صفحه نخست > خبر و گزارش > اجراآت وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان در مورد زندانیان افغان در خارج از (...)

اجراآت وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان در مورد زندانیان افغان در خارج از کشور

وزارت امورخارجه هیأت‌های عالی رتبه‌ی را به آن عده از کشورهای که افغانستان نمایندگی سیاسی و قونسلی ندارد، اعزام کرده تا از وضعیت زندانیان افغان معلومات حاصل و در قسمت رهایی ویا تخفیف مجازات آن‌ها سعی و تلاش مؤثر صورت گیرد.
احمد ظاهر فقیری- سخنگوی وزارت امور خارجه
يكشنبه 14 مارچ 2010

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

به نمایندگی‌های سیاسی وقونسلی جمهوری اسلامی افغانستان،

وزارت امور خارجه بر مبنای قانون اساسی کشور و مقرره وظایف و اجراآت، این وزارت خود را مکلف به دفاع از حقوق اتباع افغانستان در خارج از کشور دانسته و در این راستا از هیچ نوع اقدامات و تلاش‌ها دریغ نکرده است.

تعدادی از هموطنان ما در سراسر جهان به خصوص در کشور های همسایه مهاجر شده اند که تعدادی هم جرایمی را مرتکب شده اند، وزارت امورخارجه با استفاده از ابزارهای مساعد دیپلوماتیک ازطریق نمایندگی‌های سیاسی و قونسلی افغانستان در خارج از کشور با مقامات ذیصلاح کشورهای میزبان در مذاکره جدی بوده، زمینه تخفیف مجازات، رهایی و انتقال محبوسین و متهمین را فراهم کرده است.

وزارت امورخارجه هیأت‌های عالی رتبه‌ی را به آن عده از کشورهای که افغانستان نمایندگی سیاسی و قونسلی ندارد، اعزام کرده تا از وضعیت زندانیان افغان معلومات حاصل و در قسمت رهایی ویا تخفیف مجازات آن‌ها سعی و تلاش مؤثر صورت گیرد. مثال های روشن این تلاش‌ها رهایی تعدادی از افغان‌ها از زندان‌های آذربایجان و عراق به اثر ارسال هیات‌های از مرکز و هم‌چنان ارسال نامه‌ای از جانب جلالتماب رییس جمهوری اسلامی افغانستان عنوانی رییس جمهوری عراق پیرامون عفو و تخفیف مجازات تعداد 61 تن از اتباع افغانستان بوده که در زندان‌های عراق زندانی هستند.

مشخصاً در طی سال روان هجری شمسی به تعداد 594 تبعه افغان از زندان‌های کشورهای همسایه و منطقه به اثر سعی و تلاش وزارت امور خارجه آزاد گردیده اند. به عنوان مثال، 5 تن از عراق، 3 تن از آذربایجان، 156 تن از عمان، 212 تن از پاکستان، 1 تن از قطر 59 تن از ترکمنستان، 1 تن از هند و 126 تن از عربستان سعودی.

علاوه بر آن، تعدادی از هم‌وطنان ما که به دلایل امنیتی در پاکستان بازداشت شده بودند به اثر سعی و تلاش‌های جدی و پیگیر از حبس رها شده و به زندگی عادی شان ادامه می‌دهند.

درکل به اثر تلاش حکومت افغانستان و به خصوص وزارت امورخارجه و همکاری دوستانه تاجکستان، به تعداد 256 زندانی افغان که به جرم‌های مختلف محکوم به جزا بودند برای سپری نمودن حبس باقی مانده شان به زندان‌های افغانستان منتقل شده و در ضمن موافقتنامه‌های مشابه با جمهوری اسلامی ایران و فدارسیون روسیه نیز عقد شده اند.

وزارت امور خارجه به ملت افغانستان به عنوان یک وزارت خارجه مسئول اطمینان می‌هد که برای تأمین حقوق اتباع افغانستان در خارج از کشور از هیچ نوع سعی و تلاش دریغ نکرده و نمی‌کند.

مشخصاً در جمهوری اسلامی ایران آماری زندانیان افغان که به جرم‌های مختلف محکوم می‌باشند، به 5700 تن می‌رسد؛ اما در مورد این که چه تعداد از این افراد محکوم به اعدام اند، هیچ اطلاع رسمی از جانب ایران در اختیار ما قرار نگرفته است.

وزارت امور خارجه در حالی که خود را متعهد به حفظ حقوق و منافع همه افغان‌ها در خارج از کشور می‌داند، تلاش‌های دیپلوماتیک در جهت این که مقامات کشورهای دوست و متحابه، در روشنایی احکام نافذ حقوق بین‌المللی، اصول پذیرفته شده حقوق بشر، در تأمین حقوق اتباع افغانستان درکشورهای شان همکاری نموده و در حصه‌ی متهمین و محکومین به مجازات اصول بین‌المللی قبول شده، موازین محاکمه‌ی عادلانه را رعایت کنند، به صورت متداوم ادامه دارد و هم‌وطنان عزیز در جریان اجراآت وزارت امور خارجه در این مورد مشخص قرار خواهند گرفت.

متن خبری بالا جهت آگاهی ارسال است.

باسپاس

احمد ظاهر فقیری

رییس، ریاست سخنگو

loading...
loading...

پيام‌ها

 • آقای احمد ظاهر فقیری؛

  با عرض احترامات، امید است دولت و وزارت خارجۀ افغانستان درپی تأمین و دفاع از حقوق شهروندان ما در کشور های چون یونان که بدون کدام جرم و جنایتِ به یک زنگی بدور از هر نوع عزت و عفت انسانی مجبور شده و از جانب مردم و پلیس خصمانه و ظالمانه تحقیر، سرکوب و بیوقار میشوند، سعی و تلاش های جدی تر و بیشتر از رهانیدن چند زندانیان، بدون چنین فخر فروشی ، بخرج دهند. تا مردم کشور آنرا از دست آوردهای ارزنده دولتمردان جمهوری (اسلامی؟)افغانستان شمرده و به ادعای ذیل شما:

  "وزارت امور خارجه بر مبنای قانون اساسی کشور و مقرره وظایف و اجراآت، این وزارت خود را مکلف به دفاع از حقوق اتباع افغانستان در خارج از کشور دانسته و در این راستا از هیچ نوع اقدامات و تلاش‌ ها دریغ نکرده است."

  اعتباری بیشتری بخشیده بتوانند!

  http://kabulpress.org/my/spip....

  موفق باشید.

 • Aqaye faqiri ra salam taqdeem ast, az nazare man behtar bood ta een gozareshe kare wezarate khareja ba gonaye yak majmoaye khabari ba dastrase rasana ha qarar megereft na een ke ba gonaye yak mazmone interneti, wa degar eenke reyasate sokhango????yak kame na manoos ast, wa shoma rayese reyasate sokhan go hasteed , mesle eenke degar reyasat ha samet hastand wa az shoma sokhan go, name een reyasat ra eslah koneed behtar ast ok

جستجو در کابل پرس