صفحه نخست > کابل پرس افشا می کند > طالبان تکنوکرات به جای طالبان قرون وسطایی

طالبان تکنوکرات به جای طالبان قرون وسطایی

وزارت خارجه امریکا افشا می کند!
حکيم نعيم | Hakeem Naim
پنج شنبه 10 جنوری 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

مهمترین و آموزنده ترین بخش این سند ارزیابی ها و نتیجه گیری های نماینده پاکستانی از اوضاع وقت افغانستان است. وی با صراحت گفته است که طالبان سرانجام به پیروزی میرسند و در صورتی که با چالش هایی در عرصه های اداره و حکومت داری روبرو شوند، تکنوکرات هایی مثل آقای ارسلا (هدایت امین ارسلا - نگارنده.) وجود دارند که به کمک شان خواهند شتافت. چیزی که امروز با تغییر طالبان قرون وسطایی به طالبان تکنوکرات، مردم زجر دیده و داغدار مان شاهد آن اند.

وزارت خارجه امریکا افشا می کند!

طالبان تکنوکرات به جای طالبان قرون وسطایی

بدون شک دولت و یا به طور خاص، اردوی پاکستان نقش محوری را درشکل گیری تاریخ خونین و تاریک سه دهه اخیر کشور افغانستان دارا بوده است. نظامیان پاکستان با حمایت امریکا توانسته اند در هر برهه معین، نوکران زیاد داخلی را استخدام نموده زیر نام رهبر، قومندان، رئیس قوم، ملا, طالب، روشنفکر و تکنوکرات بر گرده مردم مان سوار کنند. اسناد معتبر زیادی وجود دارد و نشان میدهد که دولت پاکستان دست بالایی را در معامله با رهبران کاذب و سیاست مداران دروغین، از هر جنس و قماش آن چه آنهایی که روابط پیدا و پنهان قبیلوی با پاکستان دارند و چه آنهایی که در هر فرُصت ممکن سنگ دشمنی با پاکستان را به سینه میکوبند و میخواهند جنایات و خیانت های شان را به این شکل توجیه کنند، دارا بوده و میباشد.

سندی که در آرشیف اطلاعاتی امنیت ملی امریکا وجود دارد و به دسترس عامه قرار گرفته است، میتواند ثبوت محکمی برای ادعای بالا باشد. این سند که در ماه اگست ۱۹۹۷ از طرف شخص سفیر وقت امریکا در پاکستان آقای تاماس سیمنس (۱) به وزارت خارجه امریکا ارسال شده است، از ملاقات های پنهانی او با یک کارمند بلند رتبه پاکستانی که از افشای اسمش خودداری شده است، پرده برمیدارد.

در این سند آمده است که این کارمند بلند رتبه دولت پاکستان که پنهانی از طرف شخص خود صدراعظم وقت پاکستان در امور افغانستان موظف بوده است، در مورد فعالیت ها و سفر هایی که به تهران، دوبی، قندهار، مزار و فرخار در ماه اگست ۱۹۹۷ داشته است، به سفیر امریکا در پاکستان گزارش داده است. شخص مذکور در ملاقات های که با نوکران قرون وسطایی خود در قندهار داشته است به آنان توصیه نموده است که برای بهتر شدن وضعیت زنان تلاش کنند و از مسایلی که آنقدر مهم نیست مانند اندازه کردن ریش بپرهیزند تا برای کمرنگ کردن تصویر خشن که جامعه جهانی از طالبان دارند، کمک کند.

همچنان برای مزدوران طالب نما خود، ملا حسن و ملا جلیل، که هر دو اشخاص کلیدی ای اس ای در بین طالبان بودند، گفته است که به ملا عمر توصیه کنند تا دیداری با لخضر براهیمی نماینده ملل متحد در امور

گفته می شود اين چهره ی ملا عمر است

افغانستان داشته باشد. این خود نشان میدهد که حتی ملاقات های ملا عمر هم از طرف پاکستانی ها اداره و تنظیم میشده است.
یکی از جالب ترین بخش های این سند، ملاقات این نماینده دولت پاکستان با احمد شاه مسعود در فرخار تاجکستان است. در سند به قول این نماینده عالیمقام دولت پاکستان، آمده است که مسعود از ما با الفاظ شیرین استقبال کرد، تو گویی برای ما سرود دلنیشنی را زمزمه میکرد. مسعود گفت "شما شاید فکر کنید که یک تعدادی از افغانها دوست پاکستان است؛ این اشتباه است. هیچ افغان نمیتواند دشمن پاکستان باشد." همچنان مسعود به پاکستانی ها وعده داده است که از نفوذ خود که در مزار دارد استفاده نموده در رهایی مقامات ارشد طالبان به شمول ملا غوث و ملا احسان که نزد جنرال ملک اسیر بودند، تلاش نماید.

مقام پاکستانی، در تهران ملاقات های متعددی با علاءالدین بروجردی، که جنرال حمید گل ایران در امور افغانستان شمرده میشد، داشته است. و نیز با علی اکبر ولایتی وزیر خارجه وقت ایران دیدار نموده است. ولایتی از این مقام پاکستانی خواهش نموده است تا اجازه دهد که بروجردی او را در سفر هایش به قندهار همراهی نماید که واضحاً این خواهش وی از طرف مقام پاکستانی رد شده است. این خود نشان دهنده آنست که دولت ایران همیشه در تلاش ارتباط با طالبان بوده تا اگر از آنها هم به شکلی از اشکال در راه منافع خود استفاده کند. چیزی که امروز به آن نسبتاً دست یافته است. در دوبی این مقام گمنام ولی با صلاحیت پاکستانی در یک ملاقات پنهانی با یونس قانونی، یکبار دیگر خواهان رهایی اسیران بلند رتبه طالبان از زندان های نیروهای شمال شده است. جالب است که آقای قانونی زاری کنان خواهان سرعت بخشیدن تلاش های پاکستان برای حل (!) مسئله افغانستان شده و در مورد کنفرانس بینالافغانی فرانکفورت به این مقام پاکستانی گزارش داده است.

مقام پاکستانی از سفیر امریکا خواسته تا دولت امریکا به ملل متحد فشار وارد کند که کرسی افغانستان در ملل متحد تا ایجاد یک دولت مردمی (!) در افغانستان، به حالت تعلیق درآورده شود. وی همچنان اتحاد مخالفان طالبان را یک ائتلاف شکننده خوانده و گفته است که رهبران آن در نزد مردم شان از احترام برخوردار نیستند. بطور نمونه از جنرال ملک یاد آور شده، که "اوزبک ها از ملک نفرت دارند و بنابر وابستگی بدون قید وشرط جنرال ملک به مسعود، او را "خانم مسعود" خطاب میکنند."

مهمترین و آموزنده ترین بخش این سند ارزیابی ها و نتیجه گیری های نماینده پاکستانی از اوضاع وقت افغانستان است. وی با صراحت گفته است که طالبان سرانجام به پیروزی میرسند و در صورتی که با چالش هایی در عرصه های اداره و حکومت داری روبرو شوند، تکنوکرات هایی مثل آقای ارسلا (هدایت امین ارسلا - نگارنده.) وجود دارند که به کمک شان خواهند شتافت. چیزی که امروز با تغییر طالبان قرون وسطایی به طالبان تکنوکرات، مردم زجر دیده و داغدار مان شاهد آن اند.

برای خواندن سند تصوير زير را کليک کنيد

یاداشت ها:

THOMAS SIMON (۱)

(۲) تکیه ها از نگارنده است.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • ازاینکه در نشان دادن این اسناد خیلی از ظرافت های بیجای ژورنالیستکی مانند حذف بعض نامها ویاجملات مهم عمدا کارگرفته شده است تابیشتر مورد قبول خواننده گان قرار بگیرد من شک میکنم که همه آنچه که درین سند آمده است درست باشد.

  هرچند موضوع طالبان نکتائی دار بعوض طالبان قرون وسطائی یک اصل درسیاست امریکا در رابطه به افغانستان بوده وهست وهیچ احتیاج به سند ومدرک هم ندارد

  • شک تان به خاطر چیست؟ لطفاً واضحتر بنویسید.

   و یا به گمانم از آن قسمت سند که ملاقات مسعود با مقامات پاکستانی را نشان میدهد خوشتان نیامد. جطور؟

  • We all know that Pakistan played a key rules by making leaders,amir ul momenen etc by them our country was destroyed but the sad part is still we have some Afghans supporing them bilndly

   Ikhlas wardak

  • کرانه وروره وردک.
   دیر سلامونه.ولی تاسو نشی کولای چه په پارسی و یا پختو ژبه ولیکی ،زه تا سو ته هر حای وینم که په انگلیسی زبه لیکلی دی.زه خو هیح په انگریزی سره هیح دول مخالف نه یمه،مگر ده ز مونژ د ملی ژبه نه دی.هیله مندم که خپه نه کیژی.
   په درناوی.
   و.جاغوری.

 • آفرین بر تو حکیم گرامی، که با اینچنین اسناد و مدارک معتبر سیلی های جانانه به رخسار های کریه آدمکشان جهادی وطالبی وارد میکنی و مخصوصا قهرمان پاگلین را رسوا میسازی که چگونه در جاسوسی هایش به استخبارات خارجی واقعا نابغه و قهرمان واقعی بود!!!

  • aslan namikhastam az masoud defa konam chon ba nazare man o qahraman omomi afghanistan nist balki yaki az anaser maqawmat bod ba tamam eshkal ha dar tasmia an..
   ama chizi ki mekhastam begoyam an ast ki dedar ha ma doshman ba maqamat jasosi ba qomandan ha bazi hai askari eshara dadan ha dar maidan mubareza hamai ein ha juz az jang ba hesab me ayad wa hech gahe az amal yak shakhs muqawem ya kam ya zeyad namikonad. masoud qabel az hama yak mujahid bod wa ba pakistan ertebat qabli dasht wa hamisha dar umid ein bod ki pakistani ha balai o etemad konan ama masoud yak kharabi dasht ki balai o na americai ha etemad kardan na ham pakistani ha chon masoud mutabeq nazare an ha nabod chara? sawale ast ki bayad matrah bashad chon jasos hai cia wa isi hamisha az mukhalifin masoud bodan wa masoud ra ba ein 2 organ ba haise yak mutahid KGB wa namod mesakhtan bale masoud dar ein shake nabod ki ba KGB ha ham dedar ha dasht wa lakin KGB ham hech gah balai masoud Etemad namikard mekard ama na etemade ki ba jaigahe rosia wa wazyat rosia zarar konad.. wa mesli ki didar ha ba cia wa isi sorat megrift wa ein didar ha hamisha khare dar chashme KGB ham bod .. pas masoud shekare chalaki wa jasos hai zeyad afghani shud ki har kas ba markaze khod az masoud sorate mefristadan .. masalan yak jasos KGB az didar masoud ba CIA megoft ..wa jasos CIA az didar masoud ba KGB waghayra .. pas masoud bebined ki shekari chawtari khod shud wa natawanist etemad hech janebe ra ba dast beyawarad wa ein chizi jadid dar zuamai afghan nabod balki dawod wa degaran ham shekare hamin bazi 2 janeba shudan.. pas ba ein harf hai oshtokana wa wa propagand amiz namitawan masoud ra az masoud bodan mahrom sakht wa ya ham masoud ra namisha ba propagand beshtar az masoud sakht.. masoud yak mohrai asasi dar bazi hai ki dar afghanistan shud bod wa asrare zeyade dar qatel wa dar zendagi e ensan wojod darad ki roze shayad shahed efsha hai buzurgtar ham bayad bashem..

 • میگویند روزی روباه در جنگل اعلان نمود که فردا روز استثنایی خواهد بود و تمام حیوانات جنگل غرض شکار حیوانات اهلی به قریه رفته میتوانند و یک پارچه کاغذ را به آنها به صفت (سند معافیت شکار) نشان داد... فردا هنگامیکه حیوانات غرض شکار به قریه رفتند و مردم از آنها با چوب و سنگ پذیرایی کردند حالت شغال از همه خطرناکتر بود و ناگهان فریاد زد: "روباه خان! لطفاً همو سنده نشان بتی!"

  روباه که خود را بر سر دیوار بلند رسانده و در حال فرار بود، گفت: "او شغال جان! ده همی حال سنده کی میبینه؟! زودتر فرار کو...!"

  حالا هم سندها زیاد است اما به کی نشان داده شوه؟! چونکه ابر قدرتها دزد اند! سازمانهای جهانی دزد اند! اکثریت مطلق رهبران و مسئولین کشور ما دزد و خاین اند! همسایه هایمان فرصت طلب و دزد اند!... بنظرم شوله بخوریم و پرده کنیم بهتر خواهد بود... و الی هر کس میتواند نظر خود را ابراز کرده و یا بقول مردم صدایش را بلند نماید...

  باز هم تشکر از زحمات آقای نعیم حکیم

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس