صفحه نخست > دیدگاه > مجددی ها پیش آهنگ دشمنان مردم افغانستان

مجددی ها پیش آهنگ دشمنان مردم افغانستان

اما واقعیتی که درپشت استعفای آقای مجددی نهفته است یک بازی سیاسی پیچیده می باشد که آقای سلیمان لایق آن را طراحی کرده است وبه توافق آقای کرزی به نمایش گذاشته میشود.
فرشته حضرتی
يكشنبه 21 فبروری 2010

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

دیروز آقای صبغت الله مجددی ریس مجلس سنای افغانستان از ریاست این مجلس استعفا داد و ظاهرآ عدم برخورد جدی دولت آقای کرزی با فساد سازمان یافته را دراین دولت، بهانه برای این تصمیم اعلان کرد. آقای مجددی ضمن اعلان این تصمیم دربخشی از سخنانش به مقام شهدای عزت وسربلندی مردم افغانستان اهانت کرد. مجددی ازآنجاییکه رفتار واخلاق سرسپردگی به دشمنان مردم افغانستان را درخون خود عجین دارد، چشمهایش کور، وگوش هایش کر است و ندیده است که اگر مقاومت مردم مسلمان ومجاهد افغانستان به رهبری شهید احمدشاه مسعود، علیه طالبان وتروریزم بین المللی نمی بود، آقای مجددی تمام عمرش را در شهرکوپنهاگن دنمارک نماز جماعت میداد. آقای مجددی خوب میداند که ازبرکت مقاومت وشهامت مردم افغانستان دربرابر طالبان وتروریزم بین المللی بر ریاست مجلس سنای افغانستان نشست. اما او اکنون که حاکمیت تک صدایی وقوم گرای آقای کرزی درمعرض فشار مخالفین قرار گرفته است به توطئه ودسایس دیگری دست میزند تا با توسل به ترفندهای سیاسی دیگری بتواند بیشتردرخدمت کرزی باشد. آقای مجددی اگر واقعآ احساس همدردی با مردم افغانستان میداشت، به جای اهانت به قهرمانان وشهدای مقاومت مردم، مصیبت ناشی از ریزش برف درسالنگ را برای بازماندگان قربانیان این فاجعه، تسلیت میگفت وباآنان اظهار همدردی میکرد.

آقای مجددی تصورمیکند که مردم افغانستان این بازیهای طفلانه او را نمیدانند و ازخوش خدمتی این خاندان برای دشمنان مردم افغانستان اطلاع ندارند. اولآ که اعلان استعفای آقای مجددی ازنظر زمانی درشرایطی صورت میگیرد که حکومت آقای کرزی سخت تحت فشار مخالفین قرار دارد. ثانیا همین چند وقت قبل درست درهنگام مبارزات انتخاباتی آقای کرزی، جناب آقای مجددی به حکم استخاره اش، از آقای کرزی حمایت کرد و باتمام توان برای نشاندن آقای کرزی به کرسی ریاست جمهوری تلاش ورزید. حکومت آقای کرزی
ازهمان آغاز تشکیل برمبنای علایق قومی و باورهای نژادی شکل گرفت. آنچه را که مردم افغانستان تاهنوز این حکومت دیده اند، جز ترویج فساد، گسترش بحران و غارت مساعدت های جامعه بین المللی چیز دیگری نبوده است. جناب آقای مجددی که این همه به سرنوشت مردم افغانستان صادق است وازخدمت به این مردم دم میزند، پس تاحالا کجا بوده است و چرا دراین چند سال ازفساد دولت آقای کرزی لب به سخن باز نکرده است؟ جناب آقای مجددی درمراسم تحلیف ریاست جمهوری آقای کرزی باصدای بلند گفت که خواست خداوند بوده است که آقای کرزی بر مسند ریاست جمهوری می نشیند . آقای مجددی گفت" چه بسیار قدرت ها و مردم تلاش کردند که کرزی ریس جمهور نشود ولی دیدند که چگونه خداوند تلاشهای آنها را خنثی کرد و آنها را ذلیل وکرزی را عزت بخشید".اما چه شد که حالا آقای مجددی ناگهان کشف کرد که حکومت آقای کرزی آلوده بافساد است وخداوند به کسی عزت بخشیده است که غرف درفساد است!

اما واقعیتی که درپشت استعفای آقای مجددی نهفته است یک بازی سیاسی پیچیده می باشد که آقای سلیمان لایق آن را طراحی کرده است وبه توافق آقای کرزی به نمایش گذاشته میشود. بازی چنان است که آقای مجددی را میخواهند درآینده های نزدیک درقالب های کارآمدتری دیگر وبرای بقای حکومت آقای کرزی برمردم افغانستان تحمیل نمایند. جرگه ی که قرار است درآینده های نزدیک برگزار شود احتمالا آقای مجددی درراس این جرگه قرار خواهد گرفت واحتمال دوم هم این است که آقای مجددی در راس گروه های اپوزیسیون دولت قرارداده شود تا شدت مخالفت علیه دولت آقای کرزی را کم کرده و برای بقاه این حکومت مصدر خدمت قرار گیرد. دراین روزها آقای کرزی به شدت تلاش میورزد که با استفاده از هر وسیله ممکن، تلاشهای گروه های مخالف دولت را مهار نموده و برای بقاه دولت خود شرایط بهتر را بوجود بیاورد. به همین دلیل آقای مجددی چهره مناسب وکارآمد ی میباشد که میتواند آقای کرزی را برای رسیدن به این هدف یاری رساند. استعفای آقای مجددی درواقع یک حرکت سنجیده شده ای است که به عنوان یک استراتیژی طرح گردیده است و هدف از آن نصب ایشان درجای مهم تر میباشد تا بتواند بهتر وبیشتر به دوام حکومت آقای کرزی یاری رساند.

مجددی ها دراین گونه حرکات سابقه طولانی دارد وبرای خوش خدمتی به دشمنان مردم افغانستان کارنامه های زیادی را ازخود به یادگار گذاشته اند. بطور مثال شیخ المشایخ مجددی کسی است که بااستفاده از باورهای دینی مردم شمالی مقاومت آن مردم را دربرابر نادرغدار مهار کرد و با تعهد به قرآن شریف، امیر حبیب الله کلکانی را وادار کرد که سلاح برزمین بگذارد. اما او با این تعهد امیر حبیب الله را به پای دار برد وآن مرد ساده و صادق کوهستانی را با استفاده از باورهاو مقدسات دینی دست به دست نادر غدار سپرد.

آقای صبغت الله مجددی نیز ازهمین خانواده است وخوش خدمتی به دشمنان مردم افغانستان درپیشانی این خانواده مُهر شده است. لذا آنچه که آقای مجددی میخواهد به ثمربرساند درواقع اهداف دشمنان مردم افغانستان وطرح آقای سلیمان لایق میباشد که برای تقویت پایه های لرزان حکومت آقای کرزی طراحی گردیده است.

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • فــرشتــــه جــان گـــلِ قند!
  اگر خود را به عنوان یک مقاله نویس می دانید پس باید مسائل و موضوعات قومی، سمتی، زبانی و ... را کنار بگذارید. باید بکوشید که مقالات شما جانبداری نکند ولی همچو کار را رعایت نمی کنید و ما را مجبور به فرستادن نقد و نظر می کنید. شما از کدام مقاومت مردم مسلمان افغانستان حرف می زنید که به رهبری احمد شاه (مسعود) بود. احمد شما برای قدرت تشنه بود و می جنگید . شما نباید از یک قوم مشخص طرفداری کنید وگر نه باز هم همان قصه و همان مسایل گذشته بر میخیزد.

  ولی اگر خود را سیاستمدار می تراشید بهتر خواهد بود که وقت خود را در کابل پرس? ضایع نکرده و سیاست ملت گرایی (تاجیکی) خود را بیرون از کابل پرس نشان دهید. خیلی وقت ها است که از مقالات شما بوی پشتون ستیزی و تاجیک ستایی می آید. افراد مثل شما، این وآن که نظر خود را می گذارند از این قوم و آن قوم به جز از تاجیک ها به بدی یاد میکنند.
  ولی جالب اینجاست که در اول مقاله از احمد تاجیک و در ختم از حبیب الله کلکانی هزاره دفاع کرده اید. خوب به هر صورت امیدوارم که نقاط بالا را مورد توجه قرار دهید. با احترام

  • گويا در محافل و کوچه پسکوچه های سايت خاوران ، افرادی به اسم فرشته حضرتی ، مقاله چاپ ميزنند! آيا سايت خاوران فقط برای دشنام دادن به کرزی و طرفداران کرزی است؟ قبلا مدير خاوران اجازه نميداد، عليه احمد شاه مسعود ، انتقادی صورت گيرد! اما الان جناب پوهاند رهين مدير تارنما ( معروف به پوهاند خوشگله) اجازه نمی دهد ، حتا يک انتقاد کوچک از عبدالله عبدالله ، قسيمخان فهيم يا عطا محمدنور نشر شود ! اينست وضع نشرات افغانی در خارج افغانستان ! يک چک صد دالری يک رسانه را عبد وعبيد دايمی ميکند!زلمی

 • سلامونه !

  صبغت الله مجدد امروز مانند کتاب کهنه قات قات شده در طاق بالا مانده شده و از او بد و بیراه گفته میشود . وقتی که او در دوران حکومت های خاندان نادری همیشه به مخالفت ظلم و اسنبداد انها به جنگ بود از او به کلماتی که در وصف رهبران اسلام گفته میشد یاد میگردید , حتی زمانی که میخواست خروسچف را بکشد احزاب تازه به دوران رسیده چپ افغانستان از او منحیث پیغامبر انقلابی افغانستان و حتیاو را وارث سلاله محمدی یاد مینمودند . تا جایکه برای شهرت مردمی بودن و خلقی اش خانواده ظاهر خان او را از افغانستان به یکی از سفارت های افغانی در خارج تبعید نمودند و در ان لحظات اعضای خانواده این شخص به مضیقه حفاظت سیاسی دچار شده میخواستند دوباره به هند بر گردند . این شخص همیشه در خانه اشت برای هر نوع افغان باز بود و در عید ها و سال نو و گاه و بیگاه چنان کمک ها و تحایف به خلق غریب دور بر خانه اش میداد که تا امروز به یاد همه است . او مانند برادر سلطان محمود غزنوی هیچگا از خوشی نخندیده است حتی با وجودیکه او دانسته است کرزی در اتش که خودش افروخته است خواهد سوخت . او در مقابل گلبدین و سیاف و مزاری و همه جهادین مخالف مردم افغانستان تا توان داشت کوشید , ولی فقط مانند دیگران دست به اسلحه نتوانست ببرد . این شخص به خاطریکه اسلام است مستایند و از او بد میگویند . در حالیکه او واقعاء مسلمان است و دیگران مسلمانان ابنالوقت . دیگران منظور رهبران جهادی مانند اسمعیل خان امیرالمونین هراتی که در وسط جنگ سر از ناف مشهد بیرون اورد . ویا یونس قانونی که هزاره های خود را ایلاه داده با دشمنان مردم افغانستان اتحاد نموده بود . خلاصه در اخر وقتی دید که از کرزی انسان و یا افغان ساخته نمیتواند چوکی را ایلاه داد و مردمان کوتاه اندیش مانند فرشته حضرتی که از پدر پدر با مجددی خیل دشمنی خصوصی دارند در پی بدی به این شخص مومن پای لچ نموده اند . این شخص در بطن سیاست کرزی مخالف سر سخت جاهلان پنجشیری و کلکانی بود و از عمر ها این شخص میدانست که اگر افغانستان را میخواهید که ارام با صلح و صفا باشد باید حکومت داری را از دست پنجشیری و کلکان دور نگه دارید و فارسی وان را با خود داشته باشید و کار را به هزاره بسپارید اصلاء این شخص در سالها سال مخلفت دست داشتن پشتون در سیاست نیز بود بود . این شخص بعد از تجارب تلخی سیاسی متواند افغانستان را چنان کشوری اسلامی و متمد بسازد که واقعاء خداوند خود برای شکریه گفتن به زمین به کابل بیاید . آمین ثمه امین .

  • دوستان سلام ! خیال کدین که شیخ الشیاطین مجددی استخاره چی چوکی ریاست مجلس سنا ره ایلا کده ؟ نی بابا !! استخاره چی به اصطلاح مردوم مقامش گسو کد که یگان وند کلانتر ره از برکتش قپ کنه ، دید که کسی ده قصش نشد و ده ای میدان همگی به فکر سر کشیدن هستن ، هنوز موره ها قالبی نشیشته بودند که پاتک گرفت و از لول دادن پشیمان شد .

   خانم حضرتی خیال کده که این پشم دارا سیاست میکنن ، نی خوار جان ، اینا ایزک های ناز نازی پیشاپیش کاروانند که سالهاس کار و بار شان جپله کردن به نای نایی گاروانچیس . وقتی درز و دورز شان عرق کد ، یگان چیغسک میکنن که الا وای ، وای ، وای وای وای _ الا وای ، وای ! وای وای وای . وقتی خمچه گک نازک و تر و لرزان ده نرمگاه شان رسید که مکوه نازوه جانانه ، باز ده زیر دول دوسره همان کاکل زدن اس و جپله !!

   این استخاره چیها و استخاره پذیرها آنقدر بی مسلک وبی ارزش اند که حتی به ناموس خود پابند نیستند ، چی رسد به خوردن دوباره تف خود ، تف که قند و نبات است و کار آمد کاروانچی .

  • مزاری !

   صبغت الله مجددی را با پدرت که در گوشه خانه افتاده و هیچ کاری نمیکنه مقایسه کو ببین کدامشان برای افغانستان کار کرده اند . تو به جای گپ زدن مثل لچک های شوربازار واری کتاب بخوان و خود را از مسایل اگاه بساز و باز برای اشخاص مثل مجددی گچ بزن . فقط از روی نفر ت داشتن نوشته کردن از ادم یک احمقی مثل فرشته حضرتی میسازه . ایی اخرین دفعه است که از دهانت گند بی معنی و بی جا بیرون میایه اگر خوده و خانواده خوده احترام میکنی دفع دیگر از این حرف ها نزن . تو بزور خوده بدست مردم لچ میسازی .

  • اپریل جان ! پدر مغفورم که حافظ قرآن بود سالهاست به رحمت حق پیوسته ، ولی اینقدر میدانم وقتی مسلمانان جهادی در مزارشریف به قدرت رسیدند ، آنقدر رنج روحی دید که زاره ( زهره ) ترق شد . زیرا او مسلمان بود و رسم مسلمانی مسلمانان جهادی را دیده نتوانست .

   اپریل جان ، کتاب خواندن آسان ولی انسان شدن مشکل است . بز ریش دارد و طوطی گویاست . ولی آدمیکه بخاطر دوام اقتدار نوکرترین ، مزدورترین و بی شخصیت ترین آدم نمای امریکایی ، شبانه پیش خدایش استخاره کند ، به نظروعقیده شما انسان است که دیگران را به طرفداری اش سرزنش میکنید ؟ بلی این اشخاص نتنها که خود را لچ کرده اند بلکه همۀ ما اوغانستانی ها لچ کرده اند ، ما را از لچ کردن نترسانید ، نه آبرویی داریم و نه عزتی . نه زبانی داریم و نه فرهنگی ، همه را به ... خود زده اند .

   اگر چی قهر استید ولی خیر ، برایتان یک قصه دارم شاید شنیده باشید : پروفیسور برهان الدین ربانی به تاجکستان مسافرتی داشت . وقتی رفع حاجت می نمود از مهماندار خود کلخ خواست . مهماندار پرسید : آغای پروفیسور به کلخ چی حاجت است ؟ فرمود بخاطر پاک کردن جدار کانال بول شرعأ به کلخ ضرورت است ! مهماندار گفت : آغای پروفیسور خاک خود را به ... خود زدید حالا میخواهید از ما را هم بزنید ؟!

   یادتان رفت که وقتی حضرت در قدرت شش ماهه بود بادار پاکستانی اش چک یک ملیون دالر را به خاطر کمک به دولت اسلامی نوپای اوغانستان برایش سپرد که مانند قند و قروت نوش جان کرد ، وقتی پرسیدند که حضرت صیب دالرها چی شد ؟ بیشرمانه گفت : برادر! ای پیسه ره بر مه دادن ، نی که بر کل اوغانستان !! اگر باز هم پشتیبانی این غول بیابان کردید چنان سندی برایتان بدهم که دیگر ازنام حضرت نفرت کنید ، چی رسد به طرفداری آن ! فکر نکنید که تنها شما توهین کردن و تحقیر نمودن خاندان آموخته اید ! این حقیر نیز از خاندانها چیزکی میداند ، نشود که بگفتۀ دوستم سرپلی بخاطر شبوشکی پوستین ها در بگیرد !!

 • بانو حضرتی!

  فکر نمی کنی که در نوشته هایت کمی از جاده حقیقت دور شده ای. آخر چه طور شما به خود حق میدهید که یک خاندان بزرگ را محکوم کنی و هیچ استثنایی هم قایل نشوی؟

  • بانو حضرتی!

   قسما آنچه را که نوشته اید درست است اما اگر اپوزیسیون ساده لوحانه دوباره جناب حضرت شیخ را به بزرگی و رهبری بپذیرند پس وای به حال شان, از این معلوم که شما نیز خامید و نیاز به پختگی دارید. با این نوشتار رسماً به عقل و هوش خود و دیگران توهین کردید.

  • برادرانی که فرشته جان را مخاطب ميسازيد! قسم به خدا، ايشان از چاپ اين نوشته ها که عکس و اسم اورا نيز با خود دارد، بی خبر است. برادران اخوانی جمعيت اسلامی و برادران سايت خاوران ، گاه گاه به اسم فرشته جان ، مطلب نشر ميکنند! کدام وقتی ديديد که فرشته جان به يک کامنت ( پيام) پاسخ داده باشد ؟ سيد موسی عثمان همين قصه جالب را امروز در سايت( آريايی) اشاعه داده است.آفاق

  • kodam eestefa, yak qarake reeshsafedana bood , nazash bar dashta shod wa eestefayash ra dobara pas gereft, khoda jan harche zod tar eeshan ra ba rahamate khod molheq konad ameeeeeeeeeeeeeeeeeeeen

   ok

 • این خانم پر از عقده حقارت است و نام خود را هم باید دلقک بگذارد.

  جالب است که بدون هیچ تعمق و تاخیر نام سلیمان لایق شاعر بزرگ را در راس دسیسه خیالی که به قول شان دارد شکل میگیرد ، ذکر کرده است.

 • مزاری !

  . . این گپ های تو همه اش از زبان دیگر ها است و تو خودت هیچ معلوماتی راجع به زنده گی این اشخاص نداری . من ترا میشناسم تو یک خشکه بانکه از گذز عزیز اباد چغدک باید باشی . که تقریباء همه چغد ه کی ها در همه زمان های زنده گی خود در رشوت خوردن و گپ های کلان کلان زدن معروف هستند . اکثر قزلباش نیز هستند . یکی شان به نام علام حسین خان چندین سال قبل در زمان سقوی عسکر هزاره داشت و یکی دیگر غلام سرور ( سوز - چشم سبز ) اسپکی گاهی به تاشقرغان میرفت گاهی به دهدادی . از این گپ ها بگذر , دانش انتقاد کردن و تجربه دانستن را برای شخص خودت از طریق مطالعه پیدا کن . گپ ها و مسایل را از دهان دیگران تبلیغ نمودن به خاطر نفرت شخصی تحت نام عشق به افغانستان , اشتباه است . تو صلاحیت فهمیدن را داری , به جای ازاجیف بافی اول به کنهه موضوع برس ( توسط کتاب ویا اخبار ویا انترنت ویا از بزرگی و یا کسی ) بپرس , بعد اب نادیده موزه را از پای بکش . تو تقلید نفرت نمودن از بعضی ها را مینمایی , تو اکتینگ بد بودن را مینمایی . معلوم میشود که بعضی مسایل سیاسی که در ذهن تو به نفع مردم افغانستان نیست و یا باعث بدبختی مردم و سوختن این کشور شده است ترا بد قلیغ و یا لاابالی ساخته است , در پشت نفرت تو نه کدام مکتب سیاسی نه کدام طرز فکر بکر متمدن نه کدام قهرمان داستان یکی از جنگ های افغانستان خوابیده به نظر میرسد . کوشش کن پر معنی باشی و این شخصیت سنگین را از طریق فهمیدن افغانستنان و مردم ان و سیاست ان و اقتصاد ان و رهبران ان و پروگرام ها و پروجیکت های اینده انها بدست میتوانی بیاوری . با من بحث نکن از این نوشته هرچه بدردت میخورد بردار باقی را و یا همه را به سطل اشغال بیانداز .

  • خان اپریل خان ! برایتان چند رای و مشوره کاملأ دوستانه دارم که نخست ، درست نوشتن فارسی دری بیآموزید تا پیام تا قابل فهم باشد . دوم ، کوشش کنید از نگاشتن کلمات انگلیسی که همشکل آن در زبان ما وجود دارد بپرهیزید مانند اکتینگ ( نمایش ) و پروجیکت ( پی ریزی ) وغیره . مزاج ، خـلق و نزاکت در زبان ترکی قلیق است نه قلیغ . ضربالمثل ( اب نادیده موزه را از پای بکش ) را مانند دوست تان خان ولی خان نادرست نوشته اید . درست آن :( آب را نه دیده موزه را از پای نکش ) است نه بکش !! سوم ، کوشش کنید پیام خود را به زبان مادری تان پشتو نوشته کنید تا مفهوم داشته باشد .

   گذر عزیزآباد ، گذر چغدک و گذر شورتاکزار سه گذرگاه جداگانه و مستقل ساحه شمال غرب شهر مزارشریف اند ، نه گذر عزیزآبادچغدک ، اشتباه نکنید . در قسمت خشکه بانکی و رشورت خوردن چغدکی ها و قزلباشها معلومات ندارم ، میگویند با ماه نشینی ماه شوی با دیگ نشینی سیاه ، والله العلم . شاید منظورشما مرحوم غلام حسین خان فرقه مشر و مرحوم غلام سرورخان اسب سوار باشند که متأسفانه با ایشان هم شناختی ندارم و شنیده ام که انسانان خوبی بوده اند ، خدا مغفرت شان نماید .

   خان اپریل خان ، بعد ازین درپیام های تان به طرفداری شیخ الشاطین چیزی ننویسید که به وعده وفا خواهم نمود .

   پدرناوی !

  • مزاری = مریضی

   خیلی به خود میبالی که نشان دهنده دون صفتی است. فقط اشخاص مانند تو چیز فهم چنین مغرور بیجا اند و آنها مانند تو مریضی هیچگاه اشتباه خود را در نظر نمیگیرند و همیشه به دیگران میتازند.

   بطور مثال شما نوشته اید : از نگاشتن کلمات انگلیسی که همشکل آن در زبان ما وجود دارد
   این همشکل آن به چه معنی است ؟ ما شنیده بودیم مترادف آن

   خیلی مغرور نشید که مریضی شما شدید تر خواهد شد.

  • خان بابر خان ! این حقیر هیچگاهی مغرور نشده و نخواهد شد . منتها وقتی شما از حد و گلیم خود پا فراتر میگذارید ، مجبور میشوم حقیقتی را برایتان بنگارم که بگفتۀ دوست شما خان اپریل خان به قلیق تان برمی خورد .

   آنچی این حقیر فقیر از واژۀ مترادف میداند چنین است و شاید من به اشتباه باشم . لغت تازی مترادف در لغت نامه دهخدا چنین معنی دارد : در پی دیگری سوار شونده . (غیاث ) (آنندراج ). کسی که پس دیگری سوار شود. (ناظم الاطباء) .

   اگرواژۀ انگلیسی اکتینگ به فارسی ترجمه شود میشود نمایش ، نمایاندن ، نمایش دادن ، به نمایش گرفتن . یعنی همشکل وهم مانند چنین واژۀ را ما میتوانیم بزبان فارسی در نوشتارفارسی استفاده ببریم . ولی ( مخصوص ) و( ویژه ) واژه های متشابه ومترادف با هم اند . که میشود همچنین مترادف را استفاده نمائیم . چون بسیار میکوشم از نوشتن واژه های تازی دوری گزینم ، می بخشید که به قلیق و مزاج تان برمیخورد و ناخود آگاه آغاز میکنید به دون فکری پنداشتن و دون صفتی نوشتن .

  • مزاری =مریضی

   متاسفانه غرور بیجا به شما اجازه نمیدهد که واقعیت را بپذیرید.

   در زبان فارسی اصلا گفته نمیشود که کلمات همشکل. اصلا ً کلمات همشکل وجود ندارد و اظهار آن بی مفهوم است

   یا باید مترادف گفت یا معادل. مثلاً معادل کلمه دموکراسی در فارسی مردم سالاری است.

   باز هم به شما میگویم که غرور بیجا دلالت بر دون صفتی شخص میکند.

  • خان بابز خان اینست پاسخ تو : ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • سلام بر مزاري صاحب عزيز ازاينكه به ارسال نامه تاخير كردم ببخشيد

   امشب مهمانانى از مزارشريف داشتم سخن هاى زيادى از مزارشرف نمودند در لابلاى سخن من از شما ياد أور شدم واز مهارت هاى شما واز ىرايت وحسن نوشته هاىشما تعريف نمودم . ودر همين روز ها نوشته شما را كه دروصف دوستم مداحى نموديد برايشان خواندم ونظر ايشانرا ىر باره مدح شما وتقررى دوستم خواهان شدم . يكى خود را از على جوبان و2خورا از سرخانقا 3خودرااز دهداى 4خورا دروازه شاديان وووويكى ازأنها بنام محمد امين ازمندوي مزارسريف كزر يخدان معرفي كرد ونزديكتر أمد بمن خطاب كرد بنويس براى مزارى براستي همه ازشما خفه بودند برادر محمدامين ازشما خواست كه شما ازكى وبه كدام حق از طرف مردم مزار مينويسيد اولا كه بايد از مردم مزار معزرت بخواهيد وثانيأ تنها مزارى نوشتن كسى از مزار نميشود سجل و سنوانح كار دارد از شما مبرسم كه ازكدام بشت كوه جدواجداد شما به مزار أمده از باميان ويا دره سوف ويا كل كمبز ويا شش بل والى مزارى ها هركز از دوستم طرفدارى نميكنند يادت رفته كه دوستمى ها از قبيل رسول بهلوان وحيدرى جوزجانى وشير عرب وديكر ظالمان به زور دوكانهاى بزازها را همراه عمارتش بزور قبضه كردن وحويلى خجندى را بزور تفنك كرفتند ودخترش را همراه خود بردند وطالب دالر شدند وقتى خجندى دالر را برد كه دخنرش را بياورد دخترك باجشمان اشك دار كفت بدرجان بمن هيج أبروى نماندن به من زندكى بكار نيست وبالاخره خود كشى كرد اين يكى ازأن جنايات دوستم ودوستمى ها است بمثل اين قضيه هزاران در هزار جنايات أنها بوشيده نيست . از خواب خركوش بيدار شو وهمه نوشته هايت را صرف بنام خودت بنما نه از طرف مردم مزار .......... محترم مزارى صاحب اين دوستان مزارى ام مرا دودله ساختن أيا شما همان مزارى هستيد ويا كسى ديكر بنام مزارى مداحى نموده است .... باعرض احترام رسا
   ه ارسال نامه تاخير نمودم معزرت ميخواهم

  • دوست عزیز ! سلامها خدمت شما و دوستان مهمان تان تقدیم است . امید درین مدتی که تشریف نداشتید بخیریت گذشته باشد . این حقیر فقیر هیچگاهی از نام مردم شهرعزیزم مزارشریف وکالت نداشته ام و بخود حق هم نمی دهم که از نام ایشان استفادۀّ ابزاری نمایم ، تنها چشم دید های خود را نگاشته ام و بس . نام من احمد خلیل و تخلصم نبیل و محل زادگاه پدری ام گذر مارمل است . شاید همان دوستان مهمان تان با نامهای قاری عبداللطیف خان شریفی ، حاجی سعد الله کاتب زاده ، هلال الدین بدری ، حاجی مقیم بای ، وکیل علیمرادخان ، حاجی نعیم جان ، حاجی محمد عمر جان ، محمد عمر خان فرزاد ، حاجی وکیل عبدالوهاب خان ، استاد جاهد ، حاجی فیض الله خان انصاری و دیگر بزرگان گذشته مزارشریف آشنایی داشته باشند که این حقیر خوشه چینی از خرمن دانش ، شخصیت و بزرگمنشی این فضیلت مأبان بوده و است . مزارشریف یک قریه نیست که چار نفر مهمان شما و آنهم از چار گوشه شهر ملیونی این حقیر را از قلعه بالا بشناسند . دختر مرحوم حاجی سیف الله خجندی را ملیشه ازبک رسول پهلوان ربایده بودند ، ازینکه ملیشه رسول جلاد بی ناموسیی را درحق دختر خجندی نموده باشند شکی نیست . بلی رسول پهلوان ، حیدر جوزجانی ، شراف بیگ ، غفار پهلوان ، ملک خان و دیگر ملیشه های ازبک جنایات بی شماری را در شهر مزار شریف و حومۀ آن انجام داده اند که همه محکوم اند با مهمانان شما همفکرم . ولی دوستم خودش با تعداد کمی از سر بازانش مردمان خوبی بودند ، غیر از شیرالدایی .

   اگر ما پاس جنرال دوستم را صرف به همین که نگذاشت شهر ما میدان جنگ جهادی ها شود داشته باشیم کفایت میکند که نام دوستم را مجزا از دیگران بدانیم . البته این نظر کاملأشخصی خودم است . اگردوستان مهمان شما بخاطر داشته باشند بازگشت دوباره دوستم و پذیرایی مردم شهر مزار را حینیکه مزارشریف در محاصره طالبان بود همه موضوع حل خواهد شد . آن گردهمآیی هزاران شهروند مزار که به روضه مبارک جمع شده بودند را بخاطر دارند ؟ از جانی و جنایت کار هیچگاهی چنین پذیرایی صورت نمی گیرد . وقتیکه کابل در آتش جنگ میسوخت مزارشریف آرام در آرام بود ، تنها جنگی که به وقوع پیوست جنگ سیف الله عطا ذبیع الله در گذرهای مارمل ، شادیان ، خانقا و پنجشیر بود که روزی هم دوام نکرد .

   دوست عزیز رسا ! ساختار سیاسی شهر مزارشریف در طول زمانه های جنگ چنان دستخوش حوادث ناهنجار بوده که طبقات مردم عام در هر گوشه و کنار آن مجبور بودند پیرو یکی از جناح های درگیر نزاع سیاسی باشند . برداشت ها نظر به سطح دانش و توانمندی هضم موضوعات نظامی سیاسی آن زمان فرق میکند . یکی در فکر گرفتن قدرت و قصر ها بود و دیگری بفکر نگهداری شهر از تجاوز و تخریب . شاید دوستان مهمان شما هواخواهان جمعیت اسلامی و شورای نظار باشند ، ایا میتوان گفت که ایشان نماینده گان مردم شهر مزار اند ؟ بهر صورت .

   امروز اوغانستان چنان در گودال اختناق و تجاوز غرق است که نه از دست من مانند یک مزاری کاری ساخته است و نه از دست دوستان مهمان تان . تاریخ قضاوت خواهد نمود که کی کی بوده و کی کی است ! جنایت و خیانت از هر قوم و قبیلۀ که شده باشد روزی غباری پیدا خواهد شد و یک یک خواهد نوشت ، ضرورت نیست تا ما یکدیگر را به باد ناسزا و اتهام بگیریم . شاید دوستم هم جنایاتی را مرتکب شده باشد که در مقابل شمال کشور را آرام و مردمان آنرا از شر تجاوز و شهر ها از شر تخریب نجات داده ، اگر ما دیدۀ بینا و درک سیاسی میهنی داشته باشیم . ازینکه باعث رنجش مهمانان شما شده ام ، معذرت میخواهم . شاد و صحتمند باشید .

 • فرشته جان شما واقعا كه يك انسان با شهامت هستيد.راستى يك عده افراد حسود ,بزدل تحت نام هاى ظاهرشاه,ابريل,مزارى كه صدقه نام مزارى شود,ماضىزاده و بابر كلماتى را نشخوار كردند.اين افراد جبون در برابر يك زن حرفهايى ميرانند و لى خود را مخفى ميكنند شها مت انرا ندارند كه به نام وفاميل خود ظاهرشوند.شما هميشه خوب را خوب وبد را بد كفته ايد وبى هراس جهره حقيقى يك عده فاشيستان را برملا ساخته ايد ما به شما افرين ميكوييم.
  رسم و رو ازادى را بيشه نبايد كرد...يا انكه ز سربازى انديشه نبايد كرد.....بصير بينا

 • داکتر صاحب بصیر بینا !

  من شخصاء از هیچ مسلمانی راضی نیستم حتی از خودم . ولی وقتی شما ها از شخصی که برای مبازه بر علیه فساد دولت کرزی از چوکی سنای افغانستان دست برداشته است مورد تنقید های وحشیانه قرار میدهید ایا کدام تشریحاتی برای مخالفت با این شخص در دست دارید ویا به خاطری که این شخص مسلمان است و یا بزرگ خاواده مجددی است و یا مربوط فرقه نقشبندی است , همرایش به جنگ هستید . من شما را با نظریات تان از زمانی درازیست که میشناسم , همیشه در وب سایت ها پاین و بالا میروید و وقتی در مقایسه میبینم که نه تنها شما کاری برای کشور و یا مردم خود ننموده اید , حتی ده روپیه افغانی به دست پسری گرسنه ایی در پس کوچه های کابل نداده اید , از کجا جراات پیدا کرده اید که در مقابل شخصی چو صبغت الله مجددی که از سالهاست در افغانستان برای مردم کار میکند , در جنگ ایستاده هستید . من از خالی ذهن بودن شما ها در مقابل این شخص حیرانم , مانند گوسفند همه را حضرتی براه انداخته است , هرچه او بگوید برای شما حکم قران را دارد . اخر یکی از کار نامه های این شخص را درین وبسیات بیان دارید تا همه از ان باخبر شوند . شما در جای از چپ دفاع کرده اید در جای از مسلمان در جایی همه را به دشنام گرفته اید . ما شما را شناخته ایم که داکتر هستید . کافی نیست برای شما ؟ , با دشنام دادن و پی رویی نمودن فرشته حضرتی میخواهید مجاور قبر احمد شاه مسعود قاتل نیم مردم کابل , شوید؟؟؟ . عجبا .

 • سلیمان لایق کسی است نقشه ساختن اینده یک افغانستان مقتدر و مقنع را بین مردم افغانستان از مردم افغانستان با بعضی های دیگر ساخته است و در ان پروژه امده است که باید قوم پنجشیری از پنجشیر به مناطق کنر و کامه و لغمان نقل مکان داده شود و به جای قوم پنجشیری در ان جا پشتون های مانند ناقلین جابجا گردد . فرشته حضرتی از اینکه صبغت الله مجددی توانسته بود کشور را از دست دزدان کلکان مانند حبیب الله کلکانی و سید حسین کلکانی و دزدان داره مانند خال محمد دزد که تمام مکاتب را بسته بودند و معلمین و ملاه ها را خانه بند ساخته بودند توسط قران که اصلاء نتوانسته با تمام معجزات خود از وحشی گری شمالی وار در هیچ دور تاریخی بکاهد , استفاده نموده نادر را وادار به قید ساختن دزدان شمالی نمود و کشور را حد اقل از دور تاریک چون طالبان بدر اورد و مردم را اجازه نفس کشیدن داد. صبغت الله مجددی از اول جهاد تا امروز متقین است که احمد شاه مسعود یکی از پی روان حبیب الله کلکانی بوده که نطر به شرایط افغانستان مانند اسلاف خود نان را به ترخ روز خورده به جای رفتن به جنگلات و کوه های شمالی و بستن سر گردنه های جاده شمال افغانستان , دست به جهاد که منفعت بیشتری نسبت به دزدی آرد و گندم و حاصلات تاک انگور های مردم غریب شمالی را داشت , زد و نه تنها از میدان شغالی استفاده نموده پوره کوه های لاجورد و زمرد را به پاکستان و ایران و تاجکیستان فرو خت و گرو گذاشت بلکه از آی اس آی و سازمان ( را ) هندوستان و روس ها چنان مال بتول میکرد که امروز تا اخر دنیا تمام اهل و بیت او در عشق خواهند بود . این حرفها سر جایش قسیم فهیم و احمد ضیا مسعود و عبداللللله و بعضی دیگر که بر قبرغه مردم افغانستنان جا خوش کرده اند از گل اغا شیرزوی و تییم هیرویین کرزی خاموشانه ( باج ) میگیرند ورنه یک استخبارات چی که تجربه به اندازه چرس فروشان ده افغانان را ندارد و حتی دالر اصلی را تا امدن امریکایی ها به افغانستان اصلاء نمیشناخت هر معامله سری که میکرد از دالر های چاپ پشاور و دره ادم خان که آی اس آی بدسترسش قرار میداد خرچ میکرد . این شخص که خود را حامی مردم افغانستان میداند از کشته شدن مسعود چنان چاق و چوبند و گردن کلفت شده است که انگار نه انگار که در وسط میدان جنگ ایستاده است . و روزانه کم از کم صد ها افغان به خون خود غلطیده میروند و ایشان دمب تکان نمیدهند . کجا است عبداللللللله که تا دیروز سنگ عشق افغانستان را برای کامیابی در انتخابات به سینه میزد و امروز مگر برای میخ کردن او در مغز مردم افغانستان کدام جای در خور جهالت او سی آی ای میپالد ؟ و یا مانند کارتوسی جمیز باند نگهداری اش میکنند برای روز مبادا ؟ صبغت الله مجددی امروز با جثه کوچک خود قادر به هیچ کاری عملی جز دعا دادن به مردم افغانستان نیست . ولی قسیم فهیم و عبدالللللللله و باقی دزدان کلکان تیغ ها را تیز نموده منتظر یک بار دیگر اعتشاشی هستند که بتواند مانند بنگالی ها از اب خیط تا میتوانند ماهی بگیرند . از این کلکانی ها گلبدین بهتر است , وقتی دید که در ریاست جمهوری برهان الدین ربانی مسعود وزیر دفاع است از صدارت دست کشید . گلبدین با هر نوع دشمن میتواند بجنگد , ولی با دزد خانه همکاسه نمیشود . همچنان اتحاد گذشته دوستم رابا مسعود وغیره مبین هم عقیده بودن او با این جمع خرافات نپزرید .

 • جناب اپریل خان!

  از فحوای نوشته های شما برمیاید که چرند میبافید. تا آنجا که من بخاطر دارم عیاش ترین مردمان در زمان زمامداری فاسدان محمدزائی بخصوص ظاهرکل مجددی ها و حضرت صاحبان بودند. شما را بخدا در زمانیکه مردم در بسیاری از نقاط این بد بخت خاک از گرسنگی و بیچاره گی به هلاکت میرسیدند در کوچه پاسپورت خانه های جیناب حضرت صاحب ها همچو قصر های کوچک مرمرین با جوی های آب و درختان بهی و دیگر میوه ها میدرخشید. آخر انسان کودن بی مغز در کجای دین خدا و محمد همچو آدمهای مفتخور را ستایش نموده که شما میکنید. ماندقصه کمونست پیر فرتوت سلیمان نالایق که حتی کمونست های خودش اورا به جوی نمی خرند. میکده.

 • با سلام فرشته جان!

  خیلی عالی تشخیص داده اید. مجددی و امثالش گرگهای وحشیی هستند که در طول سالیان دراز از گوشت و خون فرزندان ملت مظلوم ما تغذیه کرده است. حقش هست که اکنون ملت ما اینگونه گرگهای وحشی را به صلابه بکشند.
  چهره ی کثیف مجددی نفرت و انزجار در قلب ها میریزد....
  به امید روزی که روشن فکران ملت ما با مقاله های روشنفکری شان رهنمایی باشند برای تشخیص گرگ های آدمخوار.
  زنده باشی فرشته عزیز!!!!!!!!!!

 • میکده !

  سلیمان لایق یک شخصیتی است که در جدال سیاسی افغانستان تا جایی که به نظر خودش عقلش قد داده است کار های انجام داده است که مورد قبول و نکوهش سیاسیون چپ افغانستان قرار گرفته است . ما عقیده بر این هستیم که فقط ( افغان ) میتواند این کشور را نجات بدهند , نه پشتون و نه هزاره و نه ازبک و نه پشهء در مرحله دو گفتار شما باید عرض نمود که : حساب و کتاب بدبختی مردم افغانستان را از خانواده نادر خان بگیرید چند تا اولاده این خانواده یکی شان میرویس در سیسیلی ایتالیا است ( در اخرین روز های زنده گی ظاهر خان منحیث دست راست پدر خود او را در سیاسیات افغانستان معاونت میکرد ) برادر کلانء میرویس دور بر بند امیر بامیان برای ساختن این منطقه به پارک عمومی مردم افغانستان مشغول است ولی در اصل میخواهد مانند پیاز دوباره در زیر خاک چنان بزرگ شود که بیرون کشیدنش مشکل گردد برای مردم . از اینکه دین همیشه در خدمت سلاطین بوده شاید شما تازه خبر شده اید . از دین سلطان صاحبان و پادشاهان منخیث دوای بیهوشی همیشه استفاده نموده و مردم کشور های فقیر را غرق خواب غفلت در امید اینده رویایی بهشت خوابانیده اند و خود حرامسرا ها و قصر ها برای خود و برای خدمتگذاران خود ساخته از شراب های انطهوری خود ساخته و حور های اختطاف شده و بدبخت لذت برده اند . شما به جای اینکه در ریشه کن ساختن علت بدبختی مردم این کشور که در اصل همان دین و مذهب است کوشش کنید میخواهید با دور انداختن چند تا بادنجان دور بشقاب خود را تسلی داده امیدوار اینده درخشان برای ملت گردید . صبغت الله مجددی یکی از هزاران ملاه بود و است که همیشه روی طالع بادشاه به سلامت را مطابق میل او باز میکرد . ( ملاه لنگ ) را در زمان نادر خان کی اختراع نموده بود ؟ و یا چرا در مقابل ملاه فیهم قسیم که خود را مارشال ساخته است چیزی نمیگویید ؟ . شما مردمان بی ایمان و دغلی هستید که همیشه میخواهید در خواب پنبه دانه بخورید مانند شتر . شما خوب میدانید که علت این همه بد بختی و فلاکت و خون در افغانستان چیست ولی هنوز که میلیون ها مردم ما به دست اسلام سعودی عربیه توسط پیروان داخلی و خارجی ان کشته شده اند , قبول ندارید که این علی و محمد و عثمان و عمر و قران است که بعد از سالها در گور خوابیدن هنوز ما را یک یک کشته میرود و ما علت را به شانه این بدبختی که خود در رکاب پادشاهان از خجالت به مردم نگریسته نمیتواند , در اخر عمر میخواهد از هرچه ذلالت و بی شرمی است جدا شود , ولی شما او را با محسنی که وافعاء بی شرم ترین مسلمانان جامعه شما است مقایسه میکنید . همچنان محسنی به احکام قرانی عمل کرده دختر نه ساله را کشت زار خود ساخته است . حالا اگر قران به او امر نمیکرد و او از ترس دوزخ خدایی به ان عمل نمیکرد او نیز یک انسانی بود در خور احترام . پس اسلام را به سعودی برگردانید و نگذارید که اولاد های شما از افغانیت روی برگردانند و مطابق قوانین اسلامی رو به فحش سیاسی و خود فروشی و فقر دچار گردند .

  • خانم فرشته حضرتی ! شما با چه وقاحتی احمد مسعود اخوانی را به نام مجاهد و نجات دهنده افغانستان می دانید ؟ او روباهی تیز چشم بود که کار هایش را به شکل مخفی انجام می داد. کمتر از گلبدین ، سیاف ، استاد عطا ، مزاری ، دوستم ، محقق ، خلیلی و دیگرانشان جنایت انجام ندادده است.

 • فرشته گل ! ازمجددی ها نالیده ای وباالآخره یک نفر ازمجددی هارا نشانه گرفته ای ، مجددی ها اگر خرابی کرده اند ، خوبی هم دارند ولی آنانی راکه قهرمان خوانده ای وسرتاج ملت نشان داده ای یکی ازقهرمانی ها ی شانرا لطف نموده درمقالات بعدی تان تحریرکنید . صرف نظرازآنکه برای امریکا وانگلیس خوش خدمتی کردند ومنحیث سربازهای شان وطن خودرا به مخروبه تبدیل کردند واقتصاد شوروی درمقابله با امریکا به رکود مواجه گردید ومجبورشد که قوای خودرا ازافغانستان بیرون کند . مطلب اینکه برای انگلیس وامریکا خوش خدمتی کردند واهداف آنهارا پیاده کردند ولی برای وطن وهموطنان خود چه کردند ؟ آنانیکه بخاطر قدرت تکیه برجانکری میکنند . وسرنوشت مردم خودرا به فیصله ها وتصامیم خارجی ها گره میزنند . ازآنها هیچ یادآوری نمی کنی .

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس