صفحه نخست > خبر و گزارش > حضور مجدد کوچی ها در بهسود، سرآغاز یک بحران جدید در کشور

حضور مجدد کوچی ها در بهسود، سرآغاز یک بحران جدید در کشور

خبرگزاری بست باستان
يكشنبه 15 می 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کوچی ها، مجرمین جنگی و متجاوزین به حقوق انسانی هزاره ها

در مقابل این جنایت وارده بر هزاره ها درین چند سال متوالی، که ده ها شهید و اسیر و صد ها زخمی و هزاران اواره و به آتش کشیده شدن صد ها منازل و خرابی هکتار ها از مزارع و نابودی احشام هزاره ها را در بر داشت، با توطئه سکوت برخورد کرده اند و با خیا ل راحت چنان مهر سکوت برلب زده اند که گویا در اطراف آنان هیچ حادثه ای رخ نداده است، تو گوئی تنها رسالت و دلمشغولی آنان، آرایش الفاظی از قبیل دموکراسی و آزادی و اسلام و برابری و ... در چارچوبه دساتیر گرامری و لفاظی های کلی، آنهم خرمن خرمن حرفهای مفت و آبکی و بی زمینه اجتماعی، که هیچ دردی از هزاران درد انبار شده در زمینه زندگی اجتماعی، سیاسی و اقتصادی مردم مظلوم کشور ما را درمان نکرده اند، میباشند .

جمعه 13 مه 2011, بوسيله ى عباس دلجو

حضور مجدد کوچی ها در بهسود، سرآغاز یک بحران جدید در کشور خبرگزاری بست باستان

خبرنگار: عباس غزنوی

براساس تازه ترین گزارشها از ولایت میدان وردک ،کوچی ها باردیگر به سمت هزاره جات حرکت کرده و با گماشتن نظامیان خویش برتپه های حاکم درولسوالی های کوتوب و حومه مرکز این ولایت وضعیت را بحرانی ساخته اند.

حاجی محمد محقق طی سخنانی درکابل حضور مجدد کوچی های مسلح در بهسود ولایت میدان وردک را تخطی از فرمان رئیس جمهورکرزی خوانده ، گفت درصورتی که حکومت روی تطبیق فرمان صادرشده تمرکز نکند بحران دیگری درکشور بوجود خواهد آمد.

بگفته وی پس از صدور فرمان کرزی تاکنون دوهزارنمره زمین برای کوچی ها درولایت لوگر از سوی حکومت توزیع شده است و حضور مجدد کوچی ها خلاف فرمان است.

غلام حسین ناصری نماینده ولایت میدان وردک درمجلس نمایند گان، نیز حضور کوچی های مسلح را درمنطقه هزاره جات خلاف فرمان کرزی خوانده و پروسه کوچی گری را یک روند سیاسی سازمان دهی شده از درون حکومت عنوان می کند.

آقای ناصری به خبرگزاری بست باستان گفت : " پروسه کوچی گری ازهمان ابتدا به هدف نا آرام ساختن مردم زحمت کش ده نشین و مرکزی تشکیل شده است. "
با این وجود حشمت غنی احمد زی رئیس ریاست مستقل کوچی ها درگفتگویی با خبرگزاری بست باستان گفت : " پروسه کوچی گیری یک روند مطلق سیاسی از سوی حکومت است."
وی می گوید حکومت و رهبران سیاسی ازاین روند به نفع شان استفاده کرده جهت حل بنیادی و ریشه ای این معضل تلاش نکرده و نمی خواهند این مسله حل شود.

آقای احمد زی گفت زمانی که بردسیاسی حکومت دراین روند باشد به نفع خویش عمل می کند و ازآن طرف رهبران سیاسی هزاره نیز حکم مشابه دارد.
او درخصوص فرمان صادرشده از سوی رئیس جمهورکرزی درخصوص اسکان کوچی ها گفت: " حکومت حق ندارد تا آن عده کوچی هایی که اسناد شرعی دارند حق شان را به کسی دیگر بذل و بخشش نماید. "

رئیس ریاست مستقل کوچی ها می گوید سالها است که کوچی ها و هزاره ها از این معضل رنج برده اما راه حل قانونی و بنیادی برای آن تاکنون روی دست گرفته نشده است .
او می گوید راه حل اساسی دراین است که گروپی از نمایندن گان با صلاحیت از طرف کوچی ها ، حکومت و هزاره ها جمع شوند و پس از سروی منطقه مربوط به کوچی ها در مناطق مرکزی و هزاره جات و علف چرهای آنها برای کوچی ها مکان های مناسب را در نظرگیرند.
وی می گوید این امر نباید تنها برای کوچی ها باشد، بلکه برای هزاره هایی که نمی خواهند در مناطق مرکزی زندگی کنند و یا با کمبود علف چر و زمین مواجه هستند حکومت باید اقدامات مشابه را انجام دهد.

موازی با این آدم خان سیرت سخنگوی والی میدان وردک از نشست شماری از افراد با کوچی ها در مقر ولایت میدان وردک درهفته گذشته یاد آوری کرده به خبرگزاری بست باستان گفت قرار است در هفته جاری نشستی با حضور بزرگان کوچی ها و مردم ده نشین در این مورد با حضور رسانه ها باردیگر در مقراین ولایت برگزارگردد.
غلام حسین ناصری نماینده مردم بهسود در مجلس نمایند گان ، در مصاحبه ای با خبرگزاری بست باستان ، از افرادی که درهفته گذشته با کوچی ها نشست داشته اند به نام های حاجی سرور ، ملک مسجد ، حاجی یونس ، حاجی غلام سخی و ملک حسین یاد کرده ، گفت: " این افراد به هیج وجه از مردم بهسود و هزاره جات نمایندگی کرده نمیتوانند و نشست آنها درخصوص راه یافتن کوچی ها به مناطق مرکزی و بهسود نقض صریح فرمان رئیس جمهوکرزی است. "

درهمین حال یک تن ازمحاسن سفیدان کجاب بهسود ولایت میدن وردک که نخواست از وی نامبرده شود ، درگفتگویی تلیفونی با خبرگزاری بست باستان گفت : " هم اکنون کوچی های مسلح وارد منطقه شده و برتپه حاکم، نظامیان شانرا مستقرکرده اند. "

نامبرده درگفتگو به خبرگزاری بست باستان تاکید کرد که مردم ده نشین درانتظار اقدام حکومت در این خصوص بوده و خواهان تطبیق فرمان رئیس جمهورکرزی واسکان گزین شدن کوچی ها هستند.

علم گل کوچی قبل از این به خبرگزای بست باستان گفته بود که کوچی ها در سراسر هزاره جات ملکیت دارد و بدون این که از کسی مشوره بگیرند آنها ملکیت های شان را تصرف خواهند کرد.
این درحالی است که براساس فرمان رئیس جمهورکرزی کوچی ها حق ندارند وارد مناطق هزاره جات شوند بلکه باید روی اسکان گزین شدن آنها تلاش صورت گیرد.
به گفته بزرگان مردم ده نشین ، درفرمان رییس جمهور کرزی آمده است کوچی هایی که اسناد شرعی دارند درصورتی می توانند بالای زمین ها واملاک شان به هزاره جات بروند که همانند مردم ده نشین درمنطقه ساکن شوند واز ضرر رساندن به امنیت و زراعت دیگران خود داری کنند.

براساس آمارهای منتشرشده از سال 1387 تاکنون همزمان با حضور کوچی ها در ولسوالی های بهسود پنجاه و یک تن از مردم ده نشین به شمول زنان و کهن سالان کشته ، شش هزار فامیل آواره و نزدیک به سیصد میلیون افغانی خساره مالی به مردم ده نشین وارد شده است.

براساس ادعاهایی که ازسوی کوچی ها درگذشته صورت گرفته است شماری از افراد آنها نیز متضرر شده و خساراتی را متقبل شده اند.

مسوولان و بزرگان ده نشین معتقدند درصورت که اقدامات لازم از سوی حکومت درقبال معضل کوچی ها و مردم ده نشین صورت نگیرد یک بحران دیگری درکشور بوجود خواهد آمد.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

  • من ان قدر به نوشتن بلد هم هیستم ونه ومقاله شمارا تا اخیر خواندم صرف یکی دوعنوان را خوندم یکی درسایت سرمیدهیم سنکر نهمیدهیم ودیکر این مقا له به دید شما فکر شما احمق ها افسوز
    اکر کسی دید غیر شیعه داشت ان ېالب است
    ودیکر این که کسی کی ازحق خود یازمین خود دفاع کرد ترورست است
    ولی کسی کی میخ در سر هایی افغانان کوبید کسیکی سینه هایی خواهران ما رابریدند انها روشن فکر هستند مترقی هستند کسی کی دست رسی به وسایل الکترونیکی داشت وسخن هایی درست ونادرست راباهم پیوند دادند حق به جانب هستند وکسی کی سخنش بهکسی نهرسید
    یانه توانست اها نرورست هستند یا ...... بسیار بسیار افسوز به دید هحمقانه شما

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس