صفحه نخست > حقوق بشر > بصیر آهنگ فعال حقوق بشر: پناهجویان افغانستان در یونان با فاجعه انسانی دست و (…)

بصیر آهنگ فعال حقوق بشر: پناهجویان افغانستان در یونان با فاجعه انسانی دست و پنجه نرم می کنند!

کابل پرس
چهار شنبه 7 سپتامبر 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: پناهجویان افغانستان که به آب و آتش زده و خود را به خاک یونان رسانده اند، با بحران شدید انسانی مواجهند. بصیر آهنگ فعال حقوق پناهجویان و همکار کابل پرس که اکنون در یونان به سر می برد در تماسی تلفونی به کابل پرس گفته است که فاجعه انسانی در یونان قابل وصف نیست و یک تراژدی بزرگ برای پناهجویان در این کشور در جریان است.

آقای آهنگ که در آخرین دقایق روز سه شنبه ششم سپتامبر با کابل پرس? صحبت می کرد، گفت که کمتر از دو ساعت پیش یک پناهجوی افغانستانی در خیابانی در مرکز شهر آتن توسط فاشیست ها کشته شد.
او می گوید روز گذشته 19 تن از پناهجویان افغانستانی در آب های میان دو کشور ایتالیا و یونان غرق شده اند. دو روز پیش نیز پنج پناهجوی افغانستانی دیگر نیز به همین سرنوشت دچار شدند.

آقای آهنگ می گوید چند روز پیش مرزبانان یونان یک پناهجوی افغانستانی را به ضرب گلوله از پای درآوردند.
او می گوید که تنها روزانه حدود 60 تن از پناهجویانی که وارد خاک یونان می شوند، توسط پولیس این کشور ثبت می شوند و این در حالی ست که بیش از 300 پناهجوی افغانستانی روزانه پای به خاک یونان می گذارند.

بصیر آهنگ از پارک ویکتوریا در شهر آتن می گوید که حدود 12 هزار پناهجو در اين پارک سرگردانند و با گرسنگی و بیماری دست و پنجه نرم می کنند. او می گوید حداقل 15 هزار پناهجوی افغانستانی در خیابان های آتن سرگردان می باشند. صدها پناهجوی دیگر به شمول کودکان و زندان در زندان های یونان هستند.
این پناهجویان در نتیجه ظلم و ستم، تبعیض و گسترش خشونت توسط دولت افغانستان و همفکران تروریست آنان در گروه طالبان ناچار به ترک افغانستان شده اند. تروریست های طالب زندگی آرام را از مردم سلب کرده و حکومت حامد کرزی در هماهنگی کامل با این تروریست ها قرار داشته و از آنان حمایت می کند.

آقای بصیر آهنگ می گوید سه روز پیش داوود پنجشیری سفیر افغانستان در بلغاریا مخفیانه وارد آتن شده و با وزیر داخله یونان دیدار داشته و هدف اصلی این دیدار اخراج پناهجویان افغانستان از کشور یونان بوده است.

گزارش های مفصل از وضعیت پناهجویان افغانستان در یونان بزودی توسط آقای آهنگ در کابل پرس نشر خواهد شد.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • باقی سمندر
  سنبله سال ۱۳۹۰ خورشیدی
  اګست سال ۲۰۱۱ میلادی

  سلام به خوانندګان ارجمند کابل پرس?
  سلام به پناهندګان فغان ستا ن در یونان
  سلام به آقای بصیر آهنګ
  از توجه ولطف آقای بصیر آهنګ بخاطر تهیه ګزارش شان سپاسګزارم .
  وطنداران عزیزی که در یونان سرګردان بوده ومورد اذیت و رنج وزحمت وزجر و شکنجه وکشتار وفرار قرار دارید !
  نخست از همه سلامتی شما آرزویم بوده ومیباشد .
  دو- یګانه راز موفقیت شما در امر پناهندګی تان اتحاد و همزیستی مسالمت آمیز شما است وخواهد بود .
  یقین داشته باشید که در بین پانزده هزار انسان پناهنده از فغان ستان – انسانهایی حضور دارند که از ګوشه های مختلف فغان ستان فرار نموده و به زبانها ی ګوناګون سخن ګفته و خود خویشتن را به اقوام و مذاهب مختلف را متعلق میدانند .
  همه شما در یک کشتی نشسته اید . هر نوع تفرقه زبانی- قومی ومذهبی میان شما باعث رخنه نمودن افکار وسوراخ شکست برای غرق شدن در میان کشتی مشترک شما خواهد ګردید .
  امید وارم بتوانید همبستګی خود را حفظ نموده و به کمیساریای ملل متحد بشکل پیوسته مراجعه نمایید وخواستار انتقال قانونی خویش در کشور سوم ګردید.
  در این شب وروز بسیاری از آواره ګان در ګشور های سکندناویا و یا فنلند پناهندګی میدهند اما رسیدن تا ایتالیا – فرانسه یا المان را کاربس دشوار
  ساخته اند .
  اګر در همانجا اتحادیه و انجمنی تشکیل بدهید ویا شاید همچو اتحادیه هایی داشته باشید – میتوانید مشکلات خود را دسته جمعی مورد جروبحث قرار دهید و راه های دقیق و خردمندانه جستجو نمایید .
  ګاهی اتفاق می افتد که مشکل پولی مانع سفر میګردد – ګاهی مشکل مریضی و سن وسال پیش می آید و ګاهی هم نفاق افګنان میخواهند شمارا در حالت تفرقه نګهدارند و میان شما اختلافات زبانی – قومی و مذهبی را دامن بزنند یا حتی اختلافات سیاسی را ـ
  هوشدارید وتفرقه را بخود راه ندهید .
  من هرګاهی کم چشم به کابل پرس می اندازم – میبینم که بیشتر از یک صد خواننده در حال خواندن مطالب ومقاله ها اند – در تبصره هایشان دیده میشود که عده ای در چه سطح درک قرار دارند .
  سخنی با خوانندګان کابل پرس
  لطفن همین بخش ګزارش پناهندګان را برای دوستان وخویشاوندان خود در هرګوشه دنیا بفرستید و از همه خواهشمندم تا نامه های اعتراضی به مقامات ملل متحد به زبان های ګوناګون بنویسند .
  با رادیو ها و تلویزیونها ی کشورهای دیګر تماس برقرار دارید و همه رسانه ها را درجریان بګذارید .
  اتحاد و همدستی وهمدلی ضامن پیروزی پناهندګان است .
  باقی سمندر

 • من نمی دانم عنوان تبصره بر این دروغ شاخدار را چه بگذارم.
  همینقدر میگویم که؛ روی .... سیاه.

  من مطمئن هستم که شایعه افگنی و دروغهای شاخدار یکی از اهداف کابل پریس و افغان پیپر را تشکیل میدهد. در این شکی نیست که افغانهای بیچاره در هر جای که مهاجر هستند به مشکلات خاصی دست و گریبان هستند و هیچکس طرفدار و خوشدار این حالت نیست.
  اما از سوی دیگر این هم بسیار شرم آور است که کسانی مثل بصیر بی آهنگ که همیشه گاهی بعنوان ژورنالست و گاهی بعنوان فیلسوف و گاهی هم بعنوان قوم پرست و... ژست میکند و خود را در انترنت نشان میدهد!
  همه میدانیم که این کارها نه بخاطر وطن و نه هم بخاطر دلسوزی به بیچاره گان آوارهء ماست. منتها از این جمله که هموطنان مظلوم ما در یونان مهاجر بی سرنوشت هستند، تعداد بردران هزاره بیشتر است و بصیر بی آهنگ رگ هزارگی اش برخواسته و دایهء مهربانتر از مادر میشود.

  از مدتی کمی بدینسو امور افغانهای مقیم یونان مربوط سفارت افغانستان در صوفیه شده است. اما تا بحال مقدمات پروسهء قانونی این امر میان افغانستان و یونان به پایان نرسیده است و سفارت افغانستان نمی تواند که قانونا به یونان سفر کند و کارهای افغانهای محترم آنجا را انجام دهد.
  سفیر افغانستان تا حال اگریمان خود را تقدیم کشور یونان نکرده است، چه رسد به اینکه طور رسمی به آنجا برود و با وزیر داخله پروتوکول امضا کند. سفیر افغانستان تا حال منتظر است که جانب یونان اگریمان او را بپذیرد و بعد کارها قانونی شروع شود.
  اما تا حال سفارت در تمام موارد که مقدور بوده است به افغانهای مقیم یونان از طریق پسته، ایمیل و یا خودشان مراجعه میکند، کار و تلاش خوب میکند و نمیگذارد که افغانها مظلوم واقع شوند، تا حال هر درخواستی که برای بازگرداندن افغانها شده است، این سفارت با آن مخالف است. چون هیچ پروتوکولی در میان یونان و افغانستان در رابطه وجود ندارد. در همین هنگام وزیر مهاجرین جمهوری اسلامی افغانستان وارد یونان میشوند و آنهم نه بخاطر بازگرداندن مهاجرین محترم، بلکه برای فشار بر دولت یونان که از پروتوکول های بین المللی شانه خالی نکند و نباید افغانها را بی سرنوشت بگذارد.

  نام خدا شما از دورغ گفتن، اتهام بستن و بی خریطه فیر کردن هیچ اباء ندارید و این تاریک اندیشان و تاریک دلان قرن کابل پریس را هم برای همین منظور ایجاد کرده اند که؛ یک عدهء عقده ای، مریض روانی، متعصب و فاشیست افغانهای محترم و نجیب را بجان هم اندازند.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس