وتقديرميشودبرای مردم واقعی افغانستان فردمنفوروتجريدشده است اگرچنين نيست درحاليکه اودرکشورهای غربی بدرقه ميشودوبرايش حتی مقامات دولتی وسياسی کف ميزنندولی نميتواندبولايات کشورخودش برودوبامردم ديداری کنداگراوادعاميکندکه درسراسرافغانستان رفته نميتواندچون ازطرف جنگ سالاران تهديدميشودپس خودميرساندکه همه مردم افغانستان جنگ سالارانداگراسلام ستيزی جويابحيث نطاق راوامايه اعجاب وتقديرغرب نيست اوچی افتخاری برای کشورش أفريده است وچی خدمتی برای مردم افغانستان کرده است اين همه قهرمانش ساخته اند؟اوجزيک گودي وعروسک خارجی نيست که ازوجودش قهرمان کاغذی ساخته وکوشيدندواقعيتهای افغانستان راباعينک اين نماينده وسخنگوی راوامشاهده ومطالعه کنندجوياجزفاشيستی نيست که زيرنام مبارزه باجنگ سالاران عليه مليتهای ديگرافغانستان وزيرنام مبارزه بابنيادگرائی عليه اسلام غوغوميکنداواگريک زن بادردملی باشدأيادرحاليکه ميليونهايتيم وبيوه ومعيوب ومعتادومريض وگرسنه درکشورش درسراشيب مرگ قراردارنداوقبرمردگان قوم خود راميسازد؟ اوچندموسسه کمک به نيازمندان دارد؟ واين همه پول های راکه دراختيارش غربی هاميگذارندچی ميکندوکی ميداند؟ اوزيرنام مبارزه باجنگ سالاران وبنيادگرايان سودمندترين دکان رابازکرده وفقط تجارت ميکند
   به هرحال
   اينکه اهل غرض ومرض درداخل وخارج ازاوچی ميسازندوبه اوچی ميکنندمهم نيست اودرميان مردم افغانستان هيچ احترام واثری نداردبلکه بسوی اومنحيث يک زن بداخلاق ، بی حياء ، خودفروش ، جاسوس ، خائن ملی ونوکردست پرورده بيگانه نگاه ميکنندوازوجودش نفرت دارندگرچی همه مردم افغانستان طرفدارمحاکمه مجرمين جنگی از7ثورتاکنون هستندوهيچ مجرمی رانخواهندبخشيدولی اجازه نميدهندکه فردی معلوم الحالی يابهترگفته شودسازمان مائوئيستی راواکه توسط پيپلزبارتی پاکستان تأسيس شده وهنوزهم سازماندهی ميشودافتخاراتشان راسرقت کند
   جوياتنهاکاری که کرده ميتواندهمين سفرهاوجائزه گرفتن هاودروغ گفتن هارادرخارج ادامه ميدهدوبازارش راميکوشدگرم نگه داردولی هيچ نفعی به مردم افغانستان رسانده نميتواندوهمچنان ازمردم بيگانه ودورخواهدماندچون هنوزهم غرق اوهام است

  • نمیدانم پیام سیاف پسند و ربانی پسند و گلبدین پسندت به جواب دادن می ارزد یا خیر اما حداقل در یک مورد میخواهم با این ویدیو پاسخت را بدهم:

   http://malalaijoya.com/mj_speech_farah_f.htm

   آنلاین : سخنرانی ملالی جویا در فراه - فبروری 2009

  • امیدوارم از داکتر های ماشینی نباشی زیرا در افغانستان پیچکاری والا را هم داکتر خطاب میکنند. اینکه ملالی جویا چرا به دهات افغانستان رفته نمیتواند من دلیلش را برایت میگویم:

   - بخاطریکه شما در برابر منطق او قاصر آمده اید و کمر به قتل او بسته اید. ملامت هم نیستین زیرا فرهنگ شما غیر ازین نمی شناسد

   • اگر به گفته شما مردم همه جنگ سالار میبودند او را به نمایندگی خویش به پارلمان نمیفرستادند.
   • تنها شما ها جنگ سالار هستید که منطق تان در برابرش زانو زده و دست به شمشیر برده اید.
    فهمیدی داکتر جان؟
  • ba salam va arze tabrek be malaly joya be khater eftekhar bozorge ke kasb karde . amma dar javab be een bonyadgaraye talebsafat bayad goft ke to sage kojayie ke az tarafe mardom afghanistan gap mizane .magar shomaha parvandeh seyahetan ra faramoush kardehed ya fekr mekoned jenayathayetan faramoush mardom meshavad. amma bedan rouze sare shoma jenayatkaran mesle SADDAM balaye dar khahad raft va anrouz malalay aziz ba sarbolande be watan baz khahad gasht. montazer mojazat be khater kheyanathayatan bashed .enshaallah

  • محبوبیت وشخصیت والای ملالی " جویا " اگرازیکطرف محصول نبردشریفانه وانسانی دربرابرمافیای جهادی درقدرت است ، ازجانب دیگر مرهون آماج حمله های کینه توزانه قرارگرفتن ازسوی تاریک اندیشترین وبی مقدارترین دشمنان بشریت در رسانه های جمعی میباشد . چی زیبا وافتخار آفرین است برای زنی که در اوج تنزل وپس پس خزیدن پرمدعاترین ودرعین حال فرومایه ترین باصطلاح روشنفکران وطن دربرابر جانیان اسلامی - سرمایه داری ، تنها وتنها دربرابر کانون فساد ( پارلمان اسلامی - سرمایه داری افغانستان ) می ایستد وبادست رد به سینه ای ارتجاع زدن ، خودرا درصفحه تاریخ جاویدان ومحترم میسازد . لاهوتی جاویدانه سروده است : گربشرط پای بوسی سربماند درتنت جان ده وردکن که سرافکنده گی درکارنیست ! من برخود میبالم تاکسب جایزه بین المللی ضد تبعیض را برای خواهرم ملالی جویای عزیز ودوست داشتنی تبریک عرض بنمایم. به یقین ادامه راه پرافتخارش مایه مباهات همه ای آزادی خواهان است .

 • این جایزه را به خواهر دوست داشتنی ملالی جان جویا از ته دل تبریک عرض میکنم و او را واقعا لایق و شایسته همچون جوایز و مدالها میدانم.

  همیشه سرفراز و موفق و دشمن سوز باشی!

 • سده ها بایست صبر کردن تا یکی پیدا شود /
  پنجه بر صورت ظالم خراشد ، بردرد او را یخن /
  هر خسی از رنگ و رفتاری بدین ره کی رسد /
  درد باید صبر سوزد ، شیرزنی باید گامزن /
  هفته ها باید که تا یک پنبه دانه ز آب و خاک /
  شاهدی را حله گردد یا شهیدی را کفن /
  سالها باید که تا یک سنگ اصلی زآفتاب /
  لعل گردد در بدخشان یا عقیق اندر یمن /
  ماه ها باید که تا یک مشت پشم از پشت میش /
  صوفی ای را خرقه گردد یا حماری را رسن /
  ساعتی بسیار می باید کشیدن انتظار /
  تا که در جوف صدف باران شود اندر عدن /
  قرنها باید که تا یک کودکی از لطف طبع /
  عالمی گویا شود یا فاضلی صاحب سخن /
  ملالی گر بخفت اکنون ملالی ها شود پیدا /
  تو طبل شادیانه بر گیر و نکو برزن /

  آنلاین : http://kamalkabuli.blogfa.com

 • آقای قادری،
  دست سوم امپریالیزم امریکا بریده شده و اکنون تنها می تواند دو دست دوستی پیش کند: دستی به ربانی و سیاف و مسعود و طالبان میانه رو، و دستی به سپنتا، ملالی جویا، فوزیه کوفی و فریده نیکزاد.

  در متن گزارش آمده است: "جایزه بوسیله خانم ایدیت رو Edit Rauh سکرتر وزارت امور اجتماعی و کار جمهوری هنگری به ملالی جویا تقدیم شد." چرا جویا جایزه را از مدیر ارشد وزارت کشوری قبول می کند که سربازان اجیرش برای تامین منافع امریکا در کشور من و تو جنایت می کنند و خون هموطن من و تو را می ریزند.

  جیسی جکسن در مراسم سوگند اوباما اشک شادی ریخت. دل ملالی جان که میان بوش و اوباما تفاوت می گذارد یا نه.

  مسئله تخنیکی: صحنه آرایی و نورپردازی مراسم اهدای جایزه به نایت کلب و کنسرت های خواننده های پاپ می ماند تا استقبال از کسی که سنگ نمایندگی از کشور آتش و خون را به سینه می زند.

  آقای سلیم حال که کاتب ملالی جویا شده اید، لطفاً بگویید تلاش برای بازگشت به طویله به کجا رسیده است.

  • مسئله تخنیکی: صحنه آرایی و نورپردازی مراسم اهدای جایزه به نایت کلب و کنسرت های خواننده های پاپ می ماند تا استقبال از کسی که سنگ نمایندگی از کشور آتش و خون را به سینه می زند.

   نکته خوبی را متوجه شده اید، باید ملالی جویا از آنان میخواست که بجای لایتنگ و نورپردازی، با اریکین و شمع مراسم را روشن میساختند که "کشور آتش و خون" را تمثیل کنند!!! و جایزه دهنده و جایزه گیرنده هم باید یک برقع بر سر میکردند که خوبتر صحنه افغانستان تمثیل شود!!!!

 • آفرین به تو خانم شجاع وطن دوست رحمت خداوند به تو خداوند تو راهمرای داکتر صاحب بشردوست نگاه کند ما مردم افغانستان به وجود شما دو نفر افتخار میکنیم .
  رحمت خدا به مادران تان که شما دو نفر را شیر داده و رحمت خداوند به شما دو مبارز راه وطن امروز افغانستان عزیز ما به شما دو نفر افتخار دارد .
  با احترام محمد مسعود رافع!!!

  • اگر جویا واقعا قهرمان ووو... میبود حالا باید درفراه قرار میداشت در نزد کسانیکه ویرا انتخاب کرده اند. وی واقعا مصروف دکانداری شده

 • به همه سلام ! در قدم اول جایزه بین المللی ضد تبیض را برای ملالی جویا و همه مردم ازادی دوست افغانستان تبریک گفته و در راستا افشا جنایتکاران و افراد ضد ملی پیروزی و موفقیت این خانم ازاده را خواهانم!
  یک عده اشخاص از روی عناد و دشمنی به مردم ما علیه این زن قهرمان به دیده شک دیده و در نوشتار خود عقده ضد ملی خود را اشکار نموده اند که من به این اشخاص اظهار میدارم اینکه شما با طرفداری ملالی جویا تظاهرات در دفاع از این خانم ملی و مترقی را در ولایات کشور از جمله شهر جلال اباد،فرا،هرات،کابل و غیره فراموش کرده اید که این خود از ملی بودن و مترقی بودن این خانم حکایت دارد و اگر در مقابل اخوانیها و جنایتکاران اسلامی را به این خانم مقاسیه نمود همه چیز اشکار است در کل کشور از این جنایت کاران مردم ما نفرت دارند. در اخر من به همه نیروهای سیاسی که در خط ملی و مترقی قرار دارند نسبت به این جایزه برایشان تبریک گفته و بیداری سیاسی همچو نیروهای را خواهانم.
  جلال ابادی

  آنلاین : ملالی جویا دوست مردم ماست

 • سلیم جان،

  اما ملالی جان می توانست بخواهد که صحنه و نورپردازی اندکی متفاوت تر از کنسرت های مایکل جکسن و نزدیک به واقعیت کشور آتش و خون باشد. متاسفانه اریکین و شمع بهتر می تواند اوضاع افغانستان را بیان کند، و بگوید که افغان ها پس از حیف و میل ملیاردهاهنوز هم در عصر اریکین و شمع به سر می برند.

  عناصری در عقب "جایزه بین المللی ضد تبعیض" هوشیارتر از تو اند و می خواهند با چنین نورپردازی مایکل جکسنی و مدونایی نشان دهند که افغانستان با تشریف آوری "جامعه بین المللی" گل و گلزار شده است، به همین خاطر هم اریکین و شمع توهین به این ملت است.

  امید در موارد دیگر هم درفشانی کنی.

 • برای ملالی جویا در وبسایتش نوشته اند: "دو سال پیش گلزمان هنرمند معروف برای من آهنگی اجرا کرد که من نیز چون دفاع ازخود به هر وسیله‌ی شرافتمندانه را در قدم اول ابراز نفرت از جنایتکاران می‌انگارم، از آن استقبال کردم. طبعاً اگر همان موقع پی میبردم که وی از آنانی است که از خواندن برای دشمنان پلید مردم هم روگردان نیست، تحفه‌اش را ارزانی خودش می‌داشتم."

  دلیل روی برتافتن از گلزمان، گویا اجرای آهنگ از سوی او در ستایش دوستم است. اگر این موضع گیری واقعاً عکس العمل در برابر چنین شرفباختگی گلزمان بوده، سپاس فراوان. اما سپنتا هم برای تان در اندیشه روز بی بی سی نوشت و شما را به نحوی با امان الله خان همتراز دانست وقتی که گفت: "از آن یکی تاج و تختش را به رهزنی بخشیدند، و حال ببینیم جان این بانوی عزیز را به چه کسی خواهند بخشید."
  منتظریم تحفه سپنتا را هم که استقلال افغانستان را شش ماه قبل در بازار مکاره واشنگتن لیلام کرد، ارزانی خودش بدارید.

  اینکه تحفه گلزمان را با چنین فوریت مسترد کردید اما تحفه سپنتا را پس از گذشت پنج سال همچنان پذیرفته اید، تردید پیدا می شود که آن یکی را به خاطر خاستگاه دهاتی و فقیرانه اش راندید و این یکی را آزرده نمی سازید، چون مدال های اتحادیه اروپا در میان است. طبعاً که مدال مثل دال، مرچ و نمک هم دارد، مرچ و نمکی از یورو و پروژه.

 • نا گفته آشکار است که خود فروخته هایی همچون ملالی جویا به پاس خوش خدمتی هایش ، توسط صنعت فرهنک و رسانه های غربی مطرح، و بر تودهای از همه جا بی خبر افغانستان تحمیل شده اند.خودشان در باره این عنصر نامطلوب فیلم می سازند و پروپاگاندا و جنگ تبلیغاتی راه می اندازن بدون در نظر کرفتن اینکه این شخص چه اقدامی جهت بهتر شدن شرایط دهشتناک مردم خود انجام داده است ؟!!!!!!!
  شخصی که نیمی از ایامی را که باید در کنار مردم رنج کشیده ای که هر روز توسط فاشیستهای آدم کش طالب قتل عام می شوند باشد ، را در سفر های اروپایی و آمریکایی جایزه دادن و جایزه گرفتن به سر می برد . به واسطه وجود چنین کاسبکاران و بی فرهنگ هایست نیست که ما شاهد چنین جو فاجعه باری بر جامعه زنان مان هستیم . چنین فرد فاسدی هرگز نماینده صادقی از جانب زنان افغانستان که بی شک قربانیان همیشگی جامعه فلاکت زده افغانستان بوده اند ، نخواهد بود.هرگز هرگز
  و حال شاهدیم که در در تظاهرات ضد جنگ که بر علیه حضور ناتو در افغانستان مشارکت و سخنرانی می کند!!!!!!!!!! چه پاسخی می توان در جواب چنین اقداماتی داد. شاید این بار منتظر جایزه ای از جانب ملا های طالب باشد؟! شاید.........

  • اگر توان و استطاعت آنرا میداشتم، من نیز به نوبه خود یک جایزه به ملالی جان میدادم که توانسته به این حد بین دشمنان مردم ما منفور باشد و از او کینه و خصومت به دل داشته باشند و از بس که از درد مبارزه و کار جویا میسوزند، دودش از گوش و بینی شان بالاست و ناگذیر مثل رحمت رضایی ها بر او میتازند و لاطائلات میگویند.

   این خود بزرگترین موفقیت و ارزش کار ملالی جویاست که بین خود و دشمنان مردم ما خط درشتی کشیده و باهرگونه نیرنگ و توهین و تحقیر و تهدید موفق نشدند او را خاموش کنند و بشکنند.

   جویا مثل شمشیر آخته ایست که با بلعیدنش گلوی دشمنان وطن ما پاره خواهد شد.

   روزی که دشمنان مردم ما از ملالی جویا به نیکی یاد کردند و یا کینه شان در مقابل او کم شد، باید به ملالی جویا شک کرد و از او روی برگرداند چون درینصورت ضرورت وجودی وی از بین میرود و بین او سایر زنان خنثی و جنگ سالار ماب فرقی نخواهد ماند.

 • نظرات کاربران سایت شبکه اطلاع رسانی افغانستان به این خبر:

  >>> آنقدر برای جویا کافی که با طعن ولعن وشلیتگی تابعیت بیگانه خرید وامروز بنام مردم افغانستان بقدر وسع خداداد سو استفاده کرده راهی است.

  باریک بین از هرات

  >>> من به خانم ملالی جویا جایزه بین‌المللی ضد تبعیض را تبریک میگویم.

  راستی هم آفتاب هر جا باشد می درخشد.

  بریالی

  >>> انچه جالب این است کسانیکه به هویت ملی و به بزرگان تعن لعن بگوید جامعه جهان برای او کدام جایزه را اعطا نمی فریماید.

  جایزه برای آن خانم پر داخت میگردد که به شکم گرسنه 5 الی 10 رطفل بی پدر را درسرمای زمستان نگهه بانی نموده بیوه داری کرده است.

  جویا به پارلمان این کشور چه احترام وخدمتی نمود که به جامعه شیطانی نماید.
  چندان حرف خوش آید نبود

  کریمی
  عبدالقهار

  >>> مواضع خانم جویا که مبتنی برواقعیت های افغانستان بوده و هست بدون شک مستحق چنین جایزه میباشد.

  پژواک غوری
  کابل

  >>> ملالی جان عزیز، این جایزه و موفقیت جدید مبارکت باد.
  واقعا به تو دختر شجاع و مبارز وطن ما یکچنین جوایز می زیبد.
  شیر مادر برایت حلال باد و موفقیت های بیکران دیگر برایت آرزو میکنم.
  تمامی ستمدیده های وطن برای سرفرازی و پیروزی تو دعاگو اند.
  تو خواب جنایتکاران و ستمکاران را حرام کرده‌ای.

  shadkam

  >>> من از وقتیکه خواهر گرامی ما ملالی جویا مجاهدک ها را مثل سگ کوبید برایم به گونه ای یک قهرمان ملی تبدیل شده است.صدای که از ترس در گلوی همه مان خفه شده بود ملالی بود که انرا با شجاعت و مردانگی ابراز کرد.خوب بری من تفاوت ندارد که از طرف کسی حمایت میشود و یا نه ولی همینکه حرف دل هزاران و هزاران افغان را و حرف دل خودم را که مثل خنجر به سینه مجاهدک های بیفرهنگ و مزدور فرو رفت، شنیدم برای من دنیا دنیا ارزش دارد !!!
  لطفاً با سانسوری های بیمورد استقلالیت و عدم جانبداری تان را زیر سوال نبرید

  کابلی

  >>> جامعه جهانی واقعآ کر وکور است. اززبان این خانم غیرازدشنام چیز دیگر شنیده نمیشود.جای بسیار تاسف است که چنین اشخاص بنام افغان تجارت سیاسی میکنند.

  باریک اندیش

  >>> باریک بینی و یا باریک ذهنی و یا هم کور ذهنی و نابینایی و انکار از حقیقت است.
  خانم جویا نشانه ی از حقیقت پاک وضعیت زنانی هست که در افغانستان هر روز به بهانه های مختلفی مورد لت و کوب و تجاوز قرار میگیرند.

  اشخاص باریک ذهن مانند شما به جای اینکه دفاع از واقعیت های تلخ جامعه بکند بیشتر در پی بازی دادن خود و اشخاص بدبخت مانند خود هستند که در .....فرورفته اند.

  من به عنوان یک شهروند افغانستان و به عنوان یک انسان واقع بین و طرفدار حقوق حقه زنانیکه نیم جامعه انسانیت و بشریت را تشکیل میدهد از خانم شجاع و دانشمند مانند خانم ملالی جویا تا آخرین حد دفاع نموده خدمات و مبارزات بی نظیرش را از صمیم قلب تقدیر مینمایم. امیدوارم روزی پیش آید که اشخاص بینای کور نیز بتواند واقعیت های مبارزات اشخاص مایه افتخار تاریخی مانند خانم جویا و دیگران را دیده توانسته به خود بقبولاند. از خود بازی و خود فریییی بگذرند. چون دیگر زمان جهالتت و سفالت و دوره زندگی وحشیانه ی 1000 سال قبل گذشته است. و امیدوارم روزی َآید که ذهن همه باز گردیده از تجارب تلخ و اشتباهات خواسته و یا ناخواسته رهبران و مردمان جاهل قبل درس عبرت گرفته باشیم. زنده باد ملالی, زنده باد حقیقت....

  رضا

  >>> برادر محترم باریکبین! کاملا قضاوت ناعادلانه و تبعیضانه در رابطه به جویا دارید< با غیرت ترین زنیکه در شرایط بسیار حساس در لویه جرگ اضطراری واقعیت را با صدای بلند برملا ساخت یعنی رهبران جهادی نمای خاین را که وطن و وطن داران ما را به راکت و توپ وتانگ شلیک میکردند و حتی میخ بالای سر مردم میکوبیدند و.. و در چوکی های اول نشسته بودند.
  آیا شما برادر محترم اگر در جای جویا میبودید این شجاعت را میتوانستید از خود نشان دهید بلکه از شما کلفت تر ها این شهامت را نتوانستند ولی جویا توانست و من مطمئن هستم که اگر جان جویا در خطر نباشد حتما در داخل وطن به مبارزات راستین خود ادامه میداد. و من این افتخار یعنی جایزه بین‌المللی ضد تبعیض را به حیث یک افغان سچه برایش تبریک میگویم.

  بادغیسی

  >>> سلام به همه !
  به همه واضح است که
  کاری که ........ می کند ولس کرده نمی تواند
  پس ضرورت به تجزیه و تحلیل نیست.

  گلزار

  >>> به امید موفقیت خانم جویا ودیگرشهروندان راه آزادی وبه امید فروباشی ریشکیهای جنایت کار وفرهنگ سوز که از نام جهاد سو استفاده کردند انشاه الله خداوند به اعمالشان میرسد .

  حمید مسکاو

  >>> خواهر عزیزم ملالی جویا جایزه برایت مبارک باشد.

  من ترا صدای خود میدانم، من که سالها رنج و غم و اندوده دیده‌ام آخر دلم را از زبان آتشین تو شنیدم که به مصیب دیده های وطن ما حیثیت مرحم و برای دشمنان وطن ما حیثیت زهر را دارد.
  تو آنچنان با ضربت کاری بر پیکر سیافها، ربانی ها، گلبدین ها، ملاعمر ها، خلیلی ها، محقق ها، فهیم ها و دیگر داره ماران کوبیدی که دیگر غرور و جرئتی برای آنان باقی نمانده است، تو با زبان رک و شریفت آنان را محاکمه صحرایی کردی و بی آب و بی پرده.

  زبانت را صدقه شوم، این جایزه ها به تو میزیبند.

  نورین احمدی

  >>> ملالی جویا حیثیت و آبرو و زبان مردم فقیر و ستمدیده افغانستان است. این دختر با شهامت و دلیر رسم نیاکان ما را زنده کرد و به صورت جانیان و خاینان وطن ما آنچنان ضربات کاری وارد کرد که برایشان عزتی نماند.

  او نه با تفنگ و دالر و پشتیبانی امریکا، بلکه با جرئت نمونه و زبان رک و بی‌ملاحظه در مقابل سیاف و ربانی و فهیم و قانونی و محقق و خلیلی و دوستم و ملا عمر و.... ایستاد و به رویشان تف انداخت.

  این دختر مبارز و پیشاهنگ باعث غرور و افتخار تمامی مردم ستم دیده افغانستان و بخصوص زنان تیره روز آن میباشد.

  جایزه برایت مبارک باد خواهر عزیز و دوست داشتنی ملالی جویا!

  امین مزاری

  >>> مبارزات خانم جویا درافغانستان درمورد ضدتبعیض علیه زنان کاملا ازحقیقت دور بوده وخانم جویا بااخذ این جایزه باری دیگر سیاست کلیدی خویش رادربین زنان باغرورافغانستان تضعیف بخشید

  غلام محبوب باسل غوری شهرانکارا

  >>> سلام دوستان!

  ای کاش که شما این دختر را میشناختید باز هرگز از وی صفت نمی کردید.
  خانم ملالی جویا عضو سازمان استخباراتی پاکستان ای اس ای میباشد و روابط بسیار نزدیک با طالبان دارد.
  شاید اگر دوستان سخنرانی های گدوگد جویا را شنیده باشند هیچ وقت از طالبان بد گوی نمی کند.

  گل آغا

  >>> جناب گلزار.............. این را باید بدانید که ملالی جویا به نماینده گی از همه زنان افغانستان این جایزه را بدست آورده.

  دومأ اگر کوشش نمایید که مفکوره روی کوچه و بازار را از خود دور ساخته مانند یک انسان واقع بین و طرفدار دمکراسی (که نمیدانیم به چه اندازه به این پدیده مهم و حیاتی عقیده دارید) از جملات دور از ادب و اخلاق پرهیز نمایید.

  ممکن است از دمکراسی, حقیقت و حقوق زنان چیزی درک ننمایید اما بدین معنی نیست که آخرین نشانه انسانیت که اخلاق و ادب است را نیز به باد فنا بدهید. امیدوارم قابلیت درک این مساله را داشته باشید.

  یکبار دیگر از خانم ملالی جویا برای مبارزات تاریخی اش تشکری و سپاسگذاری مینمایم.
  مطمین باشید خانم جویا! که اکثریت مردان واقع بین نیز حمایت کامل خود را در مورد شما اعلان نموده اند.

  موفق و کامگار باشید.

  رضا

  >>> سلام به همه وطنداران ازادیخواه و ضد بنیاد گرایی و استعمار:

  من جایزه ای بین المللی ضد تبعیض را که در 8 حمل 1388 به خانم جویا تقدیم گردید، به او و به تمام مردم پابرهنه ای افغانستان تبریک میگویم.

  و منحیث یک فرد ازادیخواه و ضد خارجی هاییکه زیر نام ازادی، دیموکراسی، مبارزه علیه تروریزم وغیره افغانستان را تسخیر کرده و مردم ما و مردم دنیا را به این نحو فریب مبدهند، افتخار میکنم که مردم ما چنین شخصیت ها (ملالی جویا) را در کنار خود دارد.

  و لی موجودیت قانونی، سیاف، گلبدین، خلیلی، محسنی، شهنواز تنی و دیگر اجیران و حلقه به گوشان ...و ........ ننگ میکنم.

  زنده باد استقلال، ازادی و عدالت اجتماعی.

  مرگ بر متجاوزین و نوکرانشان.

  کریم نصیر

  >>> موضعگیری شجاعانه خانم جویادرپارلمان برای هر افغان باانصاف قابل تحسین است.
  حقیقت این است تازمانی که اقایان ربانی"خلیلی"قانونی"اسماعیلخان "دستم وسیاف در مسند قدرت باشند امنیت درافغانستان وجودندارد.

  تمام جوانان پشتون" تاجیک"ازبک وهزاره بدانند:ایاگناه مردم افغانستان که چهارده سال از جان ومالش گزشتند وجهاد مقدس شان را به پیروزی رساندند.

  اما امروز همین مردم شریف وباعزت دردام سیاست های خام رهبران شان اسیر شدند.
  ایا جرم این مردم همین است که درداخیل وخارج ازکشور با زلت زندگی کنند "در داخیل به خانه هایشان توسط نیرو های خارجی کشته شود و در خارج افغان بودن برای این مردم جرم است.
  امید وارم تمام جوانان کشوراز عدل وانصاف سخن گفته وزمینه محاکمه این رهبران را برای ملت ومردم افغانستان اماده کنندتا شاهد یگ افغانستان سربلند وبا عزت باشیم.

  به امید همان روز

  علیرضا شجاعی ازایران

  >>>> خواهر گرانقدر و به جان برابرم ملالی جان جویا، جایزه برایت مبارک باشد، تو باید جایزه باشهامت ترین و شریف ترین و مبارز ترین و عزیرترین زن جهان را بگیری ولی چه کنیم که جوایز معتبر را همه میدانیم که معمولا بر اساس روادید سیاسی میدهند بنا به تو داده نشده اند ورنه از تو کرده کسی مستحق تر برای جایزه نوبل هم وجود ندارد.

  تو قبلا جایزه بزرگ همسویی و همبستگی و طرفداری مردم وطن ما و مردم صلحدوست جهان را کمایی کرده ای که من منحیث یک زن افغان به آن افتخار میکنم.

  رویت را میبوسم و برایت عمر دراز و نیروی صدچندان میخواهم.

  فرشته

 • با عرض سلام ازینکه جایزه نصیب جویا شده میشه بگویم مبارک باد آما باید گفت جویا چه خدمت به زنهای افغان نموده .نشان بدهید کشورهای اروپاهی اورا تشویق مینمایند .تا اینکه جامعه افغانستان را مطابق خود بسازند.ازدواج کوتا مدت وهمچنان لباس نیمه برهنه پوشیدن.وامثال آن آیا جویا با چند هزار فامیل راجع به ازدواج کار کرده آیا جویا به مثابه نماینده ولایت خود ازچه تعداد فامیل بی بذاهت و بیوه دیدن نموده همه به فکر شهرت کمایی هستن.

 • كاش مانند خودت چند زن ديگر پيدا مي شد . كساني كه خاين هستند تحمل موفقيت هايت را ندارند . بگذار اين همه خنجر باشد بر دل هاي شان . هزار مرگ و نفرين بر آناني كه بر ضد شما چتيات ميگويند.
  آرزو مي كنم تمام آرمان هايت برآورده شود ودشمنان اين وطن نابود و برباد.
  زنده باد ملالي جويا .

 • یاهو
  دوستان و عزیزانی که در مورد ملالی جان اظهار عقیده نموده اید:
  اولا چه مقدار اطلاعات وافی و کافی از ایشان دارید؟
  ثانیابهتر نیست در مورد هر فردی که نقد و نظری داریم کمی با دقت و انصاف ودلیل و برهان بحث شود؟خواهشم از کسانیکه ایشان را خوب میشناسد این است که بیوگرافی از نامبرده را روشن سازد تا بهتر با خصوصیات اخلاقی و فردی ایشان اشنا شویم.باقی مسایل را خودشان بارها گفته و ما و شما دیدیم و شنیدیم و باز خواهیم دید.
  ملالی جان از هوش و ذکاوت خوبی برخوردار است و ادم نترس و بیباکی است.
  چون ایشان بکمک و راهنمایی بادارانش همانهایی که در وطن ما حضور فیزیکی و معنوی دارند راه صد ساله را یکشبه طی نموده و در شاگردی از ایسم های بیگانه دست اناهیتا و ملا عمر ها و سیافها و مسعودها و محسنی هارااز پشت بسته .
  تناقض در ارا و نظریات و عملکردهای ایشان مثل روز روشن است
  ضد امپریالیسم است ولی در رادیو و تلویزیون صدای امریکا به عنوان مهمان خاص و با علاقه زیاد خودنمایی میکند.
  ضد ناتو است ولی در کشورهای عضو ناتو از این هوتل به ان هوتل اسکورد میشود و جایزه میگیرد.همانند دختران نیمه برهنه هالیوودی
  بازیچه کارگردانان پشت پرده سیاست است.
  نمایندگی از زنان محروم و مظلوم افغانستان میکند ولی بدون کوچکترین قدم عملی برای رفع ناهنجاریهای موجود جامعه علیه زنان
  و با ظاهر کاملا غربی از زن محروم شرقی دفاع میکند.
  بر ضد جنگسالاران شعار میدهد ولی توسط همان جنگسالاران اسپانسر شده و شرایط مسافرتهای دور دنیا در هشتاد روز برایش فراهم میشود.
  مردم افغانستان چقدر بیچاره شده اند که عروسک خیمه شب بازی
  غرب(ملالی جان)به فکر مداوای دردهای اشکار و نهان شان بر امده
  ملالی خانم ملت افغانستان از اسپ افتاده اند نه از اصل که بی ریشه ای مثل تو بتواند فریبش دهد.
  ای خواهر و ای برادر تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل.

  • جناب هوزیله،

   در چند جمله‌ات تا توانسته‌ای اتهامات پوچ و بی‌پایه و مالیخولیایی به ملالی جان بسته‌ای.

   من که او را در آخرین سفرش به هالند از نزدیک دیدم، به وجود یکچنین زن مبارز و نترس و باشهامت افتخار میکنم و باعث غرورم هست که وطنم با آنکه در خون میجوشد اما یکچنین دختران شریف و وطندوست و استوار را در خود دارد. او با آنکه شهرت جهانی یافته، اما همچنان دختر متین، ساده پوش، صمیمی، شکسته نفس و گرامی‌است که در اولین مصاحبت با ایشان انسان تحت تاثیر شخصیت جذاب و شریفش قرار میگیرد و به سادگی میتواند دریابد که دشمنانش چقدر تلاش دارند از وی یک تصویر وارونه و پوچ و در سطح خود زشت ارایه دهند.

   اتهاماتت به جویا چیز تازه نیست، نورچشمی هایت ربانی، قانونی، محقق، سیاف، فهیم و.... فراوان از این اتهامات به او زدند، او را "فاحشه" خطاب کردند، در درون پارلمان به تجاوز جنسی تهدید کردند و به جانش بارها سوقصد انجام دادند اما جایی را نگرفت و جویا همچنان بر فرق هرکدامشان کوبید و بیچاره و زبون شان ساخت.

   یکبار دیگر به این جملاتت نظر انداز و اگر اندکی شرم و آگاهی و سواد داشته باشی، باید از نادانی و حماقت خود به حال خود زار زار گریه کنی:

   در شاگردی از ایسم های بیگانه دست اناهیتا و ملا عمر ها و سیافها و مسعودها و محسنی هارااز پشت بسته .

   ضد امپریالیسم است ولی در رادیو و تلویزیون صدای امریکا به عنوان مهمان خاص و با علاقه زیاد خودنمایی میکند.

   ضد ناتو است ولی در کشورهای عضو ناتو از این هوتل به ان هوتل اسکورد میشود و جایزه میگیرد.

   همانند دختران نیمه برهنه هالیوودی بازیچه کارگردانان پشت پرده سیاست است.

   بر ضد جنگسالاران شعار میدهد ولی توسط همان جنگسالاران اسپانسر شده

 • اخر به هدفش رسید, اخر رایگان به غرب جا خوش نمود این راویی اوغانی ماویست خود پر تبعیض است او جز قبیله وحشی اش را نمی خواهد.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس