صفحه نخست > خبر و گزارش > جهان > عملیات دیاله، قبل از طلوع آفتاب و بدون اطلاع قبلی آغاز می شود

عملیات دیاله، قبل از طلوع آفتاب و بدون اطلاع قبلی آغاز می شود

منبع : نیویارک تایمز برگردان و ترتیب: میرویس جلالزی
جمعه 11 جنوری 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

یک عمل غیر معمول و پنهان ، بدون اطلاع قبلی به فرماندهان ارتش" عراق "، سربازان امریکایی صبح زود روز سه شنبه شهر دیاله "عراق" را مورد آتش گرفتند.

هدف از آغاز این عملیات بیرون راندن شورشیان سونی مرتبط با گروه القاعده از این محلات است.

اما ملیشه های سونی قبل از داخل شدن اولین دسته سربازان ارتش امریکا به یک قریه کوچک ، از آن جا فرار مینمایند .

آنها میدانند که جنگ به چه اندازه شدید خواهد بود .

سربازان ارتش امریکا ماه جون سال گذشته نیز عملیات مشابه را در این ولایت آغاز نمودند اما قبل از آغازعملیات بیشتر از نصف شورشیان از این ولایت فرار کردند .

شاید یگانه دلیل فرار آنان اطلاع قبلی سربازان امریکایی به ارتش "عراق" باشد .

در آن زمان قبل از طلوع خورشید سربازان خارجی و داخلی به دیاله هجوم بردند اما عملیات موفقانه نبود زیران شورشیان از محل موفق به فرار شده بودند.

اما در عملیات تازه سربازان عراقی دیگر چانس اطلاع قبلی را ندارند.

این بار کتله های عظیمی از شورشیان نمیتوانند قبل از آغاز عملیات از محل فرار نمایند اما شاید تعداد آنان با شنیدن سرو صدای تانک ها و حرکات صدا دار سربازان ارتش امریکا ، از محل فرار نمایند .

ولی این فرار به اندازه فرار سال قبلی نیست .

فرماندهان امریکایی مستقر در "عراق "میگویند: باید با احتیاط کامل راه های خطرناک را که در پیشرو داریم بپیمایم در غیر آن موفقیت های ماه های اخیر را به زودی از دست خواهیم داد.

عملیات روز سه شنبه در یک منطقه که حدود 120 کیلومتر دورتر در شمال پایتخت واقع شده است قبل از طلوع آفتاب آغاز شد .

هفت تولی سربازان امریکایی با تعداد از سربازان ارتش "عراق" به یک منطقه حدود 220 کیلومتر مربع که در شمال دریاچه" دیاله" واقع است داخل شدند.

سربازان وظیفه دارند تا یک گروه حدود 200 نفره افراد وابسطه به شاخه موسوم به "میسوپوتامیا" مرتبط با شبکه القاعده را یا از بین ببرند و یا هم بازداشت نمایند .

این گروه از سوی اداره استخبارات مرکزی "امریکا" تهدید جدی برای امنیت داخلی "عراق" محسوب میشود .

عملیات آغاز شده بخش ی از عملیات میباشد که در نتیجه آن باید مناطق شمالی "عراق" از وجود دهشت افگنان پاکسازی گردد.

گفته میشود اخیراً تعداد زیادی از اعضای شبکه القاعده و وابسته گان این گروه از شهرهای چون "بغداد "،" بعقوبه" و" الانبار" به این ولایت آمده اند .

آنها از بد حادثه از سه شهر یاد شده که اخیراً شاهد عملیات های خونین بوده است به دیاله متواری شده اند .

فرمانده نظامیان شهر "دیاله" از هدف آغاز این عملیات قبلاً مطلع ساخته شده بودند اما از آغاز زمان آن نه ، زیرا سربازان امریکایی با یک روش محاربوی عملیات پراگنده را قبلاً در شهر" بعقوبه" و "وجیهیه" انجام داده بودند .

هدف از این عملیات های کوچک و پراگنده به عقب کشانیدن شورشیان به نقطه اصلی عملیات یعنی شهر" دیاله" بود.

تورن جنرال " جیمس سی بوزر" فرمانده ارتش امریکا در شمال "عراق" میگوید:" ما قبل از آغاز عملیات دیاله به شورشیان چهار اطراف وانمود ساختیم که ما قصد حمله بالای دیاله را نداریم و این ترک نظامی ما بسیاری مفید واقع شد ".

این فرمانده می افزاید که این گونه تکتیک های محاربوی اخیراً دراکثر نقاط "عراق" به اجرا گذاشته میشود و نتایج آن تا حد مثبت است .
زیرا ما نمیخواهیم که نیروهای داخلی را از اجرای تکتیک های این گونه مطلع سازیم زیرا با اطلاع به آنها از موثریت عملیات کاسته خواهد شد و ما طی چند سال اخیر نتایج تشریک اطلاعات قبل از وقت را خوب حس نمودیم .

به گفته وی اگر از سربازان که در جاده های دیاله گاه گاهی به گشت زنی میپردازند پرسیده شود که در ولایت شما چی میگزرد؟ او خود از شما سوال خواهد نمود که چی میگزرد؟

اما عملیات به هر شکلی کی باشد مشکل است .

سربازان امریکایی میگویند: بعد از آنکه حملات بالای یک ولایت آغاز میشود کتله های بزرگ از باشند گان محل با استفاده از موتر های خورد و بزرگ به شهر های امن تر فراری میشوند و این موقع است که تعداد از موتر های بم گزاری شده قبلی از سوی دهشت افگنان ، نیز در جمع این کاروان های غیر نظامیان از یک محل وارد محل دیگر میشود .

سربازان امریکایی ، ترجمانان ، نیروهای عراقی و کمک کننده گان دیگر آنان در عملیات تازه که در دیاله آغاز شده است بر عکس غیر نظامیان درتاریکی شب وارد نقاط مختلف شهر شدند .

و تاریکی شب درست زمانی است که کاروان های نیروهای داخلی و خارجی در آن به خوبی میتواند بدون حراس از موتر های بم گزاری شده گشت و گزار نمایند .

باشند گان محل میگویند : یگانه چیزی کی جنگجویان مربوط به" القاعده "را از آغاز عملیات نظامی نیروهای امریکایی در یک محل اگاه میسازد ترافیک هوایی یعنی گشت و گزار چرخ بال ها بالای مناطق شامل پلان عملیات است .

تهاجم وسیع که فعلاً در "دیاله" آغاز شده است به تناسب عملیات ماه جون سال گذشته به مراتب فراخ تر است در عملیات نظامی ماه جون میان 300 الی 500 شورشی از محل موفق به فرار شده بودند .

صبح امروز قبل از طلوع آفتاب سربازان امریکایی محلات مشکوک را ماین گزاری نمودند تا جلو فرار شورشیان را گرفته باشند و همچنان با لباس موافق با رنگ اراضی در زیر درختان نارنج کمین افراز نمودند .

با رسیدن روشنی اندک به زمین ، ناگاهان اولین گروه از سربازان امریکایی یک موتر را که در کنار یک کانال توقف داده شده بود آماج گلوله باری قرار دادند .

باشند گان محل گفته بودند که این موتر شب که گذشت از سوی یک دسته شورشیان بم گزاری شده بود تا صبح امروز آن را منفجر سازند .

بعد از تیراندازی بالای این موتر ، واسطه متذکره منفجر گردید و ساعت ها شعله های آتش از آن بلند میشد .

باشنده گان محل این گروه سربازان امریکایی را خوشبخت ساختند .

اما گروه دوم سربازان امریکایی خوشبخت نبودند .

فرمانده گروه دوم دقایق بعد از این حمله خبر داد که ، سه واسطه ضد گلوله آنان آماج یک حمله موتر بمی قرار گرفته است و تعداد از سربازان زخم برداشته اند .

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

  • چهار سال است که آمریکای جهانخوار زیر نام مبارزه با تروریزم و القاعده در عراق فوارۀ خون بر پا کرده است . مدنیت پنج هزار ساله را به خاک وخاکستر مبدل ساخته و 150000 از افراد غیر نظامی را بقتل رسانیده و صد ها هزار افراد را مهاجر و ده ها هزار معلول بجا گذاشته و هنوز هم این ابر سیاه روی مردم شهر و دهات عراق باران مرگ میبارد . مردم به پا خاسته برای دفاع از ننگ و ناموس و سرزمین شان زیر نام القاعده سلاخی میشوند . اگر اینان با تروریست و بنیادگرایان می جنگند ؟ چرا در افغانستان مقابل شان جدی نبوده و با آنان سازش و مماشات میکنند و ولایات جنوب کشور را برای شان تخلیه میدارند ؟ امریکا علیه دولتی است که مردمی باشد . علیه آنانیکه نمیگذارند بیگانه گان و اجیران خود فروخته برآنان حکم برانند . در هر کشوری اول خرد و اندیشه اش را نابود میکنند و عناصر وطن فروش را اجیر و به کرایه میگیرند و از فرش بر عرش مینشانند . نظیر افغانستان و پاکستان . به امید پیروزی خلق با شهامت عراق در نبرد شان بر علیه آمریکای جهانخوار و شرکای شان . به امید آنروز .

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس