در همین بخش

صفحه نخست > کابل پرس ورزشی > مقالات فوتبالي > فابرگاس: ونگر باهوش است

فابرگاس: ونگر باهوش است

علی جواد دهقان
دوشنبه 26 نوامبر 2007

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

سسک فابرگاس از زمانی که تیری هانری آرسنال را ترک گفته است دیگر نقش اصلی تیمش را به عهده گرفته است و با پیشرفت خوبی که در هر بازی از خود نشان داده است از عهده آن به خوبی برآمده است.
این جوان 20 ساله اسپانیایی که چهارسال پیش با توپچیهای آرسنال قرارداد خود را امضا کرد اکنون توانسته است 150 بازی را در کارنامه خود ثبت کند که به طور انحصاری برای سرخ و سفیدپوشان لندنی انجام داده است. او که محصول آکادمی جوانان بارسلونا می باشد در فینال لیگ قهرمانان سال 2006 توانست به مصاف تیم سابقش برود ولی ماحصل این رقابت به سود تیمش نینجامید.
سسک جوان همانگونه که در عرصه باشگاهی استعداد شگفت انگیز خود را به نمایش گذاشت توانست با اتکا به آن به عرصه ملی نیز راه یابد و جام جهانی 2006 آلمان را علیرغم سن کمش تجربه کند.
گفته می شود که سبک بازی او در میدان فوتبال شبیه اسطوره فوتبال فرانسه یعنی میشل پلاتینی است و باید در انتهای این مقدمه گفته شود که مربی او در آرسنال یعنی ونگر عقیده دارد فابرگاس بهترین بازیکن جهان خواهد شد. در این مورد باید ببینیم چه می شود.

فیفا. آرسنال فصل را فوق العاده آغاز کرده است. فکر میکنی که امسال سال شما باشد؟
خیلی زود است که این را بگوییم. باید صبر کنیم و ببینیم. ما واقعا خوب بازی می کنیم و در رابطه با این عملکرد شگفت انگیز خیلی هیجان زده هستیم.

فیفا. یکی از مهمترین مسایلی که در پیش داشتید این بود که از عهده جای خالی تیری هانری بر بیایید. در این باره چه می گویید؟
بله، آزمایش بزرگی بود برای اینکه او همیشه یک بازیکن موثر برای باشگاه بود. اما کسانی که مانده اند قادر بوده اند که بدون او کار کنند.

فیفا. مربی در این میان نقش بزرگی را بازی کرده است. توانایی های عمده آرسن ونگر چه چیزهایی هستند؟
او توانایی زیادی دارد. او بدرستی آنچه را که باید انجام دهد می داند، او از اینکه به بازیکنان جوان شانس بازی کردن بدهد نمی ترسد. او می تواند به ما بگوید که در کجا می توانیم پیشرفت کنیم. او خیلی باهوش هست و همچنین یک مربی بزرگ است.

فیفا. استیون جرارد یکی از بزرگترین تحسین کننده های شما است. آیا شما عقیده دارید که هنوز هم جزئیاتی وجود دارد که شما می توانید در آن پیشرفت کنید؟
خیلی و خیلی. من باید در بازی دفاعی کار کنم و همچنین در دادن پاسهای نهایی پیشرفت داشته باشم. همچنین درباره پای چپم و سرزدن نیز و در جلوی دروازه نیز بیشتر حضور داشته باشم.

فیفا. اهداف شما برای سال 2008 چه چیزهایی است؟
من می خواهم که فصل خوبی را با آرسنال داشته باشم و همچنین به همان نحو بازی کنم و یک عنوان معتبر را کسب کنم برای آنکه این چیزی است که این باشگاه شایسته آن است. بنابراین من می خواهم تا به لیگ قهرمانان بروم و پیروز آن باشم. من فکر می کنم ما تیم خیلی قوی ای شده ایم برای این تورنمنت. اشتیاق زیادی در این تیم وجود دارد. ما ممکن است که جوان باشیم اما تجربه کافی را دارا هستیم.

فیفا. شما قراردادتان را تا سال 2014 تمدید کرده اید. آیا شما خودتان را به مانند افرادی همچون رائول یا پائولو مالدینی می بینید که برای همیشه به یک تیم وفادار مانده اند؟
ما باید ببینیم که چه روی می دهد. در این باره خیلی زود است که صحبت بشود چون من فقط 20 ساله هستم. قراردادم هنگامی که من 27 ساله هستم تمام می شود و حتی در آن سن شما هنوز مدت زیادی از فوتبال تان باقیمانده است. من در حال حاضر به آن فکر نمی کنم اما به آن اعتنا نخواهم کرد برای اینکه این باشگاه یک باشگاه عالی است.

فیفا. شما جوانترین گلزن آرسنال هستید و همچنین در جام جهانی نیز بازی کرده اید. آیا احساس نکرده ای تاکنون که به آنها فکر بکنی؟
خیر، برای اینکه من فکر کردن به آنها را متوقف کرده ام. من فقط بر حال حاضر تمرکز کرده ام و آینده و زمانی که من بازنشسته شوم بنابراین من زمان خواهم داشت تا به گذشته نگاهی بیندازم و آنچه را که انجام داده ام بسنجم.

فیفا. چگونه با بحث هایی در رابطه با انتقال به رئال مادرید یا بارسلونا کنار می آیید؟
من در این باشگاه خیلی راحت هستم. اینجا جایی است که من می خواهم باشم و من در اینجا نوعی از فوتبال را بازی می کنم که از آن لذت می برم به همراه تعدادی از بهترین هم تیمی هایم. آرسنال همیشه با من بطور شگفت انگیزی بخوبی رفتار کرده است و من از آنها بخاطر این رفتار سپاسگزار هستم.

فیفا. به تیم ملی سری بزنیم. اکنون که شما به بازیهای یورو 2008 صعود کرده اید چه انتظاراتی از اسپانیا می رود؟
ما لازم است که این سطح بالا را نگه داریم و سعی کنیم و خیلی خوب کار کنیم. اگر ما به یک گروه سخت برخورد داشته باشیم ما نباید فکر کنیم که ما بازنده هستیم. بر عکس آن اگر ما در اولین بازی مان خوب بازی کنیم ما نباید بگوییم که ما پیروز شده ایم شبیه آن کاری را که ما در جام جهانی انجام دادیم. ما یک تیم خوب هستم اما نباید انتظارات خیلی بالا یا خیلی پایین برود.

فیفا. تیم ملی اسپانیا در طول مسابقات گروهی مقدماتی نمایش متناقضی را ارائه داد. چرا اینگونه بود؟
در فوتبال مهمترین چیز بردن است و شما نمی توانید همیشه آن را انجام دهید و خوب بازی کنید در همان زمان. هنگامی که ما مقابل تیم های کوچک های قرار می گیریم آنها همیشه ده بازیکن را در مقابل توپ قرار می دهند و اینگونه بازی کردن آسان نیست. ما اخیرا بازیهایمان را برده ایم و آنگونه که مردم می گویند بازیهایمان بد نبوده است. این فقط یک نظریه است.
همه تیم های بزرگ مشکلاتی داشته اند. ما این مشکل را با ایتالیا و فرانسه هم دیده ایم و همچنین انگلیس که حتی صعود هم نکردند. اغلب تیمها نگران این مسئله هستند و آنها فقط مردانشان را پشت توپ می گذارند. من فکر می کنم که ما باید از جهت دیگر هم قضاوت کنیم، برای مثال در مورد بازی با دانمارک. علیرغم فشاری که بر روی ما بود ما خوب بازی کردیم و با نتیجه سه بر یک برنده شدیم.

فیفا. چگونه فشار از جانب رسانه ها و همچنین بحث های پی در پی درباره تیم و مربی بر روی بازیکنان تاثیر می گذارد؟
ما هیچ توجهی به این مسائل نمی کنیم. ما کامل آرام هستیم و اعتماد زیادی به مربی خودمان داریم چون او در میان ما است. ما فقط می خواهیم که خوب بازی کنیم و برای هواداران راضی کننده باشیم.

واژه های کلیدی

پيام‌ها

جستجو در کابل پرس