صفحه نخست > دیدگاه > دولت کرزی در یک قدمی سرنگونی

دولت کرزی در یک قدمی سرنگونی

جعفر رضایی
شنبه 25 جون 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

اعلام نتایج بررسی "محکمه خاص" و تغییر فهرست برندگان بطور غیر قابل باور زمینه ای سرنگونی دولت کرزی را فراهم نموده است. هدف من از نوشتن این مطلب بهیچ صورت دفاع از نمایندگان کنونی پارلمان نیست. منظور اینستکه نشان داده شود چگونه عوامل داخلی و خارجی زمینه ای مناسبی برای سرنگونی دولت کرزی را فراهم نموده است. پیروزی باراک اوباما و انتقاد صریح او از کرزی در مناظره با جان مکین اولین تب لرزه های بود که کرزی آنرا در زیر چپن گرمش بر روی کرسی ارگ احساس نمود. برخورد های تحقیرآمیز اداره اوباما با حامد کرزی در واشنگتن بحد کافی کرزی را خرد نمود و به ظن غالب خاطرات "گارسون" بودن او در رستورانی در مری لند را در ذهنش از نو زنده ساخت. رابطه ای سرد اداره اوباما با کرزی به همان سردی اولین روزهایش ادامه دارد که هیچ، و بلکه لحن تند انتقادهای چندساله ای اخیر کرزی از غربیها او را بحد کافی به یک چهره ای منفور در غرب تبدیل نموده است. تا جاییکه حتا کسانی مثل فرید زکریا که از او در رسانه ها دفاع می کند می گوید: "ما گزینه ای مناسبی به جای کرزی نداریم." آخرین صدای جنون آمیزی که از کرزی در رسانه های غرب و به ویژه امریکا نشر شد اشغالگر خواندن نیروی های خارجی بود. با وجود آنکه از آن گفته های کرزی تقریبا دو هفته سپری شده است، رسانه های امریکا تاهنوز نسبت به آن خشمگین هستند. به یقین کامل می توان گفت که رسانه های غرب تشنه پخش تصاویر تظاهرات مخالفین کرزی هستند. و همزمان با آن کم نیستند سناتوران امریکایی که متمایل به برکناری دولت کرزی هستند. علاوه بر منفور بودن کرزی در غرب در داخل افغانستان نیز کرزی دشمنان کمی ندارد. قضیه تهاجم کوچی ها در هزاره جات و حمایت دولت کرزی از آنان به حد کافی خشم بخش عمده ای از مردم افغانستان را بر انگیخته است. کمتری جای از افغانستان را می توان یافت که مردم در آنجا کرزی را دوست داشته باشند و یا او را جدی بگیرند. یک تظاهرات نه چندان بزرگ و ده هزار نفری در کابل می تواند استیژ خوبی برای رسانه های جهان و درامه سرنگونی کرزی باشد. خشم رسانه های غربی، و بویژه امریکا، از اشغالگر خواندن سربازان آنان هم چنان تازه است. در درون افغانستان نیز این روزها بخش از مردم افغاستان سینه هایشان مالامال از خشم نسبت به دولت کرزی است. آیا مردی و یا مردانی در کابل است که درامۀ از پیش نوشته شدۀ سقوط دولت کرزی را اجرا نماید؟

اگر دولت حامدکرزی از این معرکه جان سالم به در برد، و حتا توانست که 61 نفر نماینده مجلس را برکنار نماید، این بهیچوجه نشانی از قدرت او نیست. وبلکه علامت ضعف شرم آور مخالفین اوست.

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • كرزى با حرفهاى بوج خوددر برابر امريكا و ناتو كه خلاف منافع ملى كشور بود,درحقيقت به منافع ملى كشور خيانت كرده است.او بايد به صفت خاين ملى شناخته شود و به داد كاه بين المللى كشانده شود كه جطور اين خاين كشور رابه طرف قهقرا سوق داد و ميليارها برباد رفت و از جانب ديكر با ك سازى قومى درجريان است.خيانت كرزى در قسمت دادكاه ساختكى قبيله تحت رهبرى اين حيوان صفت نا مسلمان بنام قاضى عقيق كه به حق بارلمان كشور كرد,در حقيقت در سياست به ديوانه كرى برداخته ولغزيدن كشور را به طرف نابودى شدت بخشيد.

  • هزاره های غزنی بدانند که پشتونها نود فیصد غزنی را تشکیل میدهند. هزاره ها با خیانت در پروسه رای دهی تمام نماینده ها را از خود برای پارلمان فرستادند تا برای کندن قبر افغانستان اقدام کنند.

   ما مردم غزنی از این اقدام محکمه خاص استقبال میکنیم وخواهان محاکمه ان هزاره های هستیم که بنام وکیل امده بودند. اینها خیایین, سکتاریست ودشمن مردم ووطن هستند. مرگ به نوکران ایران, مرگ به فروخته شده های سمت شمال. زنده باد افغان, زنده باد افغانیت

   اگر دولت کرزی سقوط کند اولین نقص انرا هزاره ها خواهند دید زیرا دیگر جای هزاره ها در معاونیت دوم نه بلکه در صف جوالیان مندوی خواهد بود.

   ایا شما میدانید که شما هزاره ها بسیار از لحاظ طبقاتی با ما متفاوت هستید؟

   ایا اینرا میدانید که شما نوکران ما بودید و تاجیکان رقاصه ها ومداح های ما بودند درحالکه ازبکان دست به سینه برای ما افتابه لگن می اوردند؟

   ایا هنوز هم در این فکر هستید که اکه دوستم پاچاه شمال است ومحقق میخ سالار در مزار است ومسعود بزک در پنجشیر است؟

   رهبران تان وجدان وضمیر وهرچیز خود را نزد کرزی گرو مانده اند وصدای خود را کشیده نمیتوانند.

   بروید بمیرید بدبخت ها

  • پوپل صاحب هیله ده جوړ اوسی۰

   په پیغام کی مو ډیر له قهر نه کار اخستی۰ زما هیله تاسو نه دا ده چه په خبرو یا عمل کی له قهر نه کار مه اخلی چه پر منطق مو غلبه حاصل کوی۰

  • این سلطانزوی بیات و پشتون شیشته است. نوکرمنش، بیغیرت و بی اصل و نسب... خودرا به آلت پشتونها با انتخاب نام پشتو آویزان نموده.... این پوپل هم پشتون نیست ... از نوکران پشتون است. مردم لحن پشتون و نوکران پشتون را می شناسند... نفرین به این بی اصل و نسبها...

   مرگ بر قوم وحشی پشتون!!!
   مرگ بر قوم انتحار (تا هنوز یک هزار پشتون خود را زنده پرانده)
   مرگ بر قوم تیزاب پاش!!
   مرگ بر قوم تریاک!!
   مرگ برقوم که خود الگایده است و آلت القاعده را در دست دارند
   تجزیه و تفنگ و مشت دندان شکن جواب دومداران پشتون است....

   قوم وحشت، قوم ترور، قوم تریاک، قوم انتحاری های بی باک است پشتون!
   قوم تیزاب پاش، قوم نوکر، قوم قصه های هولناک است پشتون!

  • دوست محترم درست گفته یی که پوپل خیل ها اوغان نیست تا جایکه من معلومات دارم پوپل خیل ها از مردم فارسی زبان قندهار همانا افشاری بیات قزلباش قندهار اند و سر در آخور ظاهرشاهی داشتند .

  • پوپل صاحب خوش شدم که پیامی از شما دیمکراسی زاده ها امریکا نشین خواندم هر ان مطمین به این میشوم که نظریه معروف دوستان ... درست از اب درامده است .

   ان اینکه هر که نسب قبیله دارند باسواد و بیسواد غرب نشین و شرق نشین مسلمان وسکولر همه وهمه یک قسم تخیل میکنند هرگز چون یهود از ارزش های نابکار قرون وسطایی شان عدول نخواهد کرد ..

   نظر جانب تان این است که هر که درکابل و بدور نظام ... ودورتر از طالب و القاعده وحکمتیار حقانی جلاد انتحار وانفجار .. اند همه چیز شانرا به استین چپن کرزی پاچا گرو گذاشته اند کاش با علاوه .. و...ایشان دار وندار خود را به امریکایی ,انگریز ها و پاکستان ریخته است ذکر جمله کامل میشد .

  • جناب خان
   در چهارـ پنج جمله که از قلم (نا) مبارکت به رشته تحریر در آمده نتنها به هموطنان پشتونت، همانانی که از زور شمشیرشان خودت و حداقل ۷ پشت ات در سایه آزادی زیست کردند توهین و تحقیر روا میداری بلکه با تقلید از ملا های حرامزاده ایرانی عین توهین و تحقیر را در برابر یهود ها روا میداری. نا سپاسی و حق ناشناسی مرز و سرحد نمیشناسد، آیا از برکت همین قوم یهود نیست که امروز بشریت از روشناهی برق مستفید شده است، لعنت بر شما نسل حرام زاده که نه قدر خون هزاران پشتون را که برای آزاد زیستن تو وامثال تو خون ریختند تا تو خبیث آزاد زندګی کنی و نه قدر یهود را که به تو خبیث نعمتی مثل برق را ارزانی داشته، دانستی.
   سر درګریبان کن و خوب به یاد داشته باش که آنهای که این وطن را ساخته اند خوب یاد دارند که آنرا چه ګونه نګاه کنند.
   لمر

  • جناب محترم لمر!
   من هم پیام خودت را خواندم وهم پیام خان را. فکر کنم که لجاجت ویکدنگی چیزیست که تنها به یهود وغیر یهود اختصاص ندارد. زمانیکه انشتاین برق را کشف کرده بخاطر یهودی بودنش نبود زیرا علما ومخترعین به یک ملت خاص ویا قوم خاص تعلق ندارند بلکه به تمام بشریت تعلق دارند. بناء نمی شود که مطابق منطق شما بخاطر کشف برق ویاخدمات عصری کشفیات یهودان ازظلم ونسل کشی فلسطینی های مظلوم در نوار عزه وکرانه غربی رود اردن توسط صهیونیست ها چشم بپوشیم وبخاطر گل روی انشتاین وچارتا عالم ودانشمند یهودی بگوئیم که هرکاری که یهود میکند روا است ونه باید انتقادی صورت بگیرد ونه هم گفته شود که بالای چشمان شما آبروست.
   این خواست انشتاین وسایر علمای یهودی نیست، حتی همین کاسپاروف قهرمان شطرنج را که پرسیدند آیا خودرا یهود میدانی وی گفت من یهودیت را یک هویت ملی میدانم ونه هویت دینی زیرا من خودم را معتقد ومتدین یهودی نمیدانم. قبل ازهرچیز من انسان هستم ومتعلق به جامعهء انسانی میباشم.
   بناء خان توهینی را به یهودها روا نداشته است، زیرا همان قدر که یهودها لجوج هستند عربها نیز ازآنها کم نیستند بلکه بیشتر ازیهود. زیرا یهود ها دراوج لجاجت خودرا انتحار نمی کنند ولی عربها چنین کاری را میکنند وپشتونها نیز . پس باید پشتونها عرب باشند این تیوری نیز غلط است. دلایل آنرا درآینده بنده بازگو خواهم کرد پس لجاجت وسرزوری از هردو طرف است
   شما لجاجت را که درپیام خان بحیث نقطهء مشترک میان پشتونها ویهودها تلقی کرده وآنرا توهین دانسته باشید اینجا فکرکنم که اشتباهی نزد جنابعالی رخ داده است.
   به نظربنده ، هیچ پیوند بیالوژیکی یا تاریخی میان یهودان وپشتونها وجود ندارد. کسانی که دعوا دارند که پشتونها قبیلهء تبعید شدهء بنی اسرائیل اند دلایل محکمی که بتواند یهودها قانع سازد که واقعا پشتونها ازآنها اند وجود ندارد.
   بنا هم شما وهم خان هردو درین نکته به خطا رفته اید. تاکنون دراسرائیل ادعاهای که مبنی به گم بودن کدام قبیلهء اسرائیلی درزمان بخت اننصر شده است درین زمینه تحقیق ادامه دارد اما تاکنون به هیچ نتیجهء قطعنی نرسیده اند.
   این دعوا برای اولین اولین بار توسط محترم انجنییر عبدالحمید محتاط معاون سابق رژیم داکترنجیب الله واولین وزیر مخابرات رژیم داوودی ازقول بعضی نوشته های مرحوم عبدالحی حبیبی مطرح شده که گویا بعضی ازقبایل پشتون مانند سلیمانخیل، اسحاقزی، بارکزی وغیره احتمالا ریشهء یهودی داشته باشند ولی چنین ادعای هرگز ثابت نشده است.
   به هیچ صورتی نمیتوان به یقین مدعی شد که آیا قبایل یاد شده یهودی اند ویانه.
   بخش دیگر مطلب شما این است که فرموده اید: ازبرکت شمشیر پشتونها دیگران درزیر سایهء آزادی تاکنون زنده گی کرده اند. این مطلب شما ازچند لحاظ قابل مداقه است.
   منظور شما این است که شمشیرزنها درین خاک فقط پشتونها بوده اند ودیگران همه مانند بیوه زنها وترسوها دربرابر اشغال قوای خارجی دست زیرآلاشه نشسته ودرمغاره ها خودرا پنهان کرده بودند. چنین ادعای با حقایق تاریخی منافات کامل دارد.
   اگر پشتونها واقعا چنین شمشیری می بودند مانند دیگر ملل آزاد جهان اول درزیر سایهء انگلیس دوصدسال نمی گذشتاندند وبرای هویت ملی خویش آزادی کامل ملی خویش ازبریتانیا بدست می آوردند وبعداز آن حکمرانان پنجاب بحیث وارثین ملامنازع انگلیس بالای زن ومرد آن تاکنون تسلط نمی داشت این ادعای شما کاملا برعکس است. بلکه شمشیر زنها درین خطه اقوام دیگر بوده اند این هزاره وازبک وتاجیک بوده که شمشیرزده است تا پشتون ها درین طرف مرز آزاد باشند. لطفا تاریخ را ازسر مطالعه کنید.
   درین ادعای شما تقریبا میتوان پنجاه فیصد حقیقت را یافت یعنی اینکه شمشیررا دیگران زده اند ولی قیادت بدست پشتون بوده که متاسفانه نتایج آنرا حالا همه درک میکنیم که دیگر حوصلهء مردم به تنگ آمده زیرا همین سپردن قیادت ورهبری باعث شده تا پشتونها به یک غرور کاذب برسند که جز آنها دیگرکسی درین کشور شمشیرزن نبوده است. بهترین مثال زنده آن جنگهای استقلال علیه انگلیس هنگام منازعات قبایل سدوزائی ومحمد زائی بود که مردم شمال امیر دوست محمد خان را ازبخارا آوردند وبه اوبیعت کردند ولی دریک شب پنهانی خودرا به مکناتن رساند ورپای اسپهایش خودرا لولاند واز تقاضای عفوکرد. این خیانت واین جفا چندین بار درتاریخ درحق ملت های غیر اوغان تکرار شده است که متاسفانه برداشت شما بحیث پشتون هم وارونه شده است قبل ازاینکه به جبن وبی غیرتی وتسلیم پذیری پشتونها متوجه شوید برعکس، آنهادرنظر شما شمشیرزن جلوه کرده اند وبقیه اقوام شجاع کشور همه بیوه زن.
   درست درهمین نقطه است که دیگر اقوام غیر اوغان میخواهند با هموطنان اوغان شان تکلیف شانرا روشن سازند. اوغانها درشرایط کنونی ضرورت ایجاد یک کشور مستقل، براساس زبان واحد خودرا بصورت جدی احساس میکنند واین حق طبیعی شان است اما این حق طبیعنی شان نیست که زبانها وفرهنگها وهویت های قومی دیگران را جبرا به اصطلاح استاد روستار تره کی ذوب کنند.
   اگر شما مقالات علمی وتاریخی استاد توردیقل میمنه گی را بخوانید به یقین ازین عقاید باطل برخواهید گشت وراه وروش انسانی تررا برای خویش برمی گزنید. توصیهء من به شما این است که مقالات استاد توردیقل را تعقیب ومطالعه کنید آنگاه شمشیر زن وک .......یزن برایتان ثابت میگردد
   موفق باشید
   پرویز بهمن

  • سکتاریست ها فکر کرده اند که بنام فارسی وفارسیوان خدمت گرگ پیر خامنه یی رامیکنند خبر ندارند که ملت افغان همیشه سرفراز است. این روز را به خواب هم نخواهید دید که ملت افغان چند پارچه شود.

   تا یک نفر افغان است زنده افغانستان است. مرگ به وطنفروشان. کرزی باید با برادران طالب مصالحه کند. سگ طالب از سکتاریستان وپدرکلانشان کرده بهتر هستند. پشتونها سردار هستند وخواهند ماند

   زنده باد محکمه خاص اختصاصی
   زنده باد جلالتماب حامد کرزی
   زنده باد افغان ملت
   یگانه حزب افغانی در افغانستان
   مرگ به میخ به فرق کوبان وحدتی, گلم جمعان دوستمی و گلم دزدان جمعیتی!

  • واه واه قربان شوم ستا منطقه چه ستا په تولو قوم بانډی یو منطقی سلی نشته

 • farsiwan jan salam khetmat tan
  gool goftin marg ba pashton khajaml pakistan

 • bari نجیب پوپل از امریکا
  najib jan popal eeh ma ahmo (k s ) khowarakita ahmraie ko madarakit jaak dafa bochoshoom nom nom nom nom

 • اگرجلو فساد اداری وظلم وتبعیض گرفته نشود من بانظریات آقای رضائی موافقم که بایک تظاهرات میشود که کرزی را به زباله دان تاریخ سپرد

 • شاغلی رضایی صاحب،
  «مرد یا مردانی در کابل که درامه سقوط دولت حامد کرزی را عملی نماید...» منطور واضح است. مخاطب تان و پیام تان برای همان نامرد پهلوان دوستم، نامرد لاجورر فروش مسعود و جنګسالارِ نامرد محققِ ماهیچه خور میباشد که بر خیزند دست به مظاهره بزنند تا دولت کرزی سقوط نماید. خاطر تان بکلی آرام باشد پیش از نوشته شما این لاشخوران وقت ګرد هم آمده بودند و آمادګی های تازه به منظور امتیاز ګرفتن های بیشتر روی دست ګرفتند. افسوس که شما دور هستید ورنه در این ګیر و دار صاحب لقمه نانی میشدید. اګر به اندازه چارکِ خلیلی «برادرز» زمین غضب میکردید حالا خود مجبور به کار های شاقه در غرب نمیبودید و حتی میتوانستید اطاق خواب تان را در همین غرب توسط کدام دیزاینر ایرانی آرایش بدهید چنانکه جناب خلیلی در ارګ اطاق کارش را با پول خیلی ګزاف توسط یک دیزاینر ایرانی آرایش داد. به هر حال خود بهتر میدانید به فکر من هنوز هم دیر نشده تصمیم بګیرید، از این رسمک کشیدن ها چیز جور نمیشود، پشت کار های کلان را بګیرید ونا ګفته نباید ګذاشت که از این «مردانی » که شما به آنها دل بسته اید چیزی جور نمیشود، رګ خواب آنها را شاغلی کرزی خیلی خوب میفهمد و میداند که چګونه به آنها بازی نماید.

  موفق باشید
  لمر سرخرود

  • نمیدانم لمربچیم تره به کدام زبان بفهمانم تودوستم نامردمیگی معسودلاجوردفروش ومحقق جنگسالار. پس کرزی را چه بگویم طالبان را چه بنامیم گلبدین راچه خطاب کنیم ودیگراوغانهای نامردزن فروش بغیرت را که حتابه خاطرقدرت زن ودخترخودرا درآغوش خارجیها میندازد چه صدابزنیم

  • شاغلی لمر!

   اینکه از میخواهید به نظر تان از هرج و مرج در کشور جلوگیر شود خوب است ولی اینکه میخواهید برای توجیه نظر تان از کرزی و کوزی جانبداری کنید و در اصطبل قبیله به جفتک و قرتک اتن متوسل شوید و با غول بازی دیگران توهین کنید خیلی نا بجا است. اگر امکانات هر رهبر سایر اقوام با امکانات گارسون کرزی مقایسه کنید خواهید دید که از تمام آن رهبران کرده بی کفایت تر و مزدور تر است. بهتر ااست از دزد های بردران کرزی همراه جیره خواری های خودش از ایران نیز چیزی بگویید! آیا استخدام یک دیزاینر ایرانی کار بد است یا استخدام کرزی توسط دولت ایران! برای توجیه نظریات تان کوشش کنید غول نباشید!

 • نجیبک پوپل «کا مهٔ وال» گو یند
  خر عیسی گر مکهٔ برند پس آ ید همان خر باشد
  تو همان چیزی کهٔ بودی هٔستی گر چهٔ در آمر یکا هم زندگی میکنی

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس