صفحه نخست > خبر و گزارش > مافیای کرزی، دادستانی و احتمال باطل شدن انتخابات پارلمانی

مافیای کرزی، دادستانی و احتمال باطل شدن انتخابات پارلمانی

چالش های احتمالی این گزینه برای مافیای حامد کرزی، يکی مسایل مالی ست که علی رغم تخریب میلیون ها دالر هرویین و چند کارخانه ساخت هرویین در ننگرهار، می تواند آن را حل کند. چالش بعدی راضی کردن جامعه ی جهانی خواهد بود و پاسخ دادن به وکلای برنده ی پارلمان دوم. این پاسخ ها یا از راه معامله، چاپلوسی یا زور صورت می گیرد و یا از راه تطمیع.
کابل پرس
سه شنبه 9 نوامبر 2010

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: امروز مافیای حامد کرزی در تمام نهادهای دولتی و در بیشتر نهادهای بین المللی دست اندرکار در مسایل افغانستان نفوذ دارد. بخش مهم این مافیا در ارگ ریاست جمهوری ست و خارج از ارگ در وزارتخانه ها، پارلمان، دادستانی، دادگاه عالی، کمیسیون انتخابات، ولایات، امنیت ملی، سفارتخانه ها و...می باشد. رهبری مافیا را علاوه بر شخص حامد کرزی افرادی مانند هدایت امین ارسلا، فاروق وردک، انورالحق احدی، احمد ولی کرزی، گل آغا شیرزی، عبدالرب رسول سیاف، عبدالرحیم وردک، صبغت الله مجددی و...بر عهده دارند.

عکس از اسوشیتد پرس

مافیای حامد کرزی در انحصاری کردن قدرت، اختلاس های کلان، تولید و قاچاق مواد مخدر، فروش پست های دولتی، زد و بند با شرکت های کلان و سازمان های بین المللی برای بدست آوردن پروژه های هنگفت، تسهیل کردن ورود جنایتکاران طالب برای بدست گیری قدرت، سازماندهی خشونت علیه شهروندان افغانستان مانند حمله به باشندگان بهسود و دایمیرداد، ناهور و قرباغ، انباشت تسلیحات برای شرایط اضطراری خارج از چارچوب دولت، ارتباط با سازمان های استخباراتی منطقه و جهان خارج از چارچوب مشخص امنیت ملی افغانستان، لابی گری در احزاب سیاسی صاحب قدرت در کشورهای مختلف خارج از چارچوب دولت و وزارت امور خارجه، ارتباط با نهادهای امنیتی، سیاسی و اقتصادی کشورهای حامی تروریزم مانند عربستان سعودی، انحراف افکار عمومی افغانستان و جهان و...نقش مستقیم دارد.

بخش های مختلف این مافیا وظیفه دارند علاوه بر تسهیل کردن وقوع جرم هایی که در قانون تعریف شده، برای اعضای مافیا، آنان را از تمام راه های ممکن مورد حمایت قرار دهند. اعضای مافیا از همین مسیر اهرم های فشار علیه دیگران ایجاد کرده و گاهی عناصر خود را در پارلمان بکار می اندازند و گاه در دادستانی و دادگاه و گاه با اجیر کردن افراد، تظاهرات های نمایشی براه می اندازند.

از بیشتر از یکسال قبل از انتخابات ریاست جمهوری سال 2009 ، مافیای حامد کرزی کار دست اندازی در انتخابات ریاست جمهوری را آغاز کرد. استفاده گسترده از امکانات و پول دولتی، خرید و حتا تهدید افراد، بکار انداختن عناصر زورگو برای ایجاد رعب میان مردم، برنامه ریزی برای تخلف سازمان یافته در انتخابات و....

علی رغم همه ی این ها در انتخابات ریاست جمهوری، حامد کرزی و اعضای مافیای او با چالش جدی روبرو شدند. میزان فساد، غارت و چپاول توسط مافیا به اندازه ای بود که حامد کرزی علی رغم تقلب برنامه ریزی شده نتواند رای لازم را برای ماندن در ارگ ریاست جمهوری بدست آورد و باز هم بخشی از مافیا در دستگاه عدلی قضایی افغانستان برای حمایت از مافیا بکار گرفته شد. حامد کرزی در این موارد تجربه ی بسیار خوبی دارد. او براحتی توانسته است نهادهای قضایی، پارلمان نخست، شورای علما و... را زیر نفوذ خود در آورد و در مواقع حساس از آنان برای تضمین حیات مافیا استفاده کند.

گرچه در انتخابات پارلمانی افغانستان، بخش عمده ای از اهداف مافیای حامد کرزی برآورده شده است اما او و سایر اعضای مافیا بیمناک هستند که چهره های جدید در پارلمان افغانستان، چالشی جدی برابر آنان و اهداف مافیایی که با اهداف قبیله ای آمیخته ایجاد کند.

حامد کرزی اکنون دادستانی افغانستان را که در شناسایی جرم های سنگین و تعقیب مجرم کاملا بی کفایت بوده به پیش انداخته تا به عنوان بخشی از مافیا که محمد اسحاق الکو دادستان کل در راس آن است، وظیفه خود را به عنوان یکی از گزینه ها انجام دهد. مافیای کرزی خواستار حذف نام تعدادی از برندگان انتخابات پارلمانی شده است. از چند وکیل هزاره از ولایت غزنی، لطیف پدرام از ولایت بدخشان، محی الدین مهدی از ولایت بغلان و احمد بهزاد از ولایت هرات به عنوان کسانی یاد می شود که مافیای کرزی خواستار حذف نام آنان است.

این در حالی ست که مافیای حامد کرزی، گزینه های دیگری نیز مانند باطل کردن انتخابات را بررسی می کند. این گزینه گرچه چالش هایی را به همراه دارد اما به عنوان یک گزینه ی مهم در نظر گرفته شده است. چالش های احتمالی این گزینه برای مافیای حامد کرزی، يکی مسایل مالی ست که علی رغم تخریب میلیون ها دالر هرویین و چند کارخانه ساخت هرویین در ننگرهار، می تواند آن را حل کند. چالش بعدی راضی کردن جامعه ی جهانی خواهد بود و پاسخ دادن به وکلای برنده ی پارلمان دوم. این پاسخ ها یا از راه معامله، چاپلوسی و یا زور صورت می گیرد و یا از راه تطمیع. افکار عمومی در داخل افغانستان و نظرات مردم، تنها چیزی ست که مافیای حامد کرزی برای آن ارزشی قایل نیست. اگر مافیای حامد کرزی بتواند عواقب حاصل از باطل شدن انتخابات مانند اعتراض های گسترده در نقاط مختلف کشور را کنترل کند، بعید نیست دست به باطل کردن انتخابات زده تا با قدرت بیشتر و تقلب سازمان یافته تر برای انتخابات بعد و نیز واگذاری قدرت به جنایتکاران طالب آماده شود.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس