صفحه نخست > خبر و گزارش > افزایش خشونت علیه زنان در ولایت قندهار

افزایش خشونت علیه زنان در ولایت قندهار

ضرب و شتم، کشتن، بد دادن، از خانه فرار کردن، محروم شدن از تحصیل و سنت های ناپسندی دیگر که در جامعه رایج است، زنان را با مشکلات جدی روبرو ساخته است.
خبرگزاری بست باستان
سه شنبه 8 مارچ 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

خبرگزاری بست باستان

تاریخ: 17 حوت

گزارشگر: بشیر افغان_ قندهار

تجلیل از روز جهانی زن در قندهار درحالی برگزار می شود که روزانه ده ها زن دراین شهر به کارهای شاقه ازجمله گدایی مصروف هستند.

به باور زنان گرچه هرسال از این روز زن تجلیل می گردد اما خشونت در برابر زنان بیشتر از پیش افزایش می یابد و زنان با چالش های افزون تری روبرو می گردند.

ضرب و شتم، کشتن، بد دادن، از خانه فرار کردن، محروم شدن از تحصیل و سنت های ناپسندی دیگر که در جامعه رایج است، زنان را با مشکلات جدی روبرو ساخته است.

زبیده دختر یازده ساله ای است که با وجود سن کم عروسی شده است، وی داستان تلخ زندگی خود بعد از عروسی را چنین قصه می کند.

" یازده سالم بود که پدرم مرا به یک مرد پیر داد، او مرا از قندهار به منطقه پشین پاکستان برد، با کار خانه آشنا نبودم هر روز مرا لت و کوب می کرد که این کار را درست انجام ندادم، در زندگی چندین بار به اثر لت وکوب شوهرم نزدیک مرده بودم ، حالا هم در خانه رفتار درست با من نمی شود."

در کنار این مشکلات زنانی هم هستند که شوهران شان را در اثر حملات انتحاری، انفجار و یا بمباردمان از دست داده و اکنون مسوولیت خانه را به دوش دارند و نان آور خانه واطفالشان می باشند.

زنان بسیاری هستند که در کنار جاده های شهر قندهار از صبح تا شام دست به گدایی زده وتوسط نان گدایی روزگارشان را سپری می کنند.

کریمه یکی از این زنان است که در سرمای زمستان و گرمای تابستان درحالی که کودک دوساله اش را پیش روی خود قرار داده از مردم پول می خواهد و گدایی می کند.

این طفل دو ساله، دو سال پیش در اثر بمبی که در بازار قندهار منفجرشد پدرش را از دست داد. مادر این طفل می گوید : " کسی به دادم نرسید سرپرستی دیگر هم نداشتم، مجبور شدم دست به گدایی بزنم، چه کسی خوشش می آید که این کار را بکند."

زبیده پایند رییس امور زنان ولایت قندهار به خبرگزاری بست باستان گفت: "از شش ماه به این سو که به این پست گماشته شده ام تاکنون 40 مورد خشونت از قبیل خودسوزی، بد دادن، ازدواج های اجباری و زودهنگام و امثال آن در این ریاست به ثبت رسیده است. "

به گفته وی این شمار نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

کارشناسان دلیل افزایش خشونت علیه زنان را ناامنی، فقر، سنت های ناپسند اجتماعی دانسته ، می گویند تازمانی که این دلایل وجود داشته باشد، خشونت علیه زنان کاهش نمی یابد.

در حوزه جنوب بزرگان خانه، دختران شان را نمی گذارند که به مکتب بروند زیرا آنان این کار را شرم می دانند.

روز جهانی زن از سال 1858 تا کنون پس از انقلاب اکتبر هرسال در جهان تجلیل شده و از جایگاه خاصی برخوردار می باشد.

واژه های کلیدی

حقوق کودکان و زنان
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس