کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > دیدگاه > معضل وحدت ملی و فقدان عدالت اجتماعی

معضل وحدت ملی و فقدان عدالت اجتماعی

فقر فرهنگی یگانه مشکل بزرگ این ملت نیست فقر مالی و محروم بودن مردم از امکانات اولیه زندگی نیز درین کشور بیداد میکند ، اکثریت قرأ و قصبات ...

يكشنبه 11 آپریل 2010, بوسيله‌ى شمس الحق حقانی

ملت افغانستان از قرن ها بدینسو از فقدان عدالت اجتماعی رنج برده و قدرتمندان و حاکمان این دیار از ادیم تا قدیم چون اسپ گادی از جهان بینی خیلی محدود بهره مند بوده اند که بیشتر از منافع قومی و قبیلوی چیزی دیگری را دیده نمی تونستند که این باعث ایجاد درز عمیق و شگاف بزرگ در بین اقشار مختلف ملت گشته ،عده ای از همه امکانات سیاسی ، اجتماعی و اقتصادی کشور بهره مند و عده دیگری از همه آنها محروم بوده اند .

روح بزرگ فرزند راستین و فداکار وطن حامد کرزی از مدت ها ازین بی عدالتی نهایت رنج برده و و جود این نابرابری را ایشان سد راه هر نوع ترقی و پیشرفت کشور دانسته و مبارزه علیه آنرا وظیفه انسانی و وجدانی شان قرار داده از هیچ نوع سعی و تلاش درین راه دریغ نه ورزیده اند.

ایشان بارها جامعه ای عاری از عدالت اجتماعی را به پیکر ورزشکار تشبه کرده اند که تنها به یکطرف و جودش رسید گی کرده و طرف دیگر را بدست فراموشی سپرده که نتیجه آن اندام مضحک و نا موزون و در مجموع ضعیف و ناتوان بوده که از فرط ضعف و زبونی آله دست زورمندان و حریفان گردیده .
آقای کرزی هنگامیکه بر اساس سنت دیرینه افغانستان به علت تعلق به قوم پشتون زمام حکومت را بدست گرفت خود را بر سر دوراهی عجیب یافت ، از یکسو دست یافتن به این سمت را شانس بزرگی برای خدمتگذاری به ملت میدانست و از سوی دیگر انحصار آن را به قوم پشتون خلاف همه موازین جامعه مدنی و اصول انسانی و اسلامی می دید.


برای حل این معضله بغرنج و لا ینحل فقط نبوغ فکری و ذکاوت و تیز هوشی کرزی می توانست راه حل پیدا کند که کرد و خیلی هم عالمانه و حکیمانه
، کرزی دو شخصیت برجسته و نامی کشور را به نمایندگی از اقوام غیر پشتون به سمت معاونیت اول و دومش برگزیده و برای جبران این بی عدالتی تاریخی تمام اختیارات کشوری و لشکری را به آنها واگذار کرده و خود فقط به حضور تشریفاتی و سمبولیک در عرصه سیاست کشور اکتفا کرد که بدینصورت ایشان هم به سنت دیرینه افغانی احترام گذاشته و هم عدالت اجتماعی را در کشور برقرار ساخت .
ایشان نه تنها اختیارات بزرگ و صلاحیت های حیاتی کشور را به معاونینش واگذار کرد بلکه با درج آن در ماده چارصدوبیست قانون اساسی کشور این عمل نیک شانراصبغه ای قانونی و دایمی نیز اعطا فرمودند.
در ماده چارصدوبیست قانون اساسی به صراحت بیان شده که تصمیم گیری در امور مهمه کشور از صلاحیت های معاونین رئیس جمهور بوده و فقط
امور نا مهمه و تشریفاتی جز وظایف رئیس جمهور قلمداد شده ولی تعین و تشخیص امور به مهم و نا مهم بازهم از صلاحیت های شخص رئیس جمهور می باشد .

گمان برم فهم درست این ماده قانون اساسی به ذکر یکی دو مثال عملی نیاز داشته باشد !
بطور مثال موضوع جنگ و صلح با طالبان ومخالفین مسلح دولت یکی از همین موضوعاتیست که در ظاهر خیلی مهم و حیاتی و لی با کمی غور و دقت به موضوع دیده میشود که مسئله بقدری روشن و هویداست که کودک هم می تواند در مورد درست تصمیم بگیرد چون همه میدانند که خون با خون پاک نمیشود و پایان هر جنگی صلح است لهذا صلح با طالبان بهر قیمتی که میسر گردد اقدام نیک است ونیازبه شک وتردید ندارد پس این موضوع جز امور نا مهمه درج شده و تصمیم گیری در مورد آن از وظایف شخص رئیس جمهور می باشد .
تقسیم عادلانه کمک های مالی جامعه بین الملل به مناطق مختلف کشورنیز یکی از همین موضوعاتیست که در نگاه اول خیلی مغلق و جنجال برانگیز ولی در اصل بسیار ساده و روشن است چون یک طفل خورد سال هم میداند که کمک های بیشتر حق مناطق با خرابی های بیشتر است و مناطق آباد نیاز به کمک ندارد اگر این اصل مراعات گردد حق به حق دار خواهد رسید و دیگر نیاز به چون و چرای بیجا نخواهد بود پس این موضوع نیزجز امور نا مهمه درج شده و تصمیم گیری در مورد آن از وظایف شخص رئیس جمهور می باشد .
این را همه میدانیم که جهل وبی سوادی یکی از عوامل پسمانی اجتماعی و بروز مشکلات روز افزون جامعه ماست که ریشه اکثر نابسامانی های اجتماعی را می توان در بیسوادی و کم سوادی مردم جستجو کرد ، در چنین جامعه ای چراغ علم و معرفت را روشن کردن و مردم را از سوی جهل و تاریکی بسوی نور و روشنایی هدایت کردن عملیست بس گرانبها و ارزشمند وخدمت بزرگی به اجتماع بشریت و از چنان اهمیت و عظمت بزرگ برخوردار است که افتتاح کورس های سواد آموزی در جمع امور مهمه کشور قرار گرفته و از صلاحیت های معاونین رئیس جمهور بشمار می رود.
فقر فرهنگی یگانه مشکل بزرگ این ملت نیست فقر مالی و محروم بودن مردم از امکانات اولیه زندگی نیز درین کشور بیداد میکند ، اکثریت قرأ و قصبات دور افتاده کشور در فصل بهار و مواقع آب خیزی زیر آب شده و ارتباط مناطق همجوار بعلت نداشتن پل بالای رود خانه ها بکلی از هم قطع گردیده و مردم از نداشتن مواد غذایی و ادویه با خطر مرگ دست و پنجه نرم میکنند .
بزرگترین آرزوی چنین مردم در زندگی داشتن یک پل بروی رودخانه شان است و برآوردن این آرزو چنان خدمت بزرگیست که افتتاح پل و پلچک اصولا جزامور مهمه کشور قرار گرفته و از صلاحیت های معاونین رئیس جمهور بشمار می رود.

با تقديم حــــــــــــــــــــــــــرمت
حقــــــــ(شـــمس الحـــق)ـــــــانی
http://haqani.funpic.de

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


58 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > دیدگاه > معضل وحدت ملی و فقدان عدالت اجتماعی

آگهی در کابل پرس

loading...

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.