صفحه نخست > کابل پرس افشا می کند > سیا در افغانستان به کی چقدر پول داد؟

سیا در افغانستان به کی چقدر پول داد؟

حکيم نعيم | Hakeem Naim
دوشنبه 9 آپریل 2007

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

اشاره: آقای حکيم نعيم همکار کابل پرس?، اين مقاله را ماه اسد سال گذشته به کابل پرس ارسال کرده بودند. از آنجايی که سازمان جاسوسی آمريکا بخشی از اسناد خود را فاش ساخته است، لازم دانستيم تا اين مطلب را دوباره منتشر کنيم./ کابل پرس

در این اواخرکتابی بنام First In ویا برای نخست در داخل, که توسط یک مامور سابق سازمان استخبارات امریکا ( سیا) بنام گری شرون نوشته شده است و یکی از پر خواننده ترین کتاب ها در امریکا بشمار میرود به چاپ رسیده است و دارای مطالب تازه ی از فعالیت های سیا در افغانستان میباشد.

گری شرون که یکی از سابقه کار ترین و با تجربه ترین مامورسابق سیا در امور افغانستان و جنوب آسیا است , تقریباً در تمام دوران فعالیت 35 ساله اش, با مسایل افغانستان به شکلی از اشکال سروکار داشته است. آقای شرون درست چند ماه قبل از کودتای خلق و پرچم در سفارت امریکا در اسلام آباد به حیث کارمند سیا شروع به کار نموده و آخرین ماموریتش رهبری نخستین تیم هفت نفری سیا, بنام "الاشه شکن", درست چند روزی بعد از حادثه 11 سپتمبر در پنجشیر بوده است. به روایت آقای شرون او در زمان ماموریتش در سیا تقریباً با تمام مهره های خورد و بزرگ سه دهه اخیر تاریخ افغانستان دیدار نموده و از احمد شاه مسعود و مسعود خلیلی بمثابه "دوست های نزدیک خود" یاد آور شده است.

کتاب برای نخست در داخل, مجموعه ی از یاداشت ها, تحلیل ها و خا طرات آخرین ماموریت چهل روزه ی آقای شرون در سیا, از تاریخ 26 سپتمبر 2001 الی 4 نومبر 2001, در داخل افغانستان است. هر چند کتاب های متعددی از طرف مامورین سابق و یا ژورنالیست های نزدیک به سیا در مورد افغانستان در سال های اخیر به نشر رسیده است فقط یکی از ویژه گی های عمده این کتاب آن است که نویسنده ی کتاب از اکثر کمک های پولی سیا که در مدت ماموریتش به" رهبران" و فرماندهان ائتلاف شمال وقت کرده به تفصیل یاد آور شده است, که خود جالب و بی سابقه است. زیرا معمول است که اداره استخباراتی آطلاعات امریکا در بسیاری موارد اجازه نشر مطالب را به تفصیل نمیدهد.

با یاد آوری این نکته که هر چند این کتاب موارد ضدو نقیض زیادی را نیز داراست که میتوان بگونه مثال از ادعای " بازسازی راه های کابل توسط دولت مجاهدین" یاد آور شد, و هم توسط یک جاسوس سابق سیا نوشته شده است, ولی باز هم افشا کننده ی حقایق تلخ یک دوره ئی از تاریخ معاصر کشور مان محسوب میشود.

در کتاب گری شرون ادعا کرده است که تقریباً مقدار 5 میلیون دالر را در مدت 40 روز به" رهبران" و مسوولین ائتلاف شمال وقت پرداخته است. هر چند میدانیم و میدانند که مبلغ فوق قطره ی از بحر بیکران کمک های سیا به نوکران رنگارنگش در افغانستان هم نمیتواند باشد ولی باز هم به مصداق - مشت نمونه خروار- لیست مفصلی را که کی از سیا از این مبلغ چقدر گرفته است, در ذیل تقدیم میگردد:

- انجینر عارف, که از طرف گری شرون " رئیس دفتر استخبارات ائتلاف شمال", معرفی شده است, مبلغ پنجصد هزار دالر در شب 26 سپتمبر 2001 , باراک, پنجشیر,

- قسیم فهیم, یک میلیون دالر, به تاریخ 27 سپتمبر 2001, باراک, پنجشیر,

- سیاف, صد هزار دالر, به تاریخ 29 سپتمبر, 2001, گلبهار

گری شرون جریان پرداخت پول به سیاف را به تفصیل حکایت نموده, مینویسد " زمانی که بسته های نوت صد دالری را که قبلاً در یک پلاستیک شفاف پیچانیده بودم روی میزی که در وسط اتاق جا داشت گذاشتم, بر عکس دیگر فرماندهان ائتلاف شمال که در لحظات اول کوشش میکنند به پول تمایلی نشان ندهند, سیاف با یک حمله برق آسا پول را از روی میز برداشت و برای مدت کوتاه با چشمان از حدقه برآمده به آن خیره شد شاید هم میخواست متیقن شود که چی چیزی را در در دست گرفته است. بعداً به شدت آنرا به طرف یکی از همکارانش پرتاپ کرد. انگار که کچالوی داغی باشد و با یک لبخند به من نگاه نموده گفت: این اولین بار است که از کسی پول نقد قبول میکنم." (1)

( جمله اخیر سیاف بی گمان گفتار شهزاده ترکی الفیصل رئیس سابق سازمان استخبارات سعودی را بخاطر میاورد که زمانی گفته بود: " هر گاهی که با سیاف ویا دیگر فرماندهان افغان, ملاقات میکردم قبل از آغاز صحبت همیشه دفترچه چک بانکی ام را دردست داشتم.") (2)

- انجینر عارف, 22 هزار دالر, به تاریخ 1 اکتوبر, 2001, و 10 هزار دالر به تاریخ 2 اکتوبر, باراک, پنجشیر,

- انجینر عارف, دوصدو پنجاه هزار دالر, به تاریخ 7 اکتوبر, باراک پنجشیر

- قسیم فهیم, یک میلیون و دوصد هزار دالر, داکتر عبدالله, دوصدو پنجاه هزار دالر (بنام کمک انسان دوستانه به مردم پنجشیر) , به تاریخ 17 اکتوبر 2001, آستانه, پنجشیر

- قومندان عطا (فعلاً والی بلخ),دوصدو پنجاه هزار دالر, ( پول به فهیم داده شده است تا به قومندان عطا فرستاده شود.) به تاریخ 17 اکتوبر 2001,

گری شرون علت فرستادن پول به قومندان عطا را قهر بودن قومندان عطا با سیا بنابر پیوستن یک تیم دیگر سی ای ای بنام "ستاره" با دوستم در جنوب مزار شریف عنوان نموده مینویسد:" احتمال درگیری قومندان عطا با دوستم تا زمانی که یک تیم سیا با دوستم بود, برای ما سخت نگران کننده بود. من خواستم با ارسال پول به عطا, مانع جنگ بین دوستم و قومندان عطا شوم و هم به نوعی واضح سازم که سیا با تمام فرمانده هان در یک مسافه قرار دارد."(3)

امید است روزی تمامی پول های داده شده ی سیا به " رهبران" خود ساخته و باد آورده ی روزگار مان, به این لیست افزوده گردد, تا سند محکمی باشد در دل تاریخ تاریک وخونین سه دهه اخیر کشور مان.


ماخذ ها:

(1) Schroen, C Gary. First In: an Insider’s Account of How the CIA Spearheaded the war on Terror in Afghanistan. Presidio Press, New York, 2006.

(2) Coll, Steve. Ghost Wars: The Secret history of the CIA, Afghanistan, and bin Laden from the Soviet Invasion to September 10,2001. Penguin Books, New York, 2005.

(3) Schroen, C Gary. First In: an Insider’s Account of How the CIA Spearheaded the war on Terror in Afghanistan. Presidio Press, New York, 2006.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • لیست پولهایی را که به کرزی و دارو دسته اش و دیگران پرداخته شده است نیز اگر ممکن است بیاورید. اگر سیا برای اهدافش مجبور بود به جبهه متحد کمک نظامی نماید و آن هم به مقدار بسیار محدود امروز معلوم شده است که سیا صدها میلویون دالر به کرزی و دیگر منابع استخبراتی اش در افغانستان کمک می نماید.

  آن پولهایی که سی ای ای مدعی پرداختش به جبهه متحد است و به خیال خودشان می خواستند اوضاع را کنترل کنند یک خیال بیش نبود.جبهه سیاست مستقل خود را داشت و تا مدتها آن سیاست را حفظ نمود اما حجم وسیع کمک های سیا به عمالش در کشور توانست فضای مناسب را برای دستکاری در مهندسی قدرت در کشور فراهم کند. و نظم موجود قدرت حاصل طراحی های سی ای ای و آی اس آی است.
  همین ها در یک تبانی با دولت پاکستان و سازمان استخبارات آن کشور به جبهه گفته بودند وارد کابل نشوند تا نفرات اصلی آنها کابل را تصرف کنند. جبهه با حفظ استقلال کابل را خلاف میل آنها تصرف نمود و موازنهء قدرت را به نفع مردم کشور حفظ نمود. اگر آنها این گونه آن را روایت تعریف می کنند باکی نیست. جبهه متحد نقش تاریخی خویش را در یک دورهء بسیار سخت انجام داده است و اکنون آن جبهه به تاریخ پیوسته، چیزی که مانده نظم موجود قدرت است که مستقیماً از طرح سازمانهای استخباراتی خارجی است. اگر اینقدر آقای نعیم وطن پرست تشریف دارند بهتر است به کاووش منابع مالی آن بپردازند تا هوش از سرشان بپرد!

  • شما نمیتوانید با چرندیات بر اسناد غیر قابل انکار خاک بیندازید. مگر کدام افغان نمیداند که فهیم، مسعود، استاد عطا و زیر دستانشان چون عارف و غیره در بدل پول اول خود را به پاکستانی در زمان داود خان فروختند ، بعدا با روسها پیمان بستند و در آخر دامن رسوایی شان بوسیله سیا بالا شد.

   هیچ فرزند این سرزمین نباید فراموش کند که مسعود و دار و دسته اش خود فروخته های بیش نبودند. که از سنگ و چوب افغانستان تا فروش ناموس افغانها دریغ نکردند.

  • تبریک به جهاد گران جهاد مقدس که افغانستان را نابود کردند. حکومت کمونیست از اینها و حکومت اینها شرف دارد

  • سلام این برادر ما راست میگوید که جبهه متحد که انهم صرف نامش بود سیاست مستقل داشت اینطور بود که جبهه سیاست داده شده کاجی بی را در افغانیستان تعقیب میکرد کجا کله بود که سیاست مستقلانه داشته باشد؟ اگر ضرورت باشد به اسناد امدن ربانی به مسکو و اسناد ملاقات های به اصتلاح امر شورای نظار با وزیر دفاع روسیه در تاجکیستان مراجع شود که کی کی بوده ؟و کدام سیاست را تعقیب میکرده. ؟انچه ارتباط دارد به کرزی و باند مربوط وی نامبرده از شوراکای اول مافیای تیل امریکای است واین به همه معلوم است که امریکا در یک مملکت مفت مصرف نمیکند بااحترام

  • Masood was a real hero in afghan history and he showed to all over the world who is a real hero and he was the one I know you all afghan COMMUNIST people and you all han sold AFHANISTAN to the SOVIET UNION and the to BLACK PAKISTAN and Massood was the one who RESCUED AFGHANISTAN FROM TWO OCUPATION make sure when you are using Massood’s name in a bad manner you have to be samefull.

  • یک شمعه از ارتباطات عفب پرده و اشکارا جهادیون جمعیت و شورای نظار در نوشته فقیر محمد ودان افشاء گردید که بیشتری از اظهاراتش مبنی بر اسناد و شواهد بدست امده از عضوی برجسته خو جمعیت و یکی خویشاونو صوفی ربانی است. درین نوشته متوجه خواهید شد که آنعده از کسانیکه امروز در پارلمان افغانستان منحیث نماینده گان حزب دموکراتیک خلق ظهور پیدا کرده اند (مانند گلابزوی و غیره..) پیوند دیرینه با مجاهدین داشتند که این پیوندها را استخباراتِ رقم بخشیده و تحقق داده بود... این همان رده از ریزرفها و مهره های روسیه است که انرا برای پیاده نمودن ستراتیژیهای استخباراتی در افغانستان بکار میبندند.. مسعود نیز یکی از همچنین مهره ها بود..
   برای خواندن نوشته فوق الذکر به لینک ذیل مراجعه نمائید:

   http://www.payamewatan.com/Art...

   آنلاین : www.payamewatan.com پیام وطن

  • از خواننده گان پوزش میخواهم.
   مقاله که در بالا ذکر ان رفت در بخش اول موجود است. بعنوان ‘اسناد و شواهد تازه’. در لینک ذیل موجود است:

   http://www.payamewatan.com/dr....

   آنلاین : اسناد و شواهد تازه

  • این آ قا گلایه مند است ازینکه پول ها ی داده شده توسط سیا برای براددان مجاهد اند ک است در حالیکه سیا درجاهای دیگر پولهای کلانی مصرف میکند ... این موضوع درست است که سیا در جاهائی پولهائی کلانی مصرف میکند و لی اگر کار باصرف پول اندک حل شود چراپول کلان مصرف نمود جناب فهیم با هما ن پول اندک یک ملیون دالر همه ایمان آبرو وعزت شرف خودش را ب لیلام سپرد و امروز این حیوان بیچاره نا فهم که نمی داند با آن پولها چه کار کند رزوی به هندوستان وروزکاری به عمره به عربستان میرود امرزو در نتیجه همان خیانت فهیم و عبدالله وعبدالله و انجنیر عارف سربازان آمریکائی به زیارت نامفدس قهرمان و سپهسالار جهاد شراب مینوشند و از دختران زیبا ونا زنین پنجشیر ی بهره ها میبرند البته فیهم خیل و عبدالله خیل در سخاوت دختران برا لذت خواهان سیا ست مدار سابقه خوب ودرخشانی دارند داستان غلام بچه و کامجوئی های اعلحضرت محمد ظاهرشاه بابای ملت در تاریخ این ملت بیچاره ثبت است و این بار به شکل دیگر و قالب دیگر مگر عبدالله عبدالله چندروز قبل از تشکیل کابینه توسط کرزی خلیل زاد را به بهانه زیارت مسعود به پنجشیر نبرد که بعد از زیارت وصرف مهمانی در خانه عبدالله کنار در یای پنجشیر به سرسلامتی آقای بوش باده ها نو شیدند و ثوابش را نثار ارواح سپهسالار جهاد نمودند آ خر بی شرمی و بی حیائی هم حد و اندازه دارد که اینها به روی خود نمی آ ورند امید وازیم با گذشت زمان حقایق بر ملا شود و این چهره ها خائن به اسلام و قر آن وملت افغانستان بیشتر افشاشوند .. مولوی حقگو

  • دهن به چه چتياتی نبوده که نه زدی ، کمی شرم به کار است ، روی سياه شود آنکه حقيقت را می داند ولی خود را به کوچه حسن چپ ميزند!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • bekhee bidadar ee gap ha ra sail az hamee ja maloom mesha ke dorogh ast ke sayaf ba 100 hazar wa ya 200 hazar aslan zararoorat nadasht.o khodesh milionar ast

 • مبارک شهزاده های جهاد و مقاومت آفرین بر شما به امید افشا شدن کارنامه مزید شما از طریق کابل پرس?

  • او بیغیرت احسان فراموش.از یادت که پاکستانی سر ناموست تجاوز میکرد کی نجات داد افغانستان از دست طالبان وحشی و شوی های پاکستانی شان چطو یا که به همو خوش بودی به نوکری پاکستان.هر روز سر ناموس افغانستان تجاوز میکردند پس کی در آن دوران افغانستان را نجات داد؟در 3در صد خاک افغانستان مقاومت کرد و اینطور یک مشت در دهن پاکستان زد که دیگر به افغانستان تجاوز نکنند.

  • سلام دوستان آیا طالبان را از افغانستان طیاره های بی 52 کشید یا جنایتکاران جهاد و مقاومت هر کس دورغ گفت ................................

  • مسعود، قانونی و عبدالله اول عضور آی اس آی شدند بعد عضو کا گ ب و بعد عضو سیا. برادر طالب را هم که همینها آوردند. همین مسعود و ربانی به طالبان پول دادند. آنها را فرشته های نجات خواندند. و بعد مردم مظلوم را به دهن طالب انداختند تا خودشان قهرمان شوند.

  • همین قانونی دلال و همین داکتر عبدالله که امروز با اشرف غنی ائتلاف کرده است طالب را بالای ناموس مردم آوردند چون با انحصار طلبی خود خواستند تمام دست آورد جهاد را صاحب شوند و تمایم وزارت ها از پنجشیری ها و شورای نظار باشد. همه چیز را نابود کردند و جنگ قومی را شروع نمودند خود مثل موش به دره ی پنج روباه پناه بردند و مردم شمال را در معرض آماج ضربات شوم طالبان قرار دادند. قهرمانی مردم شمالی طالب را از پا در آورد و کشور را از یوغ پاکستان نجات داد اما شورای نظار همه چیز را برای خود خواست و تمام وزارت خانه ها را به پنجشیری های دلال خود دادند و مردم شمالی را فراموش کردند. شورای نظار باید بداند که دیگر عصر تک تازی هایش به پایان رسیده است. و دیگر مردم فریب آنها را نمی خورد. قانونی باید روزی بفهمد که با نیرنگ شاید بتواند یک بار میدان را ببرد اما همیشه نمی تواند برنده باشد. نیرنگ نیرنگ کاران سرانجام چهره ی کثیف شان را نشان خواهد داد. قانونی یک مکار بی حرمت است. و سرانجام مثل موش در تله های خود بند خواهد ماند. قانونی که حالا چاپلوسی فاروق وردک و کریم خرم فاشیست را شروع نموده است این بار می خواهد با معامله ی فرهنگ غنی دری به تاج و تخت برسد. ولی کور خوانده است. نه او و نه همرهان دزدش یعنی فاروق مردک و کریم خرم نمی توانند به زبان اصیل فارسی کوچکترین لطمه ای وارد نمایند. خرم رفیق قانونی یک فاشیست منفور است که باید روزی به جرم اعمال فاشیستی اش محاکمه شود.

  • در صد سال اخیر تاریخ اوغانستان هر پنجشیری که به یک مقام رسیده ، باز ناموس فروش شده. از رحیم جان غلام بچه تا مسعود بچه بیریش سیاف و تا دستگیر پنجشیری و فریدایزک بوت پاکان امین و نجیب همه ناموس خود را فروخته و هر کسی را که به ایشان یاری رسانده اند هم از پشت به خنجر زده اند.

   مثال برازنده خیانت مسعود روباه با دوستم و استاد مزاری در سال 1992 است.

   بعد از سقوط کابل شما دیدید که این بیناموسان همه چوکی را بین خود تقسیم کردند ، مثل که دیگر تاجک وجود نداشت و دیگر هیچکس کار دیده و کارکن نبود.

   حالا باز از روی خدازدگی به این او آن رو میاورند ولی فردا باز همو خرک و همو درک.

  • مه خو میگم که خود کش بیگانه پرست هستیم.مسعود شهید 5سال با طالبان جنگید بیدون کدام امکانات.در آن زمان هیچ کس کمک نمیکرد بلکه طالبان غول را هم عرب ها و هم پاکستانی ها کمک میکردند آیا این خودش افتخار نیست که با داشتن فقط 3 در صد خاک افغانستان پاکستان و عرب ها را شکست داد آیا 5 سال مقاوت کار آسان بود مردم شمالی مردانه وار ایستادگی کردند آیا سر هم به شمالی زدی ای تا بحال نشانه های خیانت طالبان معلوم میشود.یکبار اگر طالبان کنترول افغانستان را میگرفتند باز ب52 را مانده که هر چه میکردند چیز جور نمیشد.و ها را راستی به افغانستان کدامش افتخار است ب 52 یا مقاوت در علیه پاکستان.و همچنان امکان دارد که سگ پاکستان باشی.

  • آفرین بابیم... چند سگرتی ره زده بودی که این انتقاد ره کدی؟؟؟

  • من به این گونه احمقان حیران هستم که اینها ذره از عقل دارند یاخیر امین خان میگوید که پاکستانی ها ناموس افغانستان را مورد تجاوز قرار میداد آیا ناموس تان که این حال مودر تجاوز امریکایی ها در بگرام قرار میگیرد خوب کار است؟ یا اینکه تجاوز جنسی امریکایی ها بر ناموس افغانستان را نشانه پیشرفت وترقی تلقی میکنید ای بی غیرت های بی ناموس. تعصب قومی چشمانتان را کور کرده خداوند روز قیامت هم شما را کور زنده کند، از مسعود خدا ساخته اید این مردار تاریخ میهن فروش که به دروغ آن را قهرمان ملی می نامید او در حقیقت یک خاین ملی بود.

 • او بیادر احمد شاه مسعود سر رییس جمهور آمریکایت خبر نبود تو میگی دوست یک مامورک بود شرق و غربت ازو ترس داشتند چون از توانایی های او آگاه بودند میترسیدند که افغانستان سر پای خود ایستاد نشود و نوکر ها پاکستانی شان را نیست و نابود نکند.

 • its all bull shit man they do all this to get popular n stupids like u believe it ha once more hazaraaaaaa ha

 • برادر و خواهر! پشتون ها ملیون ها دالر را بی سر و صدا برون کشیده اند و برده اند. اشرف غنی، برادرکرزی، وزیر مالیه وزیر دفاغ، خانواده های محمدزایی همه چیز را برده و می برند وشما احمق ها را با چند گفته سیا که ان را هم خودشان به سیا میگویند فریب میدهند. پولهایی که به وزیر دفاع وردک و کرزی و جلالی و احدی داده شده هزار مرتبه بیشتر است و لی کسی ان را نمینویسد.

  • واقعیت این است که همه از سر یک کرباس هستند. جمعیت و حزب اسلامی هر دو با هم کشور را به پاکستانی ها فروختند. حالا هم بر سر غنایم با هم متحد شدند. فاروق وردک و خرم با قانونی ائتلاف نموده اند و داکتر عبدالله با اشرف غنی. کسی نیست که از این آدمها بپرسد دلالی تا کی؟ تا کی مردم را فریب می دهید؟

  • او خدا تره بزنه

   اگر یک نفر از سیا یک روپیه بگیره تا ده روپیه هردویش خیانت است. اینکه آنها بیشتر گرفته اند خیانت شما را که کمتر پرداخته شده اید کم نمیکند.

  • برادر جان اگر پشتونها میلیون ها دالر را گرفته خوب کرده پشتونها همیشه بادار بوده و هست پشتونها برای این ممیکت کار هم کرده اما مسعود چی کرده مسعود همشه خاین بود وتا آخر دنیا هم به عنوان یک خایین شناخته خواهد شد افغانستان را به تباهی کشید و کابل را ویران ساخت و همیشه پل ها را میشکستاند تا پشتونهای غرور آفرین اور دستگیر نکرده و گوش دیگر ش را هم نه کند مسعود را همه افغانها میشناسد او یک آدم کش و بی غیرت بوده و بس زنده باد پشتونهای اغعانستان

  • پشتونها بادار نیستند مگر دلالان خوبی هستند. خوب میتوانند به خاطر بدست آوردن قدرت از خواسته های ملی و مردمی بگذرند. مثال های خیلی زنده را میتوان در معاملات شاه شچاع ء عبدالرحمنء نادرء تره کی ء امینء ملا عمرء کرزی مشاهده کرد. موقع که در اوغانستان هستند بسیار صحبت از ننگ و غیرت میکنند. ولی وقتی با یک ابر قدرت روبرو میشوند ناموس خودرا مثل لیلا ذکریا هلمز به عقد برادرزاده ریس سابق سی آی ای امریکا ریچارد هلمز در میارند. تا باشد چند حرام نمک دیگری در دستگاهی جاسوسی امریکا داشته باشند. و یا به مثل زلمی خلیلزاد با یک یهود ازدواچ می کنند.

 • شما مشغول همین حرفها باشید کوچی ها می آیند و همه تان را اخراج میکنند.

  • برادر این را نگو که داکتر صاحب عبدالله ناراحت می شوند. چون کوچی ها نیروهای آقای اشرف غنی و برادرش حشمت غنی احمد زی هستند و این دو برادر هم متحدین داکتر صاحب عبدالله هستند. پس بسیار با احتیاط نظر بدهید. تعجب آنجاست که چهار نفر احمق هم دنبال داکتر عبدالله روان است و از او انتظار دارد که با به اصطلاح فاشیزم پشتون مبارزه کند. به همین خیال باشید.

  • اگر داکتر صاحب عبدالله را کار دری برو همانجا بین کوچی ها پیدایش می کنی. می گویند جناب ایشان خر چران کوچی های اشرف غنی شده اند. ادعای رهبری کجا و خر چرانی اشرف غنی و برادر فاشیستش حشمت غنی احمد زی کجا؟؟!!

  • برادر عزیز سیا و ای اس ای من ترا با مطرح نمودن این حرف هامیخواهند ، تاکسانیکه در براربرطالبان مقاومت کردهاند را پارچه پارچه بسازند.چون طالبان و حزب اسلامی به رهبری . فاروق وردک، جبار ثابت ،وکریم خرم تحت رهبری ای اس ای داره به حاکمیت نفوز خود را گسترش میدهند.و امکان دارد هر آن کودتا نماید اقای وردک به زد کرزی . و مقدمات این کو دتا،باید با ایجاد اختلاف بین هزاره ها/ تاجیک ها ازبک ها و پشتونهای و طن پرست که در مقاومت نقش داشتند باشد کمی هوشیار با شید چرا اینقدر به جان خود تان افتادید. فرض کن که سیاه پول داده باشد کسانیکه در برابرطالبان 5 سال خون دادند مقاومت کردند.با همه کا ستی های که دارند باز هم حق شان است من و تو در زمان طالبان جر آت امدن در افغانستان را نداشتیم ولی انها که لا اقل تو انسته بودند در برابر طا لبان به جنگند.آن مقاومت افتخار تمام افغانهای وطن پرست است که وا بسته به ای اس ای نیستند.

  • shuma chura hameesha gup hai kay nafrat ha dar mayani murdam zyat mekunad,bajai eenkay ma nafrat ra az bayn bubaraym.kuchi ha,pushtoonha,tajikha,hazarah.agar hud ra yak afghan tassawar kunim,een behtar name bashad

 • شما کاش داکتر عبدالله را هم درست می شناختید و مثل همه گپهای تان دروغی گز نمیکردید. داکتر عبدالله که خود پپشتون است. پدرش از قندهار بوده و در زمان شاه به حیث سناتور ایفای و ظیفه میکرد. برادرش جنرال لطیف یکی از تندروهای قوم پشتون است که داود خان هم به او تقدیر نامه داده بود.

  • مسعود نماد آزادگی است. وی اگر نفر سی آی ای و یا آی اس آی می شد امروز پرویز مشرف در مورد وی طور دیگری گپ می زد.

   واقعیت این است کسانی که امروز از سی آی ای و کی جی بی و آی اس آی سخن می گویند تا دیروز جیره خوار خوان همین سازمانها بوده اند و امروز هم هستند.

   داکتر عبدالله آدم خوبی است. در ذیل برنامه ای در الجزیره در مورد عبدالله را مشاهده کنید:

   http://video.google.co.uk/vide...

  • جاهل زاده

   مشرف به خاطری در مورد عکس مسعود حرف میزند تا اگر تا سالهای 1982 از او به حیث اجنت شان استفاده کرده بود امروز از نام این خائین برای ایجاد تفرقه افگنی استفاده کند.

   نماد آزادگی شما اول خود را به میجر های پاکستانی فروخت تا حکومت داود را ضعییف کند و بعدا ً خود را به روسها فروخت تا روباه پنجشیر شود.

   مبارک تان باد این خائین قهرمان نما

  • آقا یا خانم محترم!

   جاهلان مشخصات مخصوصی دارند که یکی از آنها دنیای تنگ و تاریکشان است. در دنیای تنگ شما، خوبی، و خوب بودن، قهرمان بودن، فداکار بودن، مبارز بودن، وطن دوست بودن، مردم دوست بودن، و ... این است که به سازمانک جاسوسی شما، یعنی راوا مربوط بودن است. بنابر این جاهل زاده اسم با مسمایی است که به خودت و به ایادی همان سازمان می زیبد.

   نماد خیانت به وطن، جاسوسی به بیگانگان، نشستن در خوان خارجی ها، جار زدن به دهل آنها، عریضه بردن به درگاه آنها، طلب کمک شدن از آنها، گریه و ناله کردن نزد آنها، تکدی و گدای گری نزد آنها، و... شما هستید.

   مسعود تا تاریخ این سرزمین است خار چشم آدمهای زبون خواهد بود. و چه جای افتخار است که دشمنان وی از جاهلین تشریف دارند وگرنه دشمن دانا، زبان و گفتارش نیز از روی عقل و دانایی است. چیزی که در وجود شما دیده نمی شود. مسعود منتقدان زیادی دارد و باید هم داشته باشد. مسعود باید نقد شود و می شود. اما زمانی که مسئلهء توهین به میان می آید، در مقابل هرکه توهین می کند باید ایستاد، چون کسانی که از زبان توهین استفاده می کنند جاهل و بی عقل هستند.

  • C.I.A. or any other secret agency ,when is ready to help a person or organization ,or give cash money for organizations and persons that be sure those persons will obey from CIA or F.B.I. or those persons will do some things in benefit U.S.A
   For above reason all Islamic and not Islamic parties that took money or other kind help from CIA and F.B.I. they did some things in benefit of U.S.A.. If we accept this matter we must confess that inside Khorasan-Country (Afghan=Pashtun-Stan) we have not an independent political organization now

   All people ,and organizations who have political power inside Khorasan direct or indirect took money from CIA ,and F.B.I. or from some other secret agencies

   The problem is in here , ob these persons and dorganizations that dependent to foreigners they may ,and can help oppressed
   Khorasan Country people ? Certainly , they can not help my oppressed country women and country men. These persons have not interest to help Khorasan Country people because they sold them-self before for aliens

   The real friends of Khorasan Country people who can help the people ,and solve the problems are not in political power now , like : Kudos Talash the writer this message for oppressed Khorasan Country people, and foreigners especial CIA,and F.B.I. not want independent people like me because I care for my country people , not for benefit of aliens, finally my fellow-citizen will know them real friends ,and them enemies

   Since June 1992 till now F.B.I. took me as hostage in fscism ,and ugly USA -New York because I refused to work with F.B.I. Mafia . ( Every body wants documents , I will send her or him sufficient documents ) I am an example, maybe some other persons also refused to work for F.B.I. and CIA but they afraid too much ,and not want to write any thing

   My fellow-citizen , all my writtens are in contact each other
   in about two years I wrote enough first in site , www.kabulpress.com ,and now a few months in this site , www.kabulpress.org, I want to be my fellow-citizen hopeful like me ,and not release the idea to make up for future

   ta_lash yahoo.com -Fascism and ugly USA 23 June 2007

  • doctor saheb abdullah shakhseyat ast.wa choon o ba aamer saheb massoud ham kar bood qawm pashtoon azo nafrat mebaran wa choon doctor saheb yak shakhseyat melee ast pass pashtoon ha dar heras and ke nashawa ke oo qodrat ra az eeshan begeera.waqt ke qodrat da khatar basha hazir hastan ke har kar ra anjam betan.

  • سیل کو تو باید افتخار کنی که مسعود پاکستان را شکست داد نگذاشت که وطن مه تو به یک ایالت دیگر پاکستان تبدیل شود.اناله خودت بگو کار خوب کرد یا بد.و همچنان در وقت که تمام رهبر ها افغانستان را تنها گذاشته و به کشور های همسایه رفتند کی از ناموس افغانستان دفاع کرد؟جان بیادر واقعیت را قبول کو نی.تو خوش میبودی که پاکستانی به ناموس ات تجاوز میکرد درست است که در مناطق جنوبی پاکستانی دست به کدام عمل نزدند لیکن آیا مناطق شمالی را هم تو جزو ناموست حساب نمیکنی.

 • در قسمت نشر کتابها و يا گزارشات که از طرف اعضاي سابق يک سازمان جاسوسي يک کشور بيگانه نوشته ميشود بايد خيلي محتاط بود. اين موضوع را نبايد از نظر دور داشت که هيچ يک از اعضاي بر جسته يک سازمان مثلا درينجا آقاي کيري شرون اجازه ندارد تا وقت مردنش از فعاليت شغلي اش چيزي را فاش سازد. اين يک اصل عمده در شغل ماموريت يک جاسوس حرفه يي است. بنابران وقتيکه يک جاسوس "مستعفي" چيزي مينويسد حتما سازمان وي ملحوضات دارد که چرا اين کار بايد در زمان معيني چاب شود. موضوعات را که آقاي کيري شرون (يک امريکايي يهودي الاصل) در کتابش ذکر کرده است قبلا در ديگر جاه ها منتشر شده است، مثلا در کتاب آقاي ستيو کول تحت عنوان "جنگ اشباح" (Steve Coll: Ghost Wars). اين کتاب به همت آقاي انجنير محمد اسحاق به دري تر جمه شده و از طرف سايت انترنتي "پيام مجاهد" منتشر شده است. نشر چنين کتاب پر معلومات از طرف سايت پيام مجاهد نشان ميدهد که موضوعات سازمان سيا را نميتوان جدي گرفت، اگر موضوعاتش مهم و "ناهنجار" ميبود چنين سايتي آنرا منتشر نميکرد. چنين کمک هاي مالي هم اگر وجود داشته باشد براي تقويه بنيان نظامي دو متحد (امريکا و جبهه متحد) بر عليه دشمن مشترک صورت گرفته است و اين در تاريخ جنگها يک امر معمولي است. دولت محترم کرزي هم بالافاصله بعد از ورود ايشان به کابل بعنوان متحد امريکا از طرف آقاي خليل زاد بحيث سفير امريکا ماهانه 25000 دالر کمک مالي ميشدند که اين مبالغ را شخص آقاي خليل زاد نقدا به آقاي کرزي ميپرداخت. امروز هم دولت محترم ايشان از طرف سيا و ديگر سازمانها در پهلوي سازمانهاي بين المللي تمويل مالي ميشوند. سوال که براي من جالب است اينست که چه دلايلي وجود دارد که سايت کابل پرس? از چند مدتي پيوسته با يک برنامه قبلا طرح ريزي شده عليه مبارزين و قهرمانان راه آزادي کشور از تسلط بيگانگان حمله ور شده است. آيا نميتوان احتمال داد که شايد اين برنامه هم از طرف کدام سازمان خارجي تمويل ميشود تا بنا بر دلايل که براي من معلوم نيست، يک جبهه بخصوص را بايد بد نام و از صحنه بيرون کرد؟ با احترام

  • بلی دوست عزیز

   حالا که رسوایی دیگر شما به آسمان بلند شده و دامن قهرمانان افسانویی شما بالا شده است، شما به هر کسیکه واقعیت ها را افشا میکند از کابل پرس? تا هر شهروند افغان ، اتهام وارد میکنید.

   مسله پول گرفتن از کیری که حالا شما برای بی اعتبار کردن او کلمه یهودی الاصل را ذکر میکنید ، یگانه افتخار شما نیست. شما افتخارات بزرگ دیگر چون ویرانی کابل ، قتل عام مردم کابل در افشار، چهلستون، کارته سه ، ویرانی اردو و تمام نیروهای امنیتی، نابودی سیستم دولتی ، رونق سیستم مافیایی، همکاری با روسها در زمان تجاوز اردوی سرخ، تجاوز به عفت هزاران دختر افغان و از جمله دختران کابلی و هزاران افتخار دیگر را نصیب گردیده اید.

  • یک مثل ااست که میگه بگی که نگیریت( به سکون ی)
   کابل را کی خراب کرده، جنایت افشار را کی انجام داده و کابل را کی ویران کرده و هزار جنایت و آدم کشی و آدم ربایی دیگر را و بی شرمها آن را به کی ربط می دهند. دوست عزیز! ما در کابل بودیم و می دیدیم که کی چه بلایی بر سر شهر می آورد، و کی جنایت می کند. شما از کویته در دفتر راوا آن موقع برای آی اس آی نقشه ویرانی شهر را ترسیم می کردید و یا در غرب تخم نفاق بین افغانها و آتش تفرقه می افروختید. هنوز هم کارتان همان است. هیچ فرق نکرده است. درس نمی گیرید شما. جهل شما مرکب شده است.

 • باسلام!
  این حرف ها کلش صحیح است وکسی در آن شکی ندارد.من از طرفداران جبهه شمال نیستم ولی چرا از دولت جدید هیچگونه یادآوری نمیشود؟خود کرزی و دارودسته اش خود سیا هستند و بر طبق مراد آنها حکومت میکند. علتش این است قوم پشتون مورد حمایت کامل قدرتهای خارجی همیشه بوده است.

 • این توجیه گران کدام کار شانرا توجیه نکردند؟ آتش بس و پروتکل شان با روسها را برای آزاد گذاشتن سالنگ جهت عبور و مرور قوای روس ؟ روابط شان با یهود را؟ سقوط بدامن دشمن دیرینه افغانها (روسها) را؟ آمدن شان با حمایت و طیارات و تانکهای آمریکایی ها را بکابل؟ تمدید دوره ریاست جمهوری سردل خود استاد ربانی منافق را؟ کدام خیانت و جنایت را توجیه نکردند که اینکار شانرا توجیه نکنند؟ آخر این آدمک کج کلاه برای جمع آوری اسلحه استنگر پول نگرفت؟ اینها برای این زندگی میکنند که گاهی بدامن این و گاهی بدامن آن بیافتند.آخر اجیر هستند دیگه!!! کسانیکه جنایات را میخواهند ماست مالی کنند میتوانند پاسخ بدهند که این اجیران اینهمه دارایی و خانه ها و جایداد ها را از کیسه پدرکلان خود خریدند؟ آیا این توجیه است که اگر کرزی و دیگران کردند پس هرجنایت و وطنفروشی برای اینها روا و جایز است؟

 • از نظر بنده این افشاگری ها هم یک نوع ساخته کاری های سیاسی مباشد ، سیا میخواهد آن موره های از کار رفته خویش را به نیرنگ های سیاسی از میان بر دارد ، اگر قرار باشد گری شارون خواسته است اعتراف نماید باید از دست پرورده های دیگر سیا نامگیر میکرد ، که اسامه روز چیقدر از سیا میگیرد ملا عمر و کرزی ؟ این ها فعلآ آدمک های فعال هستند که سیاه برای آنها ضرورت دارند . ما شاید خواهند بودیم که در افشا گری های بعد از طالب و کرزی نام های این بزگوار ها را.

 • از نظر بنده این افشاگری ها هم یک نوع ساخته کاری های سیاسی مباشد ، سیا میخواهد آن مهره های از کار رفته خویش را به نیرنگ های سیاسی از میان بر دارد ، اگر قرار باشد گری شارون خواسته است اعتراف نماید باید از دست پرورده های دیگر سیا نامگیر میکرد ، که اسامه روز چیقدر از سیا میگیرد ملا عمر و کرزی ؟ این ها فعلآ آدمک های فعال هستند که سیاه برای آنها ضرورت دارند . ما شاید خواهند بودیم که در افشا گری های بعد از طالب و کرزی نام های این بزگوار ها را..

 • ba arze salam, man dar hayratam ke azizane ma hanoz alebaye seyasat ra namedanand, seyasat asan tareen rahe rasedan ba pool wa qodrat ast, wa dar moqabel tamameye fazyele ensani ra zere pa nehadan, dar ghayre aan zarorat ba sakhtane 80 hezb ya beshtar dar keshware ke shayad 5% ba sawad ham nadashta bashad chi ast? wa jaleb tar az hama ham een ast ke montaqedane feli ham dar talabe forsat hastand ta az een khwaan yaghma hasele bebarand, chi rast gofta bood shaheed eeshq: kase dar fekre gol ha neest, kase dar fekre mahi ha neeeest ya hoooooooooooooooooooooooooooooooooo
  tareq

 • Shora-e-nezari criminals can not be ashamed or removed by revealing these kinds of secrets, since they are extremely nasty, shameless and dishonored idiots. If Afghans really want to crack down on these thieve, they should copy Taliban style.

 • نفرين بر وطن فروشان آناني كه پول گرفتند و خون ريختاند- آناني كه آرامش مردم را قرباني آسايش خويش كردند - آنان كه هزاران طفل را يتيم ساختند تا نام بربايند آناني كه مادران را بر تربت تنها فرزند جوانش گريستاندند و در عين حال لبخند بر لب خويش منقش كردند و هزاران لعنت بر .........و ........خاصتا" كه نامشان در بالا ذكر گرديده اند.

 • سلام اطلاعات شما یا زائیده تخیلات شماست یا منبع موثق دارد در صورت درست بودن گزینه دوم چرا منبع را برای همه معرفی نمی کنید ایا نهاد یا سازمان مشخصی برای برخورد با این اقایان نیست همین کسانی که برای خدمت به مردم انتخاب شده اند در حقیقت اینها خدمتگزار ملت هستند ولی در عوض از این فرصت که برای خدمت به انها دا ده شده سوئ استفاده می کنند اقایان لطفا این را چاب کنید

 • بیهوده گویان پند آموزند ، زیرا هشیاران عیب ایشان را به دیده می نگرند و از بیهوده گویی می پرهیزند .
  هواخواه مرگ در راه سربلندی وطن یا با قهرمانی به شهادت می رسد یا زندگی شرافتمندانه ای بدست می آورد.
  شمشیر می تواند روح را از بدن جدا سازد ، ولی هرگز نمی تواند عقیده ای را از مغز کسی بیرون کند .
  اگر بر اداره خود توانا نباشیم ، دیگران سرنوشتمان را خواهند ساخت .
  من نمی دانم پدربزرگم که بود ، اما به این نکته بیشتر اهمیت می دهم که بدانم نوادۀ او چه کسی خواهد شد .
  ریشه کارمند نابکار ، در نهاد سرپرست ناتوان است .
  بهترین خو سازش و آشتی خواهی است .
  شما تبدیل به همانی می شوید که تجسم می کنید.
  ميان افغانها چيزي نيست جز ديوار هايي كه خود ساخته اند.
  بدبخت کسی است که نمی تواند ناراستی خویش را درست کند .
  با گذشت ، شما چیزی را از دست نمی دهید بلکه بدست می آورید .
  دنیا آن قدر وسیع است که برای همه ی مخلوقات جایی هست، پس به جای اینکه جای کسی را بگیرید تلاش کنید جای واقعی خود را بیابید.
  آزادی حقیقی آن نیست که هرچه میل داریم انجام بدهیم ، بلکه آن است که آنچه را که حق داریم بکنیم .
  توان خواهي مي تواند بر گذشت زمان پيروز شود .
  با بردباری همه چیز در چنگ توست .
  کشتن گنجشکها کرکس ها را ادب نمی کند .
  مهم نیست کجا متولّد شدم و چگونه و کجا زندگی کرده ام. مهم این است که در آنجا که بوده ام چگونه رفتاری داشته ام.

 • به همه معلوم است وهمه میدانیم که امریکاهیچگاه پولی رابیهوده به مصرف نمیرساندامریکامانندشوروی سابق نیست که تمام امکانات خودرادراختیارمتحدین خودقراردهدتاانهارا ازاحتیاج به خودش بیرون نماید.
  وجالب اینکه امریکاچرابه جبههء کمک میکردکه هیچگاه سرسازگاری بامتحدین امریکانداشت وبااستقلال کامل دنبال اهداف خودکه منافع ملت افغانستان بودحرکت میکرد؟ آنچه راکه مامیدانیم تاقبل ازواقعه یازده سپتامبرامریکاازراه های مختلف باهمکاری سعودی،امارات متحده عربی وپاکستان پول های هنگفتی رابه طالبان مصرف میکردهیچگاه امریکادرآن زمان ازجنایات طالبان انتقادنکرد حتی امریکایهایک پل ارتباطی باطالبان نیزداشتندکه توسط یک خانم امریکائی افغانی الاصل(لیلی ذکریا هلمز)نوه فیض محمدذکریا وزیرخارجه سابق کشور!نیزداشتندوازآنطریق باطالبان درتماس بودند.
  کاملاًخنده آوراست اگربگویم که امریکابه جبهه مقاومت ملی(جبهه ضداستعمارپاکستان و...)کمک میکرده است.
  لطف الحق ولیزاده ازشهرترینکوت ولایت ارزگان

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس