صفحه نخست > حقوق بشر > اعتراض پناهجویان افغانستان در آتن

اعتراض پناهجویان افغانستان در آتن

نقض حقوق بشر و هجوم شبانه طالبان در مناطق نیمه امن ومناطق تحت کنترول طالبان به خانه های مردم و دستگیری جوانان توسط طالبان برای پیوستن با این گروه ، هجوم مسلحانه کوچی ها به هزاره جات وقتل عام مردم هزاره وبه آتش کشاندن خانه های مردم، کوچ اجباری مردم و بی تفاوتی دولت و جامعه ی جهانی بخشی از دلایل آنان برای خروج از افغانستان و جستجو برای پناهگاه می باشد.
کابل پرس
سه شنبه 30 نوامبر 2010

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: روز گذشته جمعی از پناهجویان افغانستان در یونان، با برپایی گردهمایی در شهر آتن خواستار اعطای پناهندگی سیاسی از جانب دولت یونان شدند. آنان می گویند به دلایل مختلفی از جمله دهشت افکنی طالبان، حمله کوچی طالبان به مناطق هزاره جات و تهدیدهای گروه های مافیایی مجبور به ترک افغانستان شده اند.

این پناهجویان در حالی دست به راهپیمایی زده اند که بتازگی دفتر سازمان ملل در امور پناهجویان و پناهندگان، اعلام کرده است که افغانستان در صدر کشورهایی ست که بیشترین تعداد پناهجو و پناهنده را دارد.

همین اکنون میلیون ها تن از شهروندان افغانستان در کشورهای مختلف از جمله ایران و پاکستان بسر برده و هزاران تن دیگر در مسیر راه ها برای رسیدن به کشورهای امن مانند کشورهای اروپایی و استرالیا می باشند. صدها پناهجوی افغانستان نیز در زندان های کشورهای مختلف بندی هستند که در هنگام عبور و مرور غیر قانونی بازداشت شده اند.

پناهجویان افغانستان در یونان با انتشار بیانیه ای گفته اند که نقض حقوق بشر و هجوم شبانه طالبان در مناطق نیمه امن ومناطق تحت کنترول طالبان به خانه های مردم و دستگیری جوانان توسط طالبان برای پیوستن با این گروه ، هجوم مسلحانه کوچی ها به هزاره جات وقتل عام مردم هزاره وبه آتش کشاندن خانه های مردم، کوچ اجباری مردم و بی تفاوتی دولت و جامعه ی جهانی بخشی از دلایل آنان برای خروج از افغانستان و جستجو برای پناهگاه می باشد. آنان می گویند گروه های مافیایی مردم را وادار به کشت خشخاش، قاچاق مواد مخدر کرده و در فضای بسته و سنتی مجبورند دختران خود را بجای فرستادن به مکتب به ازدواج مجبور کنند.

پناهندگان افغانستان می گویند عملیات انتحاری طالبان و ماین های کنار جاده ای آنان، آرامش را بطور کلی از آنان سلب کرده و در چند سال اخیر هزاران تن توسط طالبان به قتل رسیده اند.

این پناهجویان ضمن نگرانی از آینده خود و فرزندانشان می گویند که دولت یونان به وضعیت آنان توجهی نکرده و از هیچگونه حقوقی برخوردار نیستند. دولت آنان به آنان کارتی موقت می دهد که هر شش ماه آن را تمدید می کنند و برخی از آنان بیش از 11 سال است که مدام این کارت را تمدید می کنند. بسیاری از کودکان افغانستانی در یونان بدنیا آمده، با زبان و فرهنگ یونان آشنا شده اند اما هیچ امیدی به آینده ندارند.

پناهجویان افغانستان در یونان می گویند که آنان به اعتراض خود ادامه خواهند داد و حتا به نشانه اعتراض لب های خود را نیز خواهند دوخت.

هزاران تن از شهروندان افغانستان در حالی از افغانستان برای پناهندگی خارج شده اند که افغانستان در چند دهه ی اخیر یکی از نا امن ترین مناطق جهان برای شهروندانش می باشد. کشتار، نسل کشی، کوچ اجباری، تبعیض و جنایات جنگی همراه با فقر و بیکاری بیش از صد سال است که در افغانستان است و این جنایات در رژيم حامد کرزی ادامه یافته است.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس