صفحه نخست > حقوق بشر > گسترش اعتراض جهانی به کشتار مردم هزاره و انتقاد سازمان های حقوق بشری

گسترش اعتراض جهانی به کشتار مردم هزاره و انتقاد سازمان های حقوق بشری

کابل پرس
جمعه 7 اكتبر 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: در کنوانسیون پیشگیری و مجازات جنایت نسل کشی (Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide ) با تصریح آمده که کشتن اعضای یک گروه و آسیب جدی بدنی و روانی به اعضای یک گروه ژنوساید یا نسل کشی محسوب می شود. مردم هزاره پس از تحمل سلسله جنایات نسل کشی که توسط حاکمان افغان در جغرافیای فعلی افغانستان به وقوع پيوسته و همچنان با حملات سالانه جنایتکاران کوچی و طالب ادامه دارد، اکنون قربانی نسل کشی در کویته پاکستان نیز می باشند.
در ماه های گذشته به شدت حملات به مردم هزاره در ایالت بلوچستان کشور پاکستان افزایش یافته که آگاهان، این جنایات سیستماتیک را در هماهنگی با جنایاتکاران طالبان و سایر گروه های تروریستی علیه مردم هزاره در افغانستان می دانند.

کشتار مردم هزاره باعث گسترش اعتراض های بین المللی شده است. مردم هزاره در کشورهای مختلف دنیا با برپایی اعتراض هایی هماهنگ، خواستار توقف کامل حملات در پاکستان و افغانستان شدند.
در آخرین تظاهرات بین المللی آنان، امروز شهر کابل شاهد تظاهرات علیه نسل کشی بود. پیش از آن در روزهای گذشته، ده ها هزار تن در کشورهای استرالیا(ملبورن، ادلاید، پرت، بریزبن و سیدنی)، نیوزلند (آوکلند)، پاکستان (کویته و کراچی)، نروژ (اسلو و تروندهایم)، ترکیه (استانبول و آنکارا)، يک اردوگاه پناهجویان در اندونزی، آلمان (هامبورگ و مونیخ)، ایتالیا (روم)، اتریش (وین)، انگلستان (لندن)، سویدن (مالمو، استکهلم و گوتنبرگ)، هالند (دینهاگ)، آمریکا (نیویورک) و کانادا (تورنتو) دست به اعتراض گسترده زده و خواهان توقف کاملا جنایات علیه مردم هزاره شدند. طبق اعلان برگزار کنندگان این تظاهرات که در نوع خود بی نظیر بوده، اعتراض ها همچنان در کشورهای مختلف ادامه خواهد داشت و در صورت ادامه جنایت، اعتراض کنندگان، اعتراض های خود را گسترده تر در سراسر جهان برگزار خواهند کرد.

اعتراض کنندگان همچنین در جریان تمام تظاهرات خود، یکپارچگی و اتحاد را شرط اصلی مبارزه با جنایتکارانی دانستند که هر روز از آنان قربانی می گیرند. آنان از تمام مردم هزاره در سراسر بدون در نظر گرفتن مذهب، دین، آيين و منطقه و جای می خواهند به اعتراض جهانی آنان بپیوندند و این اعتراض را گسترده تر از این برگزار کنند.

از سوی دیگر نهادهای بین المللی حقوق بشر در موضع گیری های تندی خواستار توقف جنایات علیه مردم هزاره شدند. سازمان دیده بان حقوق بشر با انتشار بیانیه ای، کشتار مردم هزاره در پاکستان را پاکسازی قومی خوانده و خواستار توقف آن شد. سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، این جنایات را سیستماتیک خوانده و از دولت پاکستان را نسبت به بی تفاوت بودن به این جنایات سرزنش کرده است.

در همین حال برخی از فعالان حقوق بشر نیز با پیوستن به تظاهرات بین المللی مردم هزاره در کشورهای مختلف، این جنایات را نمونه دقیق نسل کشی خواندند. نماینده ی شبکه ی پناهجویان در شهر ملبورن استرالیا، با انتقاد شدید از بی بی سی، نوع انتشار اخبار درباره مردم هزاره توسط این بنگاه دولتی بریتانیا را سیاست احمقانه خواند.

خانم ریتا بورسلینو نماینده پارلمان اروپا از کشور ایتالیا نیز در یادداشتی در سایت رسمی خود، نسبت به نسل کشی مردم هزاره هشدار داده و خواستار وارد شدن اتحادیه اروپا و سازمان ملل برای توقف آن شده است. استافن برگ عضو کمیته جهانی کارگران نیز با پیوستن به تظاهرات مردم هزاره در سویدن، ضمن اعلام همبستگی با مردم هزاره، به شدت حملات بر مردم هزاره را نکوهش کرده و خواهان توقف آن شده است.

در اعتراض بین المللی مردم هزاره، به دولت افغانستان نیز هشدار داده شده که از تبعیض سیستماتیک علیه مردم هزاره دست برداشته و به حملات جنایتکاران کوچی بصورت دایم پایان دهد، در غیر این صورت، مردم اعتراض های فراگیری را علیه دولت افغانستان در سراسر جهان راه اندازی خواهند کرد.

کابل افغانستان

دینهاگ هالند

سیدنی استرالیا

استانبول ترکیه

کویته پاکستان

ترورندهایم نروژ

استکهلم سویدن

وین اتریش

نیویورک آمریکا

هامبورگ آلمان

یک کمپ پناهجویان در اندونزی

تورنتو کانادا

آنکارا ترکیه

اسلو نروژ

ادلاید استرالیا

مالو سویدن

گوتنبرگ سویدن

رم ایتالیا

آوکلند نیوزلند

لندن انگلستان

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • این را مدنیت میگویند. افرین بر این قوم غیور.

 • اين مردم غيور صداى خودرا به كوش جهانيان رسانيدند.امروز در روى جهان مردم ميدانند كه جه جناياتى درحق برادران هزاره شده و جه جناياتى در همين روز ها هم در باكستان وهم در اوغانستان و هم در يونان,در جريان است.اين هم يك موفقيت براى برادران هزاره است.براى تان تبر يك عزيزان,راستى كه فن مبارزه مسالمت اميز و بيدون خشو نت را شما ميدانيد.
  اين مردم با فرهنك عالى در انتخابات بارلمانى در غزنى و ديكر شهرها از 18 تا 80 ساله به طرف صندوقهاى راى رفتند و به كانديد دلخواه خود راى دادند.
  بيوسته نسل كشى كه شده همه به فرمايش كشور هاى خارجى به خصوص از جانب خر بولهاى عربى كه غرق درمى هستند.وحابى هاى سعودى درعقب اين همه جنايات در تحت نام اسلام قراردارند.
  طالب كله ميبرد و الله اكبر ميكويد,عربهاى عياش مست ازمى و ميخانه ازان لزت ميبرند و هيج كدامش براى طالب نميكويد كه جرا؟
  انانيكه به اسلام خيانت ميكنند بس كشتن هزاره بيكناه نزد شان هيج مشكل نيست.
  مرك بر با كستان.مرك بر وحابى هاى سعودى.
  برادران هزاره مابا شما هستيم.مبارزه شما حق است.شما حق داريد كه جنايات فاشيستان او غانى و با كستانى را كه سر از يك كريبان ميكشند,افشا كنيد.بكزار كه جهانيان بدانند نفرت و لعنت به فاشيستان قرن 21 بفر ستند.

 • افغانستان و پاکستان مکان های نا امن برای ما هزاره هاست و نیز تعداد زیادی از هم تباران ما در راه استرالیا غرق دریا میشوند و در دیگر کشور ها هم جای برای ما نیست در این حال سازمان های حمایت از بشر و آنانیکه شعار های انسان دوستی را سر میدهند هیچ کاری برای این توده عظیم انسانی انجام نداده است حتی هیچ اغتراضی را نسبت به نسل کشی پاکستان شاهید نبوده ایم. باید این گروه ها یا بگویند هزاره انسان نیست یا کاری برای این مردم انجام بدهند.

 • متاسفانه درین جا از راه پیمایی های مردمی در شهر های مخلف دنیا گزارش داده نشده است.بعنوان مثال :شهر ادلاید استرالیا.کابل.پرت و تعدادی از شهر های دیگر دنیا.باید گزارش هارا بعد از تکمیل کردن ارایه نمایید دوستان

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس