صفحه نخست > دیدگاه > امریکا و مافیای مواد مخدر در افغانستان

امریکا و مافیای مواد مخدر در افغانستان

حکيم نعيم | Hakeem Naim
چهار شنبه 19 دسامبر 2007

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

چندی قبل, یکی از استادان پوهنتون کلیفورنیا در یکی از سخنرانی های دانشگاهی به شوخی گفت:

" به همگان روشن است که افغانستان یکی از بزرگترین تولیدکننده های مواد مخدر در جهان بوده و میباشد و این شاید هم یکی از دلایل بسیار عمده در عقب اشغال افغانستان توسط امریکا باشد. زیرا درک ما از فلسفه امریکانیزم به ما (امریکایی ها) اجازه نمی دهد که قبول کنیم که یک کشور کوچکی چون افغانستان, بتواند یکی از "بزرگترین ها" باشد وما با این همه نیروی نظامی که داریم به تماشا بنشینیم. اکنون با اشغال افغانستان توانستیم که یکی دیگر از القاب "بزرگترین ها " در جهان را, هر چند به شکل غیر مستقیم هم باشد, به نام کشور مان بیافزایم."

جدا از شوخی, این یک حقیقت آشکار است که دولت امریکا نه تنها هیچ گامی جدی را بخاطر جلوگیری از زرع و قاچاق مواد مخدر در افغانستان برنداشته است, بلکه در بسیاری موارد در راه نیل به اهداف خود, به مافیای مواد مخدر به شکل مستقیم و غیر مستقیم کمک کرده است.

بعد از حادثه بمگذاری در سفارت خانه های امریکا در کنیا و تانرانیا در سال 1998, اداره استخبارات امریکا (سیا) وظیفه گرفت تا یک لیست مکملی را از پایگاه ها و نقاط مهم در افغانستان تهیه نموده برای یک بمباردمان احتمالی, در دسترس پنتاگون قرار دهد. زیادتر از بیست تا بیست پنج مرکز تولید هیروئین, لابراتوار خانه های هیروئین و ذخیره گاه های مواد مخدر نیز شامل این لیست بود. بعد از حادثه 11 سپتمبر 2001 , زمانی که امریکا تصمیم گرفت به افغانستان حمله کند, لیستی را که سیا سه سال قبل تهیه کرده بود بالای میز دونالد رامزفلد وزیر دفاع امریکا قرار داشت, فقط تمام نقاطی که با مواد مخدر ارتباط داشت, از لیست کشیده شده بود.

جیمز رایسن در کتاب تازه خود بنام " کشور جنگ" (STATE OF WAR مینویسد که پنتاگون استدلال میکرد: " که ما به خاطر مجادله با تروریزم به افغانستان حمله میکنیم, نه برای مجادله با مواد مخدر." همچنان دونالد رامزفلد به جواب کالین پاول وزیر سابق خارجه امریکا, که در یکی از جلسات کابینه از ارتباط تروریزم با مافیای مواد مخدر سخن رانده بود, گفت " که فراموش نباید کرد که مجادله با مواد مخدر در افغانستان اسباب ناراحتی دوستان مانرا (جنگسالاران ائتلاف شمال) نیز فراهم میسازد. امریکا نباید جبههٍ جدیدی در مقابل خود بگشاید." شاید هم بدین ملحوظ , آقای رامزفلد, به قول بارنت روبین, در ملاقات با جنگسالاران و هیروئین سالاران بی باکانه گفت " در صورتی که در جنگ با طالبان با ما کمک کنید, هیچکس در قاچاق مواد مخدر به شما مداخله نخواهد کرد. "

بعد از آغاز جنگ با طالبان, به اثر تقاضای مکرر دولت انگلیس, زیرا قسمت اعظم هیروئینی که دربازار های انگلیس خرید وفروش میشود از محصولات افغانستان است, د ولت امریکا به سیا وظیفه سپرد که راه های مجادله با مواد مخدر در افغانستان را برسی کند. این امر با مخالفت سرسخت تیم های سیا که در داخل افغانستان فعالیت داشتند روبرو شد. ( تیم های سیا که در داخل فعالیت داشتند عبارت بودند از: تیم "الاشه شکن" در پنجشیر با فهیم, قانونی و داکترعبدالله, تیم" ستاره (الفا)"در مزارشریف با دوستم, (بعداً یک قسمت این تیم با قومندان عطا پیوست و نام تیم " آفرین" را به خود گرفت.) تیم پژواک با کرزی در ارزگان, تیم "دلتا" با کریم خلیلی در بامیان و یک تیم گمنام به رهبری یک جاسوسِ جوان سیا ,که اسماعیل خان محو قشنگی صحبت فارسی اش شده بود در هرات.) آنها استدلال میکردند که تاریخ سه دهه اخیر افغانستان نشان میدهد که هیچگاهی نمیتوان, هیروئین سالاران, قومندانان محلی و رئیس های قبیله را در افغانستان برای همیشه خرید, فقط برای مدیدتی میتوان کرایه کرد. کوچکترین تغیر در روش امریکا در مورد مواد مخدر باعث از بین رفتن اتحاد امریکا با مافیای مواد مخدر که به ملیون ها دالر به کرایه گرفته شده اند, خواهد شد و درد سر بزرگی برای امریکا خواهد بود.

آشکار است که افغانستانٍ تحت اشغال امریکا از بزرگترین تولید کننده های مواد مخدر در جهان است و همان طوری که آقای رامزفلد وعده داده است, امریکا تا زمانی که اتحادش با مافیای مواد مخدر پا برجاست, در راه حل مشکل تولید و قاچاق مواد مخدر در افغانستان, مداخله نخواهد کرد.

راپور های زیادی موجود است که عساکر امریکائی در جریان بازرسی های امنیتی از کنار بسته های آماده به انتقالءِ تریاک با بی تفاوتی عبور میکنند و اطلاعاتی را که در مورد مواد مخدر براشان میرسد, نادیده میگرند. به قول جیمز رایسن, یکتن از افسران امریکائی که مدتی در افغانستان وظیفه اجرا کرده, گفته است " روش امریکا در مجادله با مواد مخدر در عمل چیز دیگری است. من خودم شخصاً به واحد مربوط خود هدایت دادم, هر گاهی که در زمان گشت زنی های امنیتی, هیروئین و یا تریاک پیدا کنند, کاملاً باید بی تفاوت باشند و طوری باید عمل کنند که انگار هیچ چیزی را ندیده اند."

خلاصه همانطوری که آقای الفرد دبلیو مک کوی در کتاب بلند خود "سیاست هیروئین : پیوند سیا در جرم تجارت جهانی مواد مخدر" مینگارد: جنگ پنهانی سیا در دهه 80 میلادی بر علیه کمونیزم در افغانستان باعث شد تا افغانستان و آسیای میانه به بزرگترین تولید کننده اوپیوم تبدیل شود. ملیون ها دالر بدست آمده از تجارت هیروئین منبع خوبی بود تا ملیشه های افغان را از نظر مادی در جنگ کمک کند و از بار سنگین سیا در این مورد بکاهد." تا زمانی که اتفاق امریکا و جنگسالار در افغانستان پا برجاست, هیچ امیدی در حل بحران مواد مخدر وجود نخواهد داشت.


یاداشت نگارنده:

مطلب قبلی نگارنده تحت عنوان " سیا در افغانستان به کی چقدر پول داد؟" بدون ذکر منبع اصلی (کابل پرس?) در چندین ارگان نشراتی چاپی و الکترونیکی چی درون مرزی و چی برون مرزی به نشر رسیده است. بمثابه نگارنده ی مطلب فوق بنابر مراعات نشدن یکی از معیار های بسیار ساده و قبول شده ژورنالیستی, که حتی ژورنالیست های قبیله یی نیز باید بدانند, تاثر و تاسف عمیق خود را ابراز میدارم.


منابع:

Risen, James, STATE OF WAR: The Secret History of the CIA and the Bush Administration. New York, Free Press, 2006.

McCoy, W. Alfred, The Politics of Heroin: CIA Complicity in the Global Drug Trade. New York, Harper Collins Publisher, 2003.

Schroen, C. Gary, First In: An Insider Account of How CIA Spearheaded The War on Terror in Afghanistan, New York, Presidio Press. 2006.

Berntsen, Gary, Jawbreaker, New York, Crown Publisher, 2005

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس