کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > خبر و گزارش > در دايکندی چه می گذرد؟ > شماره پنجم: اول حمل سال 1385 > تغییر نام کارمند به کاربند

تغییر نام کارمند به کاربند

خبری از آخرین مراحل قانونگذاری در افغانستان

شنبه 31 مارچ 2007, بوسيله‌ى ابوسعيد

خبر: قرار آخرین معلومات خبری، قرار است که "قانون کارمندان افغانستان" به همین زودی ها پاس شود. در این قانون کلمه "کارمند" به "کاربند" تغییر خواهد یافت.
تحلیل خبری: تصمیمات مقامات قانونگذاری افغانستان، طی یک اقدام بی نظیری، در رابطه با تغییر مفاهیم و کلمات و عیار ساختن آن با هویت واقعی افراد، یک عمل درخشان و تاریخی است. این تصمیم از آنجا ناشی شد که دولت با هویت های واقعی کارمندانش به طور دقیق آشنایی پیدا کرد. این آشنایی بر اثر تحقیقات کارمند شناسی حاصل شد. تحقیقات وسیع و همه جانبه در ادارات افغانستان نشان داد که تعداد زیادی از کارمندان ادارات افغانستان، در واقع کاربند هستند؛ یعنی، کارشان بند است، تا کارمند.
کلمه شناسی:
کارمند: شخصی است که بر اساس علایق و سلایق خودش و مقتضیات مدارج تحصیلی و ذوقی و فنی و تخنیکی و مهارتی پست و چوکی و یا موقعیت اداری خاص را تصاحب می کند. این فرد، از جان و دل و قلب و با توانایی و مهارت و همخوانی توانایی و کار اداری و از سر حس و ذوق، شغل اداری را اشغال می کند و در نتیجه هم بازدهی دارد و هم روح و روان آن فرد آرام است و هم احساس خستگی نمی کند و هم روز بروز توانایی خود را به روز می کند، چون کار کارمند "کار دل" است.
کاربند: شخصی است که برای یک قِران و یا چند قِران، با داشتن مدارج تحصیلی، ذوقی، فنی و مهارتی بیگانه از شغل و چوکی و پست، کار اداری را تصاحب می کند. این فرد، کسی است که فقط در ساعات اداری لحظه شماری می کند که چه وقت اداره تعطیل می شود! و این فرد، آخر ماه را انتظار می کشد که معاش را بگیرد. و نیز حس روزمرگی، بطالت، خلق تنگی، فرار از کار اداره، "کلوخ در آب گذاشتن و تیر شدن" از علایم بارز کاربند است. در نتیجه: عدم پیشرفت کاری و عدم ظرفیت سازی مهارتی از شاخصه های تیپ کاربندی است؛ چون، کار کاربند "کار گِل" است.
خلاصه تحلیل خبری: از لحاظ ساخت شناسی هویتی، تعداد زیادی از کارمندان ادارات دولتی و غیر دولتی در افغانستان، از مصادیق بارز کاربند است.

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plansآنلاين بنگريد : کابل پرس
47 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > خبر و گزارش > در دايکندی چه می گذرد؟ > شماره پنجم: اول حمل سال 1385 > تغییر نام کارمند به کاربند

آگهی در کابل پرس

loading...

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.