در همین بخش

صفحه نخست > خبر و گزارش > شرکت در نظرخواهی داکتر بشردوست

شرکت در نظرخواهی داکتر بشردوست

حرکت جمعی باید حرکتی مدنی و بدور از هرگونه خشونت باشد./ فراگيرترین راه ممکن برای يکجا کردن شهروندان افغانستان چيست؟/ آيا با راه اندازی حزب سیاسی موافق هستید؟/ اگر موافق راه اندازی حزب سیاسی هستید، این حزب باید چه ويژگی هایی داشته باشد؟/ اين حزب نيازهای مالی خود را چگونه تامين کند؟
يكشنبه 6 دسامبر 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

کابل پرس: داکتر رمضان بشردوست، آشناترین چهره ی مبارزه با ظلم و فساد در افغانستان، در مقدمه ی کتاب " صدای اکثریت خاموش" نوشته است که " ناامیدی در قلب من و ياران من حاکم نيست". این کتاب چندی پیش توسط انتشارات آی پی پلنز با همکاری کابل پرس منتشر شد.

(اینجا را کلیک کرده و اين کتاب را بصورت رایگان در فرمت پی دی اف دانلود کنید)

داکتر بشردوست اکنون با ارسال نامه ای به کابل پرس خواسته است که يک نظرخواهی عمومی انجام شود که چگونه باید جریان ديگر خواه را در افغانستان تقويت کرد و با حرکت جمعی در راه صلح، آبادی و آزادی گام برداشت. او پرسیده است که چگونه می توانیم با آمدن سال نو، حرکت جمعی نو کنیم و گامی مثبت را برای آنچه به نفع شهروندان افغانستان است برداریم.

کابل پرس از شهروندان افغانستان می خواهد، نظرات و پيشنهادات خود را بصورت مشخص در موارد زیر ارایه دهند. شما می توانید نظرات و پيشنهادات خود را در بخش سخنگاه کابل پرس منتشر کنید و یا با ترتیب نظرات خود بصورت مقاله ای جداگانه، آن را در بخش های اصلی کابل پرس به نشر برسانید. همچنین می توانید با تماس مستقیم با داکتر بشردوست وی را از نظرات و دیدگاه های خود آگاه کنيد.

يک: حرکت جمعی باید حرکتی مدنی و بدور از هرگونه خشونت باشد.

دو: فراگيرترین راه ممکن برای يکجا کردن شهروندان افغانستان چيست؟

سه: چگونه می توان شهروندان افغانستان در کابل و ولايات و نيز شهروندان افغانستان در کشورهای ديگر را به اين جريان ملحق کرد؟

چهار: آيا با راه اندازی حزب سیاسی موافق هستید؟

پنج: اگر موافق راه اندازی حزب سیاسی هستید، این حزب باید چه ويژگی هایی داشته باشد؟

شش: اين حزب نيازهای مالی خود را چگونه تامين کند؟

هفت: آيا موافق با راه اندازی تشکل های دیگر غير از حزب هستید؟ اين تشکل باید به چه شکلی باشد؟ بنیاد، سازمان و یا....؟ نيازهای مالی اين تشکل چگونه تامين شود؟

شهروندان افغانستان می توانند مسایل ديگری را نيز که مربوط به اين نظرخواهی ست طرح کنند. بهتر است نظرات بدور از شعار باشد و بيشتر روی راهکارهای عملی تاکيد شود.

تماس مستقیم با داکتر رمضان بشردوست:

آدرس پستی: کابل ، سرک دارلامان مقابل پارلمان

شماره تماس: ۰۷۹۹۳۳۵۳۱۶-۰۷۷۷۳۳۵۳۱۶

ایمیل آدرس:
bashardost@bashardost.org

ویب سایت:

www.bashardost.org


داکتر بشردوست صدای اکثریت خاموش

نا امیدی در قلب من و یاران من حاکم نیست چون ما توانستیم در مدت دو ماه کمپاین ریاست جمهوری بدون پول و پلو سنگ تهداب افغانستان دیگر را بگذاریم./ انتشارات آی پی پلنز با همکاری کابل پرس/ تکثیر، انتشار، اقتباس يا ترجمه ی اين اثر و هرگونه استفاده سمعی و بصری و الکترونيکی بدون اجازه کتبی نويسنده و يا ناشر ممنوع است.

سه شنبه 1 دسامبر 2009

واژه های کلیدی

پيام‌ها

 • با درود فراوان؛
  در کشور و جامعه ای سنتی ما که اکثریت مردم از بهره مندی علوم سیاسی و سواد لازم برای ایجاد یک روند متحدانه و حرکت جمعی و یا حرکت مدنی و بدور از هرگونه خشونت، محروم بوده و تمام جریانات روی دست چه از نظر اجتماعی و یا از نقطه نظر سیاسی، مستلزم تصامیم شخصیت های بانفوذ قبیلوی، مذهبی و قومی که متئاسفانه ربطی چندانی به پشتوانة تحصیلات عالی، خردمندی و لیاقت و یا ظرفیت های کاری ندارند؛ میباشد، تشکیل یک حزب سیاسی دیگری حتی اگر پیشوند حرکت جمعی نیز در آن نهفته و یا علاوه شده باشد، به نظر من نیازمند ویژه گی های میباشد که در چنین مقطع زمان غیر قابل دسترسی بوده و موفقیت این گونه احزاب در برابر مرام نهائی آن یعنی مترقی و مدرنیزه ساخت کشور و منسجم و متحد نمودن تمام اقشار و ملیت های کشور در یک حرکت جمعی که باید حرکت مدنی و هم بدور از هرگونه خشونت باشد، محتاج افکار واقع بینانه، مترقی، عاری از هر نوع تعصبات، و تجارب گسترده در اجرای خدمات پیوند دهنده برای تمام شهروندان محترم افغان اعم از مسلمان، هندو، سیک، مسیحی، یهودی و یا اشخاص و افرادی که اعتقادات و باورهای متفاوت داشته و به نژاد ها، اقوام و اقلیت های مختلف کشور تعلق دارند، میاشد.
  گذر از چالشهای موجود برای رسیدن به چنین یک هدف نیک و شایسته کار ساده ئی نبوده و نیاز به خودگذری ها و توانائی های همه جانبه دارد. در ضمن به کنار آمدن بدون خشونت و عاقلانه با اشخاص ملقب به عالمین مذهبی و یا دینی و همچنان با رهبران جهادی و جنگ سالاران، که از قدرت و نفوذ خاص و چشمگیری در کشور ما برخوردار هستند، یکی از ضروریات و دست آورد های حیاتی در تشکیل یک چنین حزب سیاسی فوق الذکر خواهد بود تا بتواند موفقانه عرض وجود نماید.
  در نظرداشت مایحتاجات همه شهروندان و اقشار کشور و روشن ساخت جایگاه اینگونه مایحتاجات به خاطر اجرای عمل و برآورد صادقانه آنان، نه تنها برای چنین حزبی اعتبار و مشروعیت بخشیده بلکه حمایت مردمی را از آن خود خواهد ساخت و آنگاه بنیاد، پیشبرد و دوام چنین یک حزب از هر نگاهی با پشتوانه ای مردمی و ملی تضمین و تأمین خواهد بود

  • ټولو ته سلام،
   دا چی اوس په افغانستان او په نړیکی داکتر بشردوست د ( افغان ګاندی) په نوم شهرت لری او دده کړنلاره به د ټولو قومونو د ملاتړ څخه برخمن وی نو ددی له امله هغه کولای شی چی خپل ګوند جوړ کړی.
   زه د افغان په توګه دومره وایم که چیری داکتر صاحب ګوند جوړوی نو لومړی د هر څه څخه باید چی د هغه ترکیب ته جدی پاملرنه وکړی، تر څو د هیواد ټولو وګړو ته په مساوی توګه د هغوی د انډول په اندازه دده په ګوند کښی استازی وی. ګوند د افغانستان داخلی او بهرنی سیاست په رڼا کی دی جوړ کړی شی تر څو د توطیی ښکار نشی او وکولای شی د عمل په دګر کښی د وګړو زړونه لاسته راوړی.
   د ګوند تشکیلاتی جوړښت باید داسی وی چی د انحصار په مانا نه وی.
   افغان ګاندی محترم بشردوست کولای شی افغانان ترقی او پرمختیګ لوری ته سوق کړی او دا یوازنی لاره ده چی د ګوند له لاری کړنلاره ولری.
   جلال ابادی

  • باعرض احترام به جناب بشر دوست وهمه هموطنان عزیز:

   من نظریات عالمانهء محترم ویا محترمه الف را تائید نموده از هیچ نوع همکاری مادی و معنوی درراه برآورده شدن ارمان های جناب بشردوست که هدف شان جزیک افغانستان واحد ، سربلند ودور از هر نوع اختلافات چیز دیگر نیست ، مضایقه نه نموده وشخصا" با اوشان تماس برقرار خواهم نمود. ضمنا" به جناب طارق جان باید عرض کنم که برعکس گفتار ایشان، خوشبختانه اکثر افغانهای مقیم خارج هیچگاه وطن عزیزووطن داران مظلوم شان رافراموش نکرده واز شرایط بهتراقتصادی وآزادی های فردی واجتماعی که برایشان میسر است همیشه خدمات بهتری را برای وطن شان انجام داده واگر درداخل وطن ازتسهیلات امنیتی برخوردار باشند وجنایات ، بدبینی ها وفسق وفساد کمترگردد ، برای پیشرفت وآبادانی کشورعزیز شان ازهیچ نوع سعی وتلاش دریغ نخواهند کرد. همچنان ازطارق جان برای بار دهم خواهش میشود که یا به الفبای قشنگ وزیبای فارسی بنویسند و یااینکه مطالب شانرا در سایت انگلیسی به انگلیسی بنویسند. نصب الفبای فارسی ازطریق ویندوز خیلی ساده است. میتوانند در((HELP)) به بسیار ساده آنرا جستجو نموده ویا اگر قادر نشدند ازدوستان نزدیک شان بیاموزند. باعرض ادب.

 • سلام و درود بر فرزندان صادق و راستین وطن

  پیشنهاد بنده، تشکیل یک حزب سیاسی به رهبرئ محترم داکتر بشردوست است که شرط ابتدایی به عضویت در آمدن آن آلوده نبودن دستهای داوطلب به خون ومال ملت باشد. و کسانیکه در رأس آن مسئولیت های اساسی را به عهده میگیرند، برعلاوۀ پاک بودن از صفات منفئ فوق، لااقل ملبس به لباس (صداقت) و (لیاقت) باشند.

  برای تأمین مخارج و هزینه های این حزب نیز حق العضویت باید اخذ گردد البته نظر به درآمد و وضعیت مالئ اعضا. در عین حال از مردم خیر خواه در سراسر جهان (خصوصاً هموطنان مهاجر) مکرراً درخواست گردد تا برای پا گرفتن و پیشرفت این حزب به اندازۀ توان و قدرت کمک کنند.

  پیشنهاد بعضی از دوستان عزیز مانند جلال آبادی صاحب نیز با آنکه محترم است اما از آن بوی و رنگ قومی میآید که فرموده اند تا نفوس اقوام را باید در ترکیب این حزب در نظر گرفت... اگر قرار باشد که اینکار را بشر دوست صاحب عملی کنند پس فرق وی و حکومت کرزی در چه خواهد بود که همه ی کار ها را رنگ و بوی قومی داده اند و از صداقت و لیاقت اشخاص و افراد اصلاً خبری نیست.

  باقی ماندۀ کار ها به مرور زمان و با کسب تجربه بیشتر حل خواهند شد، انشاالله! بنده نیز یقیناً یکی از خادمان جناب بشردوست خواهم بود.

  بااحترام 

 • با عرض سلام و احترامات؛

  پیشنهادی برای جناب محترم داکتر رمضان بشردوست در رابطه به راه اندازی یک حزب سیاسی با یک حرکتِ مدنی و بدور از هرگونه خشونت، داشتم و امیدوارم این پیشنهاد جایگاه عادلانه و پسندیدۀ در روند ترقی و پیشرفت میهنِ زجر کشیده و به خاک و خون کشیدۀ ما دریافته و در تأسیس این حزب نقش و سهم سازندۀ داشته بتواند.

  طوریکه ظاهر است آقای کرزی برای یک دورۀ دیگر رئیس جمهور باقی مانده و فرصت را از آقای بشردوست به هر دلیلی هم که شده، برای چهار سال دیگر ربوده اند و به نظر من آقای بشردوست باید از دعوت آقای کرزی استفاده نمایند و مسئولیت یکی از ولایات و یا هم وزارت خانۀ را به عهده بگیرند و تشکیلات اداری آنرا قرار تجربیات و تخصصات فردی با اشخاص لایق و کاردان از تمام ملییت، اقشار و طبقه های جنسی کشور مزین ساخته و منحیثِ یک الگو، سرمشق و یا (رول مادل) ایفای وظیفه نمایند تا در قدم اول از لیاقت کشورداری، وطن دوستی و برکنار آمدن بدون خشونت ایشان با دیگر دولتمردان و قدرتمندان کنونی عملاً به اثبات برسانند و بدینگونه جایگاه و اعتبار شانرا بهتر و بیشتر نه تنها در دلهای تمام مردم کشور بلکه در صحنه های بین المللی نیز تثبیت و مستحکم نموده و همچنان دیگر مشتاقان صلح و ترقی را تشویق و ترغیب نمایند
  تا با کادر اداری ایشان همکاری و برای ترقی و پیشرفت کشور خدمت بتوانند.

  من مطمئن هستم که شخصیت های عالِم و ورزیده، کاردان و لایق، آزاداندیش وطن دوستِ بیشماری منتظر این چنین یک فرصت، لحظه شماری میکنند و با اولین اقدام آقای بشردوست، از داخل و خارج کشور به امداد و همکای خواهند شتابید.

  به امید موفقیت و استقرار صلح؛

  الف.

جستجو در کابل پرس