در همین بخش

صفحه نخست > دیدگاه > بصیر آهنگ، فعال حقوق بشر افغانی در ایتالیا

بصیر آهنگ، فعال حقوق بشر افغانی در ایتالیا

ما که در افغانستان ایم از نقض حقوق بشری نا آگاهیم اما ایشان اطلاع دارد و این نقض حقوق بشری را بازتاب می دهد.
یعقوب یسنا
سه شنبه 15 دسامبر 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

در افغانستان، معیاری برای تشخیص این که چه کسی سزاوار ارج گذاری است، وجود ندارد. ارج گذاری ها و لقب های افتخاری معمولا ارتباط می گیرد به یک سلسله روابط، که با کارنامه و کارکرد شخص، بی ارتباط است.

بصیر آهنگ از جمله جوانانی است که در عرصه حقوق بشر بیشترین فعالیت را کرده است. یکی از ویژگی های فعالیت حقوق بشری بصیر آهنگ این است که او به تیوری پردازی حقوق بشر، مانند دیگران نمی پردازد، بلکه عملا، به فعالیت در عرصه حقوق بشر می پردازد.

موقع که در افغانستان بود، با راه اندازی راه پیمایی ها، به حمایت حقوق بشر می پرداخت. ایشان بنا به همین فعالیت ها در غزنی مورد خشم و تهدید جنگ سالاران قرار گرفت، حتا تبلیغات سؤ مخالفان حقوق بشر بر روحیه پدر بصیر آهنگ تاثیر گذاشت و به نوعی پدرش را وادار به تهدید بصیر آهنگ، کردند. تا این که از رفتن بصیر آهنگ به غزنی، برای فعایت های حقوقی بشری اش، ممانعت صورت گرفت.

بصیر آهنگ، برای رهایی، ژورنالیست ایتالیایی، از چنگ طالبان، کوشش بی شایبه ای را انجام داد و اطلاعاتی را فراهم کرد، مبنی بر این که این ژورنالیست، کجا به اسارت است و چگونه می توان از اسارت نجاتش داد!

بنا به همین فعالیت ها، و مقاله ای را که ایشان در باره حضور جنگ سالاران در حکومت افغانستان، نوشت. سرانجام از جانب گروه های نامعلوم، همواره مورد تهدید قرار می گرفت، تا این که عرصه فعالیت را در افغانستان، برایش تنگ کردند و ایشان مجبور به ترک افغانستان شد.

از روزی که در ایتالیا پناهده شده است، همواره گزارش های حقوق بشری را از حقوق بشری مهاجران افغانستانی به نشر می رساند. این گزارش ها زنده ترین و عینی ترین گزارش های است که بصیر آهنگ، این گزارش ها را در سایت کابل پرس، وبلاک خودش و در سایر نشریه ها و سایت های اروپایی به نشر می رساند. موقعی که آدم این گزارش ها را که با عکس و فلم تهیه شده است می بیند، تکان می خورد.

در ضمن ایشان در اروپا، به فعالیت های ضد نژاد پرستی، می پردازد. در این زمینه نیز از ایشان مقاله ها و گزارش های به نشر رسیده است.

اما تعجب اینجاست، که تا هنوز در افغانستان، هیچ نهادی که ادعای ارج گذاری به اشخاص فعال حقوق بشر را دارد، کارکرد بصیر آهنگ را در زمینه فعالیت حقوق بشری، مورد تقدیر قرار نداده است. در حالی که در اروپا، بصیر آهنگ به دریافت جایزه ها و تقدیر نامه ها در زمینه آزادی بیان و فعالیت حقوق بشر، مفتخر شده است.

حتا کمیسون حقوق بشر در مورد کارنامه فعالیت حقوق بشری بصیر آهنگ، کاملا خاموش بوده است. کمیسیون حقوق بشر، ماهنامه ای دارد که در این ماهنامه، گاهی، به معرفی شخصی، به نام فعال حقوق بشر می پردازد. هنگامی که آن شخص را به عنوان فعال حقوق بشر، آنهم ماهنامه بزرگترین نهاد مرجع حقوق بشر در افغانستان، معرفی می کند؛ تعجب می کنی که به کدام فعالیت حقوق بشری، فعال حقوق بشر شناخته شده است.

نمی دانم چرا با این همه فعالیت گسترده ای که بصیر آهنگ، در مورد حقوق بشری افغان های مهاجر انجام داده است. در ماهنامه کمیسیون حقوق بشر افغانستان به عنوان فعال حقوق بشر معرفی نمی شود! در حالی که بصیر آهنگ بیشترین تهدید را در افغانستان برای فعالیت های حقوق بشری اش، متقبل شده است. و چشمگیرترین، فعالیت را در زمینه حقوق بشر انجام داده است. با آن که ایشان در ایتالیا به سر می برد با اینهم، دغدغه ای برای نقض حقوق بشر در افغانستان نیز دارد. از ایشان گاهی گزارش های از نقض حقوق بشر، در افغانستان می خوانم، به تعجب می افتم، ما که در افغانستان ایم از نقض حقوق بشری نا آگاهیم اما ایشان اطلاع دارد و این نقض حقوق بشری را بازتاب می دهد. به این نتیجه می رسم که ایشان به حقوق بشر و به فعالیت حقوق بشری تعهد جدی ای دارد.

اينجا را کليک کرده و مقالات و گزارش های بصیر آهنگ را در کابل پرس بخوانيد

واژه های کلیدی
آنلاين بنگريد :

جستجو در کابل پرس