صفحه نخست > خبر و گزارش > افغانستان هیچ دانشگاه معتبر ندارد

افغانستان هیچ دانشگاه معتبر ندارد

افغانستان در حالی فاقد دانشگاهی معتبر در سطح بین المللی می باشد که این کشور طبق آمارها و گزارش ها، در صدر کشورهای تولید کننده مواد مخدر، کشورهای فاسد، کشورهای منبع پناهجو و کشورهایی که مرگ و میر مادران و کودکان در آن بالاست قرار دارد. شاید بتوان گفت افغانستان با بیش از دو قرن جنگ و جنایت، در صدر کشورهای جنگ زده ی جهان است.
کابل پرس
يكشنبه 25 سپتامبر 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: یک مرکز ارزیابی آکادمیک بنام Academic Ranking of World Universities فهرستی از 500 دانشگاه برتر جهان را منتشر کرده که در آن فهرست هیچ دانشگاهی از افغانستان جای ندارد.

این مرکز که از سال 2003 اقدام به ارزیابی دانشگاه های نموده، در فهرست خود از چهار دانشگاه آمریکایی به عنوان برترین دانشگاه های دنیا یاد کرده است.

این چهار دانشگاه برتر دنیا به ترتیب دانشگاه هاروارد، دانشگاه برکلی کالیفرنیا، دانشگاه استنفورد و انستیتوت تکنالوژی ماساچوست می باشد. طبق این فهرست، دانشگاه کمبریج انگلستان در رتبه پنجم و دانشگاه آکسفورد این کشور در رتبه دهم قرار دارد.

طبق جدولی که این مرکز از دانشگاه های معتبر دنیا منتشر کرده، در همسایگی افغانستان تنها سه کشور چین، هندوستان و ایران دارای دانشگاه هایی در ردیف 500 دانشگاه برتر جهان می باشند.

در هند دو انستیتوت دانش (علم) و تکنالوژی در فهرست 500 دانشگاه برتر است. در چین 22 دانشگاه و مرکز آموزش عالی در ردیف 500 دانشگاه برتر جهان می باشد. در ایران تنها دانشگاه تهران در ردیف 500 دانشگاه برتر قرار دارد.

افغانستان در حالی فاقد دانشگاهی معتبر در سطح بین المللی می باشد که این کشور طبق آمارها و گزارش ها، در صدر کشورهای تولید کننده مواد مخدر، کشورهای فاسد، کشورهای منبع پناهجو و کشورهایی که مرگ و میر مادران و کودکان در آن بالاست قرار دارد. شاید بتوان گفت افغانستان با بیش از دو قرن جنگ و جنایت، در صدر کشورهای جنگ زده ی جهان است.

واژه های کلیدی

آموزش، مکاتب و دانشگاه
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • جان بیادر از قدیما کجا دانشگاه حسابی داشتیم که حالا داشته باشیم هیچ چیزی ما به قانون برابر نیست .

  همان آش وهمان کاسه , همان نوت های قدیمی , همان بر خورد نظامی دست و گیریبان بودن استاد با شاگرد.

  طبابت , انجینیری , مهندسی, اقتصاد , زراعت , فاکولته های نظامی وپولیسی از همه خراب تر اند خداوند ما و ملک مانرا نفرین کرده است .................

 • عجب دنیای شده , خودشان جای ندارند بز خوده بالا سر بسته میکنند . اول شما یک ملک ازاد بسازید بر خودتان باز از فاکولته و درس خواندن گپ بزنید . در این فاکولته ها باید معلمین امریکایی بسته بندی شده دیموکراسی را با جزییات استعماری ان بر شما درس نه بلکه میقبولانند تا از شما نوکر ها و یا تفاله های یدرد بخور برای خودشان درست کنند . در این سالهای غلامی صنف شش و یا نه هم بس تان است باز که ازاد شدید فاکولته خودتان بر خودتان جور کنید و درس های که برای پیش برد ملکتان میخورد بخوانین و افغانستان را پیش ببرید . مردم افغانستان در طول این سی سال یکی از هوشیار ترین و خبره ترین باشنده های روی زمین شده اند . احتیاجی به اکسفور خواندن و ال ازهر خواندن نیست .

  • جناب عجب دنیای شده ...

   میگن .. نخور اگر خوردی از پلو خوره بخور !!! نوکری امریکا خوب تر است از نوکری پاکستان و عرب ها .....................

 • ای خو کدام گپ تازه نیست لالا کابل پرس?!
  ولی یک حقیقت که فارغ التحصیل صنف دوازده ایران از فارغ التحصیل لیسانس افغانستان بیشتر میفامه ...

 • باقی سمندر
  هشتم میزان/ مهرماه سال ۱۳۹۰ خورشیدی
  سیم ام سپتامبر سال ۲۰۱۱ میلادی

  سلام به خوانندګان ارجمند کابل پرس?

  اګر افغانستان دانشګاه معتبر ندارد - این عیب بزرګیست برای همه ای جامعه بويژه برای قدرتمندان دولتی درافغانستان . اماعیب را نمتوان پنهان ساخت باید برای تغییردادن سراسر جامعه در پرتو علم ودانش به پیش رفت.
  در سی سالی که ګذشت - جامعه افغانستان مجبور شده است تا انواع جنګهای تحمیلی را برګرده خود تحمل نماید.افغانستان میدان جنګ های نیابتی پکت وارسا و ناتو و کشورهای منطقه وهمسایه بود وامروزهم میدان جنګ های نیابتی قدرت های خورد وبزرګ در دوران بازی بزرګ جهانی بوده و متاسفانه بنا برسلطه جهالت کهن ونوین مردم ما از کاروان علم به دور نګهداشته میشوند ومیباشد ،
  انسانی که امسال در دانشګاه های افغانستان راه یافته است - درسهای خود را درزمان جنګ ها وحاکمیت طالبان آغاز کرده است - انسانی که در زمان جنګ و در خانواده جنګ زده ومحیط و جامعه جنګ زده پرورش دیده باشد چه ګونه خواهد توانست در سطح علمی با کشورهای همسایه رقابت نماید ؟
  من بخاطر دارم که درسال ۲۰۰۱ میلادی در لیسه ویران شده غازی درکابل برای تهیه فیلم وګزارش با یک تیم فیلمبرداری مشغول تهییه ګزارش ای بودم - صد ها انسان منتظر ګرفتن یک جوال ګندم بودند - درمیان محتاج ترین محتاج ها استادان فاکولته ها یا دانشکده های کابل بودند . من با انسانهایی آشنا شدم که با لباس های بسیار پاره - پاره و کفش های ژولیده در صف منتظرین ایستاد بودند تا یک بوجی ګندم بدست بیاورند - من بخاطر دارم که درسال ۲۰۰۱ میلادی یکتن از استادان در اکادمی علوم افغانستان از من خواهش نمود تا کارت ګرفتن نان از نانوایی را برای چند استاد دیګر پیدا نمایم . نان را در نانوایی ها به کارت وورقه مخصوص به شکل جیره بندی میدادند
  من بخاطر دارم که نخستین وزیر تحصیلات عالی افغانستان آقای محمد شریف فایض و استادان دانشکاه کابل روزانه در اتاق های شان پلی و نخود میخوردند .وشاګردان خنک وسردی را نوش جان مینمودند .
  من بخاطر دارم که در دانشګاه کابل اصلن پشه نمیخواست پر بزند و من فیلمهایی از دانشکاه کابل تهییه کرده ام .
  من بخاطر دارم که مکتب رفتن ودرس خواندن در سال ۲۰۰۱ میلادی در مجموع افغانستان جرم پنداشته میشد
  این همه نابسامانی ها محصول جنګهای سی وچند ساله میباشند و امیدوارم روزی از روز ها شاهد باشیم که نصاب تعلیمی دانشګاه های افغانستان هرچه بیشتر علمی تر ګردند وعلم برجهالت در همه ای جامعه وبوپژه جامعه دانشګاهی افغانستان پیروز ګردد.
  آینده از علم است و علم برجهل پیروز شدنی است همانطوریکه روشنایی بر تاریکی پیروز میګردد. روشنګری -روشنګری و بازهم روشنګری راه را برای آیندګان بازتر میسازد.
  زګهواره تا ګور پی دانش بجوی

 • او وطندار!
  پوهنتوني(فهمستان) كه استادش ده گفتگوي رسمي تلويزيوني به جاي "خواهيم كرد"، "خواهد كرديم" بگويه، و هر چه هم به استاد بگوييم كه ايطور نگوگپايت ميره روي آنتن و تمام دنيا ميشنوه،براي مملكت باعث شرمنده گيست،ده جوابت بگه تو ميفامي يا مه، چطور امكان داره كه ده قطار 500 فهمستان اول دنيا قرار بگيره.
  بازم خدا امو دست اندر كاراي حكومتاي مستبد سابقه ره بيامرزه كه اگه يك مامور ولسوالي سليقه ره صليقه مينوشت
  خود ماموره برطرف ، ولسواله كسر معاش و والي ره اخطار ميداد.
  بيا آلي ره سيل كو كه معملمه مكتب دخترك هشت ساله مه ده كتابچه دخترم ملاحظه شد كده و نوشته " ثلي قه نداري"
  وزارت معارف اوره تقد ير نامه داده ده مكتب برايش مراسم ميگيره.
  برو اكه كابل پرس پشت ازي گپا نگرد كه مثل مه پير ميشي
  ملا بسمل آخوند از سمنگان باشنده مزار

 • مه می گم افغانستان هیج چیزی معتبر ندارد دانشگاه که سرجایش من در یک وبلاگ مطلبی درباره مکاتب خصوصی کابل خواندم دیدم افغانستان حتی مکتب معتبرهم ندارد. آدرس وبلاگه درزیر می گذارم شایدخواندنش برای شما هم مفید باشد

  آنلاین : شهرکابل شهر مکتبهای خصوصی

 • که می گه افغانستان دانشگاه معتبر ندارد؟ افغانستان بهترین آموزشگاه برای تروریستان حرفه ای و قبیله پرستی و جنایت حاد علیه بشریت است. دراین بخشها افغانستان سالهاست که مقام اول اول را دارد. فاسداداری ودذدی و خیانت را هم که ضمیمه کنیم می توانیم بگوییم درچندین رشته مقام اول را دارد و بهترین آموزشگاه برای این رشته های پر در آمد دذدی و اختلاس و.......... استت.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس