کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > دیدگاه > جنایات امیرعبدالرحمان را به تصویر بکشیم

جنایات امیرعبدالرحمان را به تصویر بکشیم

همراه با رسم دیجیتال /آیا زمان آن فرانرسیده است که برخی از اندیشمندان متعهد به همکاری نقاشان آگاه به سراغ سراج التواریخ بروند و جنایات امیر عبدالرحمان را به تصویر بکشند؟

چهار شنبه 30 دسامبر 2009, بوسيله‌ى جعفر رضایی

علی رغم جنایات امیرعبدالرحمان خان و تخم کینه و کشتاری که او پاشیده است، بسیاری در مقابل قتلعامهای او کاملا ساکت اند. در مواردی، نه تنها جنایات او نادیده پنداشته می شود وبلکه تلاش می شود تا او را یک قهرمان و دولتمرد موفق نیز ترسیم نمایند. هنگام ورود به داخل دفتر گل آغا شیرزی در قصر جلال آباد، در سمت چپ شما نقاشی بزرگی از امیر جابر دیده می شود و سالانه ده ها هزار دالر برای حفاظت از مقبره ای امیر، بدون هیچ اشاره ای به کارنامه ای خونین او، از جانب دولت کرزی پرداخته می شود. خوب این حکایت تسلط فاشیزم قومی در دولت کرزی است. اما، هزاره ها و اقوام قربانی جنایات عبدالرحمان نیز کاملا آرام به نظر می رسند، انگار هیچ تصفیه ای خونین قومی در سده های گذشته بالای آنان تجربه نشده است. البته گاهگاهی در متن مقالات نویسندگان اقوام قربانی جنایات امیرعبدالرحمان اشاراتی به او رفته است. اما در عرصه هنر و کار به تصویر کشیدن جنایات امیر هیچ اقدامی صورت نگرفته است. بهرحال، امروز ده ها هزاره، ازبک، تاجک وغلجایی جرات و کمال به دست گرفتن پنسل و برس را دارا هستند. آیا زمان آن فرانرسیده است که برخی از اندیشمندان متعهد به همکاری نقاشان آگاه به سراغ سراج التواریخ بروند و جنایات امیر عبدالرحمان را، عاری از هر مبالغه و افراطی، به تصویر بکشند؟

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


57 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > دیدگاه > جنایات امیرعبدالرحمان را به تصویر بکشیم

آگهی در کابل پرس

loading...

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.