صفحه نخست > خبر و گزارش > نظامی سابق سیاف، رييس باختر شد

نظامی سابق سیاف، رييس باختر شد

يک روزنامه نگار که خواست نامش فاش نشود در اين مورد به کابل پرس گفت که دولت خبرنگاران را تاراج می کند، يکی را تهديد، يکی را زندانی، ديگری را لت و کوب و توهين و تحقير می کند و يکی را مجبور به ترک افغانستان و در همين حال يک مشت کچالو فروش را استخوان به دهن شان داد تا خاموش باشند.
شنبه 30 می 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: حامد کرزی با پيشنهاد کريم خرم و فاروق وردک دو وزير عضو گروه تروريستی گلبدين حکمتيار، يک نظامی سابق گروه جنايتکار معروف عبدالرب رسول سیاف را به عنوان رييس خبرگزاری وابسته ی باختر انتخاب کرد. اين نظامی سابق گروه جنايتکار سیاف، احمد ضیا بومیا نام دارد که در چند سال اخير همراه با عده ای معلوم الحال با جا زدن خود به عنوان خبرنگار، از نام و اعتبار خبرنگاران سوء استفاده کرده و موقعيت های مختلف را از خبرنگاران با استعداد افغانستان تصاحب کرده اند.

علاوه بر آن طبق اظهارات منابع مختلف کابل پرس که نمی خواهند نامشان فاش شود، اين گروه هزينه های پروژه های مختلف را از سازمان های بين المللی دريافت کرده و بخش قابل توجهی از آن را اختلاس می کنند. در برخی از موارد اعضای اين باند حتا معاش ماهانه ی کارمندان خود را در حالی که از منابع کمک کننده دريافت کرده اند، به آنان نپرداخته اند.

در همين حال اعضای اين باند که خبرنگاران به کنايه به آنان "کچالوفروشان" می گويند، نزديکی های خاصی با مقامات بلندپایه افغانستان مانند کريم خرم و فاروق وردک داشته اند. طوری که يکی از آنان بنام حليم فدایی به عنوان والی ولايت ميدان وردک مقرر شد، آصف ننگ همچنان همراه با وزير گلبدينی فاروق وردک است و سخنگوی وی می باشد و وحيد عمر نيز به عنوان مسوول رسانه های حکومت گمارده شد.

يک روزنامه نگار که خواست نامش فاش نشود در اين مورد به کابل پرس? گفت که دولت خبرنگاران را تاراج می کند، يکی را تهديد، يکی را زندانی، ديگری را لت و کوب و توهين و تحقير می کند و يکی را مجبور به ترک افغانستان و در همين حال يک مشت کچالو فروش را استخوان به دهن شان داد تا خاموش باشند.

اين روزنامه نگار با انتقاد از تقرر نظامی سابق سیاف به عنوان رييس آژانس خبری باختر گفت که آژانس باختر ضعیف ترین و جانب دار ترین آژانس خبر رسانی در افغانستان است که کمترین پوشش و امکانات را در منطقه در میان آژانس های خبری دولتی در اختیار دارد. اين روزنامه نگار افزود که اخباری که باختر جمع آوری می کند هشتاد درصد آن از داخل ارگ ریاست جمهوری است و حتا به گونه ی طنز علاوه کرد که باختر از تشناب رفتن حامد کرزی هم گزارش تهیه می کند.

اخبار باختر کمترین اعتبار را در میان رسانه های بین المللی دارد و کمتر و حتا هیچ دیده نشده است که رسانه ای بین المللی و یا خارجی از باختر نقل قول کرده باشند.

آژانس باختر به شدت از طرف کریم خرم دشمن آزادی بیان کنترول می شود و دارای هیچ نوع آزادی نگارشی و خبر رسانی نیست و اصول گزارش نویسی هم در بسیاری از گزارشهای باختر در نظر گرفته نمی شود.

انتصاب ضیا بوميا به عنوان رییس آژانس خبری باختر قدم ديگری از وزير ضد فرهنگ برای باندی کردن وزارت فرهنگ است. ضيا بوميا قبلا نيز به عنوان مشاور غير رسمی کريم خرم فعاليت داشت و هر از چندگاهی عليه خبرنگاران به رييس خود خرم گزارش می داد. برای نمونه گزارش ضيا بوميا، باعث اخراج يک خبرنگار بنام فيضی زدران از تلويزيون ملی افغانستان شد. يک و نيم سال پيش فيضی زدران که همراه با بوميا در يک ميز گرد تلويزيونی در طلوع شرکت کرده بود، به عملکرد وزارت فرهنگ انتقاداتی داشت. او قبل از نشر آن ميزگرد، از تلويزيون ملی اخراج شد. اخراج آقای زدران نيز مانند اخراج ده ها تن از کارمندان اين راديو و تلويزيون ملی توسط نظاميان کريم خرم صورت گرفت. اينبار حميد ناصری وردک سخنگوی کريم خرم با چند نظامی به تلويزيون ملی هجوم برده و آقای زدران را از آنجا بيرون کشیدند.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • آقای میرهزار، شما به بسیار آسانی به هرکسی اتهاماتی را نسبت میدهید اما بدون ارایه سند و مدرکی. در بعضی موارد حق با شماست و کسانی را که متهم میسازید به حدی رسوا اند که نیازی به سند و مردک نیست.

  اما در مورد مشخص ضیا بومیا چه سندی دارید که "نظامی سابق سیاف" بوده است؟؟؟

  چه وقت؟ در کجا؟ چگونه؟ وی نظامی سیاف بوده است؟ لطفا پاسخ ارائه کنید

  • آقای میرهزار درین مورد جوابی نمیدهند، اما تا جاییکه من میدانم، ضیا بومیا نظامی سابق سیاف نه بلکه کسیست که دو عضو خانواده اش را سیافی ها کشته اند.

 • جناب میرهزار، با تو موافق که "کچالو فروش" حق ندارد رئیس یک خبرگزاری شود.

  اما در مورد خبر زیر چه نظر میدهی؟ یک وطنفروش حق دارد از مطبوعات و دستاورد هایش حرف بزند؟ یا چون او "هم قبیله" است کابل پرس? به او کاری ندارد؟؟؟

  http://www.pajhwok.com/img2.asp?sz=600&file=/cms/photos/img_2009530164612.jpg

 • با سلام
  ضمن حفظ کرامت انسانی باید بگویم که هم آقای بومیا و جناب سمندر که در عکس فوق کنار یکدیگر نشسته اند کوچکترین اطلاعی از جهان خبرنگاری و تعهد به این حرفه مقدس ندارند. اگر یک مرتبه با این اقایان ملاقات نمایید به خوبی به دون مایه بودن و فرصت طلبی این افراد پی می برید. آقای سمندر که عیاشی و چپاول از خصوصیات عمده ایشان می باشد جالب است که در راس یکی از اتحادیه های خبرنگاری است. وای برما و بر جامعه خبرنگاری ما که چنین سرقافله هایی داریم.
  اینان به مانند لاشخور هر وقت خبرنگاری اختتاف می شود ، لت و کوب می شود و یا هم کشته می شود یک نشست مطبوعاتی برگزار می کنند و این عمل را تقبیح می کنند دیگر هیچ.
  این آقای به مانند بسیاری دیگر، از خارجیهایی که باید به نوعی پول بی زبان را خرج کنند بودجه می گیرند و آنرا صرف هر کاری به جز خدمت به رسالت خبرنگاری می کنند.
  ننگ بر شما باد .

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس