صفحه نخست > دیدگاه > پاسخی به گزارش غیرواقعی روزنامه چراغ از زندگی مهاجرین افغان در ایران

پاسخی به گزارش غیرواقعی روزنامه چراغ از زندگی مهاجرین افغان در ایران

شما چطور توانسته اید همه کاسه کوزه ها را بر سر مهاجرین مظلوم بشکنید؟ و از ظلم های که در طول این سالها بر افغان ها شده حتی اشاره ای هم نکرد ه اید.
حامد نوری
شنبه 16 می 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

چند روز پیش گزارشی راتحت عنوان" فرار وقرار افغانها در ایران، از دیدن تا شنیدن" در سایت روزنامه چراغ در مورد زندگی مهاجرین افغانی در ایران خواندم که نه تنها واقعیت های زندگی مهاجرین در ایران را نشان نمی داد بلکه انچنان کلمات و جملات مملو ازتملق و چاپلوسی در آن یافتم که مرا واداشت تا در قبال این همه دروغگویی و تملق نویسنده این مطلب ساکت نه نشینم و من حیث یک مهاجر که فعلا هم ساکن ایران هستم جواب این شخص بیگانه پرست را بدهم. گرچه من مانند نویسنده این گزارش از مهارت نویسندگی بالایی برخوردار نیستم ولی با همان کلمات و ادبیات ساده خویش می خواهم جواب این بی حرمتی به هزاران مهاجر مظلوم که به ناچار به کشور ایران پناه برده اند را بدهم.

در قسمت های اولیه این گزارش، نویسنده با مهاجرین مصاحبه کرده است که همه آنها مشکلات شان را به وی گفته است که در این گزارش هم آمده است ولی در قسمت اخر این گزارش نویسنده مهاجرین را محکوم کرده است و چنان به دفاع و تمجید و توصیف از رژیم ایران پرداخته است که ادم باور نمی کند یک افغان این مطالب را نوشته است. وقتی که این گزارش را خواندم نسبت به افغانی بودن نویسنده در بنده یک نوع شک و تردید ایجاد شد.

عکس از اسوشیتد پرس

در ابتدای این گزارش( که البته نام گزارش را نمی توان بر آن نهاد چونکه گزارش همیشه واقعیت را ارائه میکند نه غیر واقعیت) آمده است که افغانها "هجرت غیر قانونی و تحمیلی" به ایران کرده اند.در این رابطه باید به نویسنده آن گفت که در اسلام هر مسلمانی می تواند برای فرار از ظلم کفار به منطقه و کشور مسلمان دیگر هجرت نماید و کشور مسلمان میزبان اگر خود را مسلمان میداند باید از برادر مسلمان خویش من حیث یک برادر پذیرایی کرده و امکانات موجود خویش را در اختیار وی بگذارد. چنانکه مسلمانان قبل از ما این کار را به نیکی کردند. در اسلام ما چیزی به نام هجرت غیر قانونی نداریم. اگر کشور ایران خود را یک کشور اسلامی می داند شرعا مکلف است از مهاجرین هم کیش خود به عنوان برادر، نه به عنوان افغانی اشغال پذیرایی کند.

نویسنده محترم!

شما گفته اید که پاکستان در قبال مهاجرین مسئولیتی را به دوش نگرفته است و در تامین معیشت ، امنیت، کار و صحت مهاجرین مانعی هم ایجاد نمی کند. ای کاش دولت ایران هم مثل پاکستان با مهاجرین برخورد می کرد. ای کاش ایران زمینه تحصیل و فعالیتهای مشروع دیگر را برای مهاجرین فراهم می کرد و این همه محدویت ها را برای مهاجرین خلق نمی کرد.مردم پاکستان هر چه باشد " به همکیشان خود توهین نمی کنند و مهاجرین افغان در پاکستان از ابراز هویت شان ترس و واهمه ای ندارند. محض اطلاع تان باید بگویم که ایران در قبال خدمات ذکر شده نه تنها برای مهاجرین مانع ایجاد می کند بلکه هزینه گزافی را در مقابل این خدمات از مهاجرین بد بخت اخذ می نماید. مثلا دربعضی از بیمارستان های ایران اولا بیمار های افغانی را تحویل نمی گیرند و اگر هم تحویل بگیرند اتاق و بستر افغانها مجزا می باشند به خاطر اینکه افغانهای انسانهای کثیفی هستند. و در نهایت هم هزینه تداوی شان چند برابر اتباع ایرانی می شود. از رفتار خوش و مهان نوازی که شما در نوشته تان یاد آور شدید خبری نیست.

نویسنده عزیز!

عکس از GETTY IMAGES

نمی دانم در طی این چند روزی که به ایران سفر کرده بودید چطور این همه حقایق را در ک نمودید! ایا شما برای تهیه گزارش از زندگی مهاجرین به ایران رفته بودید یا برای انعکاس گفته های مسئولین ایرانی در باره مهاجرین؟ایا اگر مهمان نوازی و سایر صفات پسندیده ایرانی از زبان خود مهاجرین که مدت زیادی را از روی در ماندگی در ایران سپری کرده اند می نوشتید بهتر نبود. چون این چیز های را که شما نوشته اید نظریات ایرانیان است در باره خودشان و در باره مهاجرین افغانی، نه چیزی دیگر.

عکس از ايران ديلی

شما چطور توانسته اید همه کاسه کوزه ها را بر سر مهاجرین مظلوم بشکنید؟ و از ظلم های که در طول این سالها بر افغان ها شده حتی اشاره ای هم نکرد ه اید. شما گفته اید که مهاجرین افغانی 800 هزار فرصت شغلی را از اتباع ایرانی گرفته است. در این رابطه باید گفت که کارهای شاقه که افغانها انجام می دهد مانند کار در کوره های اجر پزی و غیره را هیچ ایرانی حاضر نیست که انجام دهد و چنین کار های شاقه را نمی توان شغل به حساب آورد. چرا نمی گویید که افغانها غیر از کارگری دیگر هیچ شغلی نمی توانند داشته باشند. در حالی که افغانها در سایر کشور ها مشاغل و وظایف خیلی مهمی را از آن خود کرده اند. چرا از ابادی ها و ساخت و ساز های گسترده که توسط کارگران مظلوم افغان در ایران صورت گرفته است حرفی نزده اید ایا زحمات و تلاش های این قشر مظلوم در آباد سازی ایران قابل قدر و ستایش نیست؟

در کجای اسلام داریم که زن و مرد مسلمان برای ازدواج باید از دولت ها و حکومت ها اجاز بگیرد. وقتی ما همدیگر را مسلمان می دانیم باید ازدواج هم به عنوان یک فریضه دینی بین مسلمانان آزاد و بدون محدودیت باشد. شما به جای اینکه از بی سرنوشت بودن فرزندان حاصل از ازدواج های افغان ها با ایرانی ها دفاع کنید، این کار آنها را که یک کار مشروع و قانونی است زیر سئوال برده اید و آن را غیر مجاز دانسته اید. یک بار خودتان را در جای آنان قرار دهید بعد به قضاوت بپردازید. درست است در بین افغانها هم انسانهای خوب و بد هست ولی نمی دانم شما چطور با کمال گستاخی هموطنان خویش را اشرار و کم فرهنگ و ... نامیده اید.

خلاصه اینکه اگر می خواستید واقعیت را در یابید می رفتید به همه استانها ی ایران و از مهاجرین مشکلات وواقعیت ها ی زندگی و همچنین نحوه برخورد مردم و دولت ایران را از زبان خودشان جویا می شدید. در ان صورت این به اصطلاح گزارش تان قابل قبول بود و دیگر نمی گفتید که افغانها زندگی "شرافتمندانه" ای را در ایران دارند ولی شما تنها کاری که کرده اید این است به دعوت مسئولین ایرانی به ایران رفته اید و گفته های آنان را با خود حمل کرده اید و در روزنامه تان منعکس نموده اید تا موجب رضایت دو جانبه ( شما و ایرانی ها ) گردد. من مطمئن هستم اگر شما بدون هماهنگی و برای تهیه یک گزارش ناب و واقعی به ایران سفر می کردید و اگر می خواستید واقعیت زندگی افغانها را منعکس کنید، بدون شک چنین اجازه ای از طرف ایرانی ها به شما داده نمی شد و محدودیت های جدی را برای تان خلق می کرد.

انچه در بالا به ان اشاره کردم تنها نظر شخصی من نیست بلکه اکثر مهاجرین که در ایران زندگی کرده اند و می کنند با من در همه موارد هم نظر هستندو بدانید که هیچ افغانی خواهان جدایی و دشمنی بین دو ملت و کشور نیست . شما هم خیلی بهتر از من حقایق را می دانید ولی خدا می داند دلیل نوشتن این گزارش جعلی یا به قول خودتان" دست اول" چیست؟

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • من در کل عرض میکنم هرکه به ملت خود خیانت کند احمق بیش نیست.

  • به نام خدا .
   متاسفانه پاسخ این دوست عزیزمان اصلا کارشناسانه و واقع گرایانه نبود .
   همانطور که میدانم امروزه دیگر سخن گفتن از اسلام مرز ندارد فقط حرفی است خنده دار . چرا که در عرصه بین المللی در هیچ کجای دنیا این مصداق را نخواهید یافت که ایران دومی آن باشد .
   سخنان آقای خمینی هم صرفا از این نوع بود که از لحاظ دینی همه با هم برادرند . اگر چه رفتار دولت های ایران بر خلاف گفته های امام خمینی (ره) بود ه است .
   در ضمن متاسفانه در افغانستان از هر 10 نفر افغانی 8 نفر آن غیرقانونی است . و اغلب کسانی که مورد ظلم و تعدی و کتک کاری قرار میگیرند شامل این 8 نفر غیرقانونی ها هستند .

   البته باز هم ظلم هایی که در حق بعضی از مهاجرین قانونی اعمال می شود را نباید نادیده گرفت اما باید اعتراف کرد که علت اصلی این ظلم ها همین مهاجرین قانونی هستند که به وفور در کوچه و بازارهای ایران یافت می شوند و باعث سردرگمی دولت ایران شده است .
   عزیزان این سخنان اسلام مرز ندارد و از لحاظ اسلامی ازدواج با ایرانی افغانی اشکال ندارد امروزه کاربرد ندارد. بهتر است این سخنان را در آرشیو تاریخ نگهداری کنیم .

   در مورد هزینه ها هم باید گفت که در همه جای دنیا از اتباع خارجه مالیات ، عوارض ، هزینه های جانبی دریافت می شود و این فقط شامل ایران نیست که فریاد وا اسلاما سر می دهید .

   در مورد مجزا بودن اتاق های بیماران افغانی هم باید خدمت این هموطن عزیز عرض کنم که بهتر است برای تحمیل سخنان خود از دروغ استفاده نکنیم . چون این سخن شما حرفی دروغ بود . چون این رویه هیچکدام از بیمارستان های ایران نیست . مگر اینکه بیمار مشکوک به بیماری مسری مثل وبا بوده باشد که این عمل ، در تمامی بیمارستان ها و در قبال تمامی بیماران چه ایرانی و چه افغانی اعمال می شود .

   البته منظور از گفته های من دفاع از گفته های روزنامه چراغ نیست بلکه لازم بود واقعیت هایی گفته شود .

   اگر بدون تعصب و بدون اغماض و غرض نگاه کنیم می بینیم که متاسفانه در ایران اغلب جرائم و دزدی ها و قتل ها توسط همین مهاجرین غیرقانونی که به صورت قاچاقی وارد ایران شده اند صورت میگیرد . و همین عملکرد زشت و قبیح این عده باعث شده است که ایران و ایرانی نسبت به تمامی مهاجرین و کلا نسبت به افغانی حساسیت به خرج بدهند .
   باید اعتراف کرد که عملکرد دولت نسبت به مهاجرین تقصیر خود افغانی هاست . وقتی نامه فدایت شوم برای قوم خود در افغانستان می نویسم و از او دعوت میکنیم قاچاقی به ایران بیاید و وقتی این مسافرین قاچاقی نفراتشان به یک و نیم ملیون می رسد و وقتی که از این یک و نیم میلیون نفر یکی اقدام به تقل یا تجاوز به یک ایرانی میکند بعد فرار میکند به وطن بر میگردد چه پاسخی باید داشته باشیم ؟!

  • باسلام
   رد وتائید مطلق هرکدام بدور از انصاف است ودرد رادوانمیکند مشکل مهاجرین مطلوم ما در اثر بیگا نکان وتضاد منافع انان بوجود امده است الان هم باید کسانیکه باعث این بدبختی شده است باید افغانستان را کمک کند ومشکل مردم افغانستان را اساسی حل کند زمینه امنیت وکار درافغانستان بوجود اورند تا دیگر ملت ما بخاطر قوت لایموت مجبور به رفتن خارج ازخانه خود نباشند واین همه توهین وتحقیر رانصیب نشوند ایران هم وظیه ندارد که به تنهای بار سنگین ملت افغانستان را بردوش کشد ما ضمن اینکه از کمک چندین ساله ایران بخاطر پزیریش مها جرین تقدیر می کنیم انتظار برخورد انسان دوستانه را در حق مهاجرین که مورد پزیرش خود ایران قراگرفته است رادارم سیاستی که ایران در این روز گار اخر در قبال مهاجرین در پیش گرفته است غیر از کینه ونفرت هیچ چیزی دیگر نمی تواند در بر داشته باشد بصورت نمونه به چند مورد اشاره می کنم
   قوانین جدید 1در قبال هر مهاجر باید 70000هزار تومان برای اخذ کارت شناسای بپردازدالان خانواده در شیراز سراغ دارم که می گوید 700000تومان ازما خاسته نمی توانم پرداخت کنم همین طور در قبال هرنفر بطور متوسط60000تومان برای مدرسه باید تحویل دهد این سخن شایعه نیست می توانید از هر مها جر زنگ بزنید سوال کنید زیر فشار قرار دادن انهم در حکومت که از قران سخن می گوید چه توجه دارد
   2دانش اموز مهاجر حق شرکت در مسابقات علمی ورزیشی را ندارد
   3دانش اموز مهاجر اگر هوش تیز دارد حق شرکت در مدارس تیز هوشان راندارد اگر این مهاجر 25سال در کشور یهودی یا مسیحی زندگی می کرد ایا چنین قوانین سرش اجرا می شد؟ اگر یگ نابغه از مهاجر از دنیا چیزی را می فهمید چه ضرر به ایران می رساند روحیه فرزندان لایق مهاجر در مدارس ایران خورد شده است
   4دانش جوی مهاجر حق شرکت در دانشگاه ایران را ندارد درحالیکه هند در هرسال با اینکه مسلمان هم نیست 1000 بورسیه را به دانشجوی افغانستان میدهد
   5مهاجر حق سوار شدن موتر سیکل وماشین را ندارد امروز تمامی پارکینها پور است از توقیف وسایل موتر وموتور مهاجرین کسی که 25سال در یک کشور قانونی بماند وحق استفاده از ماشسن وموتر سکلت را نداشته باشد چه گونه به شعار اسلامی که به ان گوش داده وعقیده را تبدل به عقده نکند
   5 در حوزه علمیه اصفهان بخش نامه می کند که روحانی افغانی حق ندارد پیش نماز شود
   در کل مهاجرین زندگی بسیار تلخ دارد واین سیاست جدید است که درقبال مهاجرین اعمال می شود من معتقید استم که مسولین ایران این کار هارا نکند شیرینی های دوران هجرت را تبدل به زهر نسازد چون غیر از عقده که جبران ان امکان پزیر نیست چیزی دیگر در بر نخواهد داشت نوسنده روزنامه چراغ یاهر کسی دیگر که باشد سعی کند هردو جانب قضیه را تحقیق کند ونظر دهد تا برای هردوطرف راهنمای حل مشل باشد

  • سلام خدمت همه کسانیکه این نظر را میخوانند .
   فقط کلی میگوییم که در کل موقف ایران نسبت به افغانها متفاوت از دیگر کشور ها میباشد .خوب اما از نظرمنافع ملی اگر بنگریم خوب ایران هم کاری را انجام میدهد که به منافع خودش وملت آن باشد اما اگر توجه اندکی هم به مسایل همسایگی ودیپلماسی مبذول دارد بهتر است .اما شاهد هستم که در طول تاریخ همیشه این کشور خواسته که افغانها خودشان نیاز های خود رابر آورده ساخته ونیاز مند به دیگران نباشند واگر هم باشند نیازمند خود شان (ایرانیان ).ممنون از صبر تان

 • با تایید از نوشته محترم حامد نوری اضاف مینمایم؛ با وجود که خوشبختانه شخصاً رنج و محنت مهاجرت را در ایران "اسلامی"آزمایش نکرده ام؛ اما تعدادی ازاقارب، قوم و خویش و سایر هموطنانم که سالیان سال مجبور به زندگی فلاکت بار در ایران گویا"اسلامی و همدین و همکیش" بوده و سر انجام پای شان به اروپا رسیده است، چنان قصه های پر از وحشت و دهشت و بر خورد غیر اسلامی و غیر انسانی عمال دولت ایران از سپاه گرفته تا انانکه در بخش های خدمات اجتماعی مصروف اند که شنیدن آن بنابر گفته موی را بر بدن راست مینماید.مخصوصاً ما هزاره ها تحقیر و توهین و ستم دوگانه را در ایران "اسلامی" متحمل شده و میشویم: یکی مهاجرت و دومی هزاره بودن. باور کنید که مدت ها باورم نمی آمد که در ایران گویا همکیش، ماهزاره هارا بربری و کثیف بنامند، در اول سخنان بعضی وطنداران و آشنایان را ناشی از مبالغه و تخریب میدانستم و حتی تصور کرده نمیتوانستم که دولت گویا فقیه دروازه مدارس و مکاتب و شفاخانه هارا بروی اطفال افغانی ها بسته باشند. اما با استفسار و جستجوی بیشتر و شنیدن سخنان هموطنان که در کشور های مختلف اروپایی پراگنده اند به این واقعیت تلخ پی بردم که اینهمه سخنان که در گوش ما مبنی بر اخوت اسلامی و همکیشی و هم مذبی بودن سروده و میسرایند چیز بیشتر از دروغ و اغوا کردن ما نیست. با عرض معذرت حتی گاه گاهی به در گاه خدا دعا می نمایم که کشور همین ظالمان و تحقیر کنندگان ما، به چنین روزی مبتلا شود تا در یابند که بیچاره گی، بی پناهی و مهاجرت یعنی چه. همچنان از دست اندر کاران سایت افشاگر و بی ترس کابل پرس? واز طریق آنها از تمام هموطنان مظلوم و مهاجر که مصیبت مهاجرت را در ایران متحمل شده اند میطلبم تاخاطرات، چشمدیدها و شنیدگی های خودرا از زندگی فلاکت بار اکثریت مطلق مهاجرین افغانی در ایران بنشر بسپارند و آخوند های خدا ناترس و ظالم را افشا نمایند.ج.سجادی دنمارک

 • با سلام.

  تشکر از مقاله زیبای محترم نوری.

  واقعا جالب و بر اساس واقعیات زندگی مهاجرین در ایران بود.

  موفق باشید

 • احتراما عرض است که : را ترکی از چندی باز است و مهاجرین میتوانند از راه ارومیه سرحد ایران را گزشته خود را به شهر van برسانند .

  http://info.unhcr.org.tr/leafl...

  در این لبنک تمام معلومات که شما احتیاج داری میباشد . فقط به یاد داشته باشید که ار فکر کردن عمل کردن درین مسله اسان تر است . باز هم هر کمک که احتیاج داشته باشید , مشکل تان را در کابل پرس? به نشر بسپارید تنها نخواهید ماند .

 • salam man yaki az mohajerini hastam ki 10sal dar iran zen dagi kardam banda haqi tah sel ra nadashtam ba onki kardi she nasayi ham dashtam dar toli en 10 sal faghad 2sal man ba koshesh hayi zeyad dars khandam badi 2sal man nag zasht dars bekhanam badi 10sal iranra tark kardam ba tashakor gholami

 • البته : همه اطلاغ دارید که ایران بعد از انقلاب خمینی یا انقلاب چاقو کش های جنوب تهران یا انقلاب که بر اثر کمک های نافهمیده عده از دانشمندان ایرانی که در عصر خود نابغه بودند , بدست یک عده جاهل و یا کسانی افتاد که هر چه ایران داشت در تاریخ هزاران سال خود همه را به ادرار شتر های عرب ها مالیده , و تقریباء از میان میرفت که ( پناهنده ) های افغانی به داد کشور ایران رسیدند , و این پناهنده ها که در قبال سالها درس و دانش و اخلاق عنعنوی فامیلی که داشتند , نه تنها متشکر ایرانیان سالهای اول انقلاب بودند , بلکه شروع به کار نموده و تقریباء بزرگترین نبروی کاری ایران را تشکیل دادند و به نوع ایران را از دست ان عده تشنه قدرت و مکنت و سلطنت بیرون اورده , توانستن این کشور را به نیروی اتومی تبدیل کنند . این واقعیت را نامرعی و یا واضحاء میتوانید در رگ و خون این کشور بعد از رفتن ان همه ایرانیان از کشور, از راه های میر جاوه و یا ترکی و حتی افغانستان به کشور های اروپایی و امریکایی ببینید . دولت ایران با وجودیکه نشان میدهد که افغانها را میخواهد از کشور بیرون کند , ولی در تهه قلب خود امید وار است که افغانها در ایران باشند . اول به وخاطر جبران ( سوب سیت ) که میخواهد از پول تمدید کارتهای پناهندهگی و هزینه های گذاف مدارس و فاکولته , به باشنده گان ایرانی بدهد ( باور میکنید که کشور ایران که در جمله ده کشور تولید کننه تیل دنیا است ) میخواهد اقتصاد خود را از پولی که ملل متحد پرای خرچ پناهنده گان افغان میدهد , بگزراند و یا به پیش ببرد . ویا دولت ماهانه از درامد پولی که از عایدات پناهنده گان افغان دارند , چک های به خانواده های ایرانی بدهند . پناهنده افغانی با وجود همه این مصایب , متاثر و متاسف برای ایران است . که اهسته اهسته به یک کشور فقیر از هر لحاظ تبدیل میشود . امروز در ایران هیچ تاجری جراات کار کردن با کوچک ترین کمپنی بیرون از شهر خود را ندارد . در داخل شهرستان های ایران کارو بار کساد است , و همه مردم یکی از دیگر دست از پا دراز تر شام ها به خانه بر میگردند . زمان معجزات هم که گذشته که به دیگ اب جوش سنگ بیاندازن و بعد از لحضات سنگ ها به شلغم تبدیل شود . خلاصه ایران از بد ترین لحظات تاریخ خود میگزرد . من مطمین هستم که افغانها صمیمانه نیم نان خود را به ایرانی تقسیم کنند و نگذارند این همسایگان و هم کاسه گان ما از تنهایی و همت خود را برای ساختن یک ایران جدید و با وقار از دست بدهند .

 • شرم بر نویسنده این مطلب! ... از یک طرف ایرانیها را بیگانه می خوانید و از یک طرف آنها را موظف به مهمان نوازی و خدمت رسانی به افغان ها معرفی می کنید؟ برای قوانین داخلی هم تکلیف تعیین می کنید؟ اگر این نگاه شما به ایران و ایرانی واقعیت دارد چرا برادران افغان خود را از مهاجرت به این جهنمی که ایران نام دارد منع نمی کنید؟ چرا همه را نمی گوئید که به همان پاکستان بروند؟ وظیفه ایران این است که همه امورات خودش را مطابق میل افغان ها تنظیم کند؟ وظیفه افغان ها چیست؟ اینکه خشخاش کشت کنند و جوانهای ایرانی را نابود کنند؟ یا در اوضاع تحریم و فشار اقتصادی بر ایران دو میلیون فرصت شغلی کارگران بیچاره ایران را با رضایت دادن به حقوق پائین تر بقاپند؟ یا نویسندگانشان با فحش و فضیحت کشیدن باج لازمه را به آمریکائی ها بدهند؟ سی سال است که مهاجران افغان به ایران می آیند، سی سال مهاجر پذیری و مهمان نوازی از ایرانیها کافی نیست؟ اگر این مهمان نوازی باب میل افغان ها نبوده چرا هر رزو میل به مهاجرت به ایران افزون می شود؟ ...

 • دانشطلب خان !
  وقتی دیم که نوشته اید ( شرم بر نویسنده این مطلب! ) که میشد گفت اشاره به خودتان نموده اید , فهمیدم که فارسی درست بلد نیستید . گرچه منظور شما را از چند جملات نوشته شده شما نفهمیدم که " چیست " ولی از جایکه خود را ( دانشطلب ) معرقی کرده اید خواستم بفهمانم شما را که با عینک زدن به چشمان تان خواننده نخواهید شد , خواندن و دانستن و یا دانش طلب بودن حد اقل کمی سواد هم میخواهد . مثلاء شما باید میدانستید که افغانها در شروع انقلاب نور چشمان ایرانی ها بودند . به خاطریکه به جای بچه ننه های تهرانی و یا در مجموع به جای شلوار پا تشتی های شهرستانی با دولت خمینی همکاری میکردند و حتی در خط اول جبهه در مقابل عرب ها از شما به نام شیعه و هم زبان دفاع میکردند و جان خود را از دست میدادند . باید دماغ شما را روشن سازم که دولت اسلامی شما برای رسیدن به هدف های شوم خود اکثریت این پناهنده های بی بضاعت را تحت نام شیعه و مبارز و یا امثالهم به افغانستان میفرستادند تا برادر خود را به نام اسلام ایرانی بکشند . شاید خبر نباشید که دولت شما ماهانه میلیونها بیرل بنزین مفت به لیبیا و سوریه و حزب الله میفر ستد تا اتش جنگ به هر نامی که است روشن باشد . حالا وقتی خرچ نیرو گاه های هسته ایی را از جیب مردم ایران دولت ایران به زور بیرون میکشد تا شما بی سواد ها را منحیث قدرت به مقابل اسرایل که نیم فلسطینی بد بخت را نان و چاره میدهد تا دانش مند و دانش طلب جلوه دهد , کی میتواند جله ایشان را بگیرد . در مورد تریاک و خشخاش : عرض نمایم که افغانها تر یاک را در این اواخر شناخته اند , ولی تریاک ویا هیرویین و یا چرس کشیدن خاصتاء تریاک جزو کلتور و عنعنات ایرانی و کشور ایران است , حتی جناب رضا خان پدر بزرگ ایرانی ها وقتی از شمال با پای پیاده را افتاده بود که به تهران برود و پادشاهیت را از میرزا کوچک خان جنگلی بگیرد , به خاطر طولانی بودن را به خوردن قطعات تریاک شروع نموده بود , یعنی به اندازه مثقالی را زیر زبان خود میگذاشت , تقریباء در هر خانه ایرانی ها ( چای سیاه - قند - با شیره و یا خود تریاک ) حتماء حاضر بود و به شوق میل میفرمودند . ولی یک عده بسیار کم افغانها کاشت تریاک را برای فروش به کمپانی های ادویه ساز اروپایی و امریکایی در اویل سا لهای 1990 شروع نمودند و بعداء که جنگ داخلی شدت گرفت ایرانی که پول نداشتند که مانند زمان شاه از تریاک امریکایی استفاده نماید رو به بلوچستان اورده و و مواد مخدره پاکستانی را به نام تریاک افغانی شروع به خریدن نمودند . ( به قول گفتنی ) سران کشور شما امروز به کم بود دانش روز دچار شده اند و یا به عباره دیگر کشور را از هر چه دانشمند و ایرانی چیز فهم بود خالی نموده اند . در اویل انقلاب خمینی به خلخالی دستور کشتن هر چه سران دولت ایران بود داد . خلخالی در مصاحبه های خود گفت من فقط چهار صدنفر را کشته ام , ولی از عکس ها و شواهد زندان های فصر و اوین معلوم شده که خلخالی در یک ماه زیاد تر از هزار ایرانی را کشته که انها جزو سرمایه مردم خود را حساب میکردند . به خاطر روشن شدن ذهن شما اسم چند تن از اعدام شده گان دادگا انقلاب اسلامی را براشما مینویسم : امیر عباس هویدا , پروفیسور اعلم , سر لشکر خسرو داد ,سرتیپ ناجی , سالار جف ,فخر مدرس ,خواجه نوری , بید ابادی ,ارتشبد نصیری که در جنگ مخفی عرب ها همیشه موفق بود و عرب ها از او ترس داشتند . وقتی این اشخاص بدست ملا ها کشته شدند و میدان صاف گردید , اولین کشور عرب که برای انتقام گرفتان از ایرانیان به پا برخاست عراق بود , که در تاریخ جنگ های ایران و عراق در یک روز , ایرانی به خاطر نداشتن رهبر جنگی و متجرب , یعنی جنرال و سالار و سر لشکر و سپهبد , 5000 کشته داده بودند . حلا در طول زمان که جنگ اد امه داشت . چقدر ایرانی کشته شد . خدا میداند و ملاه ها هم خبر دراند ولی اعلان نمیکنند . بعد از اختتام جنگ خدا را شکر کنید که ملت افغان به داد شما رسید ورنه کشور شما در شمار فقیر ترین کشور های دنیا بود . افغان ها با کار کردن شبانه روزی امروز ایران را کشور انرزی هسته ساخته اند . و با پولی که اقارب افغان ها از خارج ایران برای ایشان میفرستند , چراغ خانه های ایرانی را هم روشن ساخته اند .

 • مصاحبه با کاندید های ریاست جمهوری ایران .

  http://www.youtube.com/watch?v...

  صنوبر .

 • کاندید های ریاست جمهوری ایران :

  http://www.youtube.com/watch?v...

  .......

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس