صفحه نخست > خبر و گزارش > طرح تجزیه افغانستان قوت گرفته است، اشغالگران افغان با کشتار در غزنی و میدان، (…)

طرح تجزیه افغانستان قوت گرفته است، اشغالگران افغان با کشتار در غزنی و میدان، مرزهای خود را گسترش می دهند

کابل پرس
پنج شنبه 23 جون 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

برای خواندن پرسش ها درباره طرح تجزیه افغانستان از مخالفان، موافقان و نه مخالفان و موافقان و شرکت در گفت و گو اینجا را کلیک کنید.

کابل پرس?: منابع مختلف به کابل پرس گفته اند که طرح تجزیه افغانستان قوت گرفته است. خشونت ها و جنایاتی که در ولایت های غزنی و میدان با همکاری کامل حکومت قبیله ای افغانستان به شمول افغان ملت، طالبان و کوچی ها صورت می گیرد، برای گسترش مرز ها و در اختیار گرفتن زمین و منابع بیشتر زیر زمینی به سمت مرکز و شمال افغانستان است.

این منابع می گویند که راندن خشونت آمیز امسال هزاران خانواده از ناهور، بهسود و دایمیرداد در همین راستا صورت می گیرد. طالبان، کوچی ها و حکومت افغانستان -که در آن افغان ملت، طالبان و گروه حکمتیار نفوذ کامل دارند-، اين حملات سازماندهی شده و کوچ های اجباری و دسته جمعی را تا جایی که بتوانند در آینده نزدیک در قره باق، جغتو، مالستان و حتا جاغوری و مقر ولایت غزنی دنبال خواهند کرد. طبق پلانی که دنبال می شود، از ولایت غزنی باید مردم غیر افغان رانده شده و یا از حالت اکثریت کامل خارج شوند. بخش های دیگر این ولایت مانند گیرو، اندر و ناوه در طی حکومت، حکام مستبد افغان، با ارتکاب جنایات مختلف غصب شده است.

نقشه افغانستان بر اساس منابع معدنی

در ولایت میدان هم به همین شکل تلاش می شود تا ساحه ی کشور آینده که ممکن است پشتونستان نام آن باشد، با هماهنگی و همکاری مستقیم طالبان، حکومت و کوچی ها افزایش یابد. منابع کابل پرس? می گویند که طرح تجزیه ای که گروه های قبیله ای افغانستان در سر می پرورانند و گام های عملی آن را برداشته اند، بسیار وسیع است و در راه گسترش مرز ها و دستیابی به زمین و منابع زیرزمینی از هیچ خشونتی در مناطق مختلف مرکز و شمال دریغ نخواهد شد. از سوی دیگر گروه های قبیله ای تلاش های وسیعی را برای امتداد مرزهای کشور احتمالی پشتونستان در داخل خاک پاکستان آغاز کرده اند. راه اندازی برنامه هایی مانند "دیورند جرگه" در کشورهای اروپایی، ارتباط و همکاری تنگاتنگ با لابی هایی که در دولت و استخبارات پاکستان است و نیز همکاری استراتژيک با رهبران قبیله ای در پاکستان در همین راستا صورت می گیرد. هدف نهایی این طرح در اختیار گرفتن تمام بخش های سرزمین کنونی افغانستان است و در غیر اینصورت، در صورت مواجه شدن با مقاومت مردمی و یا طرح تقسیم شمال و جنوب توسط جامعه جهانی، پشتونستان سرزمین وسیعتری به سمت مرکز و شمال افغانستان کنونی باشد. برخی نیروها و عناصر قبیله سالار و خودکامه افغانستان گرچه در ظاهر خود را مخالف طرح تجزیه افغانستان معرفی می کنند اما هر چه بزرگتر بودن کشور جدید احتمالی و تسلط بر منابع زیر زمینی آن را در طرح و برنامه خود دارند.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • از قراين و شوهد بيداست كه قبيله دارد بلان فاشيستى او غان ملتى ها را تطبيق ميكند.انها بنام كوجى يك لشكر را تا دندان مسلح ساختند كه بزن ,بكش اقوام غير بشتون را تصفيه كن,كوج بده ,تباه و بر باد كن و بعد ماشين دولت بدست قبيله است بنام اينكه ما تحقيقات ميكنيم,يكنفر هم مسسول نيست.اينهم بخاطر خاك زدن به جشم جامعه جهانى.از جانب ديكر جامعه جهانى بشتونها را از جهار طرف مسلح ساخت و ديكران را خلع سلاح كرد و كفت كه به طرف انتخابات برويم و با زهم در انتخابات تقلب كرد و با تقلب رييس جمهور رابرسميت شناخت.در مورد اينها هم شك و جود دارد كه جرا اين همه جنايات را به محاكم بين المللى نميكشانند؟
  ايا همين قتل عامهاى بشتونها و با كستانى كه عاملين شان هم معلوم است,بيدون مجازات ميماند؟
  اين اقوام غير بشتون امروز بيدفاع و بىدون اسلحه,بايد خاموش بايستند تا بشتونها و با كستانى ها انها را يكه يكه نيست و نا بود كند؟
  اكر ما همه ببا نخيزيم از حق ما كه دفاع خواهد كرد؟
  ايا جامعه جهانى كه هزاره اوزبيك و تاجيك را كفت كه سلاح خودرا بكزاريد,و ما هم همينطور كرديم,جوابكو خواهد بود؟
  ولى بازهم به نظر من تجزيه به بشتون و غير بشتون درد اور و بهتر خواهد بود,يكانه را هيكه ازين شر خلاص شويم.
  هزار سال ديكر اكر اين بشتونها بشتون والى كنند و قانون اساسى را زير با كنند و تنها هزاره قانون را مراعات كندو در كوهستانها به زنكى بخور نمير ادامه بدهد بازهم بشتون بيايد اولادش را بكشد حيواناتش را ببرد و زراعتش را تخريب كند,اين هم زندكى نيست.شايد اين قوم هم ارام شوند از زير باى خارجى,بباى خود بايستند.مشرف كفت كه ما ازقوم بشتون دفاع ميكنيم...
  در قلوب اين كشور هميشه تجزيه بوده.ببينيد نوشته يك بشتون بنام بايانى دريك رديف تمام نخبه كان غير بشتون را خاينانه تو هين و محكوم كرده و نشان داده كه يكسره با انجه كه غير بشتون است خصومت دارد و نفرت دارد.برادر ما جقدر تحمل كنيم به صدها بار اين قوم وحشى اقوام غير بشتون قتل عام كرده كاهى به فرمان با كستانى كاهى به فرمان انكليس وروس و غيره.
  بايد نخبه كان ما به دفاع برايند و جواب بدهند.در كرسى هاى سمبوليك كه تكيه زده اند و نان بيننكى را شكمسير زده راهى هستند,با وجدان خود فكر كنند كه ايا ر
  سالت شان همين است؟
  بشتون قوم برستى ميكند و ما شكمبرستى؟
  حالا مسعود هم نيست كه يكان جاره ميسنجيد.
  بيجاره نيستم من و در فكر جاره ام
  بيجاره ان كسيست كه درفكر جاره نيست

  • اگر میخواهید نسل اندر نسل زیر بار یوغ پشاتنه باشید با تجزیه مخالفت کنید.
   اگر میخواهید نسلهای آینده شما از جایداد خود فراری و کشته و زخمی شوند با تجزیه مخالفت کنید.
   اگر حکومت طالبانی میخواهید با تجزیه مخالفت کنید.
   اگر امیدتان را برای آزادی از دست داده اید با تجزیه مخالفت کنید.
   اگر مملکت خود را مملکت خشخاش و هروئین میخواهید با تجزیه مخالفت کنید.
   اگر میخواهید نسل اندر نسل سرافگنده و خانه بدوش باشید با تجزیه مخالفت کنید.

 • من هم فريبا جان به همين نظر هستم.تا نباشد جيزكى مردوم نكويند جيزها.

 • من با تجزیه افغانستان کاملا موافق هستم حتی در صورتی که به سه یا چهار کشور تبدیل شود چرا که این مردم وحشی هیچگاه انسان نمیشود وبغیراز خود دیگران را هر گز قبل ندارند

  • من با تجزیه اوغانستان موافق هستم اما باید سلاح بدست گرفته و اراضی خود را از دست پتانهای اشغالگر خارج کنیم.

 • تجزیه بهترین و خوب ترین وسیلۀ جداشدن از قوم وحشی ، یهود صفت و مزدور پشتون میباشد.
  بدون تجزیه هیچ نوع پیشرفت و ترقی در این کشور صورت گرفته نمیتواند.
  طرح تجزیه باید هرچه زود تر عملی گردد.

 • افغانستان هیچگاه با موجودیت پشتونها ، یک کشور مدرن و پیشرفته نخواهد شد، که در آن به انسان ، فرهنگ و تمدن ارزش قایل باشند.

 • Pashunha wahshi hastand

 • اوغان افغان پشتون نادان خدا کند که هرچه زوتر اوغانستان تجزیه شود که از دست اوغان گرای نجات پیداکنیم

 • راستى قرار معلوم قبيله تحت رهبرى اى اس اى ديوانه وار تلاش دارد رهبران اقوام غير بشتون نا بود كند.زيرا در صورت تجزيه به سادكى ميتوانند لحاف را به طرف خود كش كنند.انها با بيشرمى منطق هزاره ها كرفتن و انها جنين بار نيست و نا بود كردندو كوج دادند.به لكها نفر از برادران هزاره به كشور هاى دور و نزديك روانشده و اين كشور را ترك كردند,زيرا اميد براى شان نماند كه درين كشور انسانيت و قانون و عدالت و دموكراسى ميايد.تا قبيله بر مسند قدرت تكيه زده همين وحشت دوام دارد.
  بكزار كه اين وحشى ها در كشور بنام وحشتستان تجمع كنند.
  بشتونها از سه قرن بطور سيستماتيك باكسازى قومى كردند.و امروز با زشرايط براى شان مساعد شده.
  ديكران همه خلع سلاح و بشتونها از جهار طرف مسلح و تمام سرمايه مملكت درجيب شان ,كشور با كستان اعلان كردند كه ما از قوم بشتون در او غانستان دفاع ميكنيم.
  ما به مسعود نو ضرورت داريم كه بسيج كند و بر خيزد از قوم دفاع كند.او زبيك ها و بدور نخبه كان خود زير نام سازمان فرهنكى جمع شده و يكبارجه هستند هزاره ها هم همينطور.از مليت عزيز تاجيك نميدانم كه بدور كى جمع خوهند شد.هنوز با شان هستند.عصر دولت شاهى محترم جيزى طرحى اريه كرده بود هم معلوم نشد.

 • ازقدیم ها گفته بودند که اگر کسی را بمرگ بگیری شاید به تب راضی شود. اکنون فدرال خواهان درافغانستان نعرهء تجزیه را بلند کرده اند تا افغانستان به فدرال تبدیل شود. شاید این نظر درحال حاضر آسان جلوه کند اما مشکلات زیاد دیگر نیز فرا راه خواهد

  • به پاسخ امیری فدرال خواهان میخواهند به فاشیست ها حکومت داری یاد بدهندزیرا درطول این 257سال حکومت فاشیستی جزبدبختی چیزی عاید افغانستان نگردید

 • تجزیه یگانه راه معقول ومنطقی برای نجات از زورگوئی های قبیله است

 • من اولاً لعنت می فرستم به آنانی که تخم نفاق را در بین مردم ما می پاشند. این اصطلاحات قبیله و قبیله گرایی را دشمنان این کشور بوجود آورده و بدین گونه آب به آسیاب دشمنان می ریزند.اگر کسی پشتون ها را عقب مانده میدانند ، معنی دیگرش اینست که پشتون ها همچنان مانند دیگر اقوام برادر ما عقب نگهداشته شده اند و حکومت ها هرگزکدام برخورد امتیازی با آنها نداشته اند . اگر کوچی ها بعد از جنگ های سه دهه، حال دچار مشکل شده اند این همه راه حلی دارد نه اینکه موضوع را تاسرحد تجزیه کشور کشانید .با تاسف که بعضی از سایت های انترنتی با تمام توان و بی مسئولیتی تمام به تفرقه افگنی در بین مردم کشور پرداخته اند . این به اصطلاح روشنفکران لعنتی که بین مردم اعتبار خود را از دست داده اند ، مردم ما به حق اند که بار ملامت این همه بد بختی های سالهای گذشته را بدوش آنها بگذارند چون آنها جز نفاق و بد بختی و سوء استفاده از احساسات پاک مردم بخصوص در این اواخر کاری را از پیش نبرده اند .

  • هموطنان عزیز سلام،

   کرزی بحرانیکه آفریده بودی دامنگیرعالی جناب شد ، اما نمیدانستی که بزرگان فرموده بودند٬ چاه کن درچآست «چاه است»
   جلالتمآب شمآ به هدایت آی اس آی و القاعده و برادران طالب و اخندزاده های جیره خوار، افغان ملت های چلم چی سرحدی ها وخلقی های دو رویه« سبزـ سرخ »
   و سایر یاران قدیم چون راکتیار، ملاه کور، ملاه کثاف ، سلام عظیمی، الکو خان، طالب حقیق،وچند جته خور مثل زاغ خیل ،قاتل استاد عبدالرسول؟ سیاف ریش تا به ناف ، لیونی اشرف غنی ، اخوان فاروق کمپودر وردکی اخوان خرم ، اخوان داودزی و ماما یش قاضی گلرحمان عقل کل و اخوات شکریه بارکزی،کوچی و فاطمه گیلانی در فیس بوک بازی با این طرف وآن طرف خط چاهی کندی که خود در افتادی وفکر میکردی اگر چنین کنیم همه مشکلات باند از قاچاق مواد مخدر، فروش سلاح ، غصب زمین ها و گرفتن رشوه خلاصه همه و همه حل میشود، اما بیخبر از ان بودید که هم ۰۰۰۰۰رفت و هم کلاه ، پارلمان اگر هرچه فکر شده بود ندانستنی که گفته بودی۰۰۰۰۰۰ گر بمیدان آمدی میدانیم ، بلی نماینده های با غیرت بمیدان آمده بیا زور آی اس آی به پشت ات ، تا میتوانی ترور کن ، اکنون نه پشتون با تو اند ، نه تاجک ، نه ازبک ونه هزاره ، خالد پشتون کیست؟ ظاهر قدیر کیست؟ بزرگان داخلی واربابان تو توصیه کرده بودند که بسیار اضافه نگو و اضافه نرو
   خبر داری یکصدو هفتاد وسه وکیل زن و مرد ترا به اتهام خیانت ملی در چندین مورد محاکمه میکنند ،
   که فشرده خیانت های تو ازین قرار است،
   » فاش کردن اطلاعات نظامی و استخباراتی به پاکستان
   »اخذ رشوه از ایرن
   »اخذ رشوه از شرکت چینی واگذاری مس عینک از طریق عادل و محمود کرزی
   »دست داشتن به چپاول کابل بانک
   »فروش معادن به پاکستانی ها به نام سرحدی ها توسط خسر بره نو تان وزیر معادن شهرانی صاحب
   »انتقال باک نوتهای قدیم که باید حریق میشد بوسیله احدی در زمانیکه رییس بانک مرکزی بود
   »فروش ۲۳۰۰۰جریب زمین های دولتی در کندهار به قیمت سه صد دالر هر جریب
   »فروش زمین های جلال آباد بالای نجیب ذراب که لوی سارنوال جبار ثابت قربانی این معامله شد
   »و۰۰۰۰۰۰۰۰وغیره
   بازی به شعر شاعر
   کرده این پول ترا مست چرا؟
   راست میگم بخدا
   شده یی فاقد تهذیب و حیا
   راست میگم بخدا
   رسم افغانی و آهین ادب داده زکف
   به دو حرف میکنی قف
   راست میگم بخدا
   تو به این شیوه سزاوار جزا
   راست میگم بخدا
   زکجا کردی این همه فیس و هوا
   راست میگم بخدا
   غروفش میکنی آواز بدت مثل بلا
   راست میگم بخدا
   جنگ و تخریب و دو اندازی کمال وهنرت
   خاک عالم به سرت
   راست میگم بخدا
   ما همه رنجور شدیم ترس خدا
   راست میگم بخدا
   نام تو ننگ شده گفته افغان مرا
   راست میگم بخدا
   از خدا خواسته هم سخت بیمار شوی
   یاکه بیزار شوی یا سر دار شوی
   راس میگم بخدا

   الله یار کابلی

  • کدام دشمن های افغانستان قبیله گرایی رارواج داده اند قبیله گرایی دربین پشتون هامروج است به گونه مثال قبایل احمد زی محمدزی سدوزی پوپل زی وغیره این فاشیست هادربین خودنیز به شاخه های متعدد تقسیم اند

  • دوست عزیز تمام واقیعت هارا گفتی من هم موافق تجزیه هستم

  • بشتر از سه صد سال است که پشتون در راس قدرت بوده اجازه کار و فعالیت را به اقوام دیگر نمیدهد از اینکه پشتون ها را مردم عقب مانده خطاب میکنند عقب مانده هستند در طی سه صد سال صاحب قدرت بوده اند بیشتر ازاین نمیتوانند و مردم از اینها خسته شده است با اینها بودند فقط ضایع وقت است وبس تجزیه تجزیه تجزیه به خراسان بزرک و پشتو نستان .
   ما باشنده گان خراسان بزرگ به زود ترین فرست به پای خود استاده شده رقابت مثبت را به همسایه های خود شروع میکنیم سلاح تولید مینمایم به برادران پشتو نستانی خود میدهیم و انها ازاینکه علاقه زیاد به جنگ دارند بروند با پاکستان و یا ایران و یا بلو جستان جنگ کنند سلاح از ما انتحار از انها اما باید خاطر نشان کرد که به پشتونستانی ها اجاز اقامت و یا مسافرتی داده نخواهند شد چون هوتل هایکه در خراسان بزرگ ساخته شده است همه بالای پنج ستاره است اما همسایه پشتو نستانی ما به ان سطح نیستند که در هوتل های پنج ستاره زندگی کنند .

 • پدران ما در اوغانستان زحمت هاي زيادي را متحمل شدند، درد هاي طاقت فرساي را ديدند و خدمتگذاز واقعي هم پدران ما ( هزاره ) بودند من نمي خواهم افغانستان تجزيه گردد ميخواهم كه ما يكروزي صاحب افغانستان باشيم و زحمات گذشتگان مان را هدر ندهيم.

 • زودتر تجزیه شود وگرنه زمینمان که هیچ جانمان را باید برداریم و آواره شویم.دیگر هزاره نمیشیند و نگاه کند چطور اولاد عبدالرحمن زمین و مالش را غارت کند.

 • وطنداران عزیز!

  اگر کمی دقت کنیم می بینیم افغانستان سالهاست که عملا تجزیه شده است. تبعیضگران قومی و قبیله پرستان ونژادگرایان از هر راهی برای انحصار قدرت در دستان خود تلاش کرده اند و اقوام زورگو اقوام دیگر را به حاشیه رانده اند.

  استخدامهای دولتی و واگذاری پستهای کلیدی هرگز بر اساس لیاقت و توانایی نبوده ونخواهد بود. بلکه تا اوغانستان اوغانستان است براساس تعصب خشک قبیلوی و توحش و قوم گرایی استخدامهای دولتی صورت می گیرد.

  بودجه ملی که بوی از عدالت و وحدت ملی در آن دیده نمی شود به بهانه پروژه های زیربنایی هرچه پروژه است در ولایتهای خاص به اجرا در می آید. و.......

  حالا شما قضاوت کنید اوغانستان سالها پیش عملا تجزیه نشده است؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس