کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > فرهنگی > هرات نیازمند پیوستن به لیست میراث های فرهنگی جهان

هرات نیازمند پیوستن به لیست میراث های فرهنگی جهان

شهر هرات كه بعد از فروپاشي حكومت طالبان به امر بازسازي سرعت داد.

چهار شنبه 23 دسامبر 2009, بوسيله‌ى قاسم عبداللهی

پيوستن هرات به ليست ميراث هاي فرهنگي جهان يكي از جمله افتخارات ديگر براي اين ولايت است كه مي تواند دوباره در تاريخ این دیار کهن صفحه جديدي را باز كند .

از چند سال قبل با پيشنهاد وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان به سازمان يونسكو براي پيوستن ولايت هرات به ليست ميراث هاي فرهنگي جهان اين امر از سوي سازمان يونسكو با استقبال روبرو شد و طي چندين سفر آنها به ولايت هرات زمينه پيوستن هرات به اين ليست گرانبها فراهم شد .

اما چند مشكل كه نمي توان زياد آن را غير قابل حل دانست بر سر راه پيوستن هرات به اين ليست وجود دارد . طبق دستورات و قوانين سازمان يونسكو، شهري مي تواند عضويت در اين ليست را بدست آورد كه قدمت تاريخي چند هزار ساله داشته باشد و همچنين تا به حال به صورت گذشته باقي مانده و از ساخت و سازهاي غير قانوني در نزديكي آبدات تاريخي آْن شهر اجتناب شود .

مشكلي را كه سازمان يونسكو براي نپيوستن هرات به اين ليست مهم مطرح مي كند وجود رفت و آمد موترها در سرك اصلي منارها و همچنين ساخت و سازهاي غير قانوني بعضي از افراد در نزديكي آبدات تاريخي اين شهر است

شهر هرات كه بعد از فروپاشي حكومت طالبان به امر بازسازي سرعت داد و به هر كس درهر نقطه اي از شهر اجازه ساخت منازل مسكوني چند منزله و ماركت هاي بزرگ را صادر نمود، شايد فكر نمي كرد كه روزي با مشكلاتي چون از چشم افتادن آبدات تاريخي در بين اين بلند منزل ها روبه رو شوند .

مشكلي ديگر رفت و آمد موترها از سرك اصلي منارها است كه اين امر تا به حال بصورت جدي از سوي حكومت دنبال نشده و با وجود ساخت سرك بديل براي رفت و آمد وسايط نقليه باز هم بعد از چند مدت سرك بر روي وسايط گشوده شده و خطر فرو ريختن منارها به علت لرزش سرك بوجود مي آيد .

اما با پيوستن هرات به اين ليست زمينه هاي اقتصادي فراواني براي مردم فراهم خواهد شد كه اين خود كمك زيادي در اين زمينه به اقتصاد كشور بخصوص هرات خواهد كرد، روابط بين كشورهاي جهان قوي تر خواهد شد و از سوي ديگر توجه كشورهاي كمك كننده به افغانستان نسبت به شهر باستاني هرات بيشتر مي شود كه اين خود در قدم اول به سود مردم هرات مي باشد اما براي بدست آوردن اين امتيازات براي هرات باستان لازم است كه همه دست به دست هم داده و در مقابل مشكلات پيش رو قدم بگذاريم .

رياست اطلاعات و فرهنگ هرات به عنوان يك نهاد دولتي كه مستقيما در اين زمينه فعاليت مي كند تا به حال اقدام جدي براي رفع مشكلات مطرح شده نكرده و تنها جديت كار خود را هنگامي به نمايش مي گذارند كه هيئتي براي بررسي وضعيت آبدات تاريخي به شهر هرات مي آيند ولي بعد از آن مسئولين به كارهاي روزمره خود پرداخته و اين موضوع را فراموش مي كنند .

از سوي ديگر مقام ولايت تنها به مسدود كردن سرك اصلي منارها بسنده نموده و با باز كزدن سرك بديل براي وسايط نقليه در ساخت و آسفالت اين سرك اقدام نكرده و ناچار سرك اصلي دوباره بر روي وسايط باز شده و كم كاري در اين زمينه دوباره مشكلات ديگر چون سرگرداني اهالي محل و همچنين وقوع حوادث ترافيكي را به بار آورده است .

مردم ما نيز براي حل اين مشكلات بايد اقدامات جدي را انجام داده و در قسمت ساخت و سازهاي خود موقعيت آبدات تاريخي را در نظر بگيرند و همچنين در زمينه حفظ آبدات و آثار تاريخي كوشا باشند و نگذارند دشمنان وطن و كساني كه مخالف پيوستن هرات به اين ليست هستند از اين موقع استفاده كنند و با غارت و تخريب اين آثار افتخارات گذشتگان ما را از بين ببرند

اما انتظار مي رود كه با وجود تصويب بودجه ساخت سرك بديل منارها و همچنين توقف ساخت و سازهاي بي رويه همشهريان در نزديكي آبدات تاريخي اين مهم تحقق يابد تا باشد صفحه اي ديگر در افتخارات هرات باستان ورق بخورد و افتخار آن براي مردم ان هميشه جاودانه بماند .

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


52 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > فرهنگی > هرات نیازمند پیوستن به لیست میراث های فرهنگی جهان

آگهی در کابل پرس

loading...

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.