Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

در همین بخش

جامعه ی مسيحيان افغانستان

چهار شنبه 24 دسامبر 2014 , کابل پرس خبری

آرزو می‌کنم که طالبان سربازان من بودند

چهار شنبه 4 جون 2008 ,

شهروند جهان است!

يكشنبه 16 دسامبر 2007 ,

صفحه نخست > دیدگاه > گفت و گو > هنر پیشه سینما

هنر پیشه سینما

گفت و گو فضل الرحیم رحیم خبر نگار آزاد با رویا مالک
چهار شنبه 14 نوامبر 2007

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

دوشیزه رویا مالک، در ولایت خوست افغانستان دیده به جهان گشوده و از سال 1990 عیسوی بدینسو در کشور آالما ن با فامیلش زندگی می کند. در رشته تداوی دندان تحصیلاتش ادامه دارد و ضمنا شوق و علا قه اش نسبت به هنر سینما زمینه ء خوبی شد تا در برابر کمره فلمبرداری استعداد ش را با اجرای نقش مرکزی در فلم ( دو توس) تجربه نماید.

رویا مالک، چندی قبل غرض اجرای نقشی در فلم پروفیسور، به هالند رفته بود . اینک گفت وشنودی با او پیرامون کار ها ی هنر یش انجام داده ام که توجه عزیز خوانده را به آن معطوف میدارم.

 • چگونه به هنر سینما، رو آوردید اگر ممکن باشد از کارهای تان در عرصه سینما بگوید ؟
 • من به هنر سینما به اساس شوق وعلاقه ء که د اشتم رو آاوردم، در این زمینه تحصیلات مسلکی ندارم. ( دوتوس ) اولین فلمی بود که اجرای نقش مرکزی آان از طرف اقای شاد مان برایم پیشنهاد شد. که من با وصف اینکه تجربه قبلی نداشتم اما همان نقش را به بسیار خوبی اجرا نمودم .بعدا چندین نقشی در فلم های مختلف برایم پیشنهاد شد اما به نظر خودم چون نقش ها مناسب نبودند از پذیرش اجرای ان معذرت خواستم . اینک دومین نقش ام در فلم پروفیسور است که با محترم انجنیر کریم تنویر ، محترم ظاهر هویدا و محترم بصیر حیدر، نقش بازی نموده ام . برای من جای افتخار است که با چنین شخصیت های خوب فرهنگی و هنری کشورم نقش مشترک را در فلم بازی نموده ام . بویژه جریان فلمبرداری و اجرای نقش ها و بر خورد صادقانه و بی ریا انجنیر صاحب تنویر قابل توصیف و خاطره انگیز است .
 • قراریکه شما گفتید به اساس شوق وعلاقه به هنر سینما رو اورده اید ، آیا خواست ها آرزو ها ی که در عرصه هنر سینما داشتید با اجرای نقشی در این دو فلم کم بیش به آن دست یافته اید ؟
 • نقشی که من در فلم دو توس داشتم تجربه اول کاریم در هنر سینما بود. انقدر که من آرزو داشتم نه اما در فلم پروفیسیور، نقشی را که بازی نموده ام از ان خود م راضی هستم .رسید ن به آرزو ها به کسب تجربه و کار بیشتر نیاز دارد اما من صرف در دو فلم نقش بازی کرده ام که رسیدن بهآهایم در عرصهء سینما به کار بیشتر نیاز دارد.
 • نظر شما در مورد فلم های که بیشتر بر مبنای فانتازی ها و خیالات ساخته می شوند تا واقعیت ها چیست ؟
 • به نظر من فلم باید نمایانگر واقعیت ها باشد تا تخیلات واهی و به اساس همان واقعیت های موجود جامعه ما اگر فلم سا خته شود مورد پذیرش مردم هم قرار می گیرد. در غیرآن کار ما کاپی غلط از سینما هالیود وبالیود خواهد بود.
 • در کدام نقش ها خود را موفق احساس می کنید ؟
 • به عقیده من هنرپیشه ء سینما باید آماده اجرای هر نقش باشد .موفقیت هنر پیشه در این است که خود را کاملا در نقش که برایش داده شده احساس کند .من تا به حال دو نقش داشتم که هر دو نقش، نقشهای تراژیدی بودند. اما من بیشتر ترجیع میدهم در نقش های بازی نمایم که در آن عاطفه ، عشق ، محبت و مبارزه با مشکلات با زندگی وسر انجام موفقیت و غلبه بر مشکلات باشد .

-
از کار های که روی دست دارید لطفا بگوید؟

 • قرار است در یک سریال 120 قسمتی که به کارگردانی محترم انجنیر تنویر، عنقریب کار فلمبرداری آن آغاز می شود نقش بازی نمایم و ضمنا کار تهیه ویدوکلیپ از آهنگهای هنرمند محبوب کشور ما زنده یاد احمد ظاهر تهیه شود در آن هم نقشی دارم .
 • تبصره ء شما در مورد کمبود نقش فعال زنان در سینما داخل کشور ما چیست ؟
 • هر انسان چی زن باشد چی مرد آرزو های در زندگی خود دارند . باید برای رسیدن به این آرزو ها زمینه به انسانهای جامعه بدون تبعیض و امتیاز مسا عد گردد دیگر نظریات کهنه دور گذاشته شود . و از جانبی دختران و زنان افغان هم اگر در خود استعدادی را در هر عرصه از هنر می بینند باید برای تباز ان با در نظر داشت عنعنات و فر هنگ کشور ما اقدام نماید و تلاش نمایند.گر چه مشکلات بر سر راه است اما باید زنان و دختران افغان ثابت سازند که می تواند دوشا دوش مردان افغان در عرصه هنر سینما کار های شایسته و نقش های خوبی را بازی کرده می توانند.

از شما تشکر که به سوالاتم پاسخ گفتید .

واژه های کلیدی

پيام‌ها

 • کابل پرس را خدا خیر بدهد که این مضمون را نشر نمود.حالا مطمین شدم که در خارج یعنی در اروپا افغانها سگ شوی نمی کنند ،هر کس در کاری وباری مصروف است . فلم دوتوس واقعا یک فلم خوب ودیدنی است و دوشیزه رویا ملک در این فلم خوب درخشیده است .خانه محترم فضل الر حیم رحیم خبر نگار ازاد هم اباد که زحمت کشیده اند این گفت وگو را اماده نموده اند .امید وار هستم که این سلسه را با همه دست اندر کاران عرصه هنر ادامه دهند .از مقالات بی سر وبی پای که تکرار در تکرار نشر می شوند سخت خسته شده ایم . بااحترام .مرادعلی کابل

 • سلام به همه کارمندان کابل پرس؟
  نمیدانم چرا به جای اینکه مردم را به اسلام تشویق کنند. به سینما وکفر تشویق میکنند. علت چیست
  اگر یک شخص عالم یا حافظ قران باشد هیچ گاهی تصویری از او در نت پخش نمی شود ویا هم تشویقی از هیچ جانب دریافت نمی کند اما یک زن وقتی به بی حجابی وکفر رو کرد همه او را تشویق مکنند. او جایش دوزخ است
  کسانیکه اورا تشویق به کارش می کند ویا هم باعث تشویق او می کند اوهم در غضب خداوند (ج) گرفتار است.

  آنلاين بنگريد : http://takhar12.blogfa.com

جستجو در کابل پرس