صفحه نخست > دیدگاه > خلیلی با کرزی بار دیگر معامله کرد

خلیلی با کرزی بار دیگر معامله کرد

رمضان حلیمی
شنبه 27 نوامبر 2010

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

خلیلی معامله گرا این نوکر پشتونیزم چهره ی کثیفش را بار دیگر کثیف تر نمود. این معامله ی او به جز رو سیاهی چیز دیگری برای او به ارمغان نمی آورد.

روز چهار شنبه سوم قوس نتایج نهایی انتخابات پارلمانی در ۳۳ ولایت اعلام و تنها در یک ولایت آنهم در غزنی اعلام نشد. گرچه کمیسیون انتخابات مشکل فنی را دلیل آن اعلام کرد اما واقعیت این است که کرزی و سران پشتون با تعصب تمام می خواهند از راه یافتن نماینده های برنده ی مردم هزاره غزنی به پارلمان جلوگیری کنند. در حالیکه این نمایندگان با آراء مشروع مردم انتخاب شده اند و حق دارند به پارلمان راه یابند.

از همان ابتدا تیم فاشیستی و قبیله گرای کرزی تمام تلاشهای خود را برای محدود کردن آرای هزاره ها به کار بردند گرچه بیشتر هزاره ها به خاطر بسته ماندن مراکز رای دهی در قره باغ، زود بسته شدن سایت ها در جاغوری و کمبود مواد رای دهی در بیشتر مراکز، از رای دادن محروم ماندند اما باز هم این تلاشها نافرجام ماند و در نتیجه ۹ نماینده هزاره، یک سید عرب الاصل و یک قزلباش در این ولایت برنده شدند.

تعصب بیش از حد کرزی و تیم قبیله گرای او در برابر ۹ نماینده هزاره از ولایت غزنی آنها را مجبور کرد تا از هر طریق ممکن از راه یافتن این نمایندگان به پارلمان جلو گیری کنند. در قدم اول بر کمیسیون انتخابات فشار وارد کردند ولی کمیسیون ظاهرا تا آنجا که معلوم است در مقابل این فشارها ایستادگی کرد. کرزی که دیگر نمی توانست تلخی این شکست را تحمل کند از طریق رسانه ها صریحا اعلام نمود که در برخی از ولایات نماینده های منتخب شده نمی توانند از همه ی مردم آن ولایت نمایندگی کنند و از کمیسیون خواست که در نتایج انتخابات وحدت و مصالح ملی را در نظر بگیرد. کرزی یادش رفته که نماینده ی همه ی مردم افغانستان است. اگر خودش راست می گوید پس او هم نمی تواند به عنوان رئیس جمهور از تمام مردم این سرزمین نمایندگی کند. پس او اینجا اشاره اش به نماینده های هزاره میباشد و فردا اگر تحولی بیاید و یک هزاره رئیس جمهور شود همین حرف را برای او خواهند زد که نمی تواند از تمام مردم افغانستان نمایندگی کند! وحدت ملی زمانی برای کرزی ارزشمند و محترم است که منافع قوم و قبیله او تامین گردد در غیر آنصورت وحدت ملی در خطر خواهد بود .

کرزی این فاشیست حیله گر بعد از آنیکه قانون اساسی کشور را به مضحکه کشاند در صدد آن شد که از معاون دوم مکارش که تشنه ی پول و مقام است یاری بطلبد. خلیلی که دیگر در معامله و فریب بعضی افراد مهارت خاصی پیدا کرده است و از طرف دیگر تیمش نیز در انتخابات ناکام ماند، با کرزی و سران پشتون بار دیگر معامله کرد. روز پنجشنبه چهارم قوس خلیلی تعدادی از افراد سیاسی را در جلسه ی فرا خواند. درست همان سیاست و معامله کلانی که در بهسود انجام داد. در نتیجه کمیته ی صیانت از آراء مردم غزنی روز پنجشنبه تشکیل شد. روز جمعه پنجم قوس منابع معتبر گزارش دادند که خلیلی به کرزی وعده داده است که جلوی هر نوع تظاهرات و اعتراضات هزاره ها را خواهد گرفت. با این حال راه را برای فاشیزم حاکم باز می کند تا در نتایج انتخابات ولایت غزنی دخالت کنند و حقوق سیاسی مردم هزاره را پایمال کنند.

خلیلی معامله گرا این نوکر پشتونیزم چهره ی کثیفش را بار دیگر کثیف تر نمود. این معامله ی او به جز رو سیاهی چیز دیگری برای او به ارمغان نمی آورد. این خان قبیله از بس با سرنوشت مردم هزاره بازی کرده است دیگر لاشه شغالی تبدیل شده است که بوی گندش همانند بوی برادران اربابش کوچیهای طالب از چند صد متری هر انسانی را اذیت می کند. امروز خلیلی خان بداند که هیچ فرزند هزاره با او نیست و نخواهد بود بلکه روزی خواهد آمد که جواب همه ی این معامله گریها را باید بدهد. این را هم همه ی هزاره ها می دانند که خان قبیله در کشتن مردم هزاره در بهسود، دایمیرداد و سایر نقاط هزارستان دست داشت و با فاشیزم حاکم همکاری و معامله می کرد.

بنابر این کرزی و تیم فاشیستی او باید این را بدانند که مردم هزاره با جدیت از حق و حقوقشان دفاع می کنند در صورتیکه حقوقشان پایمال شود و تغییراتی در نتایج نهایی انتخابات پارلمانی ولایت غزنی بوجود بیاید این رأی ها به گلوله تبدیل خواهند شد و فاشیزم را نشانه خواهند گرفت.

گالری عکس

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • افرین. تا که حق تانرا به زور نگیرید این قبیله سالاران گوساله پرست ان را به شما نمیدهند. بنا نگذارید که دلقکان روزگار مانند خلیلی خایین وفهیم بینی بالای حق شما معامله کنند زیرا انها به ثبوت رسانیده اند که در معامله کردن پست تر از کرزی وتیم مفسد وی هستند

 • باسلام خدمت یاران صاحب نظر ، باید گقت گه ، از ماست که بر ماست! اگراین شیوه های معامله گرانه نمی بود واز خرد آزاد منشانه استفاده معقول میگردید، حال اقوام غیرپشتون بدین منوال نمی بود؛ پشتونیزم وپشتونوالی این قوم به هرکس روشن است وآنهایکه بازهم خود را گول میزنند ومنتظرند که فاشیستها اصلاح میشوند ، در حقیقت خود را فریب ومردم خود را گول خواهند زد ؛ این شیوه وطرز یا منافع شخصی وخود فروختگی را پشت سر دارد ویا از ننگ واخلاق انسانی بی بهره است که زبونانه دست به معامله وفروش آبروی مردم میزند.
  پشتونها در طول تاریخ 260 ساله حاکمیتشان همیشه با نیرنگ وفریب ودروغهای شاخدار اکثریت سازی زندگی کرده اند؛ اینها انگلان بوده اند که از خون دیگران تغذیه کرده ودر لباس گوناگون به هر کار پستی که منافع قبیلویشان را تآمین کند توسل جسته اند؛ سالهاپیش بودند کسانیکه چهره نا میمون این قبیله گرایان تمدن ستیز را شناختند وبه دیگران شناساندند ، ولی گوش همه کر وروان همه نا آشنا با این قوم بود وگفتار آن مبارزین که جان خودرا در راه مردم وعدالت اجتماعی هدیه کرده اند، تا هنوز در حضور این آقایون معامله گرسفسته ی بیش نیست. چندین سال پیش زمانیکه سرو صدای فدرالیزم بلند گردید ، اولین شخصی که با این پدیده مخالفت کرد شخص آقای فهیم بود؛ واز سایر رهبران هم صدایی شنیده نشد؛ پشتونها یک عمل خوب در نزدشان است که بخاطر حفظ منافغشان دست به هر جنایت و وطن فروشی میزنند وحتا از قتل عامهای دیگران وکوچ دادنهای سایر اقوام وسربریدنهای مخالفین ودیگر جنایات ابا نمی ورزند ، تا حرکات فاشیستانه ی خویش را به تحقق بنشانند؛ اما دیگر اقوام از اینکه در نهادشان جنایت و تبهکاری مانند پشتونها به فرهنگ مبدل نشده است، دست به چنین عمل نمی زنند و بیرحمی را با بی رحمی پاسخ نمی دهند. اما لازم است که حد اقل از خود وحق وحقوق خود بدون هراس در قرن بیست ویک دفاع نمایند ونگذارند که قبیله بیشتر ازاین به انگلی خویش ادامه دهد. اگر علف پیچک را از کشاورزی پاک سازی نکنیم ، کشت از نمو ورشد باز می ماند و حاصل که در نظر است بدست نمی آید؛ این تخم گنده مانند علف هرزه هستند که باعث عدم رشد ، فرهنگی واقتصادی و اجتماعی این سرزمین شده اند وتا هنوز در این راستا پافشاری دارند که بیشتر سد قرار بگیرند ودیگران را دراین فلاکت بازار عقب ماندگی شریک گردانند. این برماست که روشن شده ایم ، بکوشیم که دیگر بدهل قبیله نرقصیم و از حق طبیعی خویش دفاع کنیم ودر جهت تغییر سیستم قبیلوی دست همیاری وهمنظر باشیم تا از مصیبت این غقب ماندگی برای همیش رهایی یابیم . در غیرآن هزار سال هم بگذرد ما در خم همان کوچه ی باقی خواهیم ماند که تا هنوز باقی هستیم ! امید واریم که بخود آییم ودیگر فریب نیرنگ قبیله را نخوریم وکشورمانرا به بیخ وبن فرهنگیش بر گردانیم وخردگرایی را دوباره در کانون نخستینش بگنجانیم ! خداوند یار وهمرایتان
  نیک اندیش

 • چونکه طالبان مجسمه بودا را در بامیان تخریب کردند آقای کرزی برای جبران آن جنایت بزرگ و تاریخی مجسمه زبان دار بی زبان
  ازمردم آن سامان به دستیاری خویش برگزیده و به خدمت گماشت ،این مجسمه گرچه ظاهرا زنده به نظرمیرسد و درمحافل و مجالس
  تشریفاتی اکثرا به نمایش گذاشته می شود ولی ازعلایم زندگی فقط اطاعت و قناعت را بخوبی می توان در وجود او ملاحظه کرد.
  با تقدیم حــــــــــــــــــــــــــــــرمت
  حقــــــــ(شـــمس الحـــق)ـــــــانی

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس