صفحه نخست > دیدگاه > چگونه اقتصاد بانوان توسعه می یابد ؟

چگونه اقتصاد بانوان توسعه می یابد ؟

سهم زنان برای اجرای فعالیت های اقتصادی در جوامع ، میزان اعتماد به نفس آنان را برای رسیدن به خود کفایی اقتصادی بلند می برد
فریدون نورزاد
شنبه 8 آگوست 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

یکی از روش های مهمی که می تواند ، اصل خود کفایی در اقتصاد جامعه ی ما را پایه گذاری کند ، توجه ویژه به زمینه های توسعه اقتصاد بانوان است ؛ زیرا بانوان در کشور ما با توجه به حضور گسترده ی شان ،هنوز به خود کفایی اقتصادی نرسیده اند .

توجه به جنبه های خود کفایی اقتصاد بانوان و توسعه این روند ، مشمول روش های مدیریتی زیر است که به طور فشرده به بیان برخی از نکات آن پرداخته می شود :

1- بانوان به لحاظ اقتصادی چگونه خود کفا، می شوند :

هر بانویی به صورت فردی و در کنار خانواده اش می کوشد ، به نوعی خودکفایی اقتصادی نایل آید تا بتواند به نحوی خود ، شوهر ، کودکان ، پدر و مادر و اعضای خانواده اش را در صورت بروز مشکلات اقتصادی یاری رساند .

انگیزه ی کمک به خود و دیگران ، اصلی ترین شاخصه ی امتیاز و نخستین بنیاد توسعه برای رسیدن به اصل خودکفایی اقتصادی بانوان است ؛ اما مهم این است که این انگیزه به لحاظ روش های مدیریت اقتصادی در چهارچوب هدفمند به منظور رشد و توسعه ی اقتصادی، سمت دهی شود .

افغانستان کشوریست که نیاز مبرم به رشد و توسعه ی اقتصادی دارد و بانوان به عنوان گرداننده و مجریان اصلی کانون خانواده (چه به لحاظ سنتی و چه به لحاظ مدرن ) تا حد زیادی شیرازه ی اقتصاد خانواده را در دست دارند .

ایجاد انگیزه های بهتر، راه اندازی برنامه ها و پروژه های مثبت اقتصادی ، گسترش خدمات و فعالیت های بانکداری موثر توسط بانوان و برای بانوان و ایجاد زمینه های کار به خاطر رشد فعالیت های اقتصادی آنان از مواردی اند که باید به آن ها توجه جدی شود .

خود کفایی اقتصادی بانوان در افغانستان زمانی می تواند شکل گیرد که زنان در فعالیت های گسترده اقتصادی سهم بگیرند و یکی از روش هایی که می تواند به این مسأله موثریت ببخشد ، حضور خود زنان برای انجام این فعالیت ها است .

2- اقتصاد بانوان چگونه توسعه یابد ؟

مهمترین روش برای توسعه ی اقتصاد بانوان ، سهم دادن در فعالیت های اقتصادی به نفع خود آنان است .

این روش از یکسو برای رشد و انکشاف اقتصاد در سطح کل نیز موثر می باشد و از سوی دیگر به موثریت جنبه های خود کفایی زنان به لحاظ اقتصادی نیز می افزاید .

" ریچارد هولمن " اقتصاددان معروف اروپایی و نویسنده ی معروف کتاب " اقتصاد باز " در مورد اهمیت روش این موثریت می نگارد :

"سهم زنان برای اجرای فعالیت های اقتصادی در جوامع ، میزان اعتماد به نفس آنان را برای رسیدن به خود کفایی اقتصادی بلند می برد ، و این انگیزه رادر ذهن آنان تقویت می کند که آن ها نیز مانند مردان می توانند ، عامل مهم برای انجام فعالیت های اقتصادی در جامعه باشند ، و این دقیقا نقطه ی آغاز فعالیت گسترده و توسعه ی آن است. " (1 )

به منظور انجام فعالیت های اقتصادی گسترده تر برای بانوان ، نیاز به ابتکار و راه اندازی برنامه های آگاهی دهینده ، ضروری است . این ابتکار عمل در راه اندازی برنامه ها برای خودکفایی و توسعه ی اقتصاد بانوان زمانی می تواند عملی شود که مدیران عرصه ی اقتصاد کشور با توجه به میزان درک نیازمندی ها و ضرورت ها ، این نیازمندی ها را اولویت بندی نمایند و سپس به عملی سازی آن بپردازند .

برنامه ریزی برای عملی سازی این اولویت ها و به کار گیری روش های ابتکار عمل ، از نیازهای مهم دیگریست که باید با جدیت پی گیری شود .

توسعه اقتصادی زنان زمانی می تواند در افغانستان با موثریت انجام شود که نخست از همه بر جنبه های آگاهی رسانی توجه کنیم وفرهنگ این اعتماد برای خودکفایی و توسعه را به بانوان ایجاد کنیم .

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس