کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > کابل پرس افشا می کند > یک سند معتبر در مورد ارتباط احزاب اسلامی افراطی افغانستان

یک سند معتبر در مورد ارتباط احزاب اسلامی افراطی افغانستان

با امریکا در زمان رژیم ظاهر شاه

پنج شنبه 10 ژانويه 2008, بوسيله‌ى حکيم نعيم | Hakeem Naim

در جریان یک پژوهش دانشجوی در ارتباط به حوادث سه دهه اخیر در افغانستان, یک سند معتبر از آرشیف امنیت ملی امریکا به چشمم افتاد که حاوی مطالب جالب در مورد ارتباطات امریکا با سازمان اخوان المسلیمین افغانستان و یا نهضت نام نهاد اسلامی افغانستان است. سند فوق عبارت از تلیگرام رسمی سفارت امریکا در کابل است, که از ارتباط یکتن از کارمندان سفارت امریکا ( به احتمال بسیار قوی مسوول سیا در سفارت وقت افغانستان) با یکتن از اعضای سازمان اخوان المسلیمین افغانستان, در سال 1351 هجری شمسی (1972 میلادی )پرده بر میدارد و به امضای نیومن ( پدر سفیر فعلی امریکا در افغانستان) به وزارت خارجه امریکا ارسال شده است.

درک معمول موجود در افغانستان آنست که گویا احزاب راست افراطی فقط بعد از تجاوز قشون سرخ, بنابر شرایط حاد جنگ مقاومت به امریکا رو آوردند. بناً سند فوق میتواند درک موجود را به کلی دگرگون سازد, و نشان میدهد که سازمان های نام نهاد اسلامی در رقابت با "برادران" سرخ افراطی شان از بدو تاسیس در تلاش خدمت به منافع بیگانه گان بوده و دست در دامن کشور های حامی شان داشته اند.

مکتوب فوق حاوی راپوری ایست زیر عنوان" معراج الدین : تصویری از یک جوان مسلمان افراطی", از جریان ملاقات های متعدد یکتن از کارمندان سفارت با یک جوان 22 ساله به نام مستعار" معراج الدین زاهب" که خود را یکی از رهبران جمعیت جوانان مسلمان, میشمارد, میباشد.

در گزارش آمده است که آقای زاهب ( ویا ذاحب) در سال 1949 میلادی در ولایت لغمان به دنیا آمده است و بعد از مدت دوسال تحصیل در انستیتوت پولی تخنیک کابل به دلیل تحریک دیگر محصلان برعلیه استادان روسی از آن موًسسه تحصیلی اخراج گردیده است. همچنان از او بمثابه یکی از موٌسسان جمعیت جوانان مسلمان افغانستان, که بخاطر فعالیت های ضد کمونستی که به قول خودش مدت سه ماه زندانی بوده است, تنظیم کننده و اداره کننده "حادثه مهترلام" در ماه می سال 1970, که در آن یک محصل پرچمی به قتل رسید, و یکی از سخنرانان مظاهرات خیابانی جمعیت جوانان مسلمان نامبرده شده است.

شخص نامبرده که نام" معراج الدین" را در زمان فعالیت های سیاسی در پولی تخنیک به خود داده بوده و به نام "فاروق" نیز یاد می شده است, اولین بار در جنوری 1972 با کارمند سیا در سفارت آنوقت امریکا در کابل ملاقات کرده و در اولین ملاقات بعد از برشمردن فعالیت های ضد کمونستی گروپ جمعیت جوانان مسلمان افغانستان, از مبارزه مشترک امریکا و مسلمانان بر علیه شوروی سابق یاد آوری نموده و خواهان کمک مالی بخاطر نشر یک جریده که افکار جمعیت جوانان مسلمان افغانستان را انعکاس دهد, شده است. "معراج الدین" هر چند از موجودیت دو جریدهِ هفته گی بنام های "گهیز" و" ندای حق" که افکار ضد کمونستی را انعکاس میدهند, یادآوری نموده است, فقط آنها را غیر قابل اعتماد برای گروپ خود دانسته و به شدت طالب کمک مالی شده است. پاسخ سفارت امریکا به آقای" معراج الدین" هم از نوع همان پاسخ های بوده که امریکا در تماس اول به همه ی نوکرانش در کشور های جهان سوم داده است. یعنی با در نظر داشت این که کمک مالی مستقیم به شکل دیپلوماتیک آن رد شده است, از نامبرده خواهش شده است که به سازمان های کمک کننده امریکائی که در آن وقت در افغانستان فعالیت داشته اند, مراجعه کند. همچنان در راپور آمده است " که بنابر علاقه و سمپاتیء که به فعالیت های گروپ جمعیت جوانان مسلمان افغانستان وجود داشت, و بخاط اینکه ارتباط ما دوام دار بوده باشد. جواب بخاطر کمک های مالی را به ملاقات های بعدی موکول کردم."

در گزارش آمده که شخص معراج الدین در ختم اولین ملاقاتش با کارمند وقت سفارت امریکا, یک تفنگچه را ازجیبش بیرون نموده نشان میدهد و با صدای بلند میگوید " که ما به جنگ آماده ایم."

سطور آخر نشانه بارزیست از سر آغاز یک دوره ی سیاه ی خون و جنگ که با موجودیت چند گروه ی تاریک و سرخ سالهاست در کشور ما ادامه دارد.

بر گرفته شده از بانک معلوماتی آرشیف امنیت ملی امریکا


اين مطلب از نسخه ی نخست کابل پرس به اين نسخه منتقل شده است.

تاريخ انتشار نخست: 18دلو سال 1385

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plansآنلاين بنگريد : کابل پرس
60 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > کابل پرس افشا می کند > یک سند معتبر در مورد ارتباط احزاب اسلامی افراطی افغانستان

آگهی در کابل پرس

loading...

پيام‌ها

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.