در همین بخش

صفحه نخست > دیدگاه > به بهانه سومین سالروز فدراسیون تورکان افغانستان

به بهانه سومین سالروز فدراسیون تورکان افغانستان

نجیب الله ضیا رحمان
سه شنبه 12 آپریل 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

سه سالی که گذشت پر از فراز و نشیب و سال های رو در رویی مستقیم بین فدراسیون فرهنگی تورکان افغانستان (ففتا) و آنچه در مقابلش هست، بود. ففتا بعد از تشکیل رسمی خود در هفدهم ماه می سال ۲۰۰۸ میلادی اهداف معلومی را عنوان کرد.

کنفرانس اول ففتا مسئله پروژه اتحاد ذات البینی اقوام تورک از یکجانب و اتحاد جمعی آنها با دیگر اقوام و ملیت های ساکن افغانستان از جانب دیگر و همچنان اتفاقات پیش رو را به درستی پیش بین گردیده و به مراتب روشنتر و با دید بازتر ابتکار عمل را به دست گرفت و در اندک زمان به یک نیروی با نشاط فرهنگی تورکان افغانستان مبدل گردید.

اگر در این مدتی که گذشت بعضی اعمال کوتاه فکرانۀ عده یی عناصر فرهنگ ستیز و مغرض برعلیه ففتا وجود نمیداشت، ففتا راه خود را در بین مردم وسیع تر از اینکه هست، پیدا میکرد.

طی سه سالی که گذشت، فدراسیون فرهنگی تورکان افغانستان ناشی از اهداف و برنامه خود توانست داخل عمق مناسبات فرهنگی و اجتماعی جامعه افغانستان گردیده و در برخوردهای غیرعادلانه حلقات دولتی ویا غیردولتی صدای اعتراض خود را بلند نموده و در تعمیل دسایس برعلیه جامعه تورک افغانستان تاثیرات مشهود بازدارنده از خود نشان داده است. مثال های زنده آن همچون ماجرای نامگذاری جاده ها در شهر شبرغان، اختطاف سنگ روضه مبارک در مزارشریف، نشرات تلویزیون آریانا، توهین به هیکل علیشیر نوائی در مزارشریف، توطئه های پیهم برعلیه جنبش ملی اسلامی افغانستان و شخص جنرال دوستم و ده ها دسایس و توطیه های دیگر بر علیه تورکان افغانستان که ففتا صدای برحق مردم را بلند و توجه خاص و عام را جلب نمود.

از جانب دیگر ففتا با همه ناتوانی اقتصادی خود توانست هزار ها جلد کتاب با ارزش فرهنگی و تاریخی تورکان افغانستان را تمویل، به انجمن های فرهنگی دافع فرهنگ خلق تورک افغانستان کمک مالی و هزار ها دالر کمک انساندوستانه خود را به سیلاب زدگان تورکستان زمین برساند.

ففتا امروز توفیق این را پیدا کرده است که ملیت سلحشور خود را از گزند نابکاران و نااهلان تاریخ حفظ کرده و از فرهنگ و تاریخ پر افتخار مردم خویش پاسداری کند. همچنان در یکسال گذشته به جز از گشایش نمایندگی ها در اکثر کشورهای اروپایی، آسیایی و امریکایی بسیاری مسایل را واضح و روشن و صریح نقد کرده و نظر خود را پیرامون مسایل مهم کشور ابراز نموده است.

واضح است که هر حرکت هم طرفدار و هم مخالفان خود را دارد. ففتا نیز از این امر مستثنی نبوده، بجز از موجودیت دشمن اصلی یعنی سیستم تمامیت خواه حاکم در کشور که بطور روزانه با ففتا در ستیز بوده و از هیچ تلاشی برای سرکوب ففتا در هیچ حالتی دریغ نکرده است، گروهک های تنگ نظر و متعصبی هم بوده اند که مانع فائق نیامدن فدراسیون برای ایجاد یک تشکیلات منسجم و عمومی گردند.

بجز این مسایل ففتا هنوز مشکلات زیاد خود را دارد و عمیقا به امر سازماندهی تشکیلاتی و توسعه تشکیلات در قبال مسایل دیگر مصروف بوده و با ارائۀ ادله به سراغ تبدیل نمودن فدراسیون به یک حرکت قوی که بتواند حق اقوام تورک افغانستان را اعاده و برعلیه استبداد فرهنگی و سیاسی حاکم در کشور مبارزه کند، میباشد.

اگر هر انسان حق طلب و عدالت پسند همین سه سال گذشته را یکبار عمیق مورد بررسی قرار دهد، خواهد توانست این موانع را به خوبی ببینند و درک کنند و باید هر فرد تورک افغانستان که خود را متعلق به این ملیت استبداد زده میداند مواضع خود را روشن با در نظر گرفتن خواست های برحق و انسانی خود و با دور افگندن هر گونه تعصب به صفوف ففتا بپیوندد.

این یک دعوت روشن برای هر فرد تورک افغانستانی است. من همه روشنفکران و آزادیخواهان و برابری طلبان را به بررسی این پروژه بزرگ ملی دعوت میکنم و از همه میخواهم با در نظر گرفتن خواست های سه سال گذشته ففتا که در واقع بازنگری و زنده کردن فرهنگ و زبان مادری ماست، به این پروژه بپیوندند. زیرا حاکمان افغانستان همیش هر نوع برابری طلبی و آزادیخواهی و تلاش برای بهبود زندگی مردم را بی رحمانه سرکوب کرده و کشوری ساخته اند مملو از جنگ و ترور و بی حقوقی و حاکمیت قبیلوی. درست در چنان شرایطی ففتا در پیشاپیش مردم خویش پرچم عدالت خواهی و ایجاد یک جامعه آزاد و برابر را برافراشت و اعلام کرد: " ما قصد جدا سازی اقوام تورك افغانستان را از ديگر اقوام كشورنداريم، بلکه مصمم هستيم تا هر قدم نيك را در راه ايجاد ملت و وحدت ملی استقبال نمائيم.": تا بدینوسیله توانسته باشد به حاکمیت تک قومی و جهل و نابرابری و بی حقوقی پایان دهد.

البته کاملا واضح و روشن است که فائق آمدن به مشکلات تشکیلاتی وسازماندهی و آن هم خارج از کشور با امکانات کاملا محدود امر ساده نبوده، کار منسجم، متداوم و خستگی ناپذیر میطلبد. مگر با این امر که ففتا تا درجات زیادی از آنرا در همین یکسال گذشته پایه ریزی کرده و بر اساس همین امر توانسته اعتراضات مردمی را هدفمندتر و متشکلتر به تعریف عموم رساند. فدراسیون یک حرکت فرهنگی مستقل و غیر وابسته بوده، به هیچ شخص ویا گروه سیاسی ارتباط ندارد. ففتا اضافه تر از ديگران نميخواهد بلكه ميخواهد در سرزمين آبائی خود مساويانه و برادرانه زيست نمايد و این قطب نما را در برنامه خود همیشه دم دست خواهد داشت و این بحث را در هر حرکت سازماندهی خود در آینده مد نظر خواهد داشت.

همتباران! این فدراسیون از شماست! اکنون حاکمیت در افغانستان بیش از هر زمان دیگر غرق در بحران و بن بست و فساد قرار دارد. فقر و فلاکت و بی حقوقی و قهقرا بیش از هر زمانی دیگر زندگی اکثریت عظیم مردم را تهدید میکند. در سومین سالگرد ففتا شما را به متشکل شدن در صفوف فدراسیون و گسترش فعالیت ها علیه نابرابری ها و بی عدالتی ها در کشور فرا میخوانیم. اهداف فدراسیون از همان اولین روزهای شکل گیری تا کنون ایجاد مساوات و اعاده حقوق شما مردم شریف بوده است.

اکنون زمان آن فرا رسیده است تا در متن بحران اقتصادی و سیاسی و اجتماعی و نظامی کشور، در متن موج عظیم اعتراضات و نارضایتی های مردم از اعمال خود سرانه نیروهای خارجی در کشور، در متن ناگفتن هر روزه ای زنان بیوه و کودکان یتیم به حکومت دموکراسی ؟!، به گرد فدراسیون فرهنگی تورکان افغانستان متشکل شوید تا به مردم دلسوخته و مسلمان پاکباخته خود که دل در گرو عشق به فرهنگ و تاریخ ملیت باوقار و پرغرور خود دارند، تفهیم نمایم که سرنوشت خود را خود بدست گیرند و باید بیشتر و بهتر بدانند که، در همین عصر حاضرسیاست تحت سلطه باقی گـذاشتن و سركوب تلاش های مردم ما برای رسیدن به آزادی و دمكراسی و یك زندگی شایسته انسان در شكل و شیوه گوناگون كماكان ادامه دارد. هنوزهم شاهد هستیم كه هر روز شمار دیگری از فرزندان دلیر ملت مان در سنگرهای گوناگون مقاومت و انتحاری های ناجوانمردانه و غیر انسانی و اسلامی جان میبازند و برای یك لحظه هم از مبارزه و مقابله با ستم و زورمداری و لشكركشی و یورش به بهانه های طالب و کوچی باز نایستاده و از هیچ گونه قربانی دادن در راه بقای خویش و دفاع از سرزمین و خواستها و مطالبات مشروع خویش دریغ نورزیده اند که این خود دلیل قاطعی بر مقاومت و پیگری مردم ما در تحقق آرمان خویش مبنی بر رهایی ملی و خواستها و مطالبات سیاسی، فرهنگی و اجتماعی مشروع شان است.

فدراسیون را عقیده برآن است که تبعیض ملی در افغانستان، شکل ساختار در نظام سیاسی را دارد و در آن حاکمیت تک ملیتی بر یک جامعه چند ملیتی بصورت یک نهاد سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در آمده است، بدون دگرگون شدن این حاکمیت تک قومی در ساختار سیاسی افغانستان، پی ریزی هرگونه نظام دموکراتیک، حتی در صورت تغییررژیم موجود نیز، دموکراسی واقعی را در افغانستان متحقق نخواهد ساخت. همانگونه که کنفرانس بن و تغییررژیم طالبان، این تبعیض ملی را همچنان حفظ و حتی تشدید نیز کرده است.

افق دید ففتا عدالت سیاسی و اجتماعی در کشور است که با دیگر ملل ساکن افغانستان در جوار همدیگر همزیستی کند. ففتا معتقد است که آینده افغانستان به عنوان کشور مدرن و مترقی کشوری دارای امنیت و ثبات، تنها از طریق مشارکت عمومی و همزیستی داوطلبانه همه ملیتهای ساکن درآن تضمین میشود.

هم تباران عزیز! در سومین سالگرد ففتا به ستاد هدایت کننده این تلاش عظیم و انسانی بپیوندید. به گرد فدراسیون خودتان جمع شوید و مردم را با اهداف و آرمانهای عالی آن آشنا کنید و خواست آنرا هرچه وسیعتر در جامعه پخش کنید. سومین سالگرد ففتا موقعیت مناسبی است تا پیوند خود را با فرهنگ و تاریخ خود محکم نموده، فدراسیون وسیع و پر قدرت را در سراسر کشور بسازید و ابزاری را صیقل دهید که سلاح اصلی ما برای ساختن دنیایی مملو از شادی، آزادی، برابری، رفاه و احترام به انسان باشد.

به امید عدالت و برابری اقوام

واژه های کلیدی
آنلاين بنگريد :

جستجو در کابل پرس