صفحه نخست > حقوق بشر > آزادی بيان > آقای مخدوم رهین، فرهنگ افغانی یعنی نسل کشی، کوچ اجباری، تبعیض، مواد مخدر و (…)

آقای مخدوم رهین، فرهنگ افغانی یعنی نسل کشی، کوچ اجباری، تبعیض، مواد مخدر و تروريزم

در چند قرن اخیر هیچ تلاشی برای فرهنگ سازی صورت نگرفته است و در کنار تلاش های برنامه ریزی شده برای کشتار و غصب زمین، تلاش شده تا فرهنگ، هویت و زبان مردم نیز نابود شده و جعل و مسخ شود.
کابل پرس
جمعه 18 فبروری 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: سید مخدوم رهین وزیر فرهنگ حکومت غیر قانونی حامد کرزی به رسانه های دیداری اخطار داده است که اگر از نشر تصاویری که مخالف ارزش های اسلامی افغانی ست پرهيز نشود، به دادستانی معرفی خواهند شد. اين گفته های سید مخدوم رهین تنها برای خوش آمد بنیادگرایان در افغانستان ایراد شده که این روزها حکومت مافیایی قبیله ای کرزی تلاش های جدی را برای بازگرداندن آنان به قدرت روی دست گرفته است. حکومت کرزی بنا بر پیوندهای قبیله ای از تمام نیرو برای منزه جلوه دادن طالبان از جنایت تلاش می کند و تصمیم جدی کرزی، واگذاری قدرت به برادران طالب خود، تا هنگام پایان یافتن ریاست جمهوری او در افغانستان است.

اما گفته های مخدوم رهین از سوی دیگر نیز اهمیت دارد و آن تلاش برای حذف فرهنگ غیر افغانی در کشوری ست که نامش را افغانستان نهاده اند. از زمان پیدایش کشوری که نامش را افغانستان نهاده اند، تنها نسل کشی، کوچ اجباری، تبعیض، مواد مخدر و تروريزم را می توان مشخصه ی اين جامعه دانست و از آن چهره ی فرهنگ که معمولا مثبت یاد می شود هیچ اثری نیست. اگر منظور مخدوم رهین از فرهنگ آنچه می باشد که پیش از يک یا دو قرن اخیر و در جریان هزاران سال قبل از آن در این تکه ی جغرافیایی بوده و رواج داشته، باید گفت، آن هيچ ارتباطی با فرهنگ افغانی ندارد.

در چند قرن اخیر هیچ تلاشی برای فرهنگ سازی صورت نگرفته است و در کنار تلاش های برنامه ریزی شده برای کشتار و غصب زمین، تلاش شده تا فرهنگ، هویت و زبان مردم نیز جعل، مسخ و نابود شود.

اگر آقای رهین برای فرهنگ در آن تکه ی جغرافیایی تلاش می کند، هيچگاه نمی بایست از محمد گل خان مومند، یکی از پدران فاشیزم در افغانستان تجلیل می کرد. بلکه بجای تجلیل از او باید، برنامه های منظمی را برای احیای آنچه محمد گل خان مومند تخریب کرد، روی دست می گرفت.

همین اکنون در کنار همه ی این موارد، وزارت مخابرات افغانستان، با هدف حذف و جعل هویت تاریخی بیش از هشتاد درصد مردم، ساخت تذکره هایی الکترونیکی را با معلومات غلط برای آنان روی دست گرفته است.

آنچه مسلم است این است که وزیر فرهنگ حکومت غیر قانونی کرزی، عنصری ست که در بدنه ی اين سیستم، خواسته یا ناخواسته، به حذف، جعل و مسخ گذشته ی تاریخی مردم دست می زند و نه حفظ و نگهداشت آن.

در مورد نشر سریال ها و فیلم های تلویزیونی نیز باید گفت که حد و مرز مشخصی برای این قبیل موارد وجود دارد. برنامه هایی که تروريزم، مواد مخدر، سوء استفاده جنسی و تجاوز جنسی را تبلیغ می کند، باید ممنوع شود. اما در افغانستانی که يک روزنامه نگار ساده را برای دریافت مقاله ای از اینترنت، به مرگ محکوم کرده و در نهایت، دادگاه عالی آن او را به بیست سال حبس، نباید تقسیم صحیح یا صحیح تر، عادلانه و یا عادلانه تر بین خوب و بد انتظار داشت. سیستم عدلی قضایی افغانستان به شمول دادستانی و دادگاه آن، تا فرق سر در فساد غرق است. ارگ ریاست جمهوری که بماند، به مرکزی برای ترويج تروريزم تبدیل شده و هیچگاه نمی تواند، محلی برای قضاوت درست خوب و بد باشد.

تذکره الکترونیکی به زبان پشتو و انگلیسی و با هویت افغان تهیه می شود

حذف هویت شهروندان جایی که اکنون نامش افغانستان است، پروژه ای نیست که تنها در دولت حامد کرزی و وزرایی چون امیرزی سنگین و یا کریم خرم آغاز شده باشد. حذف هویت مردم تاجیک، هزاره، اوزبیک، تورکمن، ایماق، بلوچ، پشه ای و...بیش از یک قرن است که در افغانستان آغاز شده و در جریان ده ها، این حذف هویت، همراه با پاکسازی قومی، نسل کشی، کوچ اجباری، غصب زمین و تبعیض بوده است.

پنج شنبه 16 دسامبر 2010, بوسيله ى کابل پرستجلیل از جنایتکار محمد گل مومند توسط دولت افغانستان و طالبان نکتایی پوش و غیر نکتایی پوش سلیمان لایق، فاروق وردک، انورالحق احدی و کریم خرم

محمد گل مومند یکی از جنایتکارترین چهره های تاریخ معاصر افغانستان است.

سه شنبه 26 اكتبر 2010


با حقایق پنهان در تاریخ افغانستان آشنا شوبد

مکثی بر خیانت و وطن فروشی محمد گل مهمند

قسمت اول| دوم| سوم | چهارم | پنجم | ششم | هفتم| هشتم| نهم

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • ما تاجک، هزاره، اوزبیک و تورکمن هستیم. پختون، پشتون، پتان و اوغو يک چیز است.

 • 270سال میشود که افغان ها برای نابود ی زبان فارسی و هویت اصلی خراسانی ما
  کمر بستن تااینکه توانستن هویت قبیله ی مواد مخدر مواد مخدر و تروریست را بالای ما مردم غیر افغان تحمل کردن!!!!!!!!!!
  چرا ما مردم غیرافغان حق داشتن هویت اصلی خود را نه داریم ؟
  چرا فارسی زبان بودن یا ازبک یا ترکمن و غیر وغیر بودن در این سرزمین جرم است ؟
  چرا شما افغان ها اینقدار وحشی هستند ؟
  وحشی‌گری تان تا چه وقت ادامه دارد؟ ما از هموطن بودن با شماها افغان ها
  بی ظزارم

  • بوسيله ى باآمد تغییرنام اوغانستان به خراسان :

   واتس دیس ؟ اف یو افغان , ویل ای ام شیور دت یو کن رایت پراپر دری . بت بیکاس یو ار نوت افغان یو رایت ( بی زار ) - ( بی ظزارم ) هاو وی لیف افغانستان فور یونوت ایدوکتید نون افغان من .

 • Based on well documented evidence and history of Afghansitan and Pakistan, I am absolute sure so long as Pashtuns are holding political and military powers in Afghanistan, this country is doomed and condemned to a catastrophic and shameful fate.

  These people are innately against civilization, modernity, peace and decent life and are pro brutality, barbarism, killings , death and destruction.

  Other tribes in this country must form one united front to prevent them from taking power and therefore from further destruction of this ruined country.

 • ایفری ون حف تو کیک تو اس اف امیریکن ان فیرست پلس . ایند دن وی کن فورم ا یونایتد افغانستان .

 • برادران دست اند کاران این سایت شما باید بیطرفانه کار کنید. شما جنایت تمام شانرا بگوید. مگر شما چرا اینقدر از پشتون ها بد می برید؟ چرا یکی از چنایات از حزب وحدت را یاد نمی کنید ؟ چرا از غضب زمین های کوچی ها توست شما هزارها نمیگویید؟ چرا از چنایت مردم تاجیک به گپی خودتان که در تخار علیه پشتون ها کردن یاد نمیکنید؟ شما همیشه همین را از مردم خوهستید که " افغانستان تچزیه شود یا نه شود؟ شما به این گپ تان چیرا به اثبات می رسانید. شما می خواهید که افغانستان را تچزیه کیند؟ هههههههه بسیار گپی خنداور است که شما به این خیال باشید که این وطن را تقسیم کنید. این ارمان را به دیکه دنیا با خود می بری اما به فضل خداوند کامیاب نمی شوید.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس