صفحه نخست > دیدگاه > مثلث بن لادن ، ملاعمرو بیت الله محسود!

مثلث بن لادن ، ملاعمرو بیت الله محسود!

دراندیشه تسخیر افغانستان وپاکستان؛
احمد بصيربيگزاد
دوشنبه 31 دسامبر 2007

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

در حالیکه دولتهای افغانستان وپاکستان ، خبر از تضعیف جبهه ای طالبان در دو طرف سوبه سر حد داده وطالبان را نیروی شکست خورده میدانند، گزارشها ی در دست است که طیی سال جاری جبهه ای طالبان

درافغانستان گسترش چشمگیر یافته وشاخه آن اخیرا درپاکستان تحت عنوان"تحریک طالبان پاکستان" به رهبری ملا بیت الله محسود ، نیز اعلام موجودیت کرده است.

تا کنون گروهی منسجمی به نام طالبان پاکستان ، شناخته نمیشد بلکه آنها در چوکات طالبان طالبان افغانستانی فعالیت میکردند. حال مثلث "القاعده، تحریک طالبان افغانستان وتحریک طالبان پاکستان" شکل تازه بخود گرفته با یک سازمان یافتگی جدید کشورهای افغانستان وپاکستان را با چالش جدی مواجه کرده اند.

هرچند دورهبر"حامدکرزی وپرویز مشرف" در آخرین ملاقات خود دراسلام آباد، مبارزه مشترک با تروریزم را به عنوان ضرورت اساسی دوکشور مورد بحث قرار داده آند اما به نظر می رسد که دوکشور بیدون کمک آمریکا قادر به مبارزه نبوده وایالات متحده وعده سپرده است که به زودی بیش از هفت هزار نیروی تازه نفس برای مقابله با طالبان به پاکستان اعزام خواهد نمود. امریکه نشان میدهد ، سه کشور" آمریکا، افغانستان وپاکستان" این خطر را حس کرده اند.
آخرین آمار نشان می دهد که افغانستان طیی پنج سال پس از طالبان ، مرگبارترین سال خودرا امسال تجربه کرده که درآن بیش از شش هزار نفر جان باخته آند این گزارش در مجله فیگارو فرانسه انتشار یافته ودران گزارش آمده است که طالبان در دوطرف سوبه سرحد جان تازه ای گرفته است.
بنابرآخرین آمار سنجی که توسط یک گروه کارشناس آمریکای انجام شده است، روزانه ده ها نفر از قبایل پشتون سوبه سر حد به صفوف طالبان ملحق میشوند تا در نبرد با دولتهای افغانستان ، پاکستان ونیروهای آمریکا در منطقه اعزام شوند.هرچند این کارشناسان پیوستن دسته های قومی قبایل سوبه سر وجنوب افغانستان را به صفوف طالبان بیشتر انگیزه اقتصادی میدهند اما انگیزه ای ایدلوژیکی این قبایل را نیز دور از واقعیت ندا نسته ومیگویند: این گروهای قومی جنگ با دودولت پاکستان وافغانستان و نیروهای آمریکا در منطقه را جهاد مقدس مینامند!

همزمان با جابجای وعزل ونصب فرماندهان طالبان در افغانستان ، طالبان پاکستان نیز تشکل تازه بخود گرفته است
اخیرا ملا عمر رهبر طالبان درافغانستان جانشین ملا دادالله (فرمانده مقتول) را از فرماندهی وعملیاتهای انتحاری عزل کرد ، درپاکستان ملا بیت الله محسود رهبریی طالبان را نیز بعهده گرفت.
آقای محسود درست پس از لغو حالت فوق العاده پاکستان چندین عملیات نظامی بر علیه ارتش پاکستان انجام داد. با آنکه مقامات پاکستانی از باز گشت آرامش در منطقه "سوات" منطقه پرآشوب پاکستان خبر داده اند، طیی دوهفته گذشته ناآرامیها در مناطق " کنجو"،"کیل" ونواحی آطراف آن، شدت بیشتر بخود گرفته و ملا محسود چندین عملیات نظامی دراین مناطق انجام داده است.

منابع پاکستان از قول ژنرال "ناصرجانجو" فرمانده ارشد پاکستان در منطقه سوات ایالت سرحد، گفته: " پس از فشار ارتش پاکستان به منطقه سوات ، مولانا "فضل الله" رهبری معنوی این گروه متواری شد واین مساله سبب گردید، سایر نیروهای مخالف دولت به تجدید قوا پردازند." آنگونه که ژنرال ناصر نانجو گفته است: این نیروها از متواری شدن فضل الله رهبری معنوی خود به شدت خشمگین شده و بیت الله محسود فردتندرو دیگری را به رهبریی خود برگزیده اند.

گزارشها از منطقه سوات ایالت سرحد حاکیست که بدنبال انهدام منزل مولانا فضل اللهامام دهیری توسط ارتش پاکستان، نمایندگان قبایل این کشور از جمله قبایل ساکن وزیرستان شمالی وجنوبی، خیبر، کرم، باجور،اورکزی، مهمند ، بونیر،مالاکند، کوهستان، دره آدم خیل وسوات در طیی چندین نشست بیت الله محسود یک فرد تندرو وافراطی را به عنوان رهبر وفرمانده جنگ ومولوی عمر را به عنوان سخنگوی خود انتخاب کرده اند. این گروه تحت عنوان "طریق طالبان" مسولیت حمله دو هفته قبل به کاروان نظامی ارتش پاکستان را که 12 کشته و25 زخمی در پیی داشت ، برعهده گرفت.
به نظر می رسد حوادث دو هفته اخیر در منطقه سوات وتضعیف مواضع مولانا فضل الله وفرار وی از امام دهیری ونا امیدشدن اسامه بن لادن از او ، بن لادن اقدام به تشکیل چنین جنبیشی افراطی کرده باشد. از آن طرف گفته میشود بن لادن بزودی تغییرات اساسی را درتشکیلات طالبان درافغانستان نیز روی دست خواهد گرفت.

بیت الله درکنار دوبرادرش"عبدالله وذوالفقار" ازجمله افراطیونی هستند که درچوکات گروه طالبان درافغانستان درجنگها حضور دایمی داشته وگفته میشود این سه برادر عامل اصلی تخریب بودای بامیان هستند که مواد منفجره را جا سازی نموده وبودا را انفجار دادند. این سه برادر از قبیله محسودهای وزیرستان جنوبی هم مرز با افغانستان است که عبدالله محسود به نام مستعار نوعالمبرادر کلان درسال 1996 میلادی درجنگ افغانستان پس از سقوط کابل توسط طالبان زخمی ویک پای خودرا از دست داد.

وی درسال 2002 میلادی از سوی نیروهای آمریکای درافغانستان بازداشت گردید اما بصورت نامعلوم و مشکوکی سر از وزیرستان شمالی درآورد. او پس از حملات نیروهای آمریکایی به مناطق"باجور، "زومازولا" و"شوال" که تعدادی زیادی از افراد متواری طالبان را کشته وده ها زخمی بر جای گذاشته بود ، تهدید کرد که دست به اقدام تلافی جویانه خواهد زد.
از جمله اقدامات که بیت الله محسود را به این سمت رسانیده است، گروگان گیریی بیش از 200 نظامی ارتش پاکستان در30 اوت 2007 میلادی است که دولت پرویز مشرف را ناگزیر به آزاد سازی یکصد نفر از اعضای طالبان دراسارت دولت ، کرد. بیت الله محسود به فنون رزمی فوق العاده آشنا است ودرانفجار نیز دست بالای دارد. گفته میشود او یکی از مربیان اصلی انفجارات درافغانستان بوده و روابط بسیار نزدیک با ملا عمر وبن لادن دارد.

ادامه دارد...

روزنامه نگاروتحليلگر

آنلاین :

فرياد

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • salam dostan ta paimani nato dar khaki pakistan amalyat nakonad mahal ast ki taliban , Alqaeda az bayn birawad

 • آقای بیگزاد اگر امکان دارد عکس تان عوض کنید.

 • آقای بیگزادسلام.امید که موفق و شاد کام باشید.
  در مقالات تان گاهگاهی اشتباهات املایی به نظر میرسد.مثلا:
  طیی(طی)درست است.
  بیدون(بدون)درست است.
  امریکه(آمریکا)در زبان اردو امریکه مینویسند،ولی در زبان دری آمریکا مینویسند.
  سوبه(صوبه)در زبان اردو ممکن سوبه درست باشد ولی در فارسی دری صوبه درست است.
  این یادداشت فقط به خاطر تصحیح ذکر گردید،والا حرف دیگر مد نظر نیست،ممکن دلخور نگردید.چون بنده اکثر مقالات شمارا مطالعه میکنم و فقط خواستم یادآوری نمایم.
  سرافراز و کامگار باشید.

 • با سلام خدمت شما همزبان عزیز و برادر افغانی من من یک جوان ایرانی هستم وبه شدت از طالبان و القاعده متنفرم به امید روزی که افغانستانی ازاد داشته با شیم مو فق با شید این ادرس وبلاگ من است اگر دوست داشتید دیدن کنید خوشحال می شم www.cyrus-vincent.blogfa.com

  آنلاین : my blog

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس