صفحه نخست > حقوق بشر > آزادی بيان > حکم نادر سید مخدوم رهین وزیر فرهنگ و اطلاعات افغانستان

حکم نادر سید مخدوم رهین وزیر فرهنگ و اطلاعات افغانستان

محمد ابراهيم شريعتی افغانستانی
چهار شنبه 10 آگوست 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

به تاريخ 17/5/1390 كميسيون بررسي از تخطي رسانه ها با حضور آقاي سيد مخدوم رهين وزير اطلاعات و فرهنگ افغانستان كه خود سرپرست اين كميسيون نيز مي باشد و منشي كميسيون آقاي زيارمل در محل راديو و تلويزيون افغانستان برگزار گرديد. جناب آقاي سيد مخدوم رهين بعداز نيم ساعت معطلي و در انتظار گذاشتن مسئولان انجمن تعاوني ناشران و كتابفروشان كابل آقايان كتال ن‍ژند، حسن شريعتي و‌ وسيم اميري را بعد از كلي به انتظار نهادن،‌ بالاخره نام بردگان را به حضور پذيرفت :

فلاش بك اول:

موسسه انتشارات عرفان كه در حدود يك دهه و نيم از بهترين كتابهاي تاريخ و فرهنگ افغانستان را به چاپ رسانده است و عناوين انتشارات از مرز دوصد عنوان گذشته است براهالي فرهنگ پوشيده نيست كه چه راههاي پر مشقت و سختي ها را كه طي نكرده است و مدتي است كه بعضي از كتابفروشان و ناشران افغانستاني بدون اينكه حق كپي رايت را رعايت كند كتابهاي انتشارات عرفان را با همان شكل اصلي در پاكستان برده با كاغذ و كيفيت بسيار ابتدايي به چاپ سپرده و در افغانستان توزيع گسترده مي كند. و علاوه بر ضرر هنگفت مالي آبرو و حيثيت انتشارات را برده است.

فلاش بك دوم :

موسسه انتشارات عرفان به عنوان شاكي از انتشارات خيبر به مسئوليت آقاي ميرويس كه دو عنوان از كتابهاي انتشارات عرفان(افغانستان در پنج قرن اخير، چاپ بيستم ‌ و سرگذشت يتيم جاويد يا محمد(ص) در شير خوارگي ) را قاچاقي چاپ كرده است و در كابل توزيع كرده است هر چند قضايا از طريق انجمن دنبال شد ولي نتيجه ي در بر نداشت انتشارات مجبور شد شكايت به كميسيون بررسي از تخطي رسانه ها كند. بر اساس جريده رسمي نمبر مسلسل (956) تاريخ نشر (5) اسد سال 1387ه – ش قانون حمايت حقوق مولف – مصنف – هنرمند – و محقق- (كاپي رايت ) ماده سي و يكم در فصل ششم (احكام تاديبي) كه چنين صراحت دارد:

بند1 – پديد آورنده ي دارنده ي حق امتياز آثار مورد حمايت اين قانون و حقوق جانبي يا يكي از وارثان يا موجرين مي توانند در مورد تخلفات مندرج اين قانون به محكمه مراجعه نمايند.

(2) محكمه در شكايت مندرج فقره (1) اين ماده حسب احوال يكي از تصاميم ذيل را اتخاذ مي‌نماييد:

1- اصدار حكم مبني بر جلوگيري از تخلفات.

2- اصدار حكم مبني بر ضبط نسخه ها يا اجزاي مربوط به آن كه در آنها تخلف صورت گرفته:

3- اصدار حكم مبني بر ضبط وسايل كه در توليد مجدد مورد استفاده قرار گرفته است.

4- اصدار حكم مبني بر جبران خساره اي عادلانه.

5- اصدار حكم مبني بر ضبط عوايد ناشي از تخلف.

6- اصدار حكم مبني بر از بين بردن كاپي هاي تقليدي خارج معيارهاي تجاري يا جعلي و بارجامه‌ اي آنها.

7- اصدار حكم مبني مصادره و مسدود ساختن موسسه نشراتي متخلف.

نشراتي متخلف:

(3) شخصي كه مرتكب يكي از اعمال ذيل گردد، حسب احوال به حبس الي يكسال محكوم مي گردد:

نقل به مضمون:

اين قانون كه در شوراي وزيران و دولت افغانستان تهيه و در پارلمان به تصويب رسيده است: انسان ها را مجبور به رعايت حقوق ديگران مي كند اگر كسي كتاب ديگري را چاپ كرد تمام نسخه هاي چاپ شده به نفع ضررديده جمع مي شود علاوه بر آن مبلغ 200000 هزار افغاني جريمه مي شود ضمنا از شش ماه تا يك سال زندان هم دارد.

قانون مي گويد در حضور رييس كميسيون، صلح كند جبران خسارت كند و تعهد كند كه دو باره تكرار نشود. وجناب وزير بدون آن كه حرف طرف دعوا را بشنود در حضور متخلف و به حمايت از متخلف به نماينده ي انتشارات مي گويد كه همه حق دارد كتاب هاي شمارا چاپ كند شما از كي اجازه گرفته ايد؟ نماينده انتشارات مي گويد آقاي دكتر محمد امين فرهنگ به نمايندگي از خانواده محترم فرهنگ امتياز چاپ كتاب را براي دايم در اختيار موسسه ي انتشارات عرفان گذاشته است كه اين اجازه نامه در صفحات اول كتاب به چاپ رسيده است.
جناب آقاي وزير در دنياي انتشارات هر ناشري كه كتاب را حروف چيني،‌ ويراستاري و طراحي جديد كند صاحب آن كتاب مي باشد و حق چاپ محفوظ مي باشد. (ح) اين علامت حق محفوظ اثر در دنياي نشر مي باشد. جناب آقاي وزير شما كه تحصيلات عالي داريد و سه دوره وزير اطلاعات و فرهنگ بوده ايد چگونه از دنياي قوانين چاپ و نشر بي خبريد و چرا مرتكب چنين اشتباه بزرگي مي شويد؟ آيا با اين حكم شما سنگ بر روي سنگ بند مي شود؟ آيا اين حكم شما آدمهاي فرهيخته و كتابخوان را به ياد حكم پدربزرگت ميرواعظ كابلي نمي اندازد؟ خواننده گرامي اگر مي خواهيد حكم پدركلان اين وزيرصاحب را بدانيد در جلد اول كتاب گرانسنگ سراج التواريخ نوشته ي ملافيض محمد كاتب هزاره، ماجراي قزلباشيه ي چنداول و ... مراجعه كنيد.

فلاش بك سوم:

موسسه ي انتشارات عرفان حق هرگونه شكايت از وزير اطلاعات و فرهنگ جناب آقاي دكتر سيد مخدوم رهين و موسسه ي انتشارات خيبر به مسئوليت آقاي ميرويس را براي خود محفوظ مي دارد. و انشاء الله در اسرع وقت دادنامه به لوي حارنوالي و جامعه ي جهاني و روشنفكران افغانستان عرضه خواهد شد.

با تشكر

محمدابراهيم شريعتي افغانستاني

مدير و موسس انتشارات عرفان

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

  • hokme wazeer chi bood? ok

    • حكم وزير اين بوده است كه در پيش روي دزد اثر(كاپي كننده تمام كتاب با مشخصات انتشارات عرفان من جمله آرم و لوگو و آدرس و مشخصات و....) گفته است از تمام كتابهاي شما مي توانند هركس كاپي كند و دزد را تشويق كرده است به دزدي بيشتر.

  • ما1400سالست که فرهنگ تازی داریم وبجزازنوروزباستان که باترس ولرز همیشه برپاه میشود ودر دل مردم برای همیش جاه دارد وسینه به سینه 7000سالست که نسل به نسل پایدارست هیچ فرهنگ دیگری را ندیده ایم .آیا کشتن وبستن وسربریدن وبا بمبهای مهلک پارچه پارچه کردنها را هم میتوان فرهنگ گفت.بدرود

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس