صفحه نخست > دیدگاه > تريبون آزاد > ترجمۀ بد: سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در کانادا سکسی ترین و کوشاترين سفیر (…)

ترجمۀ بد: سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در کانادا سکسی ترین و کوشاترين سفیر مقیم در آن کشور !!!

نويسنده: رحمان کتوازی به همراه پاسخ سفارت افغانستان در کانادا و نوشته ی مير حسين مهدوی در اين مورد
دوشنبه 20 آگوست 2007

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

ميرحسين مهدوی

انتشار خبر " سفیر افغانستان سکسی ترین سفیر جهان در کانادا" در وبسایت کابل پرس? و سپس عکس العمل سفارت افغانستان دراتاوا مرا وادشت تا هم متن گزارش مجله سفارت- ایمبسی- چاپ کانادا را بخوانم و هم با نویسنده مقاله مورد نظر، براین ادبیا، تماس بگیرم .

با کمال تاسف گزارش و نگارش خبر و حتی ترجمه آن وسیله ای برای حمله و ضد حمله شده است. کسی که خبر را سیاسی – یعنی بد و دشمنانه – ترجمه می کند شاید نداند که ترجمه کردن یک هنر است و در این هنر پای بندی به اصل متن و حفظ صداقت و درست گویی یکی از اصولی ترین تعهدات مترجم است.

آقای رحمان کتوازی اولین کسی است که نسبت به گزارش مجله سفارت( ایمبسی) چاپ کانادا از خود حساسیت نشان داده و اقدام به ترجمه و نقد آن نموده است. آقای کتوازی ترجمه خود را با یک خبر آغاز می کند و بلافاصله آن خبروسیله ای برای حمله به سفیر افغانستان دراتاوا و وزیر امور خارجه افغانستان می شود. خواننده به این نتیجه می رسد که هدف از ترجمه آن خبر و همه مقدمه چینی ها نه تنها حمله به سفیر که حمله به وزیر امور خارجه بوده است. البته نمی گویم چرا آقای کتوازی به سفیر و وزیر حمله کرده اند. حمله کردن همیشه کار نا پسندیده ای نیست. اما چرا برای یک حمله سیاسی و احتمالا جناحی خود از ترجمه ناقص ، بد و بسیار سیاسی و سلیقه ای یک خبر استفاده کرده اند؟

هر چند متن اصلی مقاله مجله سفارت به صورت لینک در پایان نوشته آقای کتوازی آمده است اما در نوشته ایشان تنها یک خط ازمتن گزارش ترجمه شده و بعد از آن ایشان به تحلیل خبر، آنهم به شکل تهاجمی پرداخته است. تحلیلی که مبتنی بر یک پیش فرض غلط بنا شده است. پیش فرض آقای کتوازی و احتمالا کابل پرس اینست که سفیر افغانستان در بی بندباری و فحشا و احتمالا حرف و حدیث هایی از این دست نفر اول شده است. کلمه " سکسی" را " جنسی" و احتمالا شهوانی ترجمه فرموده و بعد از آن رگ غیرت ملی و میهنی شان به جوش آمده است.

سفارت افغانستان نیز در یک عکس العمل ضعیف، اقدام به نشر ترجمه گزارش مجله کانادایی کرد. ترجمه سفارت نیز یک ترجمه فوق العاده سیاسی و به دور از متن و با هدف توجیه حادثه اخیر بود. چنین به نظر می رسد که سفارت افغانستان نیز درکی یکسان از واژه " سکسی " با جناب آقای کتوازی دارد. درست به همین دلیل نیز سفارت دچار دست پاچگی گشته و برای اینکه ثابت کند که سفیر افغانستان آدم شهوت چران و بی بندباری نیست، کلمه سکسی را در متن ترجمه فارسی کاملا حذف کرده است.

برای اینکه بتوانم گوشه ای از واقعیت را روشن نمایم با براین ادبیا (Brian Adeba ) نویسنده گزارش مورد نظر تماس گرفتم. هدفم از صحبت با او این بود که قرائت و درکی که از واژه sexy در فرهنگ کانادایی وجود دارد برایم روشن شود. از او پرسیدم : به چه کسی سکسی می گویید؟ او گفت: به کسی که جذاب و زیبا باشد. جذاب یعنی کسی که توجه مردم را به خود جلب می کند . این جلب توجه به باور آقای براین شامل نحوه لباس پوشیدن ، راه رفتن و در مجموع آرایش یک فرد می شود. کسی که خوب لباس می پوشد توجه و احتمالا تحسین دیگران را به خود جلب خواهد کرد. البته که منظور از خوب لباس پوشیدن، رعایت تناسب بین اندام ، رنگ و طرح و لباس و مسایلی از این قبیل است. براین گفت: " خوب پوشیدن به معنی پوشیدن کالاهای قیمتی نیست".

از آقای براین پرسیدم: در این صورت چرا به چنین آدمی به جای سکسی نمی گویید زیبا و یا قشنگ و تعبیرات غیر جنسی از این دست؟ او گفت: تفاوت عمده ای که بین کلمه " زیبا " و " سکسی" در فرهنگ ما وجود دارد اینست که هر چیز زیبایی نمی تواند سکسی باشد اما هر چیز و یا کسی که سکسی باشد زیبا نیز هست. او ادامه داد " کسی که سکسی است توجه دیگران را به خود جلب می کند و این توجه البته که در جنس مخالف آن فرد سکسی می تواند یک توجه کاملا جنسی و با انگیزه تصاحب و تملک جنسی و بدنی باشد".

آقای صمد همچنین به عنوان فعال ترین و پرکار ترین سفیر در اتاوا بر گزیده شده است. از میان ۱۲۶ نمایندگی کشور های مختلف کسب این مقام فوق العاده حایز اهمیت است و جای تبریک و تشکر دارد. نکته ای که متاسفانه در ترجمه انتقادی آقای کتوازی ذکر نشده بود.

بررسی مجله سفارت از طریق تلفون، ایمیل و فکس صورت گرفته و دیپلومات ها ، کارمندان سفارت خانه های خارجی، نمایندگان شورای ملی کانادا، روزنامه نگاران کانادایی و خارجی مقیم اتاوا و تحلیل گران مسایل سیاسی مورد پرسش قرار گرفته اند.

نکته ای که ذکر آنرا ضروری می دانم این است که نوشته آقای کتوازی با آدرس بسیار مشخص، فرد خاصی را هدف قرار داده است. همانگونه که آزادی بیان یکی از حقوق اساسی شهروندان می باشد، حفظ آبروی هر شهروندی- از جمله سفیر- نیز از حقوق اساسی آنان به حساب می آید. آیا بهتر نیست کابل پرس قبل از نشر مقالاتی که با هدف تخریب شخصیت افراد قلم زده می شوند، ابتدا در صحت و سقم خبر تحقیق و بررسی نماید؟

سفارت افغانستان در کانادا يک نامه ی خبری را در پاسخ به يک رسانه ی اينترنتی ارسال کرده است. اين سفارتخانه اين نامه را در پاسخ به مطلب منتشر شده ی يکی از خوانندگان کابل پرس در بخش تريبون آزاد فرستاده و گويی تمايلی برای ذکر نام کابل پرس نداشته است.

اگر خوانندگان اينجا را کليک کنند، صفحه ی منبع در وب سايت هفته نامه ی " ايمبسی" را مشاهده خواهند کرد.

در تقسيم بندی پايين صفحه ی منبع که بصورت فهرست آمده، هم نظر آقای رحمان کتوازی ( خواننده ی کابل پرس) تاييد شده و هم نظر سفارت افغانستان در کانادا. همچنين می توان نام خانم خورشيد صمد را مشاهده کرد که در دو مورد نام ايشان ذکر شده است. همانطور که پيشتر اشاره شده بود، کابل پرس درباره ی نوشته ی آقای رحمان کتوازی و پاسخ سفارت افغانستان در کانادا نظری ندارد.

بعموم رسانه های محترم خبری افغانی !

از آنجائیکه یک رسانۀ انترنتی خبر منتشرۀ مطبوعات کانادا را بطور نادرست تعبیر و توجیه نموده است، اینک ترجمۀ آزاد فشردۀ گزارش هفته نامۀ ایمبسی چاپ اوتاوا ارسال گردید:

نظر سنجی هفته نامۀ Embassy در مورد سفرای مقیم در کانادا

به اســاس آمار سنجی از طریق رأی گیری که برای نخستین بار در مــورد 125 تن از نمایندگی های کشورهای خارجی در کانــادا صورت گرفته است، سفـیر افغانستان دراتاوا افتخار اخذ مقام اول را بحیث پرکارترین و زحمتکش ترین سفیر و همچنین شایسته ترین سفیر را در میان دیپلوماتهای کشورهای خارجی حاصل نموده است.

طی این سروی که با اشتراک کوردیپلماتیک، اعضای پارلمان کانـــادا، ژورنالستان، اکاد میسین ها و اهل خبره به عمـــل آمده است، سفیر افغانستان و خــــانم شان بـه حیث زوج ممتاز و شایسته درمیان دیپلوماتهای مقیم کانادا جایگاه خاص کمایی نمـــوده اند. این موضوع را هفته نامۀ Embassy که نشریۀ پالیسی خارجی کانادا می باشد بتاریخ 8 اگست به نشرسپرده است.

این نخستین بار است که در یکی از مجلات معتبر و مشهور کانادا پس از سروی و رأی گیری دیپلوماتهای نخبه و ممتاز مقیم کانادا انتخاب گردیده اند.

همچنان از جمله برندگان دیگری که درسطح عالی قرار گرفته اند، نمایـــنـده کشور پانامه بحیث سفیر خانم شایسته، سفیر ایالات متحدۀ امریکا بحیث سفیر متنفذ، سفیر بریتانیا بحیث سفیر شیک وخوش لباس وهمچنان سفیر فدراتیف روسیه بحیث سفیر مزاح طبع و ظریف انتخاب گردیده است.

در قسمتی از این مجله که به همراه نتیجۀ آمار فوق بچاپ رسیده است، سفیر افغانستان به نقل از Charles Dickens نویسندۀ بریتانیوی گفته است: "هرچـــــند در دیپلوماسی نیازمندی احساس میگردد تا قبل ازصحبت پیرامون هر موضوع باید دوبــــار در مورد آن اندیشید، میخواهم با استفاده از نقل قول اظهار قدردانی نمـــوده، یادآور شوم که متواضع بوده ایم، شکسته نفسی ما وجود دارد و فروتنی ما همیشه خواهد بود".

سفارتکبرای جمهوری اسلامی افغانستان - کانادا

سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در کانادا سکسی ترین سفیر مقیم در آن کشور !!!

رحمان کتوازی

اشاره: عقايد مطرح شده در اين نوشته مربوط به نويسنده آن است و کابل پرس در اين باره مسووليتی ندارد. برای مطالعه ی خبر در منبع اصلی آن يعنی مجله ی سفارت يا ايمبسی اينجا را کليک کنيد. آقای عمر صمد اگر چنانچه پاسخی به اين نوشته داشته باشند، در کابل پرس بدون کم و کاست نشر خواهد شد/ کابل پرس

بر اساس معلومات مواصلت یافته، هفتۀ گذشته مجلۀ ایمبسی چاپ کشور کانادا نتایج احصائیۀ خود در مورد سفرای مقیم در آنکشور را بچاپ رساند که سفیر جمهوری اسلامی افغانستان سکسی ترین سفیر مقیم در آنکشور معرفی گردید!

هرچند که شاید سفیر افغانستان از این انتخاب مجله خوشحال بوده و به آن افتخار نماید اما برای نمایندۀ رسمی یک کشور اسلامی که 99 فیصد نفوس آنرا مسلمانان تشکیل می دهند جای افتخاری باقی نمی ماند.

در اینکه هر کس در زندگی شخصی خود به چه عقایدی پایبند بوده و بدان ها متعهد می باشد جای بحثی نیست اما وقتی که بعنوان فرستادۀ رسمی و سفیر یک کشور اسلامی برای انجام خدمت به کشوری اعزام می گردد باید حداقل به کمترین مبانی اعتقادی و قلبی مردم مسلمان کشورش احترام بگذارد. خوب است که در این مورد دولت و یا نهادهای دیگر قانونی کشور از جمله پارلمان و ستره محکمه بر نحوۀ رفتار و کردار کارمندان دولت از جمله دیپلوماتها مقررات و قوانینی وضع نمایند.

متأسفانه بدلیل ضعف ادارۀ وزیر امور خارجه که در حال حاضر فقط بدنبال اعزام بوجی وار طرفداران و هم شهری های خود به خارج می باشد، خبرهای تأسف باری از نمایندگی های سیاسی افغانستان به گوش می رسد.

با توجه به مصارف هنگفت و سنگین سفر و اقامت چندین سالۀ دیپلوماتها و خانواده های شان که بعضاً به ده ها نفر اعضای یک خانواده می رسند، نود فیصد دیپلوماتان ختم وظیفه شده با دیده درائی و ریختاندن آبرو و حیثیت افغانستان از کشور محل خدمت شان درخواست پناهندگی نموده به افغانستان بر نمی گردند و قانونی هم وجود ندارد که آنها را مجبور به بازگشت نماید.

کشورهای امریکا و کانادا از نمونه های بسیار روشن آن بشمار می روند. به گفته یک مقام وزارت خارجه نود و نه فیصد کارمندان نمایندگی های افغانستان در این دو کشور بازگشت نکرده اند. حتی گفته شده است که خانوادۀ یکتن از دیپلوماتان فعلی سفارت افغانستان در کانادا بنام و. ب. تنها با گذشت چند ماه از تقررش در آنکشور و بدون آنکه ختم وظیفه شده باشد به کانادا پناهنده شده است و به گفتۀ این مقام، شخص مذکور بدون کدام مواخذه ای از جانب وزیر خارجه تا هنوز بکار خود ادامه داده و با وقاحت تمام از امتیازات دولت استفاده می نماید.

باتأسف که وعده های میان خالی اسپنتا در وزارت خارجه جائی را نگرفت و براستی که از بین بردن معضلات فوق عزم جدی مقامات مسئول در قوای سه گانۀ دولت را می طلبد تا بیش از این با آبرو، حیثیت و اعتبار افغانستان و مردم آن بازی نشود.

خوب است که نشرات داخلی از جمله سایت وزین کابل پرس همچو موضوعات را تعقیب نموده مصدر خدمت به افغانستان دردمند باشند.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • آنچه رابرادرمانوشته یک نمونه است دراکثر نماینده گیها چنین افراد وجوددارد که خود آبروی ندارند ولی آبروی دولت رانیز درنظر نمیگیرند اینها نمونه ضعف وناتوانی پروفیسورمشهور ازحزب سبز ها بااندیشه سرخ مائویستی وزیر صاحب مخلوع خارجه است اوباتقرر ویاتداوم عناصر بدنام ،بداخلاق وگم نام بدون درنظرداشت همه پرنسیب های موجود فقط وفقط به تقرر وتداوم وظیفه افرادی وفادار به خود میپردازد مثال های روشنی درمقرری های جدید وزارت امورخارجه وجوددارد ازآنجمله سکرتر وی به نام انورسادات را برای او وظیفه (کتلست) رانیز اجرا میکرد بحیث مستشار مقرر کرده است مانند او بسیاری از افراد بی سواد فاقد تجربه لازم کاری زیاد است لعنت خدا بر سپنتا باد که جز لاف وپتاق کار مثبتی رانتوانست انجام دهد

  • آغای عمریار! بازهم به خیالم بدمستی کردی. اول اینکه سفیر خود را برای همچو عنوانی کاندید نکرده بود. این دیگران بودند که ایشان را "سکسی" ترین مرد در بین مرد های سفیر دیگر یافتنند که به ایشان مربوط نبوده و نظر دیگران است. دوم اینکه کلمه "سکسی" در زبان ما از بار بد برخوردار است. این همو کلمه است که به اش می گوییم که جذاب، پرکشش یا حتی کاکه، البته به مردها. من تو هردو هر روز، هرگاه حوصله داشته باشیم، به ریش و پشم خود می رسیم تا بهتر و جذاب تر به زن و مرد معلوم شویم و بعضی ها مثل من بیچاره هر قدر کوشش کند نمی تواند "سکسی" شود و بعضی ها، مثل همین سفیر صاحب، شاید با یک کش کردن دست به سرشان به سر شان جذاب شوند. اینکه باید بیچاره وزیر خارجه باید چوب عمل یک مچله آن سر دنیایی را از خاطر شما به سر بخورد، ظلم است. خاصتا با لحن که دارید. خداوند من و تو و سفیر و وزیر خارجه و دیگران را از شر نامزد شدن به مرد سکسی نجات بدهد. همین حالا دنیای از زنان که به گپ می فهمند در حال جمع اوری معلومات در مورد این "قندولک" هستند برادر. گپ ساده است و تو سیاسی نسازش. و یک گپ دیگر اینکه ترچمه فرد اول دقیق ودرست است نه ترجمه وارخطای سفیر صاحب و دوست سفیر صاحب.یاهو

  • بادرود بر دوستان فرهیخته، با مطلب زیر بروزم:
   رهبران دو سوی خط " دیورند " در محاق حرکتهای زیگزالی

   ( راهکارهای پیشنهادی برای حل مشکل "خط دیورند")

   ... "معادله چند مجهولی" خط استعماری دیورند که توسط نماینده استعمار انگلیس در هند بریتانوی "سرماتیمه دیورند" با امیر عبد الرحمان خان به تعبیر میر محمد صدیق فرهنگ "مستبد با کفایت" در 114 سال قبل (1893 میلادی) در راستای سپاسگزاری امیر از حمایت دولت انگلیس در مواجهه با مشکلات و مخالفان داخلی بخصوص هزاره جات و شمال، پلان گردید... راه حل های پیشنهادی برای حل بحران "خط دیورند":

   1. رفراندوم و مراجعه به افکار و آراء اقوام دو سوی خط دیورند جهت ملحق شدن به کشور خاص.

   2. مراجعه به آراء و برگزاری همه پرسی در کشورهای افغانستان و پاکستان در سطح ملی جهت تعیین سرنوشت خط دیورند به عنوان خط مرزی.

   3. ایجاد کشور مستقل بنام "پشتونستان"...

   آنلاین : رهبران دو سوی خط دیورند در محاق حرکت های زیگزالی

  • سلام به همه من صرف نام انور سادات مرا در حیرت انداخت که دولت مردان ما وطن را از زیر چکک زیر ناوه میبرند اقای انور سادات از جمله قاچاق برانی است که در سفارت ماسکو پول رشوت را از قرار فی حرف اخذ میکرد قونسلی بود با شهامت رشوت میگرفت سفارت را به مرکز قاچاق تبدیل نموده بود پاسپورت های افغانی را به امر خود تا ده سال یکباره سال 104$تمدید نمود وقتی سکرتر دارای سابقه خوب باشد سفیر پو هو نام خدا پدر قانون دپلوماتیک روحش شاد یادش گرامی
   باحترام
   نجیب کوهستانی

  • Brother ma katawazee goyiee khoda khorda ke tarjuma ghalat wa saliqie karda

  • جناب اقای عمریار!
   اینکه فهم سیاسی تان از وضعیت فعلی کشور چیست از برخورد احساساتی تان قابل درک میباشد. اما آیا از دختر جوان که بخاطر حفظ آبرویش خود را از بلند منزلی پرت کرد و کشت، چیزی بیاد دارید؟ آیا لعنت کردن اشخاص آزاد اندیشی و با خردی همچون سپنتا لبییک گفتن به آن خون آشامانی که بلند ترین نام ها را اذعان خود کردند نیست و هنوز هم بلند ترین مقام های دولتی را در دست داشته و به چور و چپاول اموال دولتی و شخصی ادامه میدهند نیست؟ لطفاً آگانه هانه فکر نمایید؟ آبروی افغانستان با یک کلمه سکسی بودن یک نماینده اش از بین نمیرود؟ خیلی چیزهای دیگر داخل کشور است که آبروی بین المللی ما را خدچه دار نموده و از بین میبرد.

 • عرض شود که :
  1- اگر بر اساس کردار رهبران و فرماندهان و فرمانگيران محترم جهادي و بسياري حقايق ديگر تارخي داوري کنيم سکس در اسلام نه تنها ممنوع نيست ؛ بل فضيلت شمرده مي شود

  2- سکسي بودن الزمان به معناي بي بند و بار بودن نيست

  3- آفرين بر سفير افغانستان مقيم کانادا که لااقل يک پاينت مثبت از خود تبارز داده است

  • خوب اسپانتا هم خود بهترین سیکس پیشه ای المان بود. همگی میدانند که ... اسپانتا از چه جنسهای عجیب است.

 • با خواندن این مطلب بیاد نمایش مهاتما گاندی ابر مرد تاریخ معاصر جهان در مجلس نماینده گان مردم انگلیس افتادم که جهان را تکان داد و باعث شد که (ولو به شکل ظاهری) شبه قارهء هند آزادئ خود را از استعمار کهنه کار جهان بدست آورد...

  اما متاسفانه در کشور ما قضیه کاملاً بر عکس شده و نماینده های کشور و مردم ما بدون در نظر داشت واقعیت های کشور و مردمش و با فراموش نمودن اصالت خود و مردم خویش دست به نمایش های مضحک و خنده دار میزنند...

  افراد مذکور نه تنها که به اصول اخلاقئ تعین شده در اسلام پشت پا میزنند، بلکه به آوا های وجدان خویش نیز جواب منفی میدهند. اینها با حیف و میل حقوق مردم خویش و با هدر دادن سرمایه هائ حدوداً بیست و پنج میلیون اهالئ گرسنه و برهنهء افغانستان، (صرف نظر از بَعد معنوئ آن...) در حقیقت گور خود را میکنند چونکه از افراد ظالم هیچگاهی به نیکی یاد نشده و نخواهد شد... و این نیکان و خوبان عالمند که همیشه وقت، زنده یاد و جاویدند...

  بجاست که در نکوهش این کور دلان چند رباعئ بخوانیم از زنده یاد خیام:

  آن قصر که جمشید در او جام گرفت-----

  آهو بچه کرد و شیر آرام گرفت-----

  بهرام که گور می‌گرفتی همه عمر-----

  دیدی که چگونه گور بهرام گرفت-----

  ویا هم:

  این کهنه رباط را که عالم نام است----

  و آرامگه ابلق صبح و شام است----

  بزمی‌ست که وامانده صد جمشید است-----

  قصریست که تکیه‌گاه صد بهرام است-----

  و یا هم این رباعئ زیبا:

  آنها که کهن شدند و اینها که نوند----

  هر کس بمراد خویش یک تک بدوند-----

  این کهنه جهان بکس نماند باقی----

  رفتند و رویم دیگر آیند و روند-----

  • دستبرد و چور و چپاول اموال مردم توسط عمر صمد سفير افغانستان در اوتاوا ادامه دارد
   امضا محفوظ است

   چهار شنبه 9 مه 2007

   اشاره: آنچه در ادامه می آيد، اظهارات يکی از شهروندان افغانستان در کانادا می باشد که نمی خواهد نامش فاش شود. در اين اظهارات، آقای صمد، سفير افغانستان در کانادا متهم به سوء استفاده از موقعيت شغلی خود و چپاول اموال مردم گرسنه ی افغانستان می باشند. آقای صمد چنانچه پاسخی به اين اظهارات داشته باشند، بدون کم و کاست در کابل پرس? نشر خواهد شد. همچنين بايد گفت که بواقع بايد درباره ی عملکرد ديپلمات های افغانستان ، حقيقت يابی صورت گيرد و آدم های خاين مانند محراب الدين مستان با نزديک به يک مليون دالر اختلاس، افشا شوند.

   عمر صمد که به بی حيايی، ديده درايی، چاپلوسی و توطيه چينی عليه ديگران شهرت دارد و چند سال يک راديوی خبری را در امريکا پيش می برد، به گفته مردم که (به زور کاکا انگور ده تاکاست) به يکبارگی بزور مامايش که از دير زمانی در کابل وزير است، به حيث سفير در کانادا مقرر شد. يک وقتی در کابل می گفتند که عمر صمد بزور زنش مقرر شده است. چرا که اين آدم تا حالا سه بار ازدواج کرده و بگفته مردم همه اين ازدواج های آقای عمر صمد سياسی بوده و هر کدام از آن در يک وقت و زمان و حکومت خاص صورت گرفته است.

   بهر حال توجه وزير خارجه آقای سپنتا و هموطنان افغان را به دزدیهای ناگفته اين به اصطلاح سفير کبير چپاول گر خون و پوست و گوشت مردم بی آب و نان افغانستان می کشانم تا اگر امروز بخاطر ماما وزيرش از وی پرسان کرده نمی توانند، بروز مبادا و روز حساب در محکمه عدالت مردم ثبت باشد.

   يک: عمر صمد بعد از آمدن به کانادا بدون هيچگونه امر و دستوری از حکومت افغانستان، دست به خريدن يک خانه بنام خانه سفير به قيمت 1 مليون دالر زد که در خريدن آن غير خود و زنش هيچ کس ديگری شامل نبوده و تا حال اسناد و مدارک رسمی آن به کسی معلومم نيست.

   دو: عمر صمد که همراه خانمش صاحب يک دوککان انتيک فروشی در کوچه ی مرغ های شهر نو کابل هستند، وقتی در کانادا مقرر شد، مطابق پلان يک کانتينر مال بنام مال شخصی به اوتاوا آورد. جناب سفير در يک سفری که وزير خارجه سابق به کانادا داشت، از آن بيچاره بی خبر امر برای خريداری فرش و ظرف برای خانه سفير را گرفت. اما جالب اين است که آقای سفير صمد، همين مال های تجارتی انتيک خود و خانم خويش را در بدل 45 هزار دالر بنام فرش خانه سفارت بالای سفارت افغانستان بفروش رسانيد. (می گويند خود کوزه گر و خود کوزه و باز هم خود گل کوزه) و کسی هم از اين آدم خاين پرسان نکرد که چطور اموال انتيکی که قيمت 5 هزار دالر را نداشت، به 45 هزار دالر به سفارت بفروش رسانيده شد.

   سه: عمر صمد دو موتر نو و جديد سفارت را که يکسال پيش از آمدنش خريداری شده بود، بدون هيچ نقيصه و دليلی به مبلغ 25000 دالر نقض يعنی کمتر از قيمت اصل موتر ها بفروش رسانيده و در عوض 2 موتر، يکی موتر بنز مودل سال برای خودش و ديگری هم يک موتر بی ام دبليو برای خاننمش آن هم بصورت قسطی گرفته که از هر کدام آن مبلغ 1 هزار دالر ماهانه از حساب دولت قسط می پردازد.

   از سفير بايد پرسيده شود که کدام حالت افغانستان به اين می ماند که مامورش يک موتر را به 25 هزار دالر نقض بفروشد و برای خود موتر بنز خريده و به زنش موتر بی ام دبليو؟ در حالی که در پايتخت وطن ما مليون ها انسان اين مُلک نان خوردن ندارند.

   چهار: مطابق اسناد موجود در وزارت امور خارجه، سفير عمر صمد و زنش وقتی برای بار اول به کانادا آمدند، مبلغ 10 هزار دالر را تنها برای مصرف تکت طياره خود نشان داده اند که اين مبلغ برای افغانستان بيچاره و گدا چی که حتی برای ديپلومات های کشورهای ثروتمند نيز پول ساده ای نيست.

   و بالاخره آخرين کار که عمر صمد نموده ، اين است که وزارت خارجه مطابق معمول، سال قبل مبلغ 4 هزار دالر را برای تجليل از سالروز استقلال به سفارت اوتاوا روان کرده بود. تصادف روزگار آقای عمر صمد يکماه پيش از آن صاحب يک بچه می شود، اين خاين بخاطری که تاريخ شب چهل نوزادش با تاريخ روز تجليل از استقلال کشور بر می خورد، تجليل جشن استقلال کشورش را قربانی شب چهل بچچه کرده و از يک تعداد افغان های مقيم اوتاوا و حتی ديپلومات های آنجا دعوت می کند و شب 40 ارجمندی را با طمطراق تجليل می کند که افغان های اوتاوا همه شاهد اين موضوع هستند.

   پاسخ به اين مقاله

  • دستبرد و چور و چپاول اموال مردم توسط عمر صمد سفير افغانستان در اوتاوا ادامه دارد
   امضا محفوظ است

   چهار شنبه 9 مه 2007

   اشاره: آنچه در ادامه می آيد، اظهارات يکی از شهروندان افغانستان در کانادا می باشد که نمی خواهد نامش فاش شود. در اين اظهارات، آقای صمد، سفير افغانستان در کانادا متهم به سوء استفاده از موقعيت شغلی خود و چپاول اموال مردم گرسنه ی افغانستان می باشند. آقای صمد چنانچه پاسخی به اين اظهارات داشته باشند، بدون کم و کاست در کابل پرس? نشر خواهد شد. همچنين بايد گفت که بواقع بايد درباره ی عملکرد ديپلمات های افغانستان ، حقيقت يابی صورت گيرد و آدم های خاين مانند محراب الدين مستان با نزديک به يک مليون دالر اختلاس، افشا شوند.

   عمر صمد که به بی حيايی، ديده درايی، چاپلوسی و توطيه چينی عليه ديگران شهرت دارد و چند سال يک راديوی خبری را در امريکا پيش می برد، به گفته مردم که (به زور کاکا انگور ده تاکاست) به يکبارگی بزور مامايش که از دير زمانی در کابل وزير است، به حيث سفير در کانادا مقرر شد. يک وقتی در کابل می گفتند که عمر صمد بزور زنش مقرر شده است. چرا که اين آدم تا حالا سه بار ازدواج کرده و بگفته مردم همه اين ازدواج های آقای عمر صمد سياسی بوده و هر کدام از آن در يک وقت و زمان و حکومت خاص صورت گرفته است.

   بهر حال توجه وزير خارجه آقای سپنتا و هموطنان افغان را به دزدیهای ناگفته اين به اصطلاح سفير کبير چپاول گر خون و پوست و گوشت مردم بی آب و نان افغانستان می کشانم تا اگر امروز بخاطر ماما وزيرش از وی پرسان کرده نمی توانند، بروز مبادا و روز حساب در محکمه عدالت مردم ثبت باشد.

   يک: عمر صمد بعد از آمدن به کانادا بدون هيچگونه امر و دستوری از حکومت افغانستان، دست به خريدن يک خانه بنام خانه سفير به قيمت 1 مليون دالر زد که در خريدن آن غير خود و زنش هيچ کس ديگری شامل نبوده و تا حال اسناد و مدارک رسمی آن به کسی معلومم نيست.

   دو: عمر صمد که همراه خانمش صاحب يک دوککان انتيک فروشی در کوچه ی مرغ های شهر نو کابل هستند، وقتی در کانادا مقرر شد، مطابق پلان يک کانتينر مال بنام مال شخصی به اوتاوا آورد. جناب سفير در يک سفری که وزير خارجه سابق به کانادا داشت، از آن بيچاره بی خبر امر برای خريداری فرش و ظرف برای خانه سفير را گرفت. اما جالب اين است که آقای سفير صمد، همين مال های تجارتی انتيک خود و خانم خويش را در بدل 45 هزار دالر بنام فرش خانه سفارت بالای سفارت افغانستان بفروش رسانيد. (می گويند خود کوزه گر و خود کوزه و باز هم خود گل کوزه) و کسی هم از اين آدم خاين پرسان نکرد که چطور اموال انتيکی که قيمت 5 هزار دالر را نداشت، به 45 هزار دالر به سفارت بفروش رسانيده شد.

   سه: عمر صمد دو موتر نو و جديد سفارت را که يکسال پيش از آمدنش خريداری شده بود، بدون هيچ نقيصه و دليلی به مبلغ 25000 دالر نقض يعنی کمتر از قيمت اصل موتر ها بفروش رسانيده و در عوض 2 موتر، يکی موتر بنز مودل سال برای خودش و ديگری هم يک موتر بی ام دبليو برای خاننمش آن هم بصورت قسطی گرفته که از هر کدام آن مبلغ 1 هزار دالر ماهانه از حساب دولت قسط می پردازد.

   از سفير بايد پرسيده شود که کدام حالت افغانستان به اين می ماند که مامورش يک موتر را به 25 هزار دالر نقض بفروشد و برای خود موتر بنز خريده و به زنش موتر بی ام دبليو؟ در حالی که در پايتخت وطن ما مليون ها انسان اين مُلک نان خوردن ندارند.

   چهار: مطابق اسناد موجود در وزارت امور خارجه، سفير عمر صمد و زنش وقتی برای بار اول به کانادا آمدند، مبلغ 10 هزار دالر را تنها برای مصرف تکت طياره خود نشان داده اند که اين مبلغ برای افغانستان بيچاره و گدا چی که حتی برای ديپلومات های کشورهای ثروتمند نيز پول ساده ای نيست.

   و بالاخره آخرين کار که عمر صمد نموده ، اين است که وزارت خارجه مطابق معمول، سال قبل مبلغ 4 هزار دالر را برای تجليل از سالروز استقلال به سفارت اوتاوا روان کرده بود. تصادف روزگار آقای عمر صمد يکماه پيش از آن صاحب يک بچه می شود، اين خاين بخاطری که تاريخ شب چهل نوزادش با تاريخ روز تجليل از استقلال کشور بر می خورد، تجليل جشن استقلال کشورش را قربانی شب چهل بچچه کرده و از يک تعداد افغان های مقيم اوتاوا و حتی ديپلومات های آنجا دعوت می کند و شب 40 ارجمندی را با طمطراق تجليل می کند که افغان های اوتاوا همه شاهد اين موضوع هستند.

   پاسخ به اين مقاله

  • قبل از اینکه در باره سکسی بودن سفیر افغانستان در کاناداقضاوت کنیم، باید بدانیم که سکسی بودن یعنی چی؟
   اگر سکسی بودن را به آن مفهومی که در بین مردم ما مروج است در نظر بگیریم، بدون شک اگر آقای عمر صمد سکسی بوده است، صفت منفی یی را از آن خود کرده است. اما باید دانست که سکسی بودن در اصطلاح اینجا ها به معنی جذاب و پرکشش بودن است که چندان ارتباطی هم به قیافه زیبا و حرکات جلفی که در فیلم های هندی می بینیم، ندارد. مسایلی از قبیل طرز صحبت، خوش لباسی، طرز برخورد در سکسی بودن یعنی جذاب بودن و پر کشش بودن نقش دارد. من آقای عمر صمد را دیده ام. وی مردیست خوش لباس، خوش صحبت، مودب، جوان و در کار خود وارد. جای تعجب نیست که به حیث جذابترین سفیر، در بین سفرای مقیم کانادا انتخاب گردیده است. باید خوش باشیم نه اینکه او را مورد تکفیر قرار بدهیم. به نظر من باید برای او تبریک گفت. البته این یادداشت من به هیچوجه ارتباطی با مسایل سیاسی و اشخاص ندارد و له و علیه کسی نیست، چون منظور من در این نوشته، چنین نبوده.
   کوتاه اینکه، این سکس تا آن سکس تفاوت زیادی دارد که امیدوارم نگرانی دوستان از این بابت رفع شده باشد. الله یار تان.

  • سلام به همه کسانیکه نظریه پرداز اند !
   خوشبختانه من وقتی محصل کانادا بودم یک مرتبه به سفارت افغانستان در کانادا سرزدم.سفیر افغانستان ( آقای صمد)را ملاقات کردم او (آقای صمد) آدم خوش برخورد ،مهربان لایق وواقعا جذاب یافتم. درمورد آنچه درکشور ها چه واژه های چگونه و در کجا استعمال میشود حرفی ندارم ولی علاقه مندم به آدمی چون آقای صمد جملات تحسین آمیز آدرس شود اوبا همه افغان های کانادا برخورد عالمانه و دوستانه داشته و یقینا که آدم فعال و دارای قابلیت کاری است برای موصوف موفقیت آرزو میکنم. رادمنش

 • با توجه به نوشته این دوست عزیز خود باید علاوه نمود ک اگر متن کامل این سروی را که به زبان انگلیسی است مطالعه نمایید نه تنها شخص آقای سفیر بلکه خانم محترمه شان (خورشید صمد) دومین مقام سکسی بودن را از آن خود کرده است.

  من این افتخار بزرگ ملی را به تمام خانواده محمد زای ها و بقیه دوستان سکسی پرور جهان مبارک باد میگویم.

  این شرم کمتر از شرم گروگان گیری زنان توسط طالبان نیست.

  وقیتیکه آقای کاون کاکر در سفر رسمی با رییس جمهور آقای کرزی به خاطر ضعف اخلاقیش در قزاقستان مورد لت کوب قرار گرفت و توسط رییس جمهور از وظیفه اش بر کنار گردید و دوباره به وساتط داکتر سپنتا و فاروق وردک وظیفه مهم دیگری در چوکات دولت برایش اعطا گردید پس عمر صمد هم قابل عفو می باشد.

  م.م

  آنلاین : سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در کانادا سکسی ترین سفیر مقیم در آن کشور !!!

 • اگر یک فامیل افغان نسبت مشکلاتیکه دارد و به خاطر سرنوشت فامیل خود وکم توجهء مقامات دولتی افغانستاند مجبور به پناهندگی میشود هیچ عیبی ندادرد و نباید مورد توهیین تحقیر قرار گیرد از این که هر انسان در هر مقامیکه باشد حق دارد در مورد آینده خود خودش تصمیم بگیرد.

  آیا شما میدانید اکنون مستحق ترین دیپلمات افغانستان کسانی خود را میدانند که تابعیت خارجی داشته باشد. آیا شما میدانید چه تعداد سفرا، جنرال قنسل و سایر دیپلمات ها تابعیت دوگانه دارند. اکثر پوست های کلیدی وزارت خارجه در اختیار کسانی قرار دارد که تابعیت دوگانه دارد. اگر از لحاظ حقوقی دیده شود هیچ کشوری چنین تعاملی را نه می پزیرد.

  ا.ش

  آنلاین : سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در کانادا سکسی ترین سفیر مقیم در آن کشور !!!

 • دوست عزیز!

  اولاً که آقای عمر صمد از جمله نزدیکان و عضو تیم و سخنگوی آقای عبدالله بود و در زمان وی و توسط وی به این پست گماشته شد. آقای عمر صمد هیچ رابطه ای با داکتر سپنتا ندارد و اتفاقاً او با اتکا به زور همقطاران شورای نظارش در سفارت افغانستان در کانادا هر کار که می خواهد می کند. این امر هیچ ارتباطی به داکتر سپنتا ندارد.

  ٍثانیاً شما که ادعا نموده اید داکتر سپنتا دوستان و همشهریان خود را بوجی بوجی به خارج مقرر می نماید. لطف نموده یکی از همشهریان داکتر سپنتا را که اخیراً به خارج از کشور مقرر شده باشد نام ببرید. در غیر این صورت از اتهام بستن بی جا و تهمت زدن به داکتر سپتا خودداری نمایید.

  دوست عزیز تهمت زدن به دیگران شاهکار نیست، اما بار سنگین اخلاقی چنین اتهامی متوجه خود شما می شود. و شما باید مسوولانه و بر اساس منافع ملی مردم افغانستان نظر بدهید.

 • نویسنده این مقاله که بدون شک یکی از همیاران بنگاه نشراتی افغان رساله در کانادا است بدون در نظرداشت معیار های شایسته برای تعیین سفیر افغانستان به عنوان خوشنما ترین نماینده سیاسی کشور های جهان در کانادا، به موضوع سخیفی پرداخته است. ایشان متوجه نشده اند که عمر صمد به عنوان پرکار ترین نماینده سیاسی نیز برگزیده شده است. از چندی بدینسو بنگاه نشراتی افغان رساله به شکل پیگیر میکوشد تا زمینه را برای نماینده های سیاسی افغانستان که مطابق به میل آنها عمل نمیکنند، تنگ سازد. این گروه قوم گرا تلاش میورزد تا مهره های کلیدی خودشان را در پست های نماینده گی سیاسی افغانستان در کانادا نصب نمایند تا بتوانند از این راه وجه مثبت دیگری بدست آورده به مقاصد شوم شان نائل آیند. گفته میشود که این گروه تلاش میورزند تا با در دست گرفتن ریاست اتحادیه افغانهای مقیم اونتاریو، بصورت بیشتر این نهاد ناکارآ را به سمت دهی جهت ارایهء خدمات برای یک قوم مشخص آماده سازند. دوستانی که بخش های از این مقاله را نخوانده اند آنرا میتوانند در آدرس ارایه شده کابل پرس? به خوانش گیرند و خود قضاوت نمایند که به این موضوع باید بالید یا اینکه بر آن تاخت.

  Sexiest Male Ambassador
  1. Omar Samad, Afghanistan (15.2 per cent)
  2. Otto Ditz, Austria (9.1 per cent) and Pavel Vosalik, Czech Republic (9.1 per cent)
  3. Philip Smith, Bahamas; Valdemar Carneiro Leao, Brazil; Tor Berntin Naess, Norway; Musa Javed Chohan, Pakistan; Werner Baumann, Switzerland and David Wilkins, United States (6.1 per cent each)

  Hardest Working Ambassador
  1. Omar Samad, Afghanistan (11.9 per cent)
  2. Bawoumondom Amelete, Togo; and David Wilkins, USA (7.1 per cent each)
  3. Matthias Hopfner, Germany; and Mariano Alonso-Buron, Spain (4.8 per cent each)

  Most High-Profile Spouse of an Ambassador
  1. Khorshied Samad, Afghanistan (20.5 per cent)
  2. Susan Wilkins, USA (15.4 per cent)
  3. Marko Korac, Croatia (7.7 per cent)

  Sexiest Ambassador’s Spouse
  1. Khorshied Samad, Afghanistan (17.4 per cent)
  2. Marko Korac, Croatia; Odile Jouanneau, France; and Keiko Nishida, Japan (8.7 per cent each)

  Best Dressed Ambassador’s Spouse
  1. Odile Jouanneau, France (20 per cent)
  2. Khorshied Samad, Afghanistan (16 per cent)
  3. Keiko Nishida, Japan; and Assetou Diakite Diawara, Mali (12 per cent each)

  آنلاین : http://http://www.embassymag.c...

 • دوست عزیز
  اولا دیگران گفتن که آقای سفیر "سکسی یست sexiest)است و گناه اش هم به گردن سفیر بیچاره نیست. دوما سکسی ترین به کسی می گوین که از نظر ظاهر بسیار جاذبه جنسی داشته باشد نه این که بسیار سکس کند. جاذبه داشتن بازهم گناه سفیر بیچاره نیست. سومااگر کسی از آن نظر جذاب باشد و این جذابیتش مخالف اسلام باشد باید یخن خالق متعال را گرفت نه یخن سفیر را. چهارما نشریات غربی زیاد چیزها نوشته می کنن و از سفیر بیچاره ما هم اجازه نمی گیرن. بیچاره کسی که در افغانستان قامت و قیافه "دل انگیز" داشته باشه.

 • سلام به همه. هزاران افسوس به حال کشوری که بیشترین نفوسش در غربت وفقر تحت صفر به سرمیبرند و نماینده رسمی شان سکسی ترین سفیر لقب را به خود اختیار نماید .در حالیکه باید با توجه به حالات افغانستان مانند فقر تنگدستی اقتصادخسته از جنگ و.....سفیر افغانستان نه تنها در کانادا بلکه درهرکشور دنیا لقب پرکارترین کم مصرفترین وبهترین جلب کننده کمک ها را کمایی کند شاید در همین مجله ایمبیسی یکروز خبری نشر شود که یگانه قونسل که درکانادا وظیفه دارد و مریض است از افغانستان است چون دیگرکشورها بهترین وصحتمند ترین ولایق ترین افراد خود را که مسلکی هم باشند درکشور های دیگرمنحیث نماینده خود معرفی میکنند نه اشخاص مریض وغیر مسلکی را .متاسفانه سفارت خانه های افغانستان در خارج و مخصوصاممالک پیشرفته غربی منابع خوب برای دوستان وزیر خارجه وجناب ریس جمهور محسوب میشود که دوستان وعزیزان شانرا در انجا ها مقرر نمایند و انها مثل این است که برای تفریح وعیش ونوش به انجا ها میروند نه برای کار. البته درچند دهه گذشته به مراتب دیده شده که وزرای خارجه دوستان شانرا در سفارت خانه های افغانستان مقرر نموده اند وهنگامیکه وزیر تبدیل شده است دوستان شان نیز با امدن وزیر جدید تبدیل شده اند و انها بلافاصله به کشور های که مقیم بوده اند پناهنده شده اند واز برگشتن ابا ورزیده اند . خوانندگان کابل پرس? به اختلاس یکی از اعضای سفارت خانه افغانستان در فرانسه اگاهی دارند که تا امروز شخص اختلاس کننده غایب است واز نتیجه موضوع معلوماتی در دست نیست که اقای محراب الدین مستان چه شدند وسرنوشت شان به کجا رسید یا اینکه مستانه در همان سفارت هنوز هم به اختلاس ادامه میدهند ؟...هرگاه یک افغان وطندوست بدون هیچ گونه تعصبی از چنین قضایاو کارنامه های هموطنانش اگاهی حاصل کند بدون درنگ شاید به حال کشورش گریه کند .همین اکنون کشور ما درحال تگدی قرار دارد ودستش به سوی دیگران دراز است وپول بودجه ان به بسیار مشکلات تهیه میشود متاسفانه یک تعداد ازسفرا و نماینده های رسمی کشور درخارج با مصارف بسیار هنگفت با فامیلهایشان به سر میبرند وبودن شان در انجا ها کمترین مفاد را برای افغانستان دارد پس لازم است که جناب ریس جمهور ووزیر خاجه کشور به این موضوع و تشکیلات سفارت های افغانی دلسوزانه برخورد نمایند و با انعده از کسانی که در اختلاس ها و پناهنده شدن ها دست دارند از پولیس انترپول کمک گرفته انها را به کشور برگردانده و با ایشان طوریکه قانون حکم مینماید برخورد نمایند .شاید پذیرفتن این پیشنهاد هم محال باشد امامن وامثال من نمیتوانیم غیر از ارایه نظر وپیشنهاد چیزی دیگر انجام دهیم واین وظیفه انهاست که گوش میدهند یا گوش ها وچشم هایشان را مسدود مینمایند گویا که هیچ چیز نشده و همه چیز بروفق مراد ادامه دارد .

 • As I donot have Dari font on my computer had to write in English, advanced apologies.

  Dear Katawazi
  What you obviously failed to understand is the meaning of word sexy and sexiest; in that part of the world it only means beautiful, well & tidy-dressed, MAQBOOL, HASEEN etc. If our dear Ambassador has a God-given beauty it is not his fault. Representing a muslim nation does not require him to dress like Mula Zaif- previous Taliban Ambassador for Islamabad. I would like to invite you to join me in wishing our dear Ambassador well, work to disseminate values of wisdom and fight religious barbarism whether it comes from taliban or from their masters across the border in the south.

 • خوب چشم اقای کرزی روشن باد. و چشم کاکایش محسنی خان نیز روشن که حزب سیکس رو به پیشرف ت است.
  گل اغا خاکریزی قندهاری

 • در غرض ورزی یا عدم دقت رحمان کتوازی (اگر نام اصلی ایشان باشد)همین بس که اولاٌ منظور متن انگلیسی از کلمهء سکسی بی بند و باری نی بلکه آراستگی ظاهری دپلماتان مقیم کانادا می باشد که سفیر افغانستان بخاطر آراستگی ظاهری اش رای آورده است. ثانیاً در کنار این حُسن، رای دیگری هم آورده است بعنوان پرکار ترین و سختکوش ترین سفیر مقیم کانادا. چرا رحمان کتوازی به این نکته اشاره نکرده است؟ این آیا از مصادیق جعل و نشر اکاذیب و تشویش اذهان عامه نیست؟ این کار ایشان پیگرد قانونی دارد

 • ضرور نیست که سر هر چیز جنجال کنید. در فرهنگ امریکای شمالی ظاهر سکسی به معنای شهوت رانی یا رفتار جنسی نیست، بلکه به معنای نیرو و جذابیت و نشاط مردانه است و یکی از خصوصیات مثبت شمرده میشود.

 • سفیر افغانستان در کانادا بحق یکی از سفرای شایسته و کاردان افغانستان می باشند که نشریه متذکره کانادائی با نشر احصائیه خود آنرا تائید نموده است. احتمالاً مشکل غلط فهمی و عدم درک و بلدیت به لسان انگلیسی بوده است.

 • سکسی به معنای با استعداد ترین, فعالترین نمیدانم موفق ترین نیست آ قایان سفارت نشین!!!

  شما بر طبق عادت واقعیت ها را غلط تفسیر میکنید. سکسی به معنی شهوت انگیز, دارای احساسات شهوانی است

 • برادر عزیزالقدر میرهزار صاحب سلام علیکم،

  اول خو شکر خدا را که خودت آزاد شدی دوم ایکه خودت بنابر رسالتی که داری وظیفه داری که همی موضوع را سوال کنی از وزیر خارجه و سخنگویش که همی گپ که فامیل دپلوومات برحال سفارت افغانستان در کانادا به کانادا پناهده شده غلط است ؟ تهمت است و یا راست؟ همی موضوعیکه ورور ما کتوازی صاحب نوشته کده اگه راست باشه خو بنظر مه هیچ گپ خوبی نیست.

  سلامت باشی

 • من فکر میکنم کسی که این مطلب را به نقل از سایت مذکورنوشته دچار سوءبرداشت شده، دلیلش هم اینست که در کشورهای غربی به شمول کانادا واژه "سکسی" لزوما به معنای "بی بندوبار" استفاده نمیشود، بلکه وقتی این واژه استفاده میشود به این معناست که این شخص(مذکر یا مونث)ازنظر جنس مخالف چه اندازه جذابیت دارد. حتی دراینجا معمول است که وقتی بخواهیم درمورد جذابیت جنس مخالف حرف بزنیم، به راحتی میتوانیم از واژه"سکسی" استفاده کنیم. مثلا به آقا یا خانمی که خیلی جذابیت دارد، درصورتی که ازجنس مخالفش باشیم میتوانیم به راحتی بگوییم که شما چقدر سکسی هستید! درنظرسنجی مذکور هم هیچگونه اشاره به اینکه آقای صمد آدم هوسران و بی بندوبار است نشده است، بلکه به راحتی میتوان فهمید که منظور ازسکسی بودن ایشان همان خوش تیپ بودن وجذاب بودن ایشان از نظر قیافه است که به نظر بنده نه تنها موجب سرافکندگی نیست، که موجب افتخار هم است. فرید

 • آقای میرهزار چرا ما پیام روان کدیم چاپ نکدی؟
  چرا از وزارت خارجه پرسان نکدی که موضوع بالا که ورور ما کتوازی افشا کده که فامیل دپلومات برحال ما پناهنده شده راست است یا غلط؟ شما باید همی کپه تعقیب کنی.

  به سلامت باشی

 • در زمان طالب ها در ماسکو مهاجر شدم . در منطقۀ سواستوپول ماسکو چند هزار شرکت تجارتی افغانها هست و در رأس آن یک جنرال خلقی بنام غلام محمد در تفاهم با گلاب زوی قرار دارد . اجاره دار این مرکز « رافایل » مافیای قدرتمند ماسکو است و قدرت دیگر سفارت افغانستان که در تفاهم و همدستی با خلقی ها و مافیا ی ماسکو قرار دارد . عایدات عمده گروپ سفارت ، تجارت کشمش ، قاچاق آدم زریعه دعوتنامه از ایران و پاکستان در حذای 4000 دالر از فی نفر ، اخذ 206 دالر تجدید اعتبار پاسپورت برای تجار افغانی و ترافیک مواد مخدر برای مافیای ماسکو است . 12 سال قبل غلام سخی غیرت از هرات به واسطه عبدالتواب آصفی سفیر جمعیت اسلامی بحیث سکرتر مقرر گردید . در زمان کرزی آصفی با اختلاص پول های زیاد فرار کرد . کرزی و داکتر عبدالله در یک سفر به ماسکو به افغانها خطاب کرد که آصفی اگر به کابل برای تصفیه حساب حاضر نگردد به کمک انترپول جلب خواهد شد . لاکن بقیه باند آصفی از جمله سخی غیرت نه تنها بر طرف نشد بلکه بحیث شازدافیر ارتقاء یافت . غیرت در زمان ظاهر شاه محصل بود در رشته خانه سازی در ماسکو . باری در حالت نشه قرآن را سوختانده بود و خبر آن در اخبار« پیام وجدان » مربوط عبدالروف ترکمنی نشر شد که خشم مردم را برانگیخت و چند روز در کابل مظاهره شد . سخی غیرت ناپدید شد بعداً زمان کمونیست ها با روسها کابل آمد و رییس تهیه مسکن بود و با خروج روسها دوباره ماسکو رفت و فعلا 12 سال است سکرتر اول سفارت است . از جناب اسپنتا بایست پرسید که محصل خانه سازی را چه غرض به سفارت ؟ چون نامبرده از هرات است و همشهری اسپنتا است ، شاید بیست سال دیگر هم سخی غیرت ابقاء گردد . وای از بی پرسانی .
  محسن از سواستوپول ماسکو .

 • عمر صمد که به بی حيايی، ديده درايی، چاپلوسی و توطيه چينی عليه ديگران شهرت دارد و چند سال يک راديوی خبری را در امريکا پيش می برد، به گفته مردم که (به زور کاکا انگور ده تاکاست) به يکبارگی بزور مامايش که از دير زمانی در کابل وزير است، به حيث سفير در کانادا مقرر شد. يک وقتی در کابل می گفتند که عمر صمد بزور زنش مقرر شده است. چرا که اين آدم تا حالا سه بار ازدواج کرده و بگفته مردم همه اين ازدواج های آقای عمر صمد سياسی بوده و هر کدام از آن در يک وقت و زمان و حکومت خاص صورت گرفته است.

  بهر حال توجه وزير خارجه آقای سپنتا و هموطنان افغان را به دزدیهای ناگفته اين به اصطلاح سفير کبير چپاول گر خون و پوست و گوشت مردم بی آب و نان افغانستان می کشانم تا اگر امروز بخاطر ماما وزيرش از وی پرسان کرده نمی توانند، بروز مبادا و روز حساب در محکمه عدالت مردم ثبت باشد.

  يک: عمر صمد بعد از آمدن به کانادا بدون هيچگونه امر و دستوری از حکومت افغانستان، دست به خريدن يک خانه بنام خانه سفير به قيمت 1 مليون دالر زد که در خريدن آن غير خود و زنش هيچ کس ديگری شامل نبوده و تا حال اسناد و مدارک رسمی آن به کسی معلومم نيست.

  دو: عمر صمد که همراه خانمش صاحب يک دوککان انتيک فروشی در کوچه ی مرغ های شهر نو کابل هستند، وقتی در کانادا مقرر شد، مطابق پلان يک کانتينر مال بنام مال شخصی به اوتاوا آورد. جناب سفير در يک سفری که وزير خارجه سابق به کانادا داشت، از آن بيچاره بی خبر امر برای خريداری فرش و ظرف برای خانه سفير را گرفت. اما جالب اين است که آقای سفير صمد، همين مال های تجارتی انتيک خود و خانم خويش را در بدل 45 هزار دالر بنام فرش خانه سفارت بالای سفارت افغانستان بفروش رسانيد. (می گويند خود کوزه گر و خود کوزه و باز هم خود گل کوزه) و کسی هم از اين آدم خاين پرسان نکرد که چطور اموال انتيکی که قيمت 5 هزار دالر را نداشت، به 45 هزار دالر به سفارت بفروش رسانيده شد.

  سه: عمر صمد دو موتر نو و جديد سفارت را که يکسال پيش از آمدنش خريداری شده بود، بدون هيچ نقيصه و دليلی به مبلغ 25000 دالر نقض يعنی کمتر از قيمت اصل موتر ها بفروش رسانيده و در عوض 2 موتر، يکی موتر بنز مودل سال برای خودش و ديگری هم يک موتر بی ام دبليو برای خاننمش آن هم بصورت قسطی گرفته که از هر کدام آن مبلغ 1 هزار دالر ماهانه از حساب دولت قسط می پردازد.

  از سفير بايد پرسيده شود که کدام حالت افغانستان به اين می ماند که مامورش يک موتر را به 25 هزار دالر نقض بفروشد و برای خود موتر بنز خريده و به زنش موتر بی ام دبليو؟ در حالی که در پايتخت وطن ما مليون ها انسان اين مُلک نان خوردن ندارند.

  چهار: مطابق اسناد موجود در وزارت امور خارجه، سفير عمر صمد و زنش وقتی برای بار اول به کانادا آمدند، مبلغ 10 هزار دالر را تنها برای مصرف تکت طياره خود نشان داده اند که اين مبلغ برای افغانستان بيچاره و گدا چی که حتی برای ديپلومات های کشورهای ثروتمند نيز پول ساده ای نيست.

  و بالاخره آخرين کار که عمر صمد نموده ، اين است که وزارت خارجه مطابق معمول، سال قبل مبلغ 4 هزار دالر را برای تجليل از سالروز استقلال به سفارت اوتاوا روان کرده بود. تصادف روزگار آقای عمر صمد يکماه پيش از آن صاحب يک بچه می شود، اين خاين بخاطری که تاريخ شب چهل نوزادش با تاريخ روز تجليل از استقلال کشور بر می خورد، تجليل جشن استقلال کشورش را قربانی شب چهل بچچه کرده و از يک تعداد افغان های مقيم اوتاوا و حتی ديپلومات های آنجا دعوت می کند و شب 40 ارجمندی را با طمطراق تجليل می کند که افغان های اوتاوا همه شاهد اين موضوع هستند.

 • عمر صمد که به بی حيايی، ديده درايی، چاپلوسی و توطيه چينی عليه ديگران شهرت دارد و چند سال يک راديوی خبری را در امريکا پيش می برد، به گفته مردم که (به زور کاکا انگور ده تاکاست) به يکبارگی بزور مامايش که از دير زمانی در کابل وزير است، به حيث سفير در کانادا مقرر شد. يک وقتی در کابل می گفتند که عمر صمد بزور زنش مقرر شده است. چرا که اين آدم تا حالا سه بار ازدواج کرده و بگفته مردم همه اين ازدواج های آقای عمر صمد سياسی بوده و هر کدام از آن در يک وقت و زمان و حکومت خاص صورت گرفته است.

  بهر حال توجه وزير خارجه آقای سپنتا و هموطنان افغان را به دزدیهای ناگفته اين به اصطلاح سفير کبير چپاول گر خون و پوست و گوشت مردم بی آب و نان افغانستان می کشانم تا اگر امروز بخاطر ماما وزيرش از وی پرسان کرده نمی توانند، بروز مبادا و روز حساب در محکمه عدالت مردم ثبت باشد.

  يک: عمر صمد بعد از آمدن به کانادا بدون هيچگونه امر و دستوری از حکومت افغانستان، دست به خريدن يک خانه بنام خانه سفير به قيمت 1 مليون دالر زد که در خريدن آن غير خود و زنش هيچ کس ديگری شامل نبوده و تا حال اسناد و مدارک رسمی آن به کسی معلومم نيست.

  دو: عمر صمد که همراه خانمش صاحب يک دوککان انتيک فروشی در کوچه ی مرغ های شهر نو کابل هستند، وقتی در کانادا مقرر شد، مطابق پلان يک کانتينر مال بنام مال شخصی به اوتاوا آورد. جناب سفير در يک سفری که وزير خارجه سابق به کانادا داشت، از آن بيچاره بی خبر امر برای خريداری فرش و ظرف برای خانه سفير را گرفت. اما جالب اين است که آقای سفير صمد، همين مال های تجارتی انتيک خود و خانم خويش را در بدل 45 هزار دالر بنام فرش خانه سفارت بالای سفارت افغانستان بفروش رسانيد. (می گويند خود کوزه گر و خود کوزه و باز هم خود گل کوزه) و کسی هم از اين آدم خاين پرسان نکرد که چطور اموال انتيکی که قيمت 5 هزار دالر را نداشت، به 45 هزار دالر به سفارت بفروش رسانيده شد.

  سه: عمر صمد دو موتر نو و جديد سفارت را که يکسال پيش از آمدنش خريداری شده بود، بدون هيچ نقيصه و دليلی به مبلغ 25000 دالر نقض يعنی کمتر از قيمت اصل موتر ها بفروش رسانيده و در عوض 2 موتر، يکی موتر بنز مودل سال برای خودش و ديگری هم يک موتر بی ام دبليو برای خاننمش آن هم بصورت قسطی گرفته که از هر کدام آن مبلغ 1 هزار دالر ماهانه از حساب دولت قسط می پردازد.

  از سفير بايد پرسيده شود که کدام حالت افغانستان به اين می ماند که مامورش يک موتر را به 25 هزار دالر نقض بفروشد و برای خود موتر بنز خريده و به زنش موتر بی ام دبليو؟ در حالی که در پايتخت وطن ما مليون ها انسان اين مُلک نان خوردن ندارند.

  چهار: مطابق اسناد موجود در وزارت امور خارجه، سفير عمر صمد و زنش وقتی برای بار اول به کانادا آمدند، مبلغ 10 هزار دالر را تنها برای مصرف تکت طياره خود نشان داده اند که اين مبلغ برای افغانستان بيچاره و گدا چی که حتی برای ديپلومات های کشورهای ثروتمند نيز پول ساده ای نيست.

  و بالاخره آخرين کار که عمر صمد نموده ، اين است که وزارت خارجه مطابق معمول، سال قبل مبلغ 4 هزار دالر را برای تجليل از سالروز استقلال به سفارت اوتاوا روان کرده بود. تصادف روزگار آقای عمر صمد يکماه پيش از آن صاحب يک بچه می شود، اين خاين بخاطری که تاريخ شب چهل نوزادش با تاريخ روز تجليل از استقلال کشور بر می خورد، تجليل جشن استقلال کشورش را قربانی شب چهل بچچه کرده و از يک تعداد افغان های مقيم اوتاوا و حتی ديپلومات های آنجا دعوت می کند و شب 40 ارجمندی را با طمطراق تجليل می کند که افغان های اوتاوا همه شاهد اين موضوع هستند.

 • من با تمام بخش های نوشته آقای کتوازی موافق هستم اما با اصلی ترین بخش آن که چرا آقای عمر صمد به حیث سکسی ترین (اگر درست باشد) وکوشاترین سفیر مقیم در کانادا انتخاب شده موافق نیستم. دوست عزیز بیائید لطفا" به تقدیر استعدادها در زمینه های مختلف بپردازیم. بیائید بیاموزیم که اسلام ومسلمان بودن را محدود به مسائل پیش پا افتاده وسطحی که امروز جز مسائل زندگی شخصی انسان ها به شمار میروند نسازیم. تعیبر خود را از اسلام ترمیم نمائیم والا هم خود وهم هویت دینی خود را نابود خواهیم کرد. من استعداد اقای عمر صمد را تقدیر میکنم ومیگویم که حداقل نسبت به آن بزدل ها و حیوان های انسان نما که با استفاده از پول مردم افغانستان در کشورهای دیگر دپلمات میشوند وپس از تکمیل مسوولیت که هرگز تکمیل نکرده اند درخواست پناهندگی میدهند و دوباره بر نمی گردند، بهتر است

 • هموطنان نهایت محترم

  وقت آن آمده که از احساسات کاسته و درک درست از موضوعات داشته باشیم.بنده کاملاً مسلط به زبان انگلیسی هستم. بناً اینجا نیاز به یک وضاحت کوچک میبینم.

  سیکسی از نقطهء نظر اصطلاح در دنیا امروزی هرگز پیوند به غرایض جنسی نداشته و خطابی به افراد خوش ذوق و جذاب است. به طور مثال کرزی یک شخص سیکسی برای غربیان است چون با سخنان و لباس خویش آنهارا جذب میکند.

  از خدای خویش متشکر هستم که سفیر ما زن نیست ورنه چی میشد.

  لطفاً از احساسات کار نگیرید.

 • جناب آقای مهدوی
  من مقصود شما را از اینکه خواستید وقت صرف نمود ه و به این مقاله پاسخ دهید را ندانستم ، اما غرض اطلاع شما عرض نمایم که هر فردی که به غرب رفته باشد و یا انگلیسی دست و پاشکسته ای یاد داشته باشد ، می تواند درک کند که جناب آقای کتوازی بر اساس عقده های روانی این مقاله را نوشته ، البته این را هم بگویم که منظور شما از اینکه به وزیر امورخارجه نسبت دادید را نمی دانم ! وزیر امور خارجه ما بر تمام این موارد آگاه هست و از این تهمتها و افتراها از نماینده گان شما و دیگر افراد زیاد شنیده است ، و خود را در برابر هر حمله ای آماده نموده است ، پس ملالی نیست !لازم به ذکر هست که اگر به دیپلماتهای افغان بنگری همه آنها مقبول ( سکسی ) هستند !

 • این یک افتخار است برا داکتر صاحب عبد الله که شاگر با وفا و سخن گوی اسبق شان که فعلاً بحیث سفیر جمهوری اسلامی افغانستان ایفا وظیفه می نماید از سکسی ترین سفرای جهان باشد مثلی که خود داکتر صاحب از شیک پوش ترین وزارای خارجه دنیا بوده اند. خوب به یاد دارم در زمانیکه عمر صمد سخن گوی وزارت خارجه در زمان داکتر عبد الله بودند، در منطقه وزیر محمد اکبر با آوردن دختران زیر سن 20 به عیاشی می پرداخت که یکی از روزها توسط محافظین مارشال فهیم دستگر شده بود و بعد از مداخله داکتر صاحب عبد الله که خود را پیرو اصیل آن مرد مجاهد مسعود شهیدمیگرد، رها گردید. جای افتخار است به داکتر صاحب عبد الله و پیراوان داکتر صاحب عبد الله که افراد مورد نظر شان از سکسی ترین سفرای جهان به شمار می رود.

 • Hi,
  In my knowledge embassador of Afghanistan in Canada is very actif, and he has hight diplomatic caractar and he love his people and he is very responsible and respect his family and his duty,he is a man virtuous and piou
  I’m agree by opinion of MIR HOSEIN MEHDAWEE SAHEB.
  .But interpretation of sexi is the same information from him
  M-N-Zeewari

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس